Προς το περιεχόμενο

Living Room (Διαμόρφωση Σαλονιου- SETUP) μοιραστειτε τον χωρο σας.


xoxlasae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτά τα χρήματα ίσως τα κοιτάγα κ γω αυτά.. Υπάρχουν βέβαια κ τα τα wharfedale 10,5 τα οποία έχω ακούσει κ ειναι εξαιρετικά, η σειρά emphasis απ την ελληνική rois acoustics που θα τους έριχνα μια δεύτερη ματιά..

τα συγκεκριμενα ηχεια τα ειχα δει...αλλα τα εβγαλα εκτος για τον λογο  των 6ohm και της χαμηλης πεδησης 86db , τα  kef c7 ειναι 91db και 8ohm... 

γενικα για τα ηχεια πιστευω οτι δεν προκειται να χασω...φαινονται αξιολογα.. ολες οι επιλογες που κανω ειναι με δεδομενο οτι δεν μπορω να σκασω πανω απο 400€ στον ενισχυτη.

Για να σου προτείνουμε ηχεια, πρεπει να ξέρουμε και τι θες.

Ποιότητα?

Θες σαματά στις ταινίες?

Είδος μουσικής?

Ένταση?

 

H KEF ειναι αρκετά σοβαρή εταιρια στο χωρο. Τα C7 ειναι εισαγωγική σειρά ομως. Καλο ακουστικά αλλα πολυ flat και ουδέτερο. Moυ θύμιζε monitor ηχειο.

 

Αν καταλήξεις σε αυτα ο 467 ειναι πολυ μικρος. Μπορει να λεει οτι λεει σε ισχυ αλλα το τροφοδοτικό του δεν ειναι για πολλα. Ο 467 συνήθως πλαισιώνει προτάσεις με μικρά τυπου book shelve η μινι ηχεια.

 

Σοβαρότερο τροφοδοτικό απο 6 σειρα και ανω..

 

Το ξερω οτι σε απογοητεύω αλλα ειναι δοκιμασμένα ολα αυτα που σου λεω και καλυτερα να τα ξερεις πριν την αγορα.

δεν ξερω αν εχει μεγαλη διαφορα αλλα εγραψα για τον 473 οχι τον 467 ... κοιταξα και τον 673 , και η μονη διαφορα ειναι 10watt .

473 - 80watt 2channel 8ohm (356€)

673 - 90watt 2channel 8ohm (516€).

 

Οι αναγκες μου γενικα δεν ειναι τιποτα διαστημικες....τα ηχεια θα παιζουν τον ηχο απο την τηλεοραση, της κονσολας οταν παιζω κανα παιχνιδι αραια και που, και ταινιες πολλες...απο μουσικη θα στρημαρω youtube και αραια και που θα βαζω κανα κομματακι δυνατουτσικα για την αισθηση και μετα παλι θα πεφτει σε νορμαλ επιπεδα γιατι στην γειτονια ειναι ολοι γεροντια :)

 

αρα λες να μην με καλυψει ο 473 ? 50watt πεντακαθαρα σε ολη την κλιμακα να μου δινει για καθε ηχειο....θα ειμαι υπερευχαριστημενος... το μονο που αναζητω ειναι να ακουω πλεον συχνοτητες που της εχω ξεχασει λογω ελλειψης ηχου και να μην ξανα ακουσω το λέγομενο 'κλασιμο' των ηχειων αμα τα δυναμωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τα συγκεκριμενα ηχεια τα ειχα δει...αλλα τα εβγαλα εκτος για τον λογο των 6ohm και της χαμηλης πεδησης 86db , τα kef c7 ειναι 91db και 8ohm...

γενικα για τα ηχεια πιστευω οτι δεν προκειται να χασω...φαινονται αξιολογα.. ολες οι επιλογες που κανω ειναι με δεδομενο οτι δεν μπορω να σκασω πανω απο 400€ στον ενισχυτη.

 

δεν ξερω αν εχει μεγαλη διαφορα αλλα εγραψα για τον 473 οχι τον 467 ... κοιταξα και τον 673 , και η μονη διαφορα ειναι 10watt .

473 - 80watt 2channel 8ohm (356€)

673 - 90watt 2channel 8ohm (516€).

 

Κοιτά με τα ohm 6 με 8 γενικά δεν έχεις θέμα.. Να ξέρεις γενικά η αντίσταση του ηχειου δεν ειναι standard κατα τη διάρκεια ενός εργου αλλα έχει την τάση να μεταβάλλεται και λίγο..

Anyway η επιλογή σου ειναι σωστή για μένα..

 

Σου αντί προτείνω λοιπόν ένα ενίσχυτη τον οποίο τον κοιτάγα για μένα παλιότερα.. Επεσε κ η τιμή του πρόσφατα στα 399 ευρώ στο σκρουτζ.. Είχε ψηφιστεί απ το whathifi για τα λεφτά του ως η καλύτερη επιλογή της χρονιάς το 2012..

 

http://www.whathifi.com/review/pioneer-vsx-922

Σε καλύπτει άνετα ακόμα κ αν θες να βάλεις και κολωνες της kef στα surround αργότερα..

Τον έχω ακούσει τον συγκεκριμένο σε ταινία κ ολας..

Διάβασε κ το review απ το link πιο πάνω καθώς τον δοκιμάσανε στο mission impossible: ghost protocol με πολύ καλα αποτελέσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα συγκεκριμενα ηχεια τα ειχα δει...αλλα τα εβγαλα εκτος για τον λογο  των 6ohm και της χαμηλης πεδησης 86db , τα  kef c7 ειναι 91db και 8ohm... 

γενικα για τα ηχεια πιστευω οτι δεν προκειται να χασω...φαινονται αξιολογα.. ολες οι επιλογες που κανω ειναι με δεδομενο οτι δεν μπορω να σκασω πανω απο 400€ στον ενισχυτη.

δεν ξερω αν εχει μεγαλη διαφορα αλλα εγραψα για τον 473 οχι τον 467 ... κοιταξα και τον 673 , και η μονη διαφορα ειναι 10watt .

473 - 80watt 2channel 8ohm (356€)

673 - 90watt 2channel 8ohm (516€).

 

Οι αναγκες μου γενικα δεν ειναι τιποτα διαστημικες....τα ηχεια θα παιζουν τον ηχο απο την τηλεοραση, της κονσολας οταν παιζω κανα παιχνιδι αραια και που, και ταινιες πολλες...απο μουσικη θα στρημαρω youtube και αραια και που θα βαζω κανα κομματακι δυνατουτσικα για την αισθηση και μετα παλι θα πεφτει σε νορμαλ επιπεδα γιατι στην γειτονια ειναι ολοι γεροντια :)

 

αρα λες να μην με καλυψει ο 473 ? 50watt πεντακαθαρα σε ολη την κλιμακα να μου δινει για καθε ηχειο....θα ειμαι υπερευχαριστημενος... το μονο που αναζητω ειναι να ακουω πλεον συχνοτητες που της εχω ξεχασει λογω ελλειψης ηχου και να μην ξανα ακουσω το λέγομενο 'κλασιμο' των ηχειων αμα τα δυναμωνεις.

Όπως σου ειπα και πιο πάνω δεν είναι μονο τα 10W η διαφορά. Αλλη τοπολογία και ολοκληρωμένα ισχύος εχει ο ένας αλλα ο αλλος. Όπως επίσης ο 673 εχει πολυ καλύτερο τροφοδοτικό. Η συμπεριφορά του, ακομα και σε χαμηλότερες εντάσεις, θα είναι πιο καλή και ελεγχόμενη. Το τροφοδοτικό ειναι το Α και το Ω σε εναν ενισχυτή.

 

Εφοσον θες το σύστημα για ταινιες και αναζητάς ένταση. Τοτε δες και τα Magnat Monitor Supreme 2000.

Εχουν 8αρες μονάδες με αποτέλεσμα να εχεις μπόλικο χαμηλό - μεσαίο. Πέραν αυτοί θα παίζεις και δυνατά που ειναι και το ζητούμενο σου

 

Για ενισχυτή ο Pioneer VSX 922 που σου προτάθηκε άνωθεν ειναι μια πολύ καλύτερη λυση για τα λεφτά που δινεις. Περισσότερη ισχύ και πιο σινεμαδικος απο την yamaha που ρίχνει περισσότερο βάρος στην μουσική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ 1 και για μένα για τα magnat τα οποία τα άκουσα σε αίθουσα καταστήματος με τον pioneer vsx 922 και γενικά μου άφησαν καλές εντυπώσεις σε έργο.. Οντως ειναι δυνατά κ μπασατα η ηχεία..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτης εκλεισε θα παρω τον 922...πολυ καλη πληροφορια KAKADI! ολοκληρωμενος receiver σε καλη τιμη ... μονο wireless να ειχε χωρις την αναγκη ανταπτορα αλλα θα του βαλω ehternet. ...τωρα ψαχνω να κλεισω για ηχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα ρε απλα τον 922 τον εχω ψαξει πολυ καιρο γενικα και βλακεια που δε στο ειπα πιο νωρις. Δε θα το μετανιωσεις..

Να πω κ κατι αλλο ομως. 

 

Τo πακετο αυτο με τα magnat 

http://www.skroutz.gr/c/571/mousika-hxeia.html?keyphrase=magnat+supreme+1000

 

http://www.skroutz.gr/s/336258/Magnat-Monitor-Supreme-200.html

http://www.skroutz.gr/s/336263/Magnat-Monitor-Supreme-Center-250.html

 

Εχει στα media markt 460 ευρω (αν θυμαμαι καλα, σημερα πηγα lol) χωρις το sub..

Πολυ καλη τιμη αν αναλογιστεις οτι μονο τα μπροστινα τα supreme 1000 εχουν στο skroutz 370 ευρω!!

 

Αν τα παρεις μιας και κοιτας σε αυτη τη τιμη θα εχεις αρκετο μπασο στο χωρο.. Κ αργοτερα κοιτας και για sub αν το κρινεις απαραιτητο..

Του ειπα κ ολας να τα βαλει να τα ακουσω ξανα (θα με βρισουν στο τελος εκει) και τα 5 με τον 922 και μου εκλεισε και το δωματιο και παιζανε πολυ καλα σε 15-20 τετραγωνικα χωρο..

 

Εγω δινω το 8ιντσο sub συστηματος μου παντως επειδη μπανισα ενα 10ιντσο της roister μεγαλυτερης σειρας.. Οχι για να παιζει πιο δυνατα μιας και ειναι μικρος ο χωρος μου αλλα επειδη γενικα ειναι ποιοτικοτερο αρα καλυτερες χαμηλες!!

Αν προλαβω βεβαια γτ τελος του μηνα μπαρκαρω παλι..  :-(  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τις μέρες θα πάω και εγώ για ακρόαση στα media. θα προσπαθήσω να κάνω καμια συμφωνία για καλύτερη τιμή ηχεία και receiver μαζί..

αν και δεν ψήνομαι γενικα για 5.1, ίσως σε δυο χρόνια...

αλλα δυο ταξίδια δικα σου δηλαδη ;)

κοιτάω και τα Yamaha ns-555 στα 350€ , και βρηκα μεταχειρισμένα canton ergo 900 dc 400€, δεν έχω πάρει απαντηση όμως ακομα αν ειναι διαθέσιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας.

 

Ήθελα να σας ρωτήσω αν εμπεριέχει ρίσκο η αγορά ζευγαριού ηχείων από Γερμανία.

Έχω βρει για αγορά τα Μagnat Monitor Supreme 2000,800, το κεντρικό 250 και το sub 301 σε πολύ καλή τιμή από ebay.

Βέβαια απ'ότι διάβασα είναι μεταχειρισμένα αλλά αυτός που τα πουλάει είναι κατάστημα που έχει 16425 πωλήσεις με 99.8% θετικές ψήφους. Στέλνει και Ελλάδα.

Επίσης για αυτά τα ηχεία ποιόν ραδιοενισχυτή θα έπρεπε να αγοράσω;

Μου πρότειναν Denon AVR 1713. H γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πολυ εχω γνωμη για αγορες απο ebay ή amazon οποτε αφηνω καποιον αλλο να απαντησει σε αυτο..

 

Οσον αφορα τα ηχεια που εχεις βαλει πιστευω θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος (τα πηρε ο αδερφος μου προσφατα), με ερωτηματικο ομως γτ δε μας δινεις πληροφοριες για το χωρο σου. Αν βαλεις και καμμια φωτο ακομα καλυτερα. Ποσα τετραγωνικα περιπου?

 

Αν καταλαβα καλα τα Magnat 800 θα πανε πισω για surround? 

Νομιζω μια χαρα θα εισαι με τον ενισχυτη που σου ειπανε.

Επισης ειναι ευκολος στο χειρισμο καθως και γω denon εχω.

 

Αν θες και προταση για ενισχυτη θα σου προτεινω τον Pioneer vsx-922 που τον εχουμε πει πιο πανω και ειναι διαμαντακι και για τα λεφτα του best choice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά τσίμπησα denon avr-x2000 μαζί με τα kef c5 και στο μέλλον θα πάρω όλο το 5.1 σύνολο. Τα πήρα απο το ΩΔΕΣ. εκεί δοκίμασα τα wharfdale 10.5 τα οποία δεν μου άρεσαν καθόλου, καποια acoustic energy δεν θυμάμαι μοντέλο,ήταν τα καλύτερα αλλα για μουσική, και τέλος τα kef c5 όπου ήταν κάτι ενδιάμεσο...ουτε υπερβολικό μπάσο ούτε χαμηλά πρίμα. Μόλις πάντως του πρότεινα τα magnat μου τα αποκάλεσαν μπασομηχανες :) βεβαια στα media που τα ακουσα σε στερεοφωνικό ενισχυτή και όχι σε Av receiver μου άρεσαν.

 

Σορρυ για το διπλό post...ο denon x2000 παίζει στο Σκρουτζ στα 600€ αλλα αμα τον πάρεις από το μαγαζί σου κόβουν 60€, πολύ χαμηλότερα από οποιοδήποτε ευρωπαϊκό shop και μοντέλο 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα magnat ειπαμε εχουν μπασο.. Δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο. Για κινηματογραφικο ηχο ειναι πενα.

Τα ακουσα και τα 5 με bluray!

Ο κλασσικος ο μηδενιστης ο ελληνας.

Ειπαμε το αυτι ειναι υποκειμενικο κριτηριο αλλα οχι και ετσι, μαγαζι εχεις...

Κριμα τους εχω και σε υποληψη.

 

Στα wharfedale τι δε σου αρεσε? Ο ηχος? Γενικα ξεχωρα απ την τιμη, που θα μπορουσαν να ειναι κανα 100σταρικο πιο φθηνα, εχω διαβασει οτι ειναι φιλοτιμα γενικα..

Τα kef που πηρες δε τα ξερω αλλα και γι αυτα μονο καλα λογια εχω διαβασει απο κριτικες.

 

Για τον denon δεν εχω λογια... Οργιο με 150w στο καναλι υποστηριξη 4k αλλα και το φοβερο odyssey για σεταρισμα κανεις οτι θες!!

 

Καλοριζικα να ειναι..

Οταν τα στησεις θελω φωτο ε? Να τα θαυμασουμε και μεις.. Και πες εντυπωσεις μολις δεις ταινια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ο χώρος που θέλω να καλύπτει είναι περίπου 30 τ.μ. ( Οχώρος του στησίματος).

Τελικά λέω να προχωρήσω στην αγορά 2 ζευγαριών Supreme 2500 για μπρος πίσω, 250 για κεντρικό και ενισχυτή θα ακλουθήσω τα λεγόμενα σας και θα πάρω τον 922.

Sub αγοράστηκε σήμερα. Earthquake MKIV 10C. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μια χαρα μου φαινεσαι.. Δεσε το ταβανι με καμμια αλυσιδα μονο γτ προβλεπω αν ανεβασεις την ενταση να γινεται καμπριο ο χωρος!!  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...