Προς το περιεχόμενο

Paypal και μετατροπή συναλλάγματος (paypal ή τράπεζα;)


torq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλεπω  me Paypal αγοραζεις με 0,9494 το 1 δολλαριο η      316 = 300 ευρω

 

και με Τραπεζα Ευρωμπανκ        0,8987 το 1 δολλαριο = 2,5 εξοδα    =  284 + 2,5 = 286,5

 

 η χρηση της προπληρωμενης σε ποσα  τετοια ειναι μονοδρομος ...βεβαια και κει εχει εξοδα φορτισης , προμηθεια 1% στη Πειραιως

 

που ξερω

 

ητοι 

 

και 3 ευρω επιπλεον για μια καταθεση 300 ευρω  αλλα και παλι κερδισμενος εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

#Dantε

 

Με τον απλό αυτό τρόπο απέδειξες αυτό που ισχυρίζομαι συνεχώς, δηλαδή ότι, για τις αγορές που κάνουμε σε συνάλλαγμα, συμφέρει να επιλέγουμε να κάνει τη μετατροπή η τράπεζα, με βάση την ισοτιμία των οργανισμών, και όχι να κάνει τη μετατροπή το paypal, που χρησιμοποιεί χειρότερη ισοτιμία για τον αγοραστή, χωρίς να υπολογίσουμε τις διαφορετικές προμήθειες που χρεώνουν οι τράπεζες στις αγορές σε συνάλλαγμα (όπως έχω ξαναγράψει επανειλημμένα, χρησιμοποιούσα την πιστωτική της Eurobank και όταν διαπίστωσα το ΔΕΚ 2012 ότι από το ΣΕΠ 2012 με χρέωνε με προμήθεια, την αντικατέστησα με την πιστωτική της ΕΤΕ που δεν χρεώνει προμήθεια).

 

Δεν έχεις διευκρινίσει τον οργανισμό που έχει εκδώσει την κάρτα σου, μιας και η Eurobank χρησιμοποιεί και τους δύο.

Θα βρεις τη μέση ισοτιμία της Visa ή της MasterCard, για την ημέρα της αγοράς (ή της χρέωσης στην κάρτα σου), και θα υπολογίσεις το ποσό που δεν πρέπει να είναι διαφορετικό (ή έστω με πολύ μικρή διαφορά) από τα 287€ που χρεώθηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παραγγειλα 2 κινητα.

Ηταν συνολο 316 δολλαρια.

Αν αφηνα το paypal να κανει τη μετατροπη με χρεωνε 300Ε.

Συμφωνα με το συναλλαγμα εκεινη τη στιγμη ,τα 316 δολλαρια ηταν 284 ευρω.

Εβαλα να κανει τη μετρατροπη η τραπεζα και με χρεωσε 287.και αλλα 2,5Ε τα εξοδα μετατροπης,γλυτωσα ενα 10αρικο.

Για ποσα μεχρι 100-150Ε αφηνεις το paypal,εαν σε χρεωνει κατι η τραπεζα.Απο κει και πανω συμφερει να το κανει η τραπεζα.

ΠΑντως μιλησα με eurobank Και δε ξερουν τι ισοτιμια παιρνει η καρτα,αυτα πρεπει να τα οριζει η mastercard/visa.

 

Επιτελους αναντησε και καποιος εντος θεματος.

 

 

ΥΓ

Αυτο παντως που κανει η eurobank με τα 2,5 ευρω ειναι απαράδεκτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mastercard ειναι η καρτα μου.

Χρησιμο ειναι το λινκ που δειχνει την ισοτιμια ,δεν το ειχα βρει.

Αλλα δε ξερω εαν στεκει.

Οπως ειπα χθες σε αγορα 316 δολλαρια τα μετετρεψε σε περιπου 287 Ευρω ενω με την ισοτιμια που λεει μεσα επρεπε να βγαλει 282.

Εαν δε χρεωνει η τραπεζα σας εξοδα μετατροπης,αφηνετε να τις κανει ολες αυτη.

Διαφορετικα για μικρες αγορες βαλτε paypal.

Πχ εγω δεν ειχα παρει χαμπαρι για τη μετατροπη γιατι στη πρωτη αγορα μου τα επεστρεψε γιατι αυτο που αγορασα μου το κανανε partially refunded και νομιζα οτι σου παιρνουν τα 2,5Ε και στα επιστρεφουν καμια βδομαδα μετα.

Ε και αγορασα κατι με 90 λεπτα και 4Ε και πληρωσα 2,5+2,5.

Το paypal εαν εκανε τη μετατροπη ,ζητημα να μου ετρωγε 10 λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mastercard ειναι η καρτα μου.

Χρησιμο ειναι το λινκ που δειχνει την ισοτιμια ,δεν το ειχα βρει.

Αλλα δε ξερω εαν στεκει.

Οπως ειπα χθες σε αγορα 316 δολλαρια τα μετετρεψε σε περιπου 287 Ευρω ενω με την ισοτιμια που λεει μεσα επρεπε να βγαλει 282.

Εαν δε χρεωνει η τραπεζα σας εξοδα μετατροπης,αφηνετε να τις κανει ολες αυτη.

Διαφορετικα για μικρες αγορες βαλτε paypal.

Πχ εγω δεν ειχα παρει χαμπαρι για τη μετατροπη γιατι στη πρωτη αγορα μου τα επεστρεψε γιατι αυτο που αγορασα μου το κανανε partially refunded και νομιζα οτι σου παιρνουν τα 2,5Ε και στα επιστρεφουν καμια βδομαδα μετα.

Ε και αγορασα κατι με 90 λεπτα και 4Ε και πληρωσα 2,5+2,5.

Το paypal εαν εκανε τη μετατροπη ,ζητημα να μου ετρωγε 10 λεπτα.

 

Όταν κάνεις μια αγορά σε συνάλλαγμα, με βάση την ισοτιμία του οργανισμού έκδοσης της κάρτας, το σύστημα δεσμεύει μεν άμεσα το ποσό σε ευρώ που αντιστοιχεί στο συνάλλαγμα αλλά η οριστική μετατροπή γίνεται τις επόμενες μέρες όταν ολοκληρωθεί η συναλλαγή.

Έτσι, πολλές φορές βλέπουμε στο statement της τράπεζας, μετά την αρχική χρέωση, μία πίστωση και μετά πάλι νέα χρέωση με κάποια διαφορά από την πρώτη (είτε αυξημένη είτε μειωμένη, ανάλογα με την αντίστοιχη ισοτιμία).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως η ΕΤΕ δεν χρεωνει προμηθεια συναλλαγης και το δικαιολογησε ο φιλος συναδελφος (ανταγωνισμος) 

 

ποιος μπορει να μου πει με τι τιμη μετετρεπε σημερα το δολλαριο σε ευρω η ΕΤΕ????

 

ρωτω για να δουμε αν ολες οι τραπεζες σημερα κανουν στις πιστωτικες visa την ιδια χρεωση στην αγοραπωλησια

 

γιατι αν εχουν  διαφορες εκει δεν μας τα λενε καλα

 

επισης η χρηση της πιστωτικης ειναι αχρηστη (εννοω οταν εχουμε κανει ολοκληρη προσπαθεια να γλυτωσουμε 5 η 10)αν καποιος δεν πληρωσει εφαπαξ το ποσο που χρεωθηκε οταν ερθει ο πρωτος λογαριασμος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις μια αγορά σε συνάλλαγμα, με βάση την ισοτιμία του οργανισμού έκδοσης της κάρτας, το σύστημα δεσμεύει μεν άμεσα το ποσό σε ευρώ που αντιστοιχεί στο συνάλλαγμα αλλά η οριστική μετατροπή γίνεται τις επόμενες μέρες όταν ολοκληρωθεί η συναλλαγή.

Έτσι, πολλές φορές βλέπουμε στο statement της τράπεζας, μετά την αρχική χρέωση, μία πίστωση και μετά πάλι νέα χρέωση με κάποια διαφορά από την πρώτη (είτε αυξημένη είτε μειωμένη, ανάλογα με την αντίστοιχη ισοτιμία).

Ναι το ειχα προσεξει αυτο.

Αυριο λογικα θα βαλουν την τελικη χρεωση.θα γραψω ποια ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως η ΕΤΕ δεν χρεωνει προμηθεια συναλλαγης και το δικαιολογησε ο φιλος συναδελφος (ανταγωνισμος) 

 

 

 

Ειλικρινά, με εντυπωσιάζεις.

Δεν σου αρκούσε το επίσημο Τιμολόγιο εργασιών της ΕΤΕ (με ενημέρωση 15/5/2015) που ανάρτησα αλλά χρειάστηκες επιβεβαίωση από υπάλληλο της ΕΤΕ;

 

Εάν, υποθετικά, σου απαντούσε, είτε από άγνοια είτε για οποιοδήποτε λόγο, ότι η ΕΤΕ χρεώνει προμήθεια, θα πίστευες τον υπάλληλο και όχι το Τιμολόγιο της τράπεζας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  το ειπα οτι θα ρωτησω τι ειναι αυτο που σε εντυπωσιαζει ?  

 

ειδα και τη συμβαση που υπογραφει ο κατοχος   

 

τωρα εχεις τη σημερινη τιμη να κανουμε ολοκληρωμενο το τεστ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα  μου εδωσαν το λινκ για το πως υπολογιζεται η μετατροπη απο τη VISA EUROPE που ειμαστε μελος

 

η τιμη δεν φαινεται και τοσο καλη σε σχεση με το δελτιο τιμων

 

για παιξτε λιγο    www....visaeurope.com/making-payments/exchange-rates

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εντυπωσιάζεις για 2η φορά, με τις ανακαλύψεις σου ...

 

Έγραψα χθες το πρωί το link της Visa Europe στο #62 (και, φυσικά, αναγράφεται στο σχετικό κεφάλαιο του σχετικού οδηγού της υπογραφής μου, από το 2013), αλλά φαίνεται ότι δεν διαβάζεις όλα τα posts αυτού του νήματος.

 

Σε ότι αφορά στη διαφορά της ισοτιμίας μεταξύ του δελτίου τιμών των τραπεζών και της Visa ή της MasterCard, είναι φυσικό και αναμενόμενο αυτές να μην συμφωνούν, αφού πρόκειται για οργανισμούς που έχουν στόχο το κέρδος, αλλά το θέμα που συζητάμε δεν είναι αυτό αλλά ποια είναι η πιο συμφέρουσα ισοτιμία μετατροπής του ξένου νομίσματος, για τον αγοραστή στις αγορές που κάνει σε συνάλλαγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το ειδα .....

 

αλλα σημασια εχει ποιος χανει και ποιος κερδιζει

 

χτες πχ το 2,5 σαν προμ + τη μετατροπη  που επαιρνε η ευρωμπανκ ηταν φτηνοτερη σε σχεση με την ΕΤΕ που δεν επαιρνε προμηθεια αλλα η τιμη μετατροπης της ηταν αλλη

 

αυτο δεν ειναι που κοιταμε ...και η ΕΤΕ που δεν παιρνει προμ συν/γης χτες ηταν ακριβοτερη απο τη ευρωμπανκ  

 

και γω στην αρχη νομισα οτι η ΕΤΕ λογω ογκου εργασιων κανει κατι τετοια αλλα να χανει αποκλειεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...