Προς το περιεχόμενο

[Laptop] DELL 15R Inspiron 5521 (i7-3517U/4GB/750GB) με HD 8730M 2GB - 699€ και 30 άτοκες @mediamarkt


Chris93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι, γραφει πως ειναι backlit? 

το ιδιο μοντελο με i5 δεν εχει backlit παντως. 

 

το ρωτησα γιατι σ αυτη την κατηγορια τιμης νομιζω αρκετα εχουν.

Οσο για το δικτυο απ οτι ειδα εχει RJ45 Ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Dell βγάζει φωτιζομενα πληκτρολόγια μόνο σε λάπτοπ με αγγλικό πληκτρολόγιο.

Εφόσον το λάπτοπ έχει ελληνικό πληκτρολόγιο, δεν είναι και φωτιζομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζητησουμε αγγλικο πληκτρολογιο δηλαδη θα ειναι φωτιζομενο?

Δεν νομιζω οτι γινεται να ζητησεις κατι τετοιο και να γινει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι γινεται να ζητησεις κατι τετοιο και να γινει. 

 

Όντως πήρα τηλέφωνο δεν γίνετε...

 

πάντως αν το αγγλικό μοντέλο έχει φωτιζόμενο και το ελληνικό όχι είναι τραγικό  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα στο mediamarkt Πυλαίας (Θεσ/νικη) και είδα από κοντά το μοντέλο με τον i7-3537U και τα 6GB RAM. Το μοντέλο της προσφοράς θα είναι ίδιο αλλά με τον ι7-3517U και 4GB RAM.

 

Λοιπόν...όσον αφορά το κάσωμα. Πλην των σημείων που καλύπτονται απο φλούδα αλουμινίου (palmrest και καπάκι οθόνης), τα λοιπά πλαστικά δείχνουν και είναι αρκετά "φτηνά". Ειδικά τα περιμετρικά πλαστικά είναι από τα χειρότερα που έχω δει με μεγάλη υποψία ότι θα ξεβάφουν στα σημεία επαφής (θύρες USB, HDMI κτλ). Επίσης μέτρια τα πλαστικά που συγκρατούν την οθόνη τα οποία είναι βαμμένα στο χρώμα του αλουμινίου για ευνόητους λόγους. Για να μην μακρηγορώ όμως, σε γενικές γραμμές η ποιότητα κατασκευής και η συναρμογή κινούνται σε μέτρια επίπεδα.

 

Η οθόνη είναι antiglare και FullHD...μπορεί να μην είναι η καλύτερη που έχω δεί αλλά για 699 ευρώ δε νομίζω ότι θα βρεθεί κάτι καλύτερο σε οποιαδήποτε εταιρεία.

 

Το πληκτρολόγιο τώρα έχει αρκετή βύθιση στο κέντρο, ένα πρόβλημα κοινό σε αρκετά πληκτρολόγια που διαθέτουν numeric pad. Δεν με ξετρέλανε επίσης.

 

Το touchpad έχει την κλασσική ματ αίσθηση που είχαν τα παλαιότερα notebook.

 

Τα ηχεία είναι αρκετά δυνατά ώστε να μπορείς να παρακολουθήσεις με άνεση μια ταινία ή να ακούσεις ραδιόφωνο. Φυσικά δεν έχουν καμία σχέση στην ποιότητα με JBL ή harman kardon.

 

Οι θερμοκρασίες στο demo του μαγαζιού μου φάνηκαν ικανοποιητικές, αλλά δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Ο επεξεργαστής δε νομίζω να έχει κάποιο θέμα οπότε λογικά ότι κάνει η ATI 8730. Θεωρώ ότι δεν θα έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα σε νορμαλ χρήση.

 

Προσωπικά δε μπορώ να αποφασίσω αν αποτελεί μεγάλη προσφορά λόγω UV επεξεργαστή και μέτριας GPU. Με έναν SSD  και επέκταση στα 8GB RAM το συγκεκριμένο laptop θα φτάσει στα 830-840 ευρώ. Το μεγάλο ατού του μηχανήματος είναι η FullHD antiglare οθόνη. Αν κάποιος ενδιαφέρεται πρωτίστως για την οθόνη τότε είναι καλή ευκαιρία, διαφορετικά θεωρώ ότι θα υπάρξουν και άλλες προσφορές με όμοια ή καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά. (π.χ το Lenovo με την GTX660 του Eshop ήταν αρκετά πιο δυνατό και με καλύτερα ποιοτικά χαρακτηριστικά).

Επεξ/σία από panos2000gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙα την ethernet πάντως δεν νομίζω να υπάρχει πιθανότητα να μην είναι 1000άρα. Λάθος στη διατύπωση.

 

Σε όσες σελίδες διάβασα για το συγκεκριμένο δυστυχως εχει 10/100. Περίεργη επιλογή, αλλα ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη που επεμβαίνω αλλά επί της ουσία για όσους νομίζετε ότι παίρνεται "i7" στην πράξη έναν γρήγορο i3 παίρνετε.

 

Είναι από τα μικρότερα cpu  i7 (προσανατολισμό μπαταρία) Link.png Site: http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-3517U+%40+1.90GHz">με σκορ 3750 όταν οι μέσοι "κανονικοί" i7 για laptop έχουν από 6800 και πάνω

 

Για την σύγκριση ένας καλός i3 με παρόμοια χαρακτηριστικά gpu, ram. hd (μια τυχαία προσφορά του eshop) όπως αυτό (490€) έχει παρόμοιο σκορ (15% κάτω) στο cpu του. βέβαια το εν λογω μοντέλο είναι γενικά καλύτερο (λιγο η gpu, full hd, κτλ κτλ) αλλα δεν είμαι σίγουρος αν το λές προσφορά προσφορά. Πάντως κακή τιμή δεν έιναι. 

 

Απλά λάβετε το υπόψη σας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό που γράφει ο φίλος Keysmith

 

επειδη τις τελευταιες μερες το εψαξα αρκετα και ημουν μεταξυ αυτού και της άλλης προσφοράς του e-shop (Lenovo με i5 3230m και Geforce GTX 660 με 560Ε) κατέληξα οτι εκτός της σαφως καλύτερης οθόνης υστερει σε όλα τα άλλα.

Βαζω και το λινκ της σύγκρισης των επεξεργαστών

 

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-3517U-vs-Intel-Core-i5-3230M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό που γράφει ο φίλος Keysmith

 

επειδη τις τελευταιες μερες το εψαξα αρκετα και ημουν μεταξυ αυτού και της άλλης προσφοράς του e-shop (Lenovo με i5 3230m και Geforce GTX 660 με 560Ε) κατέληξα οτι εκτός της σαφως καλύτερης οθόνης υστερει σε όλα τα άλλα.

Βαζω και το λινκ της σύγκρισης των επεξεργαστών

 

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-3517U-vs-Intel-Core-i5-3230M

 

Υστερεί όντως σε όλα (ακόμη και στην ποιότητα κατασκευής), εκτός από την οθόνη.

Το άσχημο βέβαια είναι ότι οι περισσότερες 1366χ768 είναι επιεικώς απαράδεκτες....δεν ξέρω ποια ακριβώς οθόνη χρησιμοποιεί το μοντέλο της προσφοράς του eshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πήγα το είδα και δεν ειναι τοσο τραγικό όσο λετε οσο αναφορά την κατασκευή...

 

Δεν ειναι φυσικα Macbook αλλα ουτε turbox...  

 

Για έναν μεσο χρηστη ειναι καλο νομίζω +οτι βγαινει 23 ευρω το μηνα με τις ατοκες δόσεις...

 

Και είναι dell σε οτι αναφορα το service του...

 

By the way: η οθονη πολύ καλη για notebook...

 

Γενικα δεν μου δωσε την αισθηση του Ψευτικου αν και 6+ χρονια χρηστης Macbook

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...