Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Liapisftw είπε

Να σου πω την αλήθεια 100€ κάτω για πρακτικά καινούρια πράγματα θα τα έδινα. Απλά αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι πλέον δεν αξίζει να αγοράζεις κάτι καινούριο. Καλύτερα μεταχειρισμένα από εδώ μέσα ώστε να μένει και κάτι στο πορτοφόλι..

Τα 100€ μπορεί να κοπούν πολύ εύκολα από λίγο φθηνότερη μητρική και σίγουρα από 16gb 3000+ μνήμες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Μόλις τώρα, spy94 είπε

Τα 100€ μπορεί να κοπούν πολύ εύκολα από λίγο φθηνότερη μητρική και σίγουρα από 16gb 3000+ μνήμες. 

Η μητρική δεν επιλέχθηκε τυχαία. Διάβαζα ένα μήνα review και συγκριτικά. Έχει τρομερά vrm και power phases

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Απλά αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι πλέον δεν αξίζει να αγοράζεις κάτι καινούριο. Καλύτερα μεταχειρισμένα από εδώ μέσα ώστε να μένει και κάτι στο πορτοφόλι..

Ίσως δεν είχες καταλάβει πόσο γρήγορα απαξιώνονται τέτοιου είδους προϊόντα τεχνολογίας.

Επίσης, αν σ' ενδιαφέρει τόσο πολύ η κατάσταση του πορτοφολιού σου, ναι, συνήθως σε συμφέρει η αγορά μεταχειρισμένων parts.

 

9 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Η μητρική δεν επιλέχθηκε τυχαία. Διάβαζα ένα μήνα review και συγκριτικά. Έχει τρομερά vrm και power phases

Δεν αμφιβάλλω, αλλά μου δίνεις πάσα να πω το εξής: Όσο πιο κορυφαίο/εξεζητημένο είναι το part, τόσο φιλτράρεις το αγοραστικό κοινό.

Αναφέρω (ξανά) το παράδειγμα με έναν που προσπαθούσε να σπρώξει τη HOF 1080 του στα 550€, ως την καλύτερη 1080 απ' όλες με γραφικές ατάκες τύπου «τι να πει κανείς γι' αυτή την κάρτα, απλά η καλύτερη». Ναι ρε φίλε, μπράβο σου, αλλά ενδιαφέρονται τόσοι λίγοι για τη συγκεκριμένη (σε τέτοια τιμή), που έρχεται η ώρα να καταλάβεις ότι ίσως ήταν λανθασμένη η αγορά «της καλύτερης 1080». Τουλάχιστον ας την κρατούσε μέχρι να λιώσουν οι πυκνωτές να τη χαρεί, όχι να τη βγάλει σε αγγελία μόλις ένα χρόνο μετά.

Δηλαδή όταν αγοράζεις τόσο premium parts, (πρέπει να) ξέρεις από πριν ότι αν μπεις στη διαδικασία να τα δώσεις, στοχεύεις σε πολύ συγκεκριμένο κοινό.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Δεδομένου ότι έχει ακριβώς ίδια απόδοση με τη 1080 Ti που (κανονικά πρέπει να) παίζει στα ~600€ και έχει εγγύηση ωσάν πιο νέα κάρτα, γνώμη μου είναι γύρω στα 500, βαριά στα 550€.

Αν είχε εγγύηση θα μπορούσες πιο πάνω.

Είναι κάργα premium προϊόν, αλλά για μένα δεν αξίζει κάτι παραπάνω από αυτό που είπα πιο πάνω.

Σε ευχαριστω. Οπως ειπε και ο stamer ειναι η maxwell.Αναμεσα σε 350 με 400 σκεφτομουν. Ειναι αρχαια δεν λεω αλλα εχει μπολικη μνημη.

Θα θελα και αλλες αποψεις παρακαλω. Και αν σκεφτομαι λαθος να μου το πειτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, spy94 είπε

Τα 100€ μπορεί να κοπούν πολύ εύκολα από λίγο φθηνότερη μητρική και σίγουρα από 16gb 3000+ μνήμες. 

Εγώ θέλω να προσθέσω οτι δύσκολα έως απίθανα θα έδινα λεφτά σε κάτι καινούργιο (1 μήνα ας πούμε) απλά γιατί θα ήμουν πιο "ψηλιασμένος". Ίσως λάθος αλλά έτσι σκέφτομαι.

4 λεπτά πριν, ASFE είπε

Σε ευχαριστω. Οπως ειπε και ο stamer ειναι η maxwell.Αναμεσα σε 350 με 400 σκεφτομουν. Ειναι αρχαια δεν λεω αλλα εχει μπολικη μνημη.

Θα θελα και αλλες αποψεις παρακαλω. Και αν σκεφτομαι λαθος να μου το πειτε

Και εγώ αυτά τα χρήματα ετοιμαζόμουν να σου γράψω! Προσωπικά θα δοκίμαζα αρχικά με 370 (είναι δύσκολα τα πράγματα γιατί υπάρχουν διάφορες νέες καλές κάρτες πολλές σε παρόμοια χρήματα). Αρχαία δεν θα την έλεγα φίλε μου, εγώ με την 980ti (ακόμα παίζω σε 1080 βέβαια) δεν έχω καταφέρει ακόμα δυστυχώς να βρω λόγο να την αλλάξω - παίζοντας AC, COD, TR (λέω δυστυχώς γιατί με τρώει να αλλάξω γενικά σύστημα :P)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ελάχιστα πιο δυνατή από μια 980 Ti, που παίζουν στα ~300€, οπότε γύρω στα 350€ θα έλεγα εγώ. 

Αλλά είναι και πιο κάτω από τη 1080 που (για μένα θα 'πρεπε να) παίζει στα ~400€.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Ώρες-ώρες δε σας καταλαβαίνω, εσάς τους έχοντες τέτοιες απόψεις.

Δηλαδή τι περίμενες; Ότι επειδή έδωσες 1.000€ για να στήσεις ένα σύστημα, μετά από ένα μήνα θα μπορείς να το πουλήσεις 950€;

Δηλαδή «το χαρίζεις» αν το δώσεις 15-20% κάτω; Μήπως να πληρώσει ο αγοραστής και την προσωπική εργασία του στησίματος;

Ή επειδή εσύ μπορεί να πήρες τα parts από ακριβό μαγαζί να υπολογιστούν αυτές οι τιμές;

Εδώ άλλοι πουλάνε gpu 1060 για 300 ευρώ επειδή την αγόρασαν στα 350 και 400 από κάτι πλαίσια και Ε-σοπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Είναι ελάχιστα πιο δυνατή από μια 980 Ti, που παίζουν στα ~300€, οπότε γύρω στα 350€ θα έλεγα εγώ. 

Αλλά είναι και πιο κάτω από τη 1080 που (για μένα θα 'πρεπε να) παίζει στα ~400€.

με 350-400 τις 1070 καινούγιες μονο ως αστειο το 980ti (χωρις εγγυηση προφανως) στα 300 :)

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2019 στις 1:40 ΠΜ, DiaperCh@nger είπε

Mια συμβουλή για asus sabertooth z170 m1, 2*8gb ripjaws v 3600 c16 (bdie), delided 7700k

Το m/b έχει άλλα δυο χρόνια εγγύηση και οι μνήμες lifetime με απόδειξη από Ελληνικά μαγαζιά.

Ο cpu προφανώς είναι εκτός εγγύησης. Συνοδεύεται από stable 24/7 oc profile στα 5 , 3200 c14.

Yπάρχουν τα πάντα από συσκευασίες, παρελκόμενα κλπ

Πόσο φεύγει σετάκι και πόσο κομμάτια?

Δώστε και σε μένα μια βοήθεια....

Γέροντα μη με γράφεις στα @ @ σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/2/2019 στις 1:40 ΠΜ, DiaperCh@nger είπε

Mια συμβουλή για asus sabertooth z170 m1, 2*8gb ripjaws v 3600 c16 (bdie), delided 7700k

Το m/b έχει άλλα δυο χρόνια εγγύηση και οι μνήμες lifetime με απόδειξη από Ελληνικά μαγαζιά.

Ο cpu προφανώς είναι εκτός εγγύησης. Συνοδεύεται από stable 24/7 oc profile στα 5 , 3200 c14.

Yπάρχουν τα πάντα από συσκευασίες, παρελκόμενα κλπ

Πόσο φεύγει σετάκι και πόσο κομμάτια?

Damn δεν σε πρόσεξα απο το κινητό. Ετρεχα χθες και σήμερα.

Μητρική κανα 100-120. Μνήμες 160-170 (?) και επεξεργαστής 200(?).

Δεν "το έχω" με τόσο νεο hardware, πάρε και δεύτερη γνώμη.

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βάζω σετάκι δηλαδή στα 450 κι αν δεν φεύγει πέφτω μέχρι 400.

Κάτω από 400 τα βαστάω. Καλά κατάλαβα?

Μόλις τώρα, mkp είπε

Ποσό πάει ένα monitor  Dell U2713HM  (27"/2560x1440/IPS)?

 

Αν είναι σε πολύ καλή κατάσταση πιστεύω 150 max...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Εχω τα Turtle Beach Call of Duty: MW3 Ear Force Delta: (Limited Edition) τα οποία πλέον δεν τα χρησιμοποιώ καθόλου. 



Είναι στο κουτί τους. Ολα σε άριστη κατάσταση εκτός τις δερμάτινης ένωσης που υπάρχει από το ηχείο στο το μαξιλαράκι.
Παίζουν άψογα.

Αξίζει να τα πουλήσω και αν ναι μπορεί κανείς να με βοηθήσει με το πόσο αξίζει να τα δώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο να πουλήσω το παρακάτω σύστημα:

CPU: AMD FX8350

M/B: Gigabyte GA-990FXA-UD3

RAM: 16GB 1600MHz Corsair xms3

HDD: Samsung SSd 840 120GB

GPU: Gigabyte R9 280X 3GB

SOUND: Creative Extreme Gamer

Επεξ/σία από shoco
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...