Προς το περιεχόμενο

OS X Mavericks (10.9)


MoviemakerGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλλος με chrome σε mavericks που το google chrome helper να ειναι συχνα not responding , οπως και το pepperflashplayer?

 

 

Screen%20Shot%202013-10-17%20at%205.21.3

 

 

 

Δεν επηρεαζει απο οσο βλεπω την χρηση.

 

Το εχουν και αλλοι σε mavericks:

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1645570

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1650587

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε youtube ή οτιδηποτε εχει video ή flash , η αυτονομια παει περιπατο.

Τουλαχιστον στο δικο μου air 2013 13" i5 8gb ram.

Αδυνατο να πιστεψω οτι του φιλου βγαζει στην πραξη 14-15 ωρες με συνεχομενο wifi browsing σε facebook,youtube κτλ.

Ισως με αρκετα διαλειμματα και σε πιο ελαφρια site να τις πιανει.

 

Με χαμηλη φωτεινοτητα 15%(2 τελιτσες) λογω οτι ειναι βραδυ, ανοιχτα 5 απλα tabs(οχι flash) στον chrome που ειναι στο backround και skype video call, η αυτονομια πρεπει να ειναι γυρω στις 6 ωρες για skype video call, τωρα που το δοκιμασα και εκανα μεγαλης διαρκειας κληση skype.

 

Wifi και bluetooth on.

-------------------------------------------------------

 

Σε ιδανικες συνθηκες (safari αντι για chrome, μονο 1 tab ανοιχτο και αυτο χωρις flash ή διαφημισεις, ουσιαστικα idle γιατι την σελιδα την εχει φορτωσει/δεν κανω ουσιαστικα  surfing, cpu usage ~2-5%, χαμηλη φωτεινοτητα οθονης 15% / 2 τελιτσες , φωτεινοτητα πληκτρολογιου ~35%, οχι αλλες εφαρμογες ανοιχτες ), βλεπω εκτιμηση αυτονομιας περι στις ~3 ωρες για 25%, οποτε γυρω στο 12ωρο αυτονομια σε πολυ ελαφρυ browsing με χαμηλη φωτεινοτητα, αν ηταν φουλ φορτισμενο.

 

Wifi και bluetooth on.

 

 

Screen%20Shot%202013-10-17%20at%2010.02.

 

 

-----------------------------------------------------------

 

Σε μετριες συνθηκες ( chrome, 1 tab ανοιχτο με flash video streaming, cpu usage ~15%, χαμηλη φωτεινοτητα οθονης 15% / 2 τελιτσες , φωτεινοτητα πληκτρολογιου ~35%, οχι αλλες εφαρμογες ανοιχτες ), βλεπω εκτιμηση αυτονομιας περι ~1 ωρα και 40 λεπτα για 20%, οποτε γυρω στις 8,5 ωρες αυτονομια σε μετριες συνθηκες με flash video με χαμηλη φωτεινοτητα, αν ηταν φουλ φορτισμενο.

 

Wifi και bluetooth on.

 

 

Screen%20Shot%202013-10-17%20at%2010.32.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

6 ώρες skype call? Να το κοιτάξεις αυτό... :-D

Προβλεψη ηταν, βασει του ποσο χρονου (~2 ωρες) μου εδειχνε οταν ημουν στο 33% και εκανα skype video call !  :-D

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Νεα μετρηση σημερα:

Light browsing στο insomnia με chrome με μερικα tabs, bluetooth και φωτεινοτητα πληκτρολογιου off, φωτεινοτητα οθονης γυρω στο 40%(6 τελιτσες), skype και airmail client στο background να τρεχουν, δειχνει προβλεψη σε light browsing για ~11 ωρες και 15 λεπτα , ενω ειναι στο 94%.

 

Καπου εκει περιμενω την αυτονομια να ειναι για light browsing με 40% φωτεινοτητα και τοσο ηταν περιπου και στο 10.8 .

 

Screen%20Shot%202013-10-18%20at%2012.37.

 

----------------------------------------------------------

 

 

Νεα μετρηση:

browsing σε anandtech, arstechnica με chrome και 5 tabs ανοιχτα, αλλα κενα διαστηματα γιατι διαβαζω κειμενο στις σελιδες(οποτε δεν φορτωνω επομενη σελιδα για κανα 2λεπτο και το cpu usage ειναι ~1%), bluetooth και φωτεινοτητα πληκτρολογιου off, αυξημενη φωτεινοτητα οθονης στο 50%(8 τελιτσες), skype και airmail client στο background να τρεχουν, δειχνει προβλεψη σε πολυ light browsing για ~12 ωρες και 20 λεπτα , ενω ειναι στο 80%, οποτε γυρω στο 15ωρο αυτονομια σε πολυ light browsing με 50% φωτεινοτητα.

 

Το λαπτοπ ειναι ανοιχτο εδω και 2 ωρες 45 λεπτα και κανω πολυ ελαφρυ browsing(δεν ειναι το work/business computer, αλλα το personal) και η μπαταρια εχει παει στο 80% απο το 100%.

 

Screen%20Shot%202013-10-18%20at%202.20.0

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Apple έδωσε δεύτερη GM με build 13A603

 

post-227308-0-41578400-1382300909_thumb.jpg

 

Πηγή > http://9to5mac.com/2013/10/20/apple-silently-updates-os-x-mavericks-golden-master-to-new-version/

 

(βγάλατε άκρη εσείς τώρα πως θα φτάσει στους υπολογιστές μας ? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Apple έδωσε δεύτερη GM με build 13A603

 

attachicon.gifNew GM.jpg

 

Πηγή > http://9to5mac.com/2013/10/20/apple-silently-updates-os-x-mavericks-golden-master-to-new-version/

 

(βγάλατε άκρη εσείς τώρα πως θα φτάσει στους υπολογιστές μας ? )

 

και δεν ξέρουμε εάν αυτοί με την πρώτη gm θα μπορούμε να βάλουμε final ή οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει με τα νεύρα μας.. σίγουρα μια αλλαγή είναι στο Applecpupowermanagement το οποίο μου έριξε το πολλαπλασιαστή στο x35 από x39 για άγνωστο λόγο και τώρα πρέπει να το ψάξω .. η προσπάθεια μου τα το fixarw από bios απέβη άκαρπη..

 

Edit  από bios fixed.

 

post-227308-0-43912800-1382345972_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει με τα νεύρα μας.. σίγουρα μια αλλαγή είναι στο Applecpupowermanagement το οποίο μου έριξε το πολλαπλασιαστή στο x35 από x39 για άγνωστο λόγο και τώρα πρέπει να το ψάξω .. η προσπάθεια μου τα το fixarw από bios απέβη άκαρπη..

 

Edit  από bios fixed.

 

attachicon.gif1.jpg

και εσυ γιατι δεν κανεις λιγο υπομονη, αυριο 99% λενε βγαινει η final

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουμε τωρα, ποιο καλο παιδι θα βοηθησει;

 

Στανταρακι, καθε φορα που αναβαθμιζω osx το προγραμμα που παντα χτυπα προβλημα, ειναι το little snitch.

Εγω εχω κολησει στην εκδοση 3.0, κι οπως διαβαζω δεν παιζει με το mavericks.

Αν εχει καποιος απο 3.2.2 και ανω, ας κανει ενα κοπο να μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...