Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, Coscas είπε

Νομίζω είναι πολύ σπάνιο να τα βρείς τόσο φτηνά

Εγώ τον 2600 έψαχνα στα 100 και τελικά τον πήρα καινούργιο 135 

40 γιά 8άρα είναι πολλά

Βρήκες με 80 mobo+cpu και 8άρα με 40;

Είδες που λέω ότι είναι κόλαση τα μεταχειρισμένα;

Πάντως βρίσκεις 16άρα ram καινούργια με 63e

Όχι για καινούρια δεν έβρισκα εδώ 8αρα 3000-3200 σε λογική τιμή και κοιτούσα για καινούρια και τελικά βρήκα 16 σε άλλο site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνετε παράπονά μερικοί στην AMD που έβγαλε επεξεργαστές που χτύπησαν την ιντελ και φυσικά και την ιντελ που από την 8ΧΧΧ σειρά από desktop έως και λάπτοπ οι παλιότερες γενιές δεν αξίζουν και τόσο σε θέμα performance οπότε ή τα σκοτώνετε ή τα πουλάτε σε άτομα που δεν έχουν πολλές γνώσεις και θέλουν απλά να κάνουν λίγο browsing στο ίντερνετ αυτή είναι η αλήθεια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spy94 είπε

Η μητρική 25 και 20 το τροφοδοτικό.

Για τον επεξεργαστή πάρτο πάνω σου από την μία σε αγγελίες παίζουν στο 100αρι από την άλλη με 100 παίρνεις καινούργιο επεξεργαστή παρόμοιων δυνατοτήτων η καλύτερο.

 Thanks φιλε μου για την γνωμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, kostakis81 είπε

καλησπέρα 

ενα ipad 1 θέλω να πουλήσω 

ποια είναι η προτεινόμενη τιμή ?

Δεν πουλιέται φίλε το 1. Δεν θα το πάρει κανείς.

Κράτα το να παίζει μουσική.

Εγώ πριν 3,5 (!!!!) χρόνια πούλησα το δικό μου 1 που ήταν και 64GB με 80€. Τώρα πόσο να πιάσει? 30€? Και πάλι δεν βλέπω τί χρήση μπορεί κάποιος να του κάνει. 

14 ώρες πριν, iceman33221 είπε

Μαλιστα. Κ η τιμη σας ποια ειναι; 80;παντα υπάρχει κατι αντίστοιχο στα λεφτα που σκεφτεσαι δωσεις κατι εκτος κ εαν το σκοτωσεις με 30-40 ευρω. Το θεμα ειναι να ειναι "λογικη" κ η τιμη πωλησης.

Ρε παιδιά καταλαβαίνετε τί λέτε?

Το αν η τιμή πώλησης είναι λογική θα το κρίνει ο αγοραστής, όχι ο πωλητής. Βάλτο εσύ 150€ και δες αν θα αγοραστεί. Αν αγοραστεί είσαι οκ, αν όχι πέφτε 20€ κάθε 3 μέρες μέχρι να δεις που θα κάτσει η μπίλια. Στην τελική μην το πουλήσεις αν δεν πιστεύεις ότι αξίζει. 

Εγώ έχω μια GoPro 5 που κάθεται. Την είχα 190€ και ασχολήθηκε μόνο ένας, ο οποίος με έπρηξε να στείλω 17 φωτογραφίες από κάθε πιθανή γωνία, και να του πω όλο το ιστορικό κάθε κλικ που έκανα. 2-3 άλλοι μου λέγανε την παίρνουν με 160. Ε οκ με 160 δε τη δίνω εγώ και πλέον δεν την πουλάω καν. Αλλά δεν θα γκρινιάξω στους αγοραστές για το ότι δεν θέλουν να δώσουν χρήματα να την αγοράσουν στα 190 που εγώ κρίνω ότι θέλω να τη δώσω. Φυσικά και καταλαβαίνω ότι την παντρεύτηκα! Δεν πειράζει, ας τραβάει 1 φορά το χρόνο 2 κατεβασιές σκι. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εγραψε καποιος πριν μερικα posts δεν αξιζει  πλεον να πουλας μεταχειρισμενα στην πτωχευμενη Ελλαδα που ειναι και περιορισμενη αγορα.Δοκιμαστε ebay και αλλα ξενα Ευρωπαικα sites. Εκει μπορεις να πουλησεις σε πολυ καλες τιμες.Απο Ελλαδα μονο μεταχειρισμενα αξιζει να αγορασεις,επειδη τα σκοτωνουνε.

Ενας φιλος μου πουλησε στο ebay πριν λιγες ημερες, καλη μητρικη 1155 ,σε αριστη κατασταση βεβαια,100 ευρω. Γιατι εξω εχουν μεινει τοσο λιγες που αξιζουν το βαρος τους σε χρυσο.Καποιος ειχε ενα πολυ καλο cpu 1155 ,δεν τον ενοιαζαν οι απολυτες επιδοσεις,ηταν ευχαριστημενος και δεν ηθελε να δωσει 500αρες για πληρη αναβαθμιση πλατφορμας.Αλλα εψαχνε με κυαλια για καλη,ποιοτικη μητρικη 1155.Και εκανε σαν τρελλος απο την χαρα του που βρηκε.

Η μεταχειρισμενη αγορα στο εξωτερικο με περισσοτερους αγοραστες με πολλες διαφορετικες τασεις και αναγκες,εχει πολλα να δωσει και ειναι επικερδης. Οχι σαν εδω που ειναι μονο μερικες εκαντονταδες μπατιρηδες που ψαχνουν να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι, η καποιοι επιτηδειοι που αγοραζουν πολυ φτηνα και μετα φτιαχνουν συστηματα και τα πουλανε με υψηλο κερδος χωρις αποδειξεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να δωσω του αδερφου μου το Laptop επειδη εφτιαξε Desktop εχει τα εξης:

Lenovo Ideapad Y580 15.6''

cpu: i7 3630QM

ram: 8GB DDR3

GPU: nvidia GTX 660m 1gb ram

HDD: 2.5 500GB (παιρνει επιπλεον και m2 ειχα πανω ssd m2 αλλα τον εδωσα ξεχωριστα)

μπαταρια λειτουργικη κραταει στο 2ωρο.

Ελεγα καπου στα 230€ ποσο ειναι μια φυσιολογικη τιμη?

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, benign είπε

Οπως εγραψε καποιος πριν μερικα posts δεν αξιζει  πλεον να πουλας μεταχειρισμενα στην πτωχευμενη Ελλαδα που ειναι και περιορισμενη αγορα.Δοκιμαστε ebay και αλλα ξενα Ευρωπαικα sites. Εκει μπορεις να πουλησεις σε πολυ καλες τιμες.Απο Ελλαδα μονο μεταχειρισμενα αξιζει να αγορασεις,επειδη τα σκοτωνουνε.

Ενας φιλος μου πουλησε στο ebay πριν λιγες ημερες, καλη μητρικη 1155 ,σε αριστη κατασταση βεβαια,100 ευρω. Γιατι εξω εχουν μεινει τοσο λιγες που αξιζουν το βαρος τους σε χρυσο.Καποιος ειχε ενα πολυ καλο cpu 1155 ,δεν τον ενοιαζαν οι απολυτες επιδοσεις,ηταν ευχαριστημενος και δεν ηθελε να δωσει 500αρες για πληρη αναβαθμιση πλατφορμας.Αλλα εψαχνε με κυαλια για καλη,ποιοτικη μητρικη 1155.Και εκανε σαν τρελλος απο την χαρα του που βρηκε.

Aν ο φιλος σου εστελνε τη μητρικη σε κακη κατασταση ή καποια άλλη, πως θα μπορουσε να αντιδρασει ο αλλοδαπος αγοραστης?

Τα ταχυδρομικα ποσα είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, benign είπε

Οπως εγραψε καποιος πριν μερικα posts δεν αξιζει  πλεον να πουλας μεταχειρισμενα στην πτωχευμενη Ελλαδα που ειναι και περιορισμενη αγορα

Είπε κάποιος που αγόρασε i5 7600K στα 310€,που προτιμάει να τον αφήσει στο ντουλάπι γιατί τα 100€ είναι λίγα...

25 λεπτά πριν, benign είπε

Απο Ελλαδα μονο μεταχειρισμενα αξιζει να αγορασεις,επειδη τα σκοτωνουνε.

Πες μας site γιατί σε αυτό που βρισκόμαστε το αντίθετο βλέπουμε...

25 λεπτά πριν, benign είπε

Ενας φιλος μου πουλησε στο ebay πριν λιγες ημερες, καλη μητρικη 1155 ,σε αριστη κατασταση βεβαια,100 ευρω.Καποιος ειχε ενα πολυ καλο cpu 1155 ,δεν τον ενοιαζαν οι απολυτες επιδοσεις,ηταν ευχαριστημενος και δεν ηθελε να δωσει 500αρες για πληρη αναβαθμιση πλατφορμας.Αλλα εψαχνε με κυαλια για καλη,ποιοτικη μητρικη 1155.Και εκανε σαν τρελλος απο την χαρα του που βρηκε.

Δεν τον νοιάζουν οι απόλυτες επιδόσεις και πήρε 100€ μτχ μητρική...και όχι με 250€ R5 1600,B450,16GB.Aντε μέχρι 300€ με κάνα R5 2600 να το δεχτώ αλλά τα 500 απο πού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, spy94 είπε

Είπε κάποιος που αγόρασε i5 7600K στα 310€,που προτιμάει να τον αφήσει στο ντουλάπι γιατί τα 100€ είναι λίγα...

Πες μας site γιατί σε αυτό που βρισκόμαστε το αντίθετο βλέπουμε...

Δεν τον νοιάζουν οι απόλυτες επιδόσεις και πήρε 100€ μτχ μητρική...και όχι με 250€ R5 1600,B450,16GB.Aντε μέχρι 300€ με κάνα R5 2600 να το δεχτώ αλλά τα 500 απο πού?

Γιατι να δωσει 150 ευρω παραπανω οταν οι υπολογιστικες του αναγκες δεν το χρειαζονται? Η αξια των Ryzen και των καινουργιων intel για τον μεσο χρηση/gamer ειναι πλασματικη που πρακτικα σημαινει ανυπαρκτη και δεν δικαιολογει τα παραπανω λεφτα.Μονο συγκεκριμενες εφαρμογες επαγγελματικου τυπου που αγνοει ο μεσος χρηστης ωφελουνται απο τους καινουργιους επεξεργαστες.

Οι περισσοτεροι εδω που αναβαθμιζουν,να το πω ωμα,αλλα οχι προσβλητικα ,δεν το κανουν απο αναγκη,αλλα απο βιτσιο,ειναι τεχνολαγνοι.

20 ώρες πριν, forgotten είπε

200 θεωρω οτι ειναι σκοτωμα, θα δω ισως μπει ebay που προφανως ειναι πιο μεγαλη η αγορα

Και εδω οπως βλεπεις μπερδεψες τους χρηστες.Αυτος που ανεφερα δεν εχει καμμια σχεση με εκεινον που ανεφερες εσυ οτι εδωσε 310 για i5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, spy94 said:

Δεν τον νοιάζουν οι απόλυτες επιδόσεις και πήρε 100€ μτχ μητρική...και όχι με 250€ R5 1600,B450,16GB.Aντε μέχρι 300€ με κάνα R5 2600 να το δεχτώ αλλά τα 500 απο πού?

Ποιά 300 και 250 γιά Ryzen και μνήμες; Εδώ πήρε ο Λευτέρης με 80e 2200g + μητρική (11% λιγότερο γρήγορος από τον 1600)

Και καινούργιο να το πας, κάτω από 200e δίνεις

Εχει ξεφύγει το πράγμα. Αν και στην 1155, μπορεί κάποιος να θέλει να βάλει ή να έχει κάποιον ισχυρό Xeon 

Υπάρχουν βέβαια άτομα που "δένονται" με pc και δεν θα κατηγορήσεις κάποιον που θα αντικαταστήσει μόνο ένα εξάρτημα και όχι όλο άμα χαλάσει κάτι. Ελεύθερη αγορά έχουμε, και περισσότερο απ' όλα, ελεύθερη βούληση

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, benign είπε

Γιατι να δωσει 150 ευρω παραπανω οταν οι υπολογιστικες του αναγκες δεν το χρειαζονται?

Για την εγγύηση και την καλύτερη απόδοση.Ασε που δεν είναι 150.Μπορεί να ναι πολύ λιγότερα αν πουλήσεις επεξεργαστή και ραμ.Και αν δεν χρειαζονται έξτρα επιδόσεις 1200+a320+8gb από 130€ απλά και όμορφα.

9 λεπτά πριν, benign είπε

Και εδω οπως βλεπεις μπερδεψες τους χρηστες.Αυτος που ανεφερα δεν εχει καμμια σχεση με εκεινον που ανεφερες εσυ οτι εδωσε 310 για i5.

Το ίδιο πράγμα είπαν με άλλα λόγια και οι δύο, ότι είναι σκότωμα. Αν θεωρείτε σκότωμα -30% απο την τιμή καινούργιου μετά από 2 χρόνια χρησης οκ σεβαστό αλλά εγώ το βρίσκω απλά λογικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...