Προς το περιεχόμενο

Paypal και μετατροπή συναλλάγματος (paypal ή τράπεζα;)


torq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι με συμφέρει να κάνω;

να αφήνω το paypal να κάνει τη μετατροπή ή την τράπεζα;

έχω χρεωστική τράπεζας κύπρου.

 

πως μπορώ να ξέρω από πριν τι θα πληρώσω σε κάθε περίπτωση ώστε να επιλέξω τι με συμφέρει;

 

έκανα μια αγορά σήμερα και μια χθες.

το paypal έκανε τη μετατροπή στις 2 περιπτώσεις και σαν ισοτιμία είχε:

  • Exchange rate: 1 Euro = 1.26541 U.S. Dollars     (11,49$ ->€9,08€)
  • Exchange rate: 1 Euro = 1.33050 Canadian Dollars   (10,99CAD ->8,26€)

τη στιγμή που η κύπρου στο site έδινε ισοτιμίες:

 

US DOLLAR                 1.3436529 (τιμή αγοράς) - 1.3039428 (τιμή πώλησης)

CANADIAN DOLLAR   1.4148203 (τιμή αγοράς) - 1.3730068 (τιμή πώλησης)

 

άρα αν έκανε τη μετατροπή η τράπεζα με τις τιμές που αναφέρει θα έβγαινα κερδισμένος 0,40€. σωστά;

(την τιμή δε πώλησης κοιτάω; )

 

11,49$ ->8,83€

10,99CAD ->8,02€

 

βλέπω πως το Paypal δίνει χάλια ισοτιμία σε σχέση με τις ισοτιμίες των τραπεζών,

εκτός αν οι τράπεζες χρεώνουν και καμία extra προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος.

 

αγοράζω πολύ συχνά από εξωτερικό (paypal) και αν τα μαζέψω όλα βγαίνει κάποιο υπολογίσιμο ποσό.

πιστεύω το θέμα αφορά πολλούς εδώ μεσα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εννοείται κιόλας...

δηλαδή τόσες αγορές που έχω κάνει με το paypal πρέπει να είμαι μ..... που το αφήνω να κάνει τη μετατροπή.

 

παρόλο αυτά πως μπορώ να ξέρω πόσο θα πληρώσω ακριβώς.

 

συγκεκριμένα:

θέλω να αγοράσω αύριο κάτι που κοστίζει 118,85$

με σημερινές τιμές πόσο θα μου χρεώσει το paypal και πόσο η κύπρου;

που θα το δω αυτό;

 

θεωρητικά:

με το Paypal θα πληρώσω 118,85/1,2654 =93,92€

με την κύπρου 118,85/1.3039428 =91,15€

 

γίνεται να το δω όμως πριν επιλέξω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αποδειχθεί ότι στις αγορές σε συνάλλαγμα είτε μέσω PayPal είτε μέσω κάρτας (Amazon κλπ) είναι προτιμότερο να πληρώνουμε στο νόμισμα της χώρας από όπου αγοράζουμε και η μετατροπή να γίνεται από την τράπεζά μας, δεδομένου ότι η ισοτιμία που χρησιμοποιούν κάθε φορά είναι προνομιακή υπέρ τους, δηλαδή σε βάρος του πελάτη.

 

Η μετατροπή στην τράπεζα δεν γίνεται, όμως, με την τραπεζική ισοτιμία που αναφέρεις και υπολογίζεις παραπάνω αλλά με την ισοτιμία των διεθνών οργανισμών (Visa/MasterCard), που έχουν εκδώσει την κάρτα, την οποία (ισοτιμία) έχουν οι οργανισμοί αυτοί την ημέρα και την ώρα που θα γίνει η μετατροπή. Για τους λόγους αυτούς δεν μπορείς να γνωρίζεις εκ των προτέρων την ισοτιμία που θα εφαρμοστεί σε κάθε αγορά σου. Μπορείς, όμως, να ελέγξεις, εκ των υστέρων, την ισοτιμία που εφαρμόστηκε στη συγκεκριμένη αγορά σου με τη μέση ισοτιμία ημέρας που αναγράφεται στις ιστοσελίδες των οργανισμών αυτών (για περισσότερες λεπτομέρεις στο κεφάλαιο 6 του οδηγού της υπογραφής μου).

 

Πρέπει να γνωρίζεις, επίσης, ότι ορισμένες τράπεζες χρεώνουν, επιπλέον, και προμήθεια συναλλάγματος (2% περίπου) στις αγορές σε συνάλλαγμα, όπως πχ η Eurobank. Στο ίδιο κεφάλαιο του οδηγού αναγράφονται οι προμήθειες που χρεώνουν οι τράπεζες στις αγορές σε συνάλλαγμα, αλλά επειδή ο οδηγός γράφτηκε στην περίοδο ΔΕΚ 2012-ΙΑΝ 2013 χρειάζεται επιβεβαίωση, είτε στην ιστοσελίδα τους είτε τηλεφωνικά (αν και δεν παίρνεις υπεύθυνες απαντήσεις από το τηλέφωνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείται κιόλας...

δηλαδή τόσες αγορές που έχω κάνει με το paypal πρέπει να είμαι μ..... που το αφήνω να κάνει τη μετατροπή.

 

παρόλο αυτά πως μπορώ να ξέρω πόσο θα πληρώσω ακριβώς.

 

συγκεκριμένα:

θέλω να αγοράσω αύριο κάτι που κοστίζει 118,85$

με σημερινές τιμές πόσο θα μου χρεώσει το paypal και πόσο η κύπρου;

που θα το δω αυτό;

 

θεωρητικά:

με το Paypal θα πληρώσω 118,85/1,2654 =93,92€

με την κύπρου 118,85/1.3039428 =91,15€

 

γίνεται να το δω όμως πριν επιλέξω;

 

Ετσι οπως τα λες ειναι, βαλε λοιπον την Κυπρου ως προεπιλογή και μην το ξανα αλλάξεις. Ειναι επιβεβαιωμένο οτι το παυπαλ χρεώνει ετσι και αλλιως πολυ περισσότερα απο οτι οι τραπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο η μετατροπή ήταν δωρεάν, πλήρωνα στο νόμισμα της κάθε χώρας και άφηνα την τράπεζα (Πειραιώς) να κάνει τη μετατροπή.

Από τότε όμως που έβαλε "κερατιάτικα" (κοινώς προμήθεια) το άλλαξα και πλέον αφήνω το Paypal να κάνει όλες τις μετατροπές.

Πάνω κάτω βγαίνουν στα ίδια, με το προτέρημα ότι πλέον ξέρω ακριβώς πόσα πληρώνω ΠΡΙΝ πληρώσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς ότι είναι προτιμότερο να πληρώνεις παραπάνω κερατιάτικα στο PayPal αντί να βγάλεις καρτα από άλλη τράπεζα που δεν χρεώνει προμήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς ότι είναι προτιμότερο να πληρώνεις παραπάνω κερατιάτικα στο PayPal αντί να βγάλεις καρτα από άλλη τράπεζα που δεν χρεώνει προμήθεια;

 

Χμ, προτιμότερο όχι!  :)

 

Τότε που εφαρμόστηκε η προμήθεια, δεν άλλαξα τράπεζα γιατί, γνωρίζοντας πως και άλλες τράπεζες το κάνουν αυτό, περίμενα να εφαρμοστεί σε όλες. Ε και με τον καιρό ξεχάστηκε.   :fear:

 

Αν θέλεις και γνωρίζεις πρότεινε μου (μας) κάποιες τράπεζες που δεν κρατάνε προμήθεια και έχουν Internet Banking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κατάλαβα το ΔΕΚ 2012 ότι η Eurobank χρέωνε 2% προμήθεια, έψαξα το θέμα, έγραψα ειδικό κεφάλαιο στον οδηγό της υπογραφής μου και έβαλα στο PayPal, Amazon κλπ την κάρτα της ΕΤΕ που δεν χρεώνει. Από την έρευνα προέκυψε ότι και οι κάρτες του ΤΤ δεν χρεώνουν προμήθειες.

 

Περισσότερες λεπτομέρειες στο κεφάλαιο 6 του οδηγού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Επιβεβαιωνω και εγω για την τραπεζα Πειραιως αυτο που γραφτηκε νωριτερα στο νημα του οδηγου για αγορες στο εξωτερικο, οτι δηλαδη

για αγορες απο Amazon uk (σε λιρες, χωρις μετατροπη απο το amazon) δε χρεωνει προμηθεια,

ενω αντιθετα για αγορες εξωτερικου μεσω paypal χρεωνει προμηθεια 2% (ανεξαρτητως νομισματος και χωρας).

 

Ψαχνω και εγω αλλη τραπεζα που να μη χρεωνει προμηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνω και εγω για την τραπεζα Πειραιως αυτο που γραφτηκε νωριτερα στο νημα του οδηγου για αγορες στο εξωτερικο, οτι δηλαδη

για αγορες απο Amazon uk (σε λιρες, χωρις μετατροπη απο το amazon) δε χρεωνει προμηθεια,

ενω αντιθετα για αγορες εξωτερικου μεσω paypal χρεωνει προμηθεια 2% (ανεξαρτητως νομισματος και χωρας).

 

Ψαχνω και εγω αλλη τραπεζα που να μη χρεωνει προμηθεια.

η πειραιως πλεον χρεωνει προμηθεια....(σε λιγο θα χρεωνει και για καθε login στο web banking οπως το πανε)

το τελειως κουλο ειναι οτι δεν χρεωνει προμηθεια σε μετατροπες προς Αγγλικη λιρα. αυτο και αν ειναι κουλο

οποιαδηποτε αλλη μετατροπη απο ευρω χρεωνει 0.10% και για αγορες ενα extra 2%

 

αλητες αυτο εχω να πω μονο.

 

τωρα αν κανεις την μετατροπη μεσω paypal και ζητηση ευρω απο την πειραιως

η τιμη συναλαγματος που θα παρεις απο την paypal ειναι ακριβως το ιδιο με της χρεωσεις της πειραιως

 

δλδ. τα ιδια λεφτα θα σου φανε και οι δυο με διαφορετικο τροπο,

 

γνωριζει κανει ποια τραπεζα δεν χρεωνει προμηθεια;

επισης γνωριζει κανεις απο που επιλεγεις στο paypal

ποιος θα κανει την μετατροπη; το paypal ή η τραπεζα.

 

εγω θελω να μεταφερω $ στον τραπεζικο μου λογαριασμο, και δεν ξέρω ποιος θα κανει την μετατροπη

η απο που το επιλεγω,

 

επισης διαβασα καπου οτι με τους καινουργιους κανονισμους η paypal υποχρεουτε να στελνει τα χρηματα στο εκαστοτε νομισμα της χωρας-τραπεζα.

 

γνωριζει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κατι, που βλέπετε τις προμήθειες της πειραιως υπάρχει χωριστή καταγραφή με την προμήθεια και για ποιο τρόπο συναλλαγής, με χρεωστική ή προπληρωμένη

 

Γιατι εγω πρόσφατα εβαλα μια χρεωστική και δεν βλεπω κατι παραπάνω

 

Πχ σε μια αγορά λεει το παυπαλ

From amount €5.89 EUR To amount $8.60 AUD Exchange rate: 1 Euro = 1.46159 Australian Dollars  

 

 

 

 

 

 

 

 

...και η πειραιως

Συντομογραφία (Alias) Λογαριασμού:  PL Ποσό Κίνησης:  -5,89 EUR (ΧΡ) Αιτιολογία Κίνησης:  ΑΓΟΡΕΣ ΜΕ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ Ημ/νία Εκτέλεσης:  25-02-2014
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Rude_R

 

Ένα θέμα είναι οι προμήθειες στις αγορές σε συνάλλαγμα και άλλο θέμα οι προμήθειες σε τραπεζικές πράξεις (εμβάσματα, μεταφορές κλπ).

 

Για το πρώτο, υπάρχουν αρκετές πληροφορίες στο κεφάλαιο 6 "Αγορές σε συνάλλαγμα" στον οδηγό της υπογραφής μου.

Προσωπικά, χρησιμοποιούσα την πιστωτική της Eurobank και όταν άρχισε να χρεώνει 2% προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα, την άλλαξα με την πιστωτική της ΕΤΕ που δεν χρεώνει.

 

Στο άλλο θέμα, κάθε τράπεζα ακολουθεί δική της πολιτική, για κάθε διαφορετική πράξη και πρέπει να ψάξεις αρκετά στις χρεώσεις τους για να βρεις απάντηση στο συγκεκριμένο θέμα που σ' ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να ρωτήσω κατι, που βλέπετε τις προμήθειες της πειραιως υπάρχει χωριστή καταγραφή με την προμήθεια και για ποιο τρόπο συναλλαγής, με χρεωστική ή προπληρωμένη

 

Γιατι εγω πρόσφατα εβαλα μια χρεωστική και δεν βλεπω κατι παραπάνω

 

Πχ σε μια αγορά λεει το παυπαλ

From amount €5.89 EUR To amount $8.60 AUD Exchange rate: 1 Euro = 1.46159 Australian Dollars  

 

 

...και η πειραιως

Συντομογραφία (Alias) Λογαριασμού:  PL Ποσό Κίνησης:  -5,89 EUR (ΧΡ) Αιτιολογία Κίνησης:  ΑΓΟΡΕΣ ΜΕ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ Ημ/νία Εκτέλεσης:  25-02-2014

 

την προμηθεια την κρατησε το paypal μεσω της μετατροπης συναλαγματος που σου εκανε. διοτι το rate που σου εδωσε ειναι πολυ χαμηλοτερο απο το rate της πειραιως,

πχ για ευρω σημερα

η paypal εχει    1$=0.68 Euro

ενω η τραπεζα  1$=0.72+ EURO

 

σε κινησεις στο winbank ναι οι προμηθειες ειναι χωριστα ανα ποσο συναλλαγης

@Rude_R

 

Ένα θέμα είναι οι προμήθειες στις αγορές σε συνάλλαγμα και άλλο θέμα οι προμήθειες σε τραπεζικές πράξεις (εμβάσματα, μεταφορές κλπ).

 

Εννοειτε και για αυτο δεν αναφερθηκα σε χρεωσεις εμβασματων γιατι εκει και αν εχουν εξτρα χρεωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...