Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ, ψήνομαι να φτιάξω ένα αρχαιολογικό gaming PC.

 

Σκεφτόμουν κάτι σε socket 775 με 2GB ή 4GB RAM και μια 6950 πχ.

 

Ξέρω ότι θα καίει αρκετό ρεύμα αλλά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα μιας και θα δουλεύει πολύ λίγες ώρες την βδομάδα.

 

Υπάρχει περίπτωση να βρω CPU / RAM / GPU / MOBO τέτοιου στυλ στα 100€ όλα μαζί. Κουτί, τροφοδοτικό και σκληρό δίσκο έχω ήδη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην είμαι πολύ off-topic. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πνίγονται οι αγγελίες. Άνετα θα βρεις. Μόνο προτίμησε κάτι σε P35/45 κυρίως με solid πυκνωτές. Ή καμια καλή P965 (DS4/DQ6)

 

Αν θες, στείλε σε πμ να σε βοηθήσω, γιατί απο 775 γνωρίζω αρκετά :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλά να πούμε ότι για να αξιοποιήσεις σωστά μία 6950 πρέπει να βρεις μητρική που να δέχεται πάνω από 4gb ram και ότι η 6950 χρειάζεται δύο pci-e από το τροφοδοτίκο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιντεάκι με δυσκολεύει . Αν σου αρκεί ένα print screen ...

(οι μέγιστες θερμοκρασίες που έχουν καταγραφεί ήταν από gaming με hitman 2016 , για 1 ώρα περίπου.

Φαίνονται οι max τιμές , στο gaming οι πυρήνες έφτασαν όλοι γύρω στους 60-63 C και η cpu max temp 52 C

ενώ είχε cpu use 100% . Και η gpu είχε use 99% , αλλά και αυτή δεν πήγε ψηλά σε θερμοκρασίες [39 C] , γιατί πέραν του ότι έχει ανέβει ο  ρυθμός λειτουργίας των ανεμιστήρων της με custom fan profile, έχει μπει και ιδιοκατασκευή 

με άλλους δύο ανεμιστήρες ακριβώς από κάτω από τους δικούς της, που φυσάνε αερα προς αυτή).

 

Ο i5 750 έχει συχνότητα λειτουργίας 2,67GHz και turbo 3,2GHz .

Στα 3,6GHz φτάνει με άνοδο του bus στο 180 , από 100 .

Και με ρεύμα , δουλεύει και με 1,25 , τον έχω στο 1,2625.

 

Το κουτί , έχει αρκετά καλή αερόψυξη , με έναν 14cm μπροστά, 2 14cm επάνω, έναν 12cm πίσω

και δύο πλευρικούς 12cm , όλοι καλής ποιότητας , ενώ τα φίλτρα είναι όλα καθαρά και ενώ 

με cable managment δεν έχω ασχοληθεί στο συγκεκριμένο , ο χώρος γύρω από τον επεξεργαστή

και τις ψύκτρες των vrm είναι ελεύθερος. Επίσης είναι αρκετά μεγάλο κουτί σε όγκο (όχι full όμως) . 

Η συγκεκριμένη μητρική, δεν ήταν η κορυφαία 1156 , αλλά ήταν αρκετά καλή (πολλά vrm και καλή ψύξη). 

 

Χωρίς τον πλευρικό ανεμιστήρα πάνω ακριβώς από τη cpu, η θερμοκρασία επεξεργαστή ήταν μόνιμα +12-15 C

(δηλαδή idle σήμερα θα ήταν τουλάχιστον 31 C και με αυτό το oc , θα πήγαινε για πλάκα 68 C με το Hitman 2016, βέβαια δεν έκανα ποτέ τέτοιο oc χωρίς επιπλέον ανεμιστήρα). 

 

Γραψε λαθος, νομιζα οτι ελεγες για τον q6600!

Η΄ πιο πισω τον διαβασα και μπερδευτηκα η΄σε προηγουμενο νημα που μολις ειχα δει! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ, ψήνομαι να φτιάξω ένα αρχαιολογικό gaming PC.....

Με τον όρο 'αρχαιολογικό' αναφέρεσαι στο hardware η τα παιχνιδια που θα παίξεις στο σύστημα? Εαν πρόκειται πχ για retro gaming σε XP, μήπως είναι overkill τα 4gb και οι κάρτες τύπου 6950?

Όπως και να έχει, όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, παίζει πολύ hardware, σχετικό, στις αγγελίες και μέσα στο budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο λέτε να πιάσει αυτό σαν σετακι (cpu/mobo/ram) παίδες; Αν όχι σετ και ξεχωριστά..


 


CPU:Intel Xeon E5450, Quad Core 12M Cache, 3.00 GHz, 1333 MHz FSB + Intel cooler


Motherboard: Gigabyte GA EP45 DS5, LGA775 chipset


RAM: Kingston HyperX 8Gb DDR2, 4x2Gb, (2*)KHX8500D2K2


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πνίγονται οι αγγελίες. Άνετα θα βρεις. Μόνο προτίμησε κάτι σε P35/45 κυρίως με solid πυκνωτές. Ή καμια καλή P965 (DS4/DQ6)

 

Αν θες, στείλε σε πμ να σε βοηθήσω, γιατί απο 775 γνωρίζω αρκετά :-)

Θα σε ενοχλήσω σύντομα. :P

 

Aπλά να πούμε ότι για να αξιοποιήσεις σωστά μία 6950 πρέπει να βρεις μητρική που να δέχεται πάνω από 4gb ram και ότι η 6950 χρειάζεται δύο pci-e από το τροφοδοτίκο. 

Δύο PCI-E βγάζει το τροφοδοτικό απ'ότι θυμάμαι. Θα το τσεκάρω. Συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να βρω μητρική που να σηκώνει πάνω από 4GB RAM. Θα δούμε.

 

@nvnight

 

Με τον όρο 'αρχαιολογικό' αναφέρεσαι στο hardware η τα παιχνιδια που θα παίξεις στο σύστημα? Εαν πρόκειται πχ για retro gaming σε XP, μήπως είναι overkill τα 4gb και οι κάρτες τύπου 6950?

Όπως και να έχει, όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, παίζει πολύ hardware, σχετικό, στις αγγελίες και μέσα στο budget σου.

 Αναφέρομαι κυρίως στο hardware. Από παιχνίδια, είμαι λάτρης των παλαιότερων Far Cry / Crysis / Mass Effect κτλ τα οποία παιχνίδια, αν και τα έχω τερματίσει, θέλω να τα απολαύσω με καλύτερα γραφικά και όχι στα 1024x768 με 25fps. :P :D 

 

Είναι ενθαρρυντικές πάντως οι απαντήσεις σας, είναι η αλήθεια. :-)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AlienTechGR έχω στην ντουλάπα μια μητρική 939 (gigabyte sli κάτι), 2GB ram (max 4 η μητρική αν και πρέπει να παίζει 8 αλλά δεν έχω δοκιμάσει), 6800gt με aftermarket cooler, και ένα cpu που νομίζω είναι Athlon διπύρηνος αλλά δεν παίρνω όρκο. After market Zalman cpu cooler. :) Η μητρική παίρνει pci-e κάρτες.

 

Σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο; Αν ναι μου λες να τα βγάλω και να τα τεστάρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cpu intel i7 930
Ram 6gb corsair 1333mhz 
CL8 ddr3
Mobo Gigabyte x58 ud3-r
After market ψύκτρα Noxus με led, δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο.. μια τιμούλα;

Είχα ξαναρωτήσει αλλά δεν κατάλαβα αν η απάντηση ήταν μαζί με τις RAM?

Θέλω να τα δώσω για να πάω σε i3 8100,8gb ram και τις φθηνές μητρικές όταν βγουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...