Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Επειδη εχω μπερδευτει αυτο πηρε 300 ευρω;

FX-8120

gigabyte 970a-d3

corsair vengance 1600 2x 4

840 evo 120gb

wd caviar black 1 TB

gigabyte radeon hd 7870 2 gb

coolermaster gx 650 w

zalman Z 11

ναι...Αλλα να υποθεσω οτι 300 ευρω επρεπε να παρει το πρωτο με τον 1600χ  συμφωνα με οσα λεμε...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Pantko ποιον μπαρμπα επιασες κωτσο γιατι προφανως μιλαμε για τερμα ασχετο.Απο εκει κ επειτα τα παιδια στο θεμα προτινουν τιμες με βαση τι υπαρχει στην αγορα σε τι τιμες και τι επιδοσεις σε συγκριση με το συστημα που θελει να πουλησει καποιος αφου λαβουν υποψιν παλαιοτητα εγγυησεις κτλ και μετα προτινουν αναλογα μια τιμη που να ειναι δικαιη και για τον αγοραστη και τον πωλητη.Εδω δεν προτινουν τιμες μηπως και το παρει καποιο κοροιδο η ανιδεος σε τιμη πολυ παραπανω απο οσο αξιζει.Μπραβο σου που βρηκες καποιο κοροιδο αλλα αυτο δεν αναιρει την πραγματικη αξια του συστηματος που πουλησες.Φιλικα ολα αυτα και δεν χρειαζεται να μπεις να σχολιασεις "να δειτε τι σας εκανα τελικα το πουλησα το συστημα στα λεφτα που ηθελα".Αν εσυ νιωθεις καλα με την παρτι σου που καποιον επιασες κοροιδο τοτε για εμας εδω μεσα μας περισσευει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, icenex είπε

Pantko ποιον μπαρμπα επιασες κωτσο γιατι προφανως μιλαμε για τερμα ασχετο.Απο εκει κ επειτα τα παιδια στο θεμα προτινουν τιμες με βαση τι υπαρχει στην αγορα σε τι τιμες και τι επιδοσεις σε συγκριση με το συστημα που θελει να πουλησει καποιος αφου λαβουν υποψιν παλαιοτητα εγγυησεις κτλ και μετα προτινουν αναλογα μια τιμη που να ειναι δικαιη και για τον αγοραστη και τον πωλητη.Εδω δεν προτινουν τιμες μηπως και το παρει καποιο κοροιδο η ανιδεος σε τιμη πολυ παραπανω απο οσο αξιζει.Μπραβο σου που βρηκες καποιο κοροιδο αλλα αυτο δεν αναιρει την πραγματικη αξια του συστηματος που πουλησες.Φιλικα ολα αυτα και δεν χρειαζεται να μπεις να σχολιασεις "να δειτε τι σας εκανα τελικα το πουλησα το συστημα στα λεφτα που ηθελα".Αν εσυ νιωθεις καλα με την παρτι σου που καποιον επιασες κοροιδο τοτε για εμας εδω μεσα μας περισσευει.

οχι ρε φιλε αυτο που λες ειναι σχετικο...ειναι σαν να μου λες εισαι κοροιδο που πηρες  smart με τα ταδε λεφτα γιατι με τα ιδια περνεις ενα τζιπακι. Τι σχεση εχει αυτο που λες με το ''βαλτο 160 για αρχη και βλεπουμε''...Ε αφου ειστε τοσο ανετοι στις συμβουλες εσεις που τα ξερετε ολα,φτιαξε μου εναν 8 πυρηνο με τα ιδια χαρακτηριστικα με 160 που θες να πουλησω το δικο μου,αφου τοσο υποθετω θα το πουλαγες και εσυ αν ηταν δικος σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, PantKo είπε

οχι ρε φιλε αυτο που λες ειναι σχετικο...ειναι σαν να μου λες εισαι κοροιδο που πηρες  smart με τα ταδε λεφτα γιατι με τα ιδια περνεις ενα τζιπακι. Τι σχεση εχει αυτο που λες με το ''βαλτο 160 για αρχη και βλεπουμε''...Ε αφου ειστε τοσο ανετοι στις συμβουλες εσεις που τα ξερετε ολα,φτιαξε μου εναν 8 πυρηνο με τα ιδια χαρακτηριστικα με 160 που θες να πουλησω το δικο μου,αφου τοσο υποθετω θα το πουλαγες και εσυ αν ηταν δικος σου.

Ατυχες παραδειγμα με τα αμαξια αλλα μιας και το πας ετσι δεν συγκρινουμε λαπτοπ με desktop.Αυτα τα 2 αμαξια ειναι διαφορετικη κατηγορια και εδω η συγκριση εγινε στην ιδια κατηγορια.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, PantKo είπε

οχι ρε φιλε αυτο που λες ειναι σχετικο...ειναι σαν να μου λες εισαι κοροιδο που πηρες  smart με τα ταδε λεφτα γιατι με τα ιδια περνεις ενα τζιπακι. Τι σχεση εχει αυτο που λες με το ''βαλτο 160 για αρχη και βλεπουμε''...Ε αφου ειστε τοσο ανετοι στις συμβουλες εσεις που τα ξερετε ολα,φτιαξε μου εναν 8 πυρηνο με τα ιδια χαρακτηριστικα με 160 που θες να πουλησω το δικο μου,αφου τοσο υποθετω θα το πουλαγες και εσυ αν ηταν δικος σου.

Εχω ενα χ58 που ειναι με 6πυρηνο χ5660 (12threads) HD 7870 -8gb ram- 1tb hdd- 60 ssd - custom υδροψυξη gpu/cpu ποσο πρεπει να το δωσω? Υποψιν οτι ο χ5660 ετσι οπως ειναι τωρα ειναι τουλαχιστον 40% πιο γρηγορος απο τον Fx που ειχες. 

Πραγματικα θελω να δω ποσο το κοστολογεις.

Επεξ/σία από mixalis95320
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mixalis95320 είπε

Εχω ενα χ58 που ειναι με 6πυρηνο χ5660 (12threads) HD 7870 -8gb ram- 1tb hdd- 60 ssd - custom υδροψυξη gpu/cpu ποσο πρεπει να το δωσω? Υποψιν οτι ο χ5660 ετσι οπως ειναι τωρα ειναι τουλαχιστον 40% πιο γρηγορος απο τον Fx που ειχες. 

Πραγματικα θελω να δω ποσο το κοστολογεις.

Το ιδιο σκεφτηκα και εγω για το Pc που εδωσα στον πατερα μου με ga-x58a-ud3r i7-950 12 giga ram/1600 corsair..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mixalis95320 είπε

Εχω ενα χ58 που ειναι με 6πυρηνο χ5660 (12threads) HD 7870 -8gb ram- 1tb hdd- 60 ssd - custom υδροψυξη gpu/cpu ποσο πρεπει να το δωσω? Υποψιν οτι ο χ5660 ετσι οπως ειναι τωρα ειναι τουλαχιστον 40% πιο γρηγορος απο τον Fx που ειχες. 

Πραγματικα θελω να δω ποσο το κοστολογεις.

150 φιλε και πολλα ειναι τοσο ειναι οι τιμες απο οτι βλεπω...''Ετσι οπως ειναι τωρα ειναι 40% πιο γρηγορος''...Δλδ πως ειναι τωρα εχει τις καλες του;

14 ώρες πριν, icenex είπε

Ατυχες παραδειγμα με τα αμαξια αλλα μιας και το πας ετσι δεν συγκρινουμε λαπτοπ με desktop.Αυτα τα 2 αμαξια ειναι διαφορετικη κατηγορια και εδω η συγκριση εγινε στην ιδια κατηγορια.

καθολου ατυχες...ασχετος οτι υπαρχουν λαπτοπ πιο δυνατα απο σταθερους, λες κοροιδο αυτον που με 10.000 ευρω πχ πηρε σμαρτ 1200 κιβικα 80 αλογα (τυχαια νουμερα) με καθολου πορτπαγκαζ και με τα 10.000 δεν πηρε Πασσατ με 1600 κιβικα 130 αλογα και χωρους.

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο θα μπορούσε να φύγει το παρακάτω set:

Επεξ/σία από vdeseris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, PantKo είπε

150 φιλε και πολλα ειναι τοσο ειναι οι τιμες απο οτι βλεπω...''Ετσι οπως ειναι τωρα ειναι 40% πιο γρηγορος''...Δλδ πως ειναι τωρα εχει τις καλες του;

 

 

15 ώρες πριν, PantKo είπε

.Ε αφου ειστε τοσο ανετοι στις συμβουλες εσεις που τα ξερετε ολα,φτιαξε μου εναν 8 πυρηνο με τα ιδια χαρακτηριστικα με 160 που θες να πουλησω το δικο μου,αφου τοσο υποθετω θα το πουλαγες και εσυ αν ηταν δικος σου.

Καταλαβαίνεις πως αντιφάσκεις έτσι; :P

Μόλις σου προτάθηκε 12πυρηνο σετ με  40% μεγαλύτερη απόδοση και το κοστολόγησες πιο κάτω απο την τιμή που έιχα προτείνει για το δικό σου.

Δεν είναι συλλεκτικα κομματια οι επεξεργαστες, απο τη στιγμη που βλέπεις cpu με μεγαλυτερη αποδοση σε χαμηλοτερη τιμη, πηγαινεις σε αυτο, και αυτομάτως χάνουν αξία και οι επεξεργαστές παρεμφερης αποδόσεως(ασχέτως τι τιμες βλέπεις σε κάτι μαγαζια στο σκρουτζ/αμαζον που έχουν ξεχασμενα 1-2 κομματια απο την εποχη του Νωε και περιμενουν κανενα μπαρμπα να κάνει το λάθος).

Έτυχε και σκαμαρες έναν άσχετο καλως, μην ερχεσαι και το φλεξαρεις. Η αντικειμενική αξία του σετ σου ήταν όσο είπα, και όχι όσο το έδωσες.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Pinkakos είπε

Καταλαβαίνεις πως αντιφάσκεις έτσι; :P

Μόλις σου προτάθηκε 12πυρηνο σετ με  40% μεγαλύτερη απόδοση και το κοστολόγησες πιο κάτω απο την τιμή που έιχα προτείνει για το δικό σου.

Δεν είναι συλλεκτικα κομματια οι επεξεργαστες, απο τη στιγμη που βλέπεις cpu με μεγαλυτερη αποδοση σε χαμηλοτερη τιμη, πηγαινεις σε αυτο, και αυτομάτως χάνουν αξία και οι επεξεργαστές παρεμφερης αποδόσεως(ασχέτως τι τιμες βλέπεις σε κάτι μαγαζια στο σκρουτζ/αμαζον που έχουν ξεχασμενα 1-2 κομματια απο την εποχη του Νωε και περιμενουν κανενα μπαρμπα να κάνει το λάθος).

Έτυχε και σκαμαρες έναν άσχετο καλως, μην ερχεσαι και το φλεξαρεις. Η αντικειμενική αξία του σετ σου ήταν όσο είπα, και όχι όσο το έδωσες.

Δεν έχει νόημα. Είναι και περήφανος.

6 λεπτά πριν, vdeseris είπε

Πόσο θα μπορούσε να φύγει το παρακάτω set:

Περίπου 220-250.

Ειναι καλά κομμάτια αλλά αν σκεφτείς παίρνεις καινουρια 1600, Β450 και 16GB 3200 με 240 ευρώ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στις αγγελιες δεν ειναι να ζητησεις κατι σε σπρωχνουν απευθειας στα μαγαζια.

Εγω που εχω βαλει αναζητηση για κανενα φθηνο σετακι Ryzen μου στελνουν για μητρικες B350 χωρις εγγυηση οσο παιρνεις καινουρια B450 :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PantKo είπε

150 φιλε και πολλα ειναι τοσο ειναι οι τιμες απο οτι βλεπω...''Ετσι οπως ειναι τωρα ειναι 40% πιο γρηγορος''...Δλδ πως ειναι τωρα εχει τις καλες του;

καθολου ατυχες...ασχετος οτι υπαρχουν λαπτοπ πιο δυνατα απο σταθερους, λες κοροιδο αυτον που με 10.000 ευρω πχ πηρε σμαρτ 1200 κιβικα 80 αλογα (τυχαια νουμερα) με καθολου πορτπαγκαζ και με τα 10.000 δεν πηρε Πασσατ με 1600 κιβικα 130 αλογα και χωρους.

Οχι λεω οτι αυτος που πηρε smart ειναι σαν να πηρε λαπτοπ για αλλη δουλεια ειναι το smart πχ να βρεις ευκολα να παρκαρεις και για αλλη δουλεια το jeep που ανεφερες πρωτα.Σε σενα δεν εγινε συγκριση με αλλη κατηγορια τα παιδια σου προτιναν τιμη στο συστημα σου σαν desktop και τι μπορεις να βρεις στην αγορα απο καινουργιο αναλογων επιδοσεων και βαση αυτων των κριτηριων καθως επισης οτι δεν υπαρχει εγγυηση και ειναι παλιας τεχνολογιας και υστερει απο τις σημερινες τεχνολογιες σου προταθηκε μια τιμη.Δεν βγηκε το πορισμα οτι καποτε εδωσα 1000 ευρω αρα θα το πουλησω 500 ειναι απλο αν το συστημα εχει επιδοσεις χειροτερες απο τωρινο καινουργιο συστημα με την εγγυησουλα του που το στηνεις με 300 ευρω εσυ το βρισκεις λογικο να σου πουμε 300 ευρω για κατι μεταχειρισμενο και παλιο?

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ένα πλήρες σύστημα που αποτελείται από κουτί τροφοδοτικό δίσκο(ους) κάρτα γραφικών μητρική επεξεργαστή και μνήμη τα 150€ για ένα παλαιό σύστημα όπως και ο αδύναμος FX είναι λίγα, εάν κάποιος είναι μάγος και μπορεί να φτιάξει πλήρες σύστημα σε αυτά τα χρήματα.........δεν....

Κουτι των 30€ και τροφοδοτικό του κιλού 20€ 500΅έχει φύγει το 50άρικο, που αυτή είναι η ελάχιστη τιμή για ένα τροφοδοτικό της προκοπής, οπότε 200€ για πλήρες σύστημα θα ήταν ρεαλιστικό. από την άλλη κανένας FX και ειδικά ο 8150 δεν αξίζει σαν αγορά και πολύ δε περισσότερο ΔΕΝ είναι 8πύρηνοι όπως ήθελε με το στανιό η amd να τους αποκαλεί το single core performance του είναι μικρότερο από core 2 duo του 2006 και το υποτιθέμενο multicore πλεονέκτημα του είναι μικρό π.χ. το cpu queen benchmark του aida 64

 

01.jpg

Tον κάνει σκόνη ο Χ5460 σχεδόν ακλοκάριστος όλα auto με οτι να ναι μνήμες, σε single core θα γέλαγε και το παρδαλό κατσίκι, και προσωπικά αν και είναι δικό μου το σύστημα (είναι pc εργασίας) και κάνει την δουλειά του και με το παραπάνω αν μου πρότεινε κάποιος σε τι τιμή θα το πωλούσα η απάντηση είναι αρνητική είναι τόσο παλαιό που αν δεν σου κάνει πια το χαρίζεις από το να πάς να το σκοτώσεις σε τιμή ξεφτίλα για πενταροδεκάρες

Υ.Γ. Αντίθετα ένας 12thread 1366 στέκεται ακόμη αξιοπρεπώς το 2019 (με εξαίρεση το απαιτητικό gaming, π.χ. 144hz με RTX 2080), οπότε 200€ για ένα πλήρες σύστημα θα ήταν μια λογική τιμή, δεν εννοώ μόνο για (cpu-mobo-ram) αλλιώς μετά vfm σε ebay είναι μητρικές X79 και 8-10 core xeon, οι αγγελίες εδώ είναι οτι να ναι θυμάμαι πριν καιρό είχε πάρει το μάτι μου μια που ο συντάκτης της ζητούσε 80€ για 775 μητρική την p5q deluxe

Επεξ/σία από Coppermine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...