Προς το περιεχόμενο

Αναζητήσεις παιχνιδιών [Name That PC Game]


DeViAnT_Puppet!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως κάποιο απο τα Lands of Lore (πιο πιθανό το πρώτο, μια και τα υπόλοιπα δεν είχαν παρόμοιο UI/Viewport με το EotB/Descent to Undermountain), απο εκεί και πέρα δυσκολεύομαι να σκεφτώ κάποιο CRPG χωρίς τέρατα εκείνης της εποχής :P

 

https://www.youtube.com/watch?v=D1aIht-lb0A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μόνο που μου έρχεται τώρα είναι το Ravenloft, αλλιώς κάποιο Might and Magic και Eye of the Beholder για πρώτου προσώπου. Τα EoB είναι σε κλειστούς χώρους γενικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα όχι αλλά μοιάζει όμως παρά πολύ. Για λίγο χάρηκα πολύ!

Να ηχογράφηση τη μουσική (με το στόμα) μπας και σας βοηθήσω;

χαχαχαχαχα ναι ρε φίλε κάντο να γελάσουμε λίγο.  :-D

 

Μήπως είναι κανένα ultima underworld?

https://www.youtube.com/watch?v=TpuTbxkaZ94

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι παιδες. Δεν θυμαμαι να ειχε τερατα. Το σιγουρο ειναι οτι ειχε πυρσους, πανοπλιες ιπποτων και οτι βρισκοταν ο ηρωας (1του προσωπου) μεσα σε μια σπηλια-καστρο. Ας πουμε οταν πηγαινες το κερσορα πανω σε εναν τοιχο ειχε την δυνατοτητα (σαν ματακι) να το εξερευνησεις και πολλες φορες μεσα σε αντικειμενα οπως πχ χωματα να εβρισκες καποιο διαμαντακι.

 

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, περισσότερο με adventure ή Myst clone μου ακούγεται...

 

Πρώτου προσώπου adventure από αρχές 2000 ΣΕ ΚΑΣΤΡΟ δε μου έρχεται κάποιο...Αν δεν ήταν το κάστρο στη μέση θα έλεγα το Lighthouse, αλλά για πάρτε μπροστά οι έτεροι adventureάδες!

 

Μήπως ήταν κάτι σε Puzzle adventure? Πήγαινες από δωμάτιο σε δωμάτιο και έλυνες γρίφους και εύρισκες αντικείμενα? Με μηχανισμούς, παζλ στον τοίχο κλπ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, περισσότερο με adventure ή Myst clone μου ακούγεται...

 

Πρώτου προσώπου adventure από αρχές 2000 ΣΕ ΚΑΣΤΡΟ δε μου έρχεται κάποιο...Αν δεν ήταν το κάστρο στη μέση θα έλεγα το Lighthouse, αλλά για πάρτε μπροστά οι έτεροι adventureάδες!

 

Μήπως ήταν κάτι σε Puzzle adventure? Πήγαινες από δωμάτιο σε δωμάτιο και έλυνες γρίφους και εύρισκες αντικείμενα? Με μηχανισμούς, παζλ στον τοίχο κλπ?

 

οταν λεω πρωτου προσωπου δεν εννοω κατι σαν counter strike. Aπλα τα ματια του παικτη ηταν ολη η οθονη. Με τον κερσορα να ειναι σαν ματακι για να ελεγχεις το χωρο. Οταν προχωρουσες μπροστα αλλαζε οπως αλλαζει σε μια παρουσιαση το powerpoint.

Ας πουμε θυμαμαι ενας τοιχος δεν ηταν οπως επρεπε. Πατουσες με τον κερσορα/ματακι πανω και εβρισκες καποιο κρυμμενο αντικειμενο.Δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο σαν παιχνιδι αλλα ειναι μια αναμνηση. Δημοτικο πηγαινα και τωρα τελειωσα το λυκειο εδω και 11 χρονια οποτε λογικα απο 2000-2004.

Stonekeep;

οχι φιλε μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τότε standard λες κάποιο point and click adventure game / Myst clone. Αυτό που περιγράφεις είναι το node base movement που είχαν παιχνίδια όπως τα πρώτα της σειράς Myst (και πολλά άλλα adventure games βέβαια).

Αν ήταν όντως μικρότερο των 10 MB (και δεν είναι τυπογραφικό) μπορεί να ήταν κάποια ερασιτεχνική ή fan made freeware προσπάθεια.

Η κυκλοφορία μετά το 2000 δεν λέει πολλά. Μπορεί να ήταν τίτλος που επανακυκλοφόρησε από GOG / Steam με αρχική ημερομηνία κυκλοφορίας πολύ παλιότερη.

 

Edit:

Για να είμαστε όλοι στην ίδια "σελίδα", η κίνηση και η οπτική πρώτου προσώπου ήταν όπως εδώ πχ;

https://www.youtube.com/watch?v=inb7UPR2a2k

 

https://www.youtube.com/watch?v=NekSzEsM02Q

 

Είχε ελευθερία κίνησης της κάμερας όπως στο πρώτο βίντεο ή οι εικόνες ήταν στατικές εντελώς;

Αυτά τα gems που έβρισκες θυμάσαι πού τα χρησιμοποιούσες; Είχε RPG στοιχεία το παιχνίδι; (πχ level up σε skills, αγορά καλύτερης πανοπλίας), είχε μάχες με εχθρούς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν ήταν όντως μικρότερο των 10 MB (και δεν είναι τυπογραφικό) μπορεί να ήταν κάποια ερασιτεχνική ή fan made freeware προσπάθεια.

Η κυκλοφορία μετά το 2000 δεν λέει πολλά.

 

Αυτό το μέγεθος σε εποχή που τα παιχνίδια βγαίνανε σε CD σημαίνει ή κάποιο αρκετά παλιότερο παιχνίδι ή, πιθανότερο, κάποιο freeware από αυτά που έμπαιναν σε demo στα CD των περιοδικών της εποχής. Η πλάκα είναι πως είχα παίξει κάτι παρόμοιο σε freeware από demo CD περιοδικού, που γύρναγα σε ένα ναό των Αζτέκων ή κάτι τέτοιο, και έλυνα γρίφους με πλακάκια, αντικείμενα, σύμβολα κλπ για να προχωρήσω. Από τα κλασσικά παιχνίδια που έπρεπε να μυρίσεις τα νύχια σου να καταλάβεις τι εννοεί ο ποιητής, και ήταν και παλούκι.

 

Ο φίλος λέει επίσης πως το έπαιζε όταν πήγαινε δημοτικό, που νομίζω δένει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ειχε ελευθερια καμερας. Το πρωτο βιντεο θα μπορουσα να πω οτι ειναι μια εξελιξη του.

Στο 2ρο βιντεο απο το 5:53 εως το 5:56 μοιαζει το πως αλλαζε η καμερα. Δεν ειχε στοιχεια level up απο οτι θυμαμαι ουτε εβλεπα εχθρους για σκοτωμα. Ηταν κυριως να ψαξεις παρα να βρεθεις αντιμετωπος με αλλα οντα.


Αυτό το μέγεθος σε εποχή που τα παιχνίδια βγαίνανε σε CD σημαίνει ή κάποιο αρκετά παλιότερο παιχνίδι ή, πιθανότερο, κάποιο freeware από αυτά που έμπαιναν σε demo στα CD των περιοδικών της εποχής. Η πλάκα είναι πως είχα παίξει κάτι παρόμοιο σε freeware από demo CD περιοδικού, που γύρναγα σε ένα ναό των Αζτέκων ή κάτι τέτοιο, και έλυνα γρίφους με πλακάκια, αντικείμενα, σύμβολα κλπ για να προχωρήσω. Από τα κλασσικά παιχνίδια που έπρεπε να μυρίσεις τα νύχια σου να καταλάβεις τι εννοεί ο ποιητής, και ήταν και παλούκι.

 

Ο φίλος λέει επίσης πως το έπαιζε όταν πήγαινε δημοτικό, που νομίζω δένει.

 

 

Πολυ πιθανο να ηταν απο καποιο περιοδικο. Πραγματικα επρεπε να μυρισεις να νυχια σου.. χαχααχχα

Οι τοιχοι ειχα πυρσους και προχωρουσες προς τα μεσα ψαχνοντας. Το πιο χαρακτηριστικο παντως ηταν η ωραια μελωδια του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο guesses μπας και το βρούμε με τις νέες πληροφορίες :P

 

 

 

* Journeyman Project 2: Buried in Time (είχε demo αποκλειστικά στο medieval time period του παιχνιδιού, το UI/Viewport είναι παρόμοιο με τα προαναφερθέντα, έχει πολύ χαρακτηριστική μουσική)

 

https://www.youtube.com/watch?v=22TzmFtV73Q

 

* Timelapse (έχει αυτό το αρχαίο theme αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος αν είναι αυτό που ψάχνεις λόγω των sci-fi-ish elements)

 

https://www.youtube.com/watch?v=c4DvC_-9V2Q

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...