Προς το περιεχόμενο

Paypal και μετατροπή συναλλάγματος (paypal ή τράπεζα;)


torq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικα συμφερει η καρτα της εθνικης? εχω την καινουργια mastercard....

1) αν βαλω να κανει την μετατροπη η τραπεζα δε θα εχω καμια απολυτως χρεωση?

2) αν θελω να κανω withdraw απο το paypal balance στο λογαριασμο μου τι εξοδα εμβασματος εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εως σημερα τουλαχιστον ναι.... για τις Αγγλικες Λιρες,,,,,,,(ελπιζω να αργηση να αλλαξει)

αλλα ΟΧΙ για ολες τις συναλλαγες σε συναλλαγμα.

 

χαιρομε που το διορθωσες και με συνχωρεις αν "αντεδρασα" λιγο υπερβολικα.....

πηρα την τραπεζα μετα και ξεσπασα :)

παιδια, μπορει να ειμαι λιγο ακαιρος, αλλα τελικα η τραπεζα ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΧΡΕΩΝΕΙ προμηθεια συναλλαγματος 2% σε συναλλαγες με ΑΓΓΛΙΚΗ ΛΙΡΑ (updated IOUNIOΣ 2015)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

"επικαιρη" ερωτηση: ενας γνωστος μου με ευρωπαικο τραπεζικο λογαριασμο θα μεταφερει χρηματα στο paypal μου για να πραγματοποιησω αγορες απο ευρωπαικο eshop.

στο paypal φαινεται να εχω default currency $.

απο τη στιγμη που η μεταφορα των χρηματων θα ειναι σε ευρω, θα χρεωθω με 2 μετατροπες συναλλαγματος (απο € σε $ κατα την μεταφορα απο τον ξενο λογαριασμο προς το paypal και απο $ σε € κατα την αγορα μου απο το eshop)?

αν ναι, μπορω να μετατρεψω το currency του λογαριασμου μου στο paypal σε € για να γλιτωσω τις διπλες χρεωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Στις αλλες τράπεζες είναι 2% στο παυπαλ είναι κάτι παραπανω μπορεί και 3%, εξαιρείται η Πειραιώς που για κάποιο λογο τελευταία δε χρεώνει τίποτα

 

Είσαι σίγουρος ? 
 
Εάν ναι ,πότε ήταν η τελευταία συναλλαγή που έχεις κάνει χωρίς να χρεωθείς ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τελικά τι?πολύ μπέρδεμα........

 PAYPAL ή όχι......θέλω να αγοράσω κάτι απο  κινέζικο μαγαζί και ΈΧΩ αλλάξει το κόστος απο δολλάρια δε ευρώ.....

η τιμή είναι 66,10 ευρώ(73.99 $)και παω να πληρώσω μέσω paypal αλλά δεν με αφήνει να πληρώσω σε ΕΥΡΩ

ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΑΝΑΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ ΣΕ ΔΟΛΛΑΡΙΑ....

Πως μπορώ να το αλλάξω για να πληρώσω σε ευρώ και αν τελικά συμφέρει......

Θα μου κρατήσει και εκει προμήθεια  ή όχι.....οποιος ξερει και μπορει ας μου πει γιατι δεν έχω και πολυ χρόνο

για την συγκεκριμένη αγορά....

 

Ευχαριστώ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γεια σας,διαβασα σχεδον ολα σας τα ποστ αλλα ειμαι ακομα λιγο ψιλομπερδεμενη..θελω να κλεισω ενα ξενοδοχειο στην αγγλια μεσω του σιτε του hotel το οποιο δεχετε μονο λιρες...το ποσο σε λιρες ειναι στ 240,με την σημερινη μετατροπη γυρω στα 318-320 ευρω...απ οτι καταλαβα με παυπαλ δε πολυσυμφερει να πληρωσω διοτι θα μου κρατησει αρκετη προμηθεια...γνωριζουμε(ή καπως να βρω)αν με συμφερει να πληρωσω κατευθειαν απ την χρεωστικη μου??η μπορω να δω καπου ακριβως ποση προμηθεια θα μου κρατησει η εκαστοτε τραπεζα?εχω mastercard εθνικης k visa πειραιως...θα εκτιμουσα οποια αμεση απαντηση γιατι ηδη εχω αργησει να το κλεισω και θα ακριβυνει κ αλλο!ευχαριστω εκ των προτερων!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι?πολύ μπέρδεμα........

 PAYPAL ή όχι......θέλω να αγοράσω κάτι απο  κινέζικο μαγαζί και ΈΧΩ αλλάξει το κόστος απο δολλάρια δε ευρώ.....

η τιμή είναι 66,10 ευρώ(73.99 $)και παω να πληρώσω μέσω paypal αλλά δεν με αφήνει να πληρώσω σε ΕΥΡΩ

ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΑΝΑΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ ΣΕ ΔΟΛΛΑΡΙΑ....

Πως μπορώ να το αλλάξω για να πληρώσω σε ευρώ και αν τελικά συμφέρει......

Θα μου κρατήσει και εκει προμήθεια  ή όχι.....οποιος ξερει και μπορει ας μου πει γιατι δεν έχω και πολυ χρόνο

για την συγκεκριμένη αγορά....

 

Ευχαριστώ......

 

 

Κάθε πωλητής ορίζει την τιμή σε συγκεκριμένο νόμισμα και πληρώνεται σ' αυτό, ανεξάρτητα από το μετατροπέα νομίσματος που μπορεί να έχει για διευκόλυνση του αγοραστή.

 

Επομένως, αν πουλάει ένα αντικείμενο Χ δολάρια, το paypal θα μετατρέψει τα ευρώ που έχεις στο balance για να πληρωθούν τα $Χ με τη δική του (χειρότερη) ισοτιμία. 

 

Αν δεν πληρώνεις με balance αλλά με κάρτα, μπορείς να ορίσεις να μην κάνει το paypal τη μετατροπή αλλά η τράπεζα με την ισοτιμία του οργανισμού που έχει εκδώσει την κάρτα.

 

 

Γεια σας,διαβασα σχεδον ολα σας τα ποστ αλλα ειμαι ακομα λιγο ψιλομπερδεμενη..θελω να κλεισω ενα ξενοδοχειο στην αγγλια μεσω του σιτε του hotel το οποιο δεχετε μονο λιρες...το ποσο σε λιρες ειναι στ 240,με την σημερινη μετατροπη γυρω στα 318-320 ευρω...απ οτι καταλαβα με παυπαλ δε πολυσυμφερει να πληρωσω διοτι θα μου κρατησει αρκετη προμηθεια...γνωριζουμε(ή καπως να βρω)αν με συμφερει να πληρωσω κατευθειαν απ την χρεωστικη μου??η μπορω να δω καπου ακριβως ποση προμηθεια θα μου κρατησει η εκαστοτε τραπεζα?εχω mastercard εθνικης k visa πειραιως...θα εκτιμουσα οποια αμεση απαντηση γιατι ηδη εχω αργησει να το κλεισω και θα ακριβυνει κ αλλο!ευχαριστω εκ των προτερων!  :-)

 

 

Πληρωμές για ξενοδοχεία στο εξωτερικό επιτρέπονται και, επομένως, δεν έχεις πρόβλημα με τα CC.

 

Η πληρωμή με κάρτα μέσω paypal μπορεί να γίνει με 2 τρόπους, είτε να την κάνει αυτό, με τη χειρότερη ισοτιμία που έχει, είτε να την κάνει η τράπεζα με την ισοτιμία των οργανισμών (Visa/Masterard) που έχουν εκδώσει τις κάρτες σου, που είναι καλλίτερη από την προηγούμενη. Τις ισοτιμίες των οργανισμών μπορείς να τις βρεις στο αντίστοιχο κεφάλαιο του (επικαιροποιημένου) οδηγού της υπογραφής μου.

 

Εάν θέλεις να αλλάξεις την εξ ορισμού μετατροπή συναλλάγματος που κάνει το paypal, στο νέο UI, θα πας στο γρανάζι (πάνω δεξιά), στη νέα σελίδα Payment settings/ Preapproved payments, στο νέο πινακάκι Set Available Funding Sources και στο νέο Conversion Options σε κάθε κάρτα και επιλέγουμε " Bill me ..." και Submit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε πωλητής ορίζει την τιμή σε συγκεκριμένο νόμισμα και πληρώνεται σ' αυτό, ανεξάρτητα από το μετατροπέα νομίσματος που μπορεί να έχει για διευκόλυνση του αγοραστή.

 

Επομένως, αν πουλάει ένα αντικείμενο Χ δολάρια, το paypal θα μετατρέψει τα ευρώ που έχεις στο balance για να πληρωθούν τα $Χ με τη δική του (χειρότερη) ισοτιμία. 

 

Αν δεν πληρώνεις με balance αλλά με κάρτα, μπορείς να ορίσεις να μην κάνει το paypal τη μετατροπή αλλά η τράπεζα με την ισοτιμία του οργανισμού που έχει εκδώσει την κάρτα.

 

 

 

 

Πληρωμές για ξενοδοχεία στο εξωτερικό επιτρέπονται και, επομένως, δεν έχεις πρόβλημα με τα CC.

 

Η πληρωμή με κάρτα μέσω paypal μπορεί να γίνει με 2 τρόπους, είτε να την κάνει αυτό, με τη χειρότερη ισοτιμία που έχει, είτε να την κάνει η τράπεζα με την ισοτιμία των οργανισμών (Visa/Masterard) που έχουν εκδώσει τις κάρτες σου, που είναι καλλίτερη από την προηγούμενη. Τις ισοτιμίες των οργανισμών μπορείς να τις βρεις στο αντίστοιχο κεφάλαιο του (επικαιροποιημένου) οδηγού της υπογραφής μου.

 

Εάν θέλεις να αλλάξεις την εξ ορισμού μετατροπή συναλλάγματος που κάνει το paypal, στο νέο UI, θα πας στο γρανάζι (πάνω δεξιά), στη νέα σελίδα Payment settings/ Preapproved payments, στο νέο πινακάκι Set Available Funding Sources και στο νέο Conversion Options σε κάθε κάρτα και επιλέγουμε " Bill me ..." και Submit.

Αα ωραια ευχαριστω θα μπω να το κοιταξω!μεσα στη μετατροπη που γινετε απο την εκαστοτε καρτα,ειναι κ η προμηθεια της τραπεζας η δε κρατανε προμηθεια?γιατι κατι ειδα για την πειραιως πως δε κραταει αλλα τελικα αλλαξε γνωμη απο περσυ  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα ωραια ευχαριστω θα μπω να το κοιταξω!μεσα στη μετατροπη που γινετε απο την εκαστοτε καρτα,ειναι κ η προμηθεια της τραπεζας η δε κρατανε προμηθεια?γιατι κατι ειδα για την πειραιως πως δε κραταει αλλα τελικα αλλαξε γνωμη απο περσυ  :P

 

Όλες οι τράπεζες, εκτός της ΕΤΕ, χρεώνουν και προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Για λεπτομέρειες, διάβασε το σχετικό κεφάλαιο του (επικαιροποιημένου) οδηγού της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω στο paypal ενα μικρο ποσο σε δολλαρια και ενα πολυ πιο μικρο σε ευρω, βλεπω οτι με συμφέρει αυτην την περιοδο να ειναι ολα σε ευρω. Μπορω να μετατρεψω ολο το ποσο (δολλαρια) που εχω στο balance  σε ευρω? και αν ναι πως γίνεται ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να μετατρέψεις $ σε € με τη δυσμενή ισοτιμία του paypal, αλλά αυτό αφορά εσένα.

 

Με το παλιό μενού του paypal μπορούσες να πας στην καρτέλα της μετατροπής νομισμάτων και να κάνεις αυτό που ήθελες.

Με τη νέα δεν μπορείς να βρεις αυτή την καρτέλα, όπως και αρκετές άλλες, όπως έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να μετατρέψεις $ σε € με τη δυσμενή ισοτιμία του paypal, αλλά αυτό αφορά εσένα.

 

Με το παλιό μενού του paypal μπορούσες να πας στην καρτέλα της μετατροπής νομισμάτων και να κάνεις αυτό που ήθελες.

Με τη νέα δεν μπορείς να βρεις αυτή την καρτέλα, όπως και αρκετές άλλες, όπως έχω καταλάβει.

Γεια σου, ευχαριστω για την απαντηση σου , η ισοτιμια ειναι πολυ χαμηλη 1,10 αρα  με συμφερει οτι δολλαριο εχω μεσα στο παυπαλ balance  να το κανω ευρω. που ηταν αυτη η καρτελα, λογικα καπως θα γίνεται και τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε από άλλο συμφορουμίτη η λύση στο μυστήριο με το νέο view του paypal.

 

Για να βρεις την καρτέλα των Currencies:

Paypal/Wallet/Old Account View (κάτω αριστερά)/My Money/ Currencies (στο Paypal Balance)

 

Αφού έχεις στο balance $, δοκίμασε τη μετατροπή ενός μικρού ποσού (πχ $1) για να δεις αν τελικά πετυχαίνεις αυτό που θέλεις και αν ναι, μετατρέπεις και το υπόλοιπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...