Προς το περιεχόμενο

Αγορά οθόνης DELL ή EIZO?


fpap71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

μακρια απο dell δε ειναι καλο service να δινεις μια προβληματικη οθονη για να σου δωσουν μια αλλη προβληματικη οθονη και αυτο να το κανεις 5 6 φορες για να σου τυχει η καλη.

κι η Samsung δίνει καινούριες κι όχι refurbished ε? να φανταστώ ότι έχει και 0 dead pixel...

 

ας μην αναφέρω τα πόσα topics έχουμε δει εδώ μέσα για το άθλιο service της...

 

ΔΕΝ θα του χρειαστει το after sales, επειδη δεν χαλανε ^_^  τι δεν καταλαβαινεις;

και γιατί δίνουν εγγύηση τότε? :P

 

μου θυμίζει πάντως φάση με Seagate VS WD, μου χάλασαν 4 Seagate και κανένας WD, gtpk η Seagate...

 

μέχρι να έρθει ο άλλος και να πει το αντίθετο :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πραγματα ειναι απλα και γω εχω 2φιλους που εχουν οθονη eizo 6 και 5 χρονια και δεν εχουν παθει τιποτα. βρεθηκε ενας που την πουλαει με 3καμμενα Pixel. ειναι πολυ σπανιο να βγαλει καμμενο pixel h eizo.η eizo ειναι ποιο ποιοτικη μετα ειναι h samsung μακρια απο dell. οσο αφορα το service της eizo δεν εχεις ακουσει τιποτα διοτι πολυ απλα δεν εχει υπαρξει σοβαρο προβλημα.

 

Δεν έχει ακουστεί γιατί δεν τις παίρνει ο απλός κοσμάκης.Αφού θέλουν 350 ευρώ για την 23".Προτιμούν να πάρουν 24" στα 150-200 και αν είναι να δώσουν 400αρα παίρνουν την 27 της dell.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι η Samsung δίνει καινούριες κι όχι refurbished ε? να φανταστώ ότι έχει και 0 dead pixel...

 

ας μην αναφέρω τα πόσα topics έχουμε δει εδώ μέσα για το άθλιο service της...(πως γινεται να ναι αθλιο στη samsung και οχι στη dell με τα δικα σου κριτιρια που μονο αντικειμενικα δε ειναι.)   πως φαινεται οτι εχεις αγνοια πρωτον η samsung μου εχει αλλαξει οθονη στο παρελθον με νεοτερο μοντελο απο αυτο που ειχα που δεν ειχε προβλημα (ενω η dell προβλημα α δινεις με προβλημα β σου επιστρεφει)2 η νεα σειρα στο πλαισιο εχει 0pixel.

 

 

και γιατί δίνουν εγγύηση τότε? :P

 

μου θυμίζει πάντως φάση με Seagate VS WD, μου χάλασαν 4 Seagate και κανένας WD, gtpk η Seagate...

 

μέχρι να έρθει ο άλλος και να πει το αντίθετο :P

 

Δεν έχει ακουστεί γιατί δεν τις παίρνει ο απλός κοσμάκης.Αφού θέλουν 350 ευρώ για την 23".Προτιμούν να πάρουν 24" στα 150-200 και αν είναι να δώσουν 400αρα παίρνουν την 27 της dell.

εγω απλο κοσμακη ειδα να την εχει απλως ηταν ενημερωμενο και ηξερε τι θελει να παρει. ναι ενω το να δωσεις 188ευρια σε 23 προβληματικη dell ειναι λογικη.εχει προβληματα το ips σε αυτες τις τιμες στη επομενη γενια ισως να ναι καλυτερα τωρα οχι. αρα pls samsung η ποιοτικο ips eizo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

γιατί πρέπει να αποδείξει πραγματικά ότι άλλαξε κι ένα άτομο δεν μου λέει κάτι...

 

ναι ενώ τα δικά σου κριτήρια είναι αντικειμενικότατα, cool story bro...

 

ξαναρωτάω, δλδ η Samsung δεν δίνει refurbished? γιατί από όσο ξέρω δίνει κανονικότατα όπως κι η LG...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί πρέπει να αποδείξει πραγματικά ότι άλλαξε κι ένα άτομο δεν μου λέει κάτι...

 

ναι ενώ τα δικά σου κριτήρια είναι αντικειμενικότητα, cool story bro...

 

ξαναρωτάω, δλδ η Samsung δεν δίνει refurbished?

στη δικη σου λογικη εχεις αντικαταστησει τη προβληματικη samsung με τη προβληματικη dell. εμενα τοτε δεν μου εδωσαν refurbished. αλλα ακομα και αν ειναι refurbished δεν σου επιστρεφουν προβληματικη οθονη.ασε που ηρθαν σπιτι με τη καινουρια και μου πηραν τη παλια χωρις καν να την ελέγξουν.

 

  αν οντως ισχυε οτι ειχε προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

υποθέτω ότι έχεις topics/παραδείγματα από forums που "αποδεικνύουν" ότι δεν επιστρέφουν refurbished/προβληματικές ή το κρίνεις μόνο από την περίπτωσή σου?

 

γιατί άνετα μπορώ να σου linkάρω topic που ένα χρήστης έκανε RMA πριν καιρό μια από τις καλύτερες οθόνες που έχει βγάλει η Samsung (με S-PVA) και του έβγαλαν την παναγία μέχρι να λυθεί το θέμα μερικούς μήνες μετα, αφού προσπαθούσαν να του δώσουν refurbished TN Panel Monitor...

 

άλλο topic με το 27αρι PLS να έχει πρόβλημα (DOA) και να μην γίνεται αντικατάσταση άμεσα...

 

μιλάμε ταλαιπωρία για μοντέλα άνω των 500 euro, όχι κάτω των 200...

 

 

οπότε αν έχεις δει ότι κάποιοι έχουν καεί στο χυλό φυσάς και το γιαούρτι...

 

 

προφανώς το service της Dell δεν είναι καν κοντά στο τέλειο, αλλά στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθέτω ότι έχεις topics/παραδείγματα από forums που "αποδεικνύουν" ότι δεν επιστρέφουν refurbished/προβληματικές ή το κρίνεις μόνο από την περίπτωσή σου?

 

γιατί άνετα μπορώ να σου linkάρω topic που ένα χρήστης έκανε RMA πριν καιρό μια από τις καλύτερες οθόνες που έχει βγάλει η Samsung (με S-PVA) και του έβγαλαν την παναγία μέχρι να λυθεί το θέμα μερικούς μήνες μετα, αφού προσπαθούσαν να του δώσουν refurbished TN Panel Monitor...

 

οπότε αν έχεις δει ότι κάποιοι έχουν καεί στο χυλό φυσάς και το γιαούρτι...

 

 

προφανώς το service της Dell δεν είναι καν κοντά στο τέλειο, αλλά στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος...

απο αλλους φιλους τους εδωσαν refurbished και δεν ηταν προβληματικες.δεν ειναι βασιλιας αυτο λεω ειναι σε χειροτερο σημειο απο οτι η samsung. δεν αμφισβητω οτι υπαρχει refusbished προβληματικο samsung αλλα ειναι πολυ μικροτερη πιθανοτητα σε σχεση με το dell αρα δε παιρνεις dell. δυστυχως δε το εχω ακουσει απο κανεναν να το αναφερει αυτο που προτεινει dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι αλλά δεν βλέπουμε πχ εδώ και τόσους με Samsung, οπότε δεν μπορούμε να έχουμε καλό δείγμα για την συχνότητα εμφάνισης προβληματικού refurbished monitor της...

 

το θέμα βέβαια είναι και να σου κάνουν την αλλαγή άμεσα, να μην σου βγάζουν το λάδι, να μην ζητάνε να την πας εσύ ή να την στείλεις με δικά σου έξοδα όπως γινόταν (ή γίνεται ακόμα?), plus το +1 χρόνο στην εγγύηση...

 

τα προβληματικά που αναφέρεις είναι λόγω bleeding φαντάζομαι...

 

το 0 dead pixel στην Samsung είναι του Πλαισίου ή της Samsung?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απλο κοσμακη ειδα να την εχει απλως ηταν ενημερωμενο και ηξερε τι θελει να παρει. ναι ενω το να δωσεις 188ευρια σε 23 προβληματικη dell ειναι λογικη.εχει προβληματα το ips σε αυτες τις τιμες στη επομενη γενια ισως να ναι καλυτερα τωρα οχι. αρα pls samsung η ποιοτικο ips eizo.

 

Ε ναι γιατί τα 400αρια τα βρίσκεις στο δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι γιατί τα 400αρια τα βρίσκεις στο δρόμο.

δεν ειπα αυτο και δε ειναι 400 αλλα 350. οτι πληρωσεις παιρνεις αλλα να παρω οθονη με 200ευρια και να παιξω τζοκερ στo service dell δε παιζει. η μαζευω τα λεφτα για eizo η παιρνω samsung mva.

 

αυτή είναι MVA αν δεν κάνω λάθος...

λαθος mva εννοουσα ποιο ασφαλης επιλογη απο τη dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα αυτο και δε ειναι 400 αλλα 350. οτι πληρωσεις παιρνεις αλλα να παρω οθονη με 200ευρια και να παιξω τζοκερ στo service dell δε παιζει.

 

Εντάξει μωρέ τα 350 τα βρίσκεις στον δρόμο, εντάξει.

Καλύτερα να πάρει dell και να έχει αξιόπιστω service παρά να πάρει ezio και αν του τύχει μια στραβεί να ψάχνει να την πουλήσει κάνα 100ρικο γιατί την αλλάζουν με πάνω απο 100 pixel καμένα.

 

Υπάρχει και άτομο εδώ μεσα που του μπήκε κουνούπι, μυγάκι κάτι τέτοιο και το έλιωσε στην οθόνη αλλά απο την μέσα μεριά.Η dell του την άλλαξε.Πιστεύεις το ίδιο θα έκανε και η eizo;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...