Προς το περιεχόμενο

OS X Mavericks (10.9)


MoviemakerGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή μάλλον θα παραμείνει .. δεν το ξέρουμε ακόμα .. απ'οτι βλέπεις η Apple επικεντρώνεται στα αδιάφορα για τους περισσότερους features και τα σημαντικά τα περιγράφουμε - ανακοινώνουμε εμείς "εμπειρικά" ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δηλαδή η hd5000 πόσο θα πάει που είναι 1gb ήδη? 

1gb Ram παρεμεινε η hd5000 στο macbook air 2013. Εβαλα και εγω τρεχω το mavericks σαν main λειτουργικο.

 

Μην τρελαινεστε παντως με το μεγεθος της vram, ελαχιστα ως καθολου δινει αυξηση επιδοσεων η μεγαλυτερη vram σε αργες καρτες οπως η hd4000 κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή διαβάζω στα macrumors ότι μόνο παπάδες δεν κάνουν πια τα 13άρια air με το mavericks από άποψης γραφικών και γι αυτό μου φαίνεται περίεργο (σχεδόν x2 πήγαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες πάντως που τα βάλαμε σε 15'' i7 mid 2010 με 840 evo πετούσε το μηχάνημα, ίσως τα βάλω και σήμερα στο air να δω πως πάει αν και βαριέμαι να βάλω κανονική μετά για να παίρνει τα updates

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και έχει διαφορά με την αύξηση της vRam φυσικά και αλλάζει όλο το μηχάνημα όπως λέει o @Bill για τους λόγους που αναλύσαμε πιο πάνω.. τώρα αν κάποιος δεν το βλέπει ας τρέξει ένα geekbench πριν κ μετά να το διαπιστώσει..

Εγώ εχω τις δικές μου μετρήσεις αν κάποιος τις χρειάζεται και επειδή το μηχάνημα είναι με 3770κ (αν και hackint0sh) η διαφορά είναι της τάξεως των 400+ points

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και έχει διαφορά με την αύξηση της vRam ....

Εχεις μετρησεις απο παιχνιδια που δειχνουν μεγαλη διαφορα;;;

Geekbench κλπ δεν ειναι real life και ουτε αφορουν αποκλειστικα την καρτα γραφικων.

 

Καλο ειναι να μην γραφουμε ανακριβειες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φυσικά και έχει διαφορά με την αύξηση της vRam φυσικά και αλλάζει όλο το μηχάνημα όπως λέει o @Bill για τους λόγους που αναλύσαμε πιο πάνω.. τώρα αν κάποιος δεν το βλέπει ας τρέξει ένα geekbench πριν κ μετά να το διαπιστώσει..

Εγώ εχω τις δικές μου μετρήσεις αν κάποιος τις χρειάζεται και επειδή το μηχάνημα είναι με 3770κ (αν και hackint0sh) η διαφορά είναι της τάξεως των 400+ points

 

 

Εχεις μετρησεις απο παιχνιδια που δειχνουν μεγαλη διαφορα;;;

Geekbench κλπ δεν ειναι real life και ουτε αφορουν αποκλειστικα την καρτα γραφικων.

 

Καλο ειναι να μην γραφουμε ανακριβειες

 

Η διαφορά που αναφέρω δεν έχει να κάνει με την vram και την HD4000. Αναφέρομαι στην κατανάλωση μπαταρίας, την αυτονομία και τη γενικότερη αίσθηση στην ταχύτητα του μηχανήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα 768 στο ένα δεν θα έχεις μεγάλη διαφορά,από τα 512 στα 1024 θα έχεις πολύ μεγάλη διαφορα μιας και πολλά προγράμματα θέλουν μια συγκεκριμένη διαθέσιμη vRam απλά για να τρέξουν..

Αν πρόσεξες όμως μιας κ έχεις κάνει την μετάβαση θα πρόσεξες ότι ακόμα και οι χαρακτήρες απέκτησαν καλύτερη ευκρίνεια και έγιναν λίγο πιο έντονοι.

Το σημαντικό δεν είναι αν απομονώσουμε την vRam (αν και αυτό που περιέγραψα πριν το θεωρώ πολύ σημαντικό) είναι ότι όλο το μηχάνημα αποκτά καινούριο χαρακτήρα μιας και μιλάμε συνολικά για τα Mavericks.

Παιχνίδια παίζω στα Win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω pro 13 του 2012 HD 4000 με 16 gb ram 1600Mhz

Πόση VRAM θα έχω στα mavericks?

Γνωρίζει κανείς;

 

 

το λέει στην 1η σελίδα ο καρχαρίας 

 

"Εμενα η hd4000 απο 768 mb που ηταν στο mountain lion πηγε 1024=1gb" 

Η vram στο pro του 13 είναι hd4000 512 και όχι 768

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά που αναφέρω δεν έχει να κάνει με την vram και την HD4000. Αναφέρομαι στην κατανάλωση μπαταρίας, την αυτονομία και τη γενικότερη αίσθηση στην ταχύτητα του μηχανήματος.

Ακριβως!

 

Επαναλαμβανω για να μην γραφονται ανακριβειες:

Μην τρελαινεστε παντως με το μεγεθος της vram, ελαχιστα ως καθολου δινει αυξηση επιδοσεων η μεγαλυτερη vram σε αργες καρτες οπως η hd4000 κλπ.

Πιο σημαντικο ειναι οι πιθανως αναβαθμισμενοι drivers, πιθανως καλυτερη υποστηριξη opencl κλπ.

 

Και φυσικα δεν ισχυει οτι η αυξηση της vram ειναι ο σημαντικοτερος λογος για να παει καποιος σε Mavericks, οπως λανθασμενα ειπωθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως!

 

Επαναλαμβανω για να μην γραφονται ανακριβειες:

Μην τρελαινεστε παντως με το μεγεθος της vram, ελαχιστα ως καθολου δινει αυξηση επιδοσεων η μεγαλυτερη vram σε αργες καρτες οπως η hd4000 κλπ.

 

Και φυσικα δεν ισχυει οτι η αυξηση της vram ειναι ο σημαντικοτερος λογος για να παει καποιος σε Mavericks, οπως λανθασμενα ειπωθηκε.

Επειδή η Apple δεν ανακοινώνει τίποτα παρά τις παπατζες της και όλα αυτά τα ανακαλύπτουμε μόνοι μας,όταν γράφηκε ότι είναι ο πιο σημαντικός λόγος κατά την γνώμη μου υπήρχε μόνο αυτός.. αργοτερα προσθεθηκαν και οι υπολοιποι....

Αν λοιπόν δεν θέλεις να διαφωνήσεις απλά για να το κάνεις διάβασε το προηγούμενο ποστ μου.. για εμένα είναι σημαντικό να μπορείς να τρέξεις περισσότερα προγράμματα που την θέτουν ως προαπαιτούμενο.. η άποψη μου λοιπόν η σημερινή είναι αυτή,αύριο αν μου επιτρέψεις μπορώ να προσθέσω και κατι άλλο.. το λάθος όμως που περιγράφεις είναι στην φαντασία σου η στην υποκειμενικότητα σου..

Από τα 768 στο ένα δεν θα έχεις μεγάλη διαφορά,από τα 512 στα 1024 θα έχεις πολύ μεγάλη διαφορα μιας και πολλά προγράμματα θέλουν μια συγκεκριμένη διαθέσιμη vRam απλά για να τρέξουν..

Αν πρόσεξες όμως μιας κ έχεις κάνει την μετάβαση θα πρόσεξες ότι ακόμα και οι χαρακτήρες απέκτησαν καλύτερη ευκρίνεια και έγιναν λίγο πιο έντονοι.

Το σημαντικό δεν είναι αν απομονώσουμε την vRam (αν και αυτό που περιέγραψα πριν το θεωρώ πολύ σημαντικό) είναι ότι όλο το μηχάνημα αποκτά καινούριο χαρακτήρα μιας και μιλάμε συνολικά για τα Mavericks.

Παιχνίδια παίζω στα Win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...