Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στη παρεα.Εχω ενα συστημα συνθεσης cpu intel i5 7600k

cpu - Intel i5 7600k

motherboard - Asus Rog Z270 Gaming E

RAM - 32GB Corsair ddr4

VGA - Sapphire radeon RX480 4GB 

PSU - Corsair 750 Watt gold

Case - NZXT 340 S

SSD Samsung evo 850 240GB

HD  WD 500GB Black

       WD 1.3TB Green

       WD 3TB Blue

και το κουτι γυρω απτο παραθυρο εχω τοποθετησει περιμετρικα RGB LED strips.

Αυτο το συστημα σκεφτομαι λοιπον να το σπρωξω ποσο περιπου να το ζητησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

σκεφτομαι να παω σε ι7 8700 καινουριο συστημα . Ποσο θα μπορουσα να που λησω αυτο το συστημα?

 

cpu i7 3770

ram 12gb

mobo; p61 usb3 b3

psu kcas 700w

ssd evo 850 256gb

gpu gtx 780ti gigabyte ghz edition

soundcard soundblaster audigy rx 7.1

Η gpu αν είναι τούτη  και η τιμή είναι ... ενδιαφέρουσα , μπορεί να με ενδιαφέρει (αν είσαι και αθήνα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εχουμε αερια σημερα. :devil:

 

Τιμονιερες κ.τ.λ. ελαχιστος κοσμος αγοραζει ,ειδικα στην τιμη που ειχε στο Skroutz τελευταια φορα,κοντα στα 300 ευρω. Γιατι να μην παρει καποιος μια καλη καρτα γραφικων σε αυτα τα λεφτα και να παρει τιμονιερες και γκαζιερες,μου φαινεται λιγο χαζομαρα.Οποτε βαλτη σε καποια τιμη που θεωρεις εσυ λογικη και βλεπεις αν καποιος ενδιαφερθει. 

 

Εμεις εδω στις αγγελιες εχουμε γνωμη για pc hardware κυριως,οχι για περιφερειακα,κινητα, mac, κ.τ.λ. και νομιζω οτι κανονικα θα επρεπε να υπαρχουν ξεχωριστα νηματα για αυτα που ανεφερα,στις αντιστοιχες ενοτητες ,που καποιοι που ασχολουνται περισσοτερο  να ξερουν να δωσουν σωστοτερη συμβουλη.

Σαν συνολο δυσκολο να φυγει,γιατι εχει καποια καλα parts και καποια λιγοτερο καλα.Για παραδειγμα αν βαλεις αγγελια τυπου ''πουλιεται μονο σαν συνολο'' νομιζω θα αποτυχει παταγωδως γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια των αγοραστων δεν θα θελει την καρτα γραφικων σου που ειναι πλεον αρκετα παλια. Επισης αν και το τροφοδοτικο σου,απο οσο ξερω ειναι καλουτσικο,μπορει καποιος να θελει καλυτερο,πιο επωνυμο,κ.τ.λ.

 

Ξαναλεω παιδια,οταν πουλατε κατι ,πρωτα να βαζετε τον εαυτο σας στην θεση του αγοραστη.Εγω θα επαιρνα το ταδε αντικειμενο σε αυτα τα λεφτα,ναι οχι και γιατι?

 

Για παραδειγμα,καποιος εχει λοξα για ακριβα περιφερειακα ,τιμονιερες,mouse,keyboard και παει λεγοντας.Αν επομενως παρει ενα πανακριβο mouse κοντα στα 100 ευρω και θελει μετα απο 2 χρονια να το πουλησει.Αυτο που θα αντιμετωπισει ειναι το εξης.Το 98% των χρηστων θα θεωρησουν αυτο το ποσο υπερβολικο για ενα mouse ,υπαρχουν αξιοπρεπεστατα mouse κοντα στα 50 ευρω και πολυ φτηνοτερα, ολοκαινουργια και γενικα αν εχει λεφτα θα προτιμησει να παρει καινουργιο και θα την αγνοησει την αγγελια.Μην ξεχναμε και την τρομερη κριση.Οι περισσοτεροι κοιταμε να αγορασουμε vfm υλικο γιατι ζοριζομαστε, οι λεφταδες τα παιρνουν καινουργια,αρα δεν ενδιαφερονται,και οι παζαρητζηδες θα σου σπασουν τα νευρα με προσφορες τυπου '' 20 ευρω και ενα κουπονι απο το my market για να αγορασεις μπανανες''.

 

Οταν αγοραζουμε κατι και στο μελλον σκεφτομαστε την μεταπωληση,πρεπει να λαμβανουμε υποψη μας την νοοτροπια του μεσου χρηστη του ινσομνια και οχι την δικη μας,ανεξαρτητα την αξια του υλικου.Τελος,ισχυει αυτο που εχουμε πει πολλες φορες οτι οταν αγοραζεις κατι πολυ ακριβο που υπερβαινει των απαιτησεων του μεσου μελους του ινσομνια και καταναλωτη γενικοτερα,το παντρευεσαι,δηλαδη,ειναι τρομερα δυσκολο να πουληθει εκτος και αν το σκοτωσεις.

καλημερα και σε γνωμη αν βγαινω off τοπικ εχω μια μητρικη h110 socket και θελω να κανω update το Bios γ kabylake, δυστιχως αν ειχα cpu ua to εκανα  και επειδη πηγα και σε δυο μαγαζια και μ ζήτησαν 20 ευρω g to update  .....θελω να σ κανω την εξεις ερώτηση μηπως εχεις καποιον  skylake cpu na m  δανείσεις γ να κανω το update ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη την πατησα απο τις αγγελιες (εγω εφταιγα βεβαια) με πυργο ετοιμο μηχανημα που ειχε κινεζικο τροφοδοτικο δεν θα το επαιρνα και τζαμπα αν μου το εδινες... μου εκαψε δισκο μητρικη κλπ

 

Συγγνωμη αν το μυνημα μου φαινεται καπως εριστικο.

Αφού δεν ήξερες να αξιολογήσεις ένα μηχάνημα πριν το πάρεις (όπως παραδέχεσαι και εσύ ο ίδιος), τι το γράφεις το παραπάνω, όντας άσχετος με την ίδια ευκολία που την πάτησες θα κακολογούσες και ένα μηχάνημα σωστό, άρα άδικα θα έριχνες την χολή σου 

Και με τον τρόπο που γράφεις αμφιβάλω πολύ ότι είσαι σε θέση να καταλάβεις τι σου έκαψε (δίσκο μητρική κλπ), αν δεν ξέρεις πληρώνεις αυτό είναι νόμος, ας πήγαινες να αγοράσεις έτοιμο σύστημα από κατάστημα (άσχετα αν είχε κάποιο deer under the hood)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα παρακάτω...

 

Ηχεία 5.1 Creative A520 ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΑ στο κουτι τους χωρίς απόδειξη/εγγυηση 35euro

 

EASYTOUCH ET-681 5.1 BROOKLYN SPEAKERS Στο κουτι τους,ελαχιστα χρησιμοποιημενα χωρίς απόδειξη/εγγυηση 30euro

(Εχουν εξοδο RCA)

 

Ασυρματα ακουστικα Philips SHC2000 Χωρις κουτι/απόδειξη/εγγυηση 20euro

 

Ασυρματο πληκτρολογιο Logitech Wireless K360 Στο κουτι του,ελαχιστα χρησιμοποιημενο χωρίς απόδειξη/εγγυηση 15euro

 

Είμαι κάπου υπερβολικός;

ευχαριστω προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν ήξερες να αξιολογήσεις ένα μηχάνημα πριν το πάρεις (όπως παραδέχεσαι και εσύ ο ίδιος), τι το γράφεις το παραπάνω, όντας άσχετος με την ίδια ευκολία που την πάτησες θα κακολογούσες και ένα μηχάνημα σωστό, άρα άδικα θα έριχνες την χολή σου 

Και με τον τρόπο που γράφεις αμφιβάλω πολύ ότι είσαι σε θέση να καταλάβεις τι σου έκαψε (δίσκο μητρική κλπ), αν δεν ξέρεις πληρώνεις αυτό είναι νόμος, ας πήγαινες να αγοράσεις έτοιμο σύστημα από κατάστημα (άσχετα αν είχε κάποιο deer under the hood)

Αντιπαρερχομαι ολα τα προσωπικα σχολια (δεν σε ξερω οπως και εσυ δεν με ξερεις...σε παρακαλω να μην κανεις το ιδιο και με αλλα ατομα εδω μεσα ειναι ακομψο και αγενες.)

 

Δεν κακολογησα κανενα μηχανημα οπως ψευδως αναφερεις.Εγραψα κατι πολυ απλο οτι εγω δεν θα το αγοραζα το συγκεκριμενο μηχανημα κατι που ειναι αναφαιρετο δικαιωμα μου....εγραψα μια προσωπικη εμπειρια  και εκ τον προτερων γνωριζα το ρισκο του μεταχειρισμενου πυργου ο οποιος ειχε noname τροφοδοσια.

Αξιολογηση μηχανηματος δεν κανεις με τηλεπαθεια σε εξ αποστασεως αγορες..μια εκτιμηση μπορεις να κανεις προσωπικη παντα.Φυσικα ειναι λογικο οτι θα υπαρχει ρισκο σε οποιαδηποτε αγορα μεταχειρισμενου οτι διαγνωστικα και να τρεξεις ακομα και αν παραλαβεις χερι με χερι (στις περιπτωσεις που δεν υπαρχει εγγυηση υλικου...αν υπαρχει εγγυηση εισαι καλυμμενος φυσικα)

 

Η αγορα μεταχειρισμενου παντα θα εχει ρισκα τα οποια εμεις οι αγοραστες αναλαμβανουμε και φυσικα καλουμαστε να συνυπολογισουμε(σε σχεση με ενα καινουργιο) οταν αποφασιζουμε για αγορα καποιου αντικειμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιπαρερχομαι ολα τα προσωπικα σχολια (δεν σε ξερω οπως και εσυ δεν με ξερεις...σε παρακαλω να μην κανεις το ιδιο και με αλλα ατομα εδω μεσα ειναι ακομψο και αγενες.)

 

Δεν κακολογησα κανενα μηχανημα οπως ψευδως αναφερεις.Εγραψα κατι πολυ απλο οτι εγω δεν θα το αγοραζα το συγκεκριμενο μηχανημα κατι που ειναι αναφαιρετο δικαιωμα μου....εγραψα μια προσωπικη εμπειρια και εκ τον προτερων γνωριζα το ρισκο του μεταχειρισμενου πυργου ο οποιος ειχε noname τροφοδοσια.

Αξιολογηση μηχανηματος δεν κανεις με τηλεπαθεια σε εξ αποστασεως αγορες..μια εκτιμηση μπορεις να κανεις προσωπικη παντα.Φυσικα ειναι λογικο οτι θα υπαρχει ρισκο σε οποιαδηποτε αγορα μεταχειρισμενου οτι διαγνωστικα και να τρεξεις ακομα και αν παραλαβεις χερι με χερι (στις περιπτωσεις που δεν υπαρχει εγγυηση υλικου...αν υπαρχει εγγυηση εισαι καλυμμενος φυσικα)

 

Η αγορα μεταχειρισμενου παντα θα εχει ρισκα τα οποια εμεις οι αγοραστες αναλαμβανουμε και φυσικα καλουμαστε να συνυπολογισουμε(σε σχεση με ενα καινουργιο) οταν αποφασιζουμε για αγορα καποιου αντικειμενου.

Ναι βεβαια κανεις δεν ρωτησε αν θα το επαιρνες,μια τιμη ζητησε ο ανθρωπος.Το 99% δεν ενδιαφερεται για ενα τετοιο συστημα ακομη και αν ειχε το καλυτερο τροφοδοτικο.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βεβαια κανεις δεν ρωτησε αν θα το επαιρνες,μια τιμη ζητησε ο ανθρωπος.Το 99% δεν ενδιαφερεται για ενα τετοιο συστημα ακομη και αν ειχε το καλυτερο τροφοδοτικο.

Δεχομαι οτι ημουν off-topic...οποτε οι διαχειριστες μπορουν καλλιστα να σβησουν το μυνημα μου και οσα αλλα φυσικα ειναι off τοπικ στο παρων thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να μπορεί κάποιος ας μου πει πόσο να πουλήσω  ενα laptop είναι 2 ετών ακριβώς

 

ASUS

 

15.6"

1366x768

i5 4200H 3.4ghz

GTX 950m 2gb

12gb ram (4+8)

1tb hdd

 

Επίσης πόσο να πουλήσω 

 

HyperX 2*8GB ddr3 so-dimm 1600Mhz cl9  1.35v

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα τις γνώμες σας γι αυτά εδώ τα parts: 
http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/1036770-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-pc-parts-mobo-cpu-775-cpu-cooler-ram-psu-case/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλούσα να μου πείτε πια θεωρείται μια δίκαιη τιμή να πουληθεί ενα lenovo z50-75 8gb ram,1tb,fx-7500,w10,οθόνη hd και αγορασμένο 4 Οκτωβρίου 2016.Ευχαριστώ όποιον δώσει μια ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλούσα να μου πείτε πια θεωρείται μια δίκαιη τιμή να πουληθεί ενα lenovo z50-75 8gb ram,1tb,fx-7500,w10,οθόνη hd και αγορασμένο 4 Οκτωβρίου 2016.Ευχαριστώ όποιον δώσει μια ιδέα.

Ήταν απο την προσφορά στα 315 απο Amazon; Αν ναι, θα έλεγα στα 250 θα φύγει άνετα, και είναι δίκαια τιμή. Στα 280 θα αργήσει αλλά θα φύγει.

 

Disclaimer, δεν είμαι ειδικός στα λάπτοπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν απο την προσφορά στα 315 απο Amazon; Αν ναι, θα έλεγα στα 250 θα φύγει άνετα, και είναι δίκαια τιμή. Στα 280 θα αργήσει αλλά θα φύγει.

 

Disclaimer, δεν είμαι ειδικός στα λάπτοπ.

Ευχαριστώ πολυ για την επιβεβαίωση των σκέψεων μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βεβαια κανεις δεν ρωτησε αν θα το επαιρνες,μια τιμη ζητησε ο ανθρωπος.Το 99% δεν ενδιαφερεται για ενα τετοιο συστημα ακομη και αν ειχε το καλυτερο τροφοδοτικο.

θελω να παρω μια rx 460 4gb ποσο μπορω να βρω την συγκεκριμενη  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...