Προς το περιεχόμενο

Αναζητήσεις παιχνιδιών [Name That PC Game]


DeViAnT_Puppet!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξέρω αν είναι το σωστό topic. 

 

Προσπαθώ να θυμηθώ ένα game εποχής 1990-1994. 

 

  • dos 
  • pseudo 3d με την δράση να εξελίσσεται χωρίς user input (δηλαδή ήταν σαν video που έτρεχε) ενώ ο χρήστης είχε μόνο ενα target κέρσορα και πυροβολούσε sprites στην οθόνη. 
  • είχε πολύ καλά αν όχι φοβερά γραφικά για την εποχή
  • απεικόνιζε περίεργους εξωγήινους κόσμους
  • νομίζω ήταν κάποιου είδους διαστημόπλοιο που έλεγχες (όχι δηλαδή πρόσωπο όπως στο doom) αλλά δεν παίρνω όρκο (το σκάφος όμως δεν φαινόταν στην οθόνη ήταν τελείως πρώτο πρόσωπο)

έλιωσα στο google αλλά απέτυχα να το βρω γμτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ξέρω αν είναι το σωστό topic. 

 

Προσπαθώ να θυμηθώ ένα game εποχής 1990-1994. 

 

  • dos 
  • pseudo 3d με την δράση να εξελίσσεται χωρίς user input (δηλαδή ήταν σαν video που έτρεχε) ενώ ο χρήστης είχε μόνο ενα target κέρσορα και πυροβολούσε sprites στην οθόνη. 
  • είχε πολύ καλά αν όχι φοβερά γραφικά για την εποχή
  • απεικόνιζε περίεργους εξωγήινους κόσμους
  • νομίζω ήταν κάποιου είδους διαστημόπλοιο που έλεγχες (όχι δηλαδή πρόσωπο όπως στο doom) αλλά δεν παίρνω όρκο (το σκάφος όμως δεν φαινόταν στην οθόνη ήταν τελείως πρώτο πρόσωπο)

έλιωσα στο google αλλά απέτυχα να το βρω γμτ.

 

elite frontier ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι για να βοηθήσω στο elite εσύ χειρίζεσαι το που "κοιτάει" το σκάφος. Το παιχνίδι που λέω το navigation στον κόσμο ήταν σαν βίντεο, δεν μπορούσες δηλαδή να πατήσεις up και να κοιτάξεις επάνω. Επίσης ήταν pseudo 3d χωρίς πολύγωνα με πολύ καλύτερα γραφικά από το elite (κάτι όχι δύσκολο όταν απλά η δράση τρέχει σαν ταινία)

 

τα γραφικά του ήταν πιο κοντά στο elite dangerous να φανταστείς 

 

SnAC6bC-790x444.jpg

 

θενκς πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν είναι το σωστό topic. 

 

Προσπαθώ να θυμηθώ ένα game εποχής 1990-1994. 

 

  • dos 
  • pseudo 3d με την δράση να εξελίσσεται χωρίς user input (δηλαδή ήταν σαν video που έτρεχε) ενώ ο χρήστης είχε μόνο ενα target κέρσορα και πυροβολούσε sprites στην οθόνη. 
  • είχε πολύ καλά αν όχι φοβερά γραφικά για την εποχή
  • απεικόνιζε περίεργους εξωγήινους κόσμους
  • νομίζω ήταν κάποιου είδους διαστημόπλοιο που έλεγχες (όχι δηλαδή πρόσωπο όπως στο doom) αλλά δεν παίρνω όρκο (το σκάφος όμως δεν φαινόταν στην οθόνη ήταν τελείως πρώτο πρόσωπο)

έλιωσα στο google αλλά απέτυχα να το βρω γμτ.

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το Cyberia. Δες λίγο αν σου θυμίζει κάτι το video:

 

https://www.youtube.com/watch?v=v-3kGq6RKYo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το Cyberia. Δες λίγο αν σου θυμίζει κάτι το video:

 

https://www.youtube.com/watch?v=v-3kGq6RKYo

 

 

όχι το game ήταν εξολοκλήρου όπως το περιέγραψα χωρίς cutscenes η άλλου είδους gameplay. thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να θυμηθώ ένα παιχνίδι που υπήρχε στον πρώτο μου υπολογιστή το 1998 αλλά δεν βρίσκω τον τίτλο με τίποτα όσο κ να ψάχνω.

 

Είναι 3D, τρίτου προσώπου αλλά με σταθερή γωνιά κάμερας, ξεκινάς πάνω σε άλογο φτάνεις σε ένα γεφύρι λίγο πριν μπεις σε ένα χωριό. Με την είσοδο σε αυτό σου την έπεφταν πλασματακια που δεν θυμάμαι την μορφή τους. Προσπαθώ να το θυμηθω γιατί σαν παιχνίδι με φόβιζε πολύ αλλά μου θυμίζει τα παιδικά μου χρόνια. Πάει κάπου το μυαλό σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο αλλά το θυμήθηκα. Το game λέγεται Creature Shock, βγήκε το 1994.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Creature_Shock

 

Αδικαιολόγητος... και το'χω στο ράφι και κάθεται :P

 

 

 

W4EAA0L.jpg

 

 

@Mastixas, απο τα λεγόμενα σου, ακούγεται σαν το Ecstatica.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Greygore, δεν μπορείς να φανταστείς τί χαρά μου έδωσες!!! Μιλάμε έφαγα πολλές ώρες να το ψάχνω κ θυμόμουν αχνά ότι λήγει η ονομασία του σε *tica αλλά δεν ήμουν σίγουρος! Να είσαι καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...