Προς το περιεχόμενο

OS X Mavericks (10.9)


MoviemakerGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Επειδή η Apple δεν ανακοινώνει τίποτα παρά τις παπατζες της και όλα αυτά τα ανακαλύπτουμε μόνοι μας,όταν γράφηκε ότι είναι ο πιο σημαντικός λόγος κατά την γνώμη μου υπήρχε μόνο αυτός.. αργοτερα προσθεθηκαν και οι υπολοιποι....

Αν λοιπόν δεν θέλεις να διαφωνήσεις απλά για να το κάνεις διάβασε το προηγούμενο ποστ μου.. για εμένα είναι σημαντικό να μπορείς να τρέξεις περισσότερα προγράμματα που την θέτουν ως προαπαιτούμενο.

Επαναλαμβανω:

Μην τρελαινεστε παντως με το μεγεθος της vram, ελαχιστα ως καθολου δινει αυξηση επιδοσεων η μεγαλυτερη vram σε αργες καρτες οπως η hd4000 κλπ.

Πιο σημαντικο ειναι οι πιθανως αναβαθμισμενοι drivers, πιθανως καλυτερη υποστηριξη opencl κλπ.

 

Οτι μερικοι θεωρουν την αυξηση της vram σαν το σημαντικοτερο λογο για να παει καποιος σε Mavericks ειναι αλλο θεμα.

Ειναι οπως ειπες η γνωμη σου, αλλα ειναι λανθασμενη.

 

Τελος, για την συντριπτικη πλειονοτητα των χρηστων δεν υπηρχαν προγραμματα που δεν ετρεχαν λογω μικρης ποσοτητας vram.(ισως ελαχιστα που δεν ενδιαφερουν την συντριπτικη πλειοψηφια)

Οτι μερικοι ανακαλυψαν μαλιστα "πολλα προγραμματα" που δεν ετρεχαν λογω χαμηλης vram ειναι προφανως θεμα φαντασιας και ιδιας σοβαροτητας με οτι η αυξηση της vram ειναι ο σημαντικοτερος λογος για να παει καποιος σε Mavericks....

 

Από τα 768 στο ένα δεν θα έχεις μεγάλη διαφορά,από τα 512 στα 1024 θα έχεις πολύ μεγάλη διαφορα μιας και πολλά προγράμματα θέλουν μια συγκεκριμένη διαθέσιμη vRam απλά για να τρέξουν..

 
 

 για εμένα είναι σημαντικό να μπορείς να τρέξεις περισσότερα προγράμματα που την θέτουν ως προαπαιτούμενο.. 

 

Ενδιαφερον θα ηταν να βλεπαμε μια λιστα με αυτα τα  "πολλα προγραμματα" που δεν ετρεχαν λογω λογω χαμηλης vram και ποσοι απο τους χρηστες εδω χρησιμοποιουν αυτα τα προγραμματα.

Εικαζω ομως οτι δεν θα δουμε μια τετοια λιστα για προφανεις λογους.....

 

 

Καλο ειναι λοιπον να μην παραπληροφορουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω ότι το να απαντήσω θα είναι ένα κακόγουστο αστείο αν κάποιος δεν θέλει να καταλάβει την διαφορά που είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την υψηλή ανάλυση ενός Retina.. Ακόμα και η πιο απλή λειτουργία του Safari με πολλαπλά παράθυρα διευκολύνεται με τον διπλασιασμό η την αύξηση της vRam...

Τώρα για τα υπόλοιπα εγώ θα αφήσω τους άλλους να πουν την δίκη τους γνώμη.. - Καλό μεσημέρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον θα ηταν να βλεπαμε μια λιστα με αυτα τα  "πολλα προγραμματα" που δεν ετρεχαν λογω λογω χαμηλης vram και ποσοι απο τους χρηστες εδω χρησιμοποιουν αυτα τα προγραμματα.

Εικαζω ομως οτι δεν θα δουμε μια τετοια λιστα για προφανεις λογους.....

 

 

Καλο ειναι λοιπον να μην παραπληροφορουμε.

 

Οπως ειπαμε, προφανως δεν θα δουμε λιστα με αυτα τα "πολλα προγραμματα" που δεν ετρεχαν λογω λογω χαμηλης vram.

Πως να δουμε αλλωστε, οταν προκειται κυριως για μια φανταστικη λιστα πολλων προγραμματων...

 

Οπως στα ορια της φαντασιας ειναι να θεωρει καποιος οτι σε 2d λειτουργια , φθανει η χρηση της vram στα ορια της..

 

Οι ανακριβειες συνεχιζονται..

Τουλαχιστον μεχρι να δουμε την λιστα με τα "πολλα προγραμματα" που δεν ετρεχαν λογω λογω χαμηλης vram ξερουμε ποσο σοβαρα μπορουμε να παρουμε τα λεγομενα μερικων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε από 512 θα γίνει 768 η 1024;;;

1024 βρε το γράψαμε κ πριν.

 

Εγώ πάντως ανεβάζω ένα screenshot με osx10.8.5 που το έκανα με το geekbench3 x64 και θα βάλω άλλο ένα αμέσως μόλις εγκαταστήσω το Mavericks να δούμε διαφορά

 

Δες και τις ημερομηνίες από τα posts,ασχολούμαι με τα Mavericks από την Βετα 1 τον Ιούνιο,και έχουμε Οκτώβρη.

Κατ'αναλογια μπορείς να βρεις κ την δική σου διαφορά περίπου από τώρα,αν θέλεις.  ;)

 

http://www.insomnia.gr/topic/481728-mac-os-x-%CF%83%CE%B5-non-apple-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82/page-10?do=findComment&comment=52407407

http://www.insomnia.gr/topic/489192-h-apple-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%80%CF%84%CE%B5%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%AE%CE%BC%CF%89%CF%82-%CF%84%CE%BF-os-x-109-mavericks/page-3?do=findComment&comment=52423544

 

Αυτό το τελευταίο είναι η γενικόλογη ανακοίνωση της Apple.

Ότι ανακαλύψαμε το ανακαλύψαμε στον "πάγκο".

 

http://www.insomnia.gr/topic/489192-h-apple-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%80%CF%84%CE%B5%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%AE%CE%BC%CF%89%CF%82-%CF%84%CE%BF-os-x-109-mavericks/page-3?do=findComment&comment=52430160

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λετε για vram και benchmarks αλλα ουτε τα πολυκαταλαβαινω ουτε με ενδιαφερουν αφου σε μενα το macos πεταει οποια εκδοση και να ειχα, το μονο που θελω να μαθω ειναι αν η ρυθμισεις στο multibeast θα ειναι οι ιδιες στο maverick η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λετε για vram και benchmarks αλλα ουτε τα πολυκαταλαβαινω ουτε με ενδιαφερουν αφου σε μενα το macos πεταει οποια εκδοση και να ειχα, το μονο που θελω να μαθω ειναι αν η ρυθμισεις στο multibeast θα ειναι οι ιδιες στο maverick η οχι

ιδιες ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα mavericks σε mid2009 core2duo 2,26ghz θα υποστιριζονται η οχι λογο παλαιοτητας? γιατι κατι αντιστοιχο εγινε στα iphone 3gs με το ios7! ευχαριστω!

 

Στο παλιό μου mid2009 core2duo 2.4 με 4gb ram, τα πάει μια χαρά!

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...