Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, ισχυει αυτο που λες....

Υπαρχουν πολλοι μαυραγοριτες..... και ξεχωριζουν ευκολα......

Οταν ειναι να αγορασουν... θεωρουν π.χ. πως το Χ εποχης i5 set αξιζει 90€... και πουλανε το δικο τους ιδιας Χ εποχης διπυρηνο 100€  😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

8 ώρες πριν, benign είπε

Οπως εγραψε καποιος πριν μερικα posts δεν αξιζει  πλεον να πουλας μεταχειρισμενα στην πτωχευμενη Ελλαδα που ειναι και περιορισμενη αγορα.Δοκιμαστε ebay και αλλα ξενα Ευρωπαικα sites. Εκει μπορεις να πουλησεις σε πολυ καλες τιμες.Απο Ελλαδα μονο μεταχειρισμενα αξιζει να αγορασεις,επειδη τα σκοτωνουνε.

Ενας φιλος μου πουλησε στο ebay πριν λιγες ημερες, καλη μητρικη 1155 ,σε αριστη κατασταση βεβαια,100 ευρω. Γιατι εξω εχουν μεινει τοσο λιγες που αξιζουν το βαρος τους σε χρυσο.Καποιος ειχε ενα πολυ καλο cpu 1155 ,δεν τον ενοιαζαν οι απολυτες επιδοσεις,ηταν ευχαριστημενος και δεν ηθελε να δωσει 500αρες για πληρη αναβαθμιση πλατφορμας.Αλλα εψαχνε με κυαλια για καλη,ποιοτικη μητρικη 1155.Και εκανε σαν τρελλος απο την χαρα του που βρηκε.

Η μεταχειρισμενη αγορα στο εξωτερικο με περισσοτερους αγοραστες με πολλες διαφορετικες τασεις και αναγκες,εχει πολλα να δωσει και ειναι επικερδης. Οχι σαν εδω που ειναι μονο μερικες εκαντονταδες μπατιρηδες που ψαχνουν να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι, η καποιοι επιτηδειοι που αγοραζουν πολυ φτηνα και μετα φτιαχνουν συστηματα και τα πουλανε με υψηλο κερδος χωρις αποδειξεις.

Απο τη μια θελεις να πουλας εξω επειδη θα βγαλεις περισσοτερα, απο την αλλη θελεις να αγοραζεις απο Ελλαδα γιατι αγοραζεις φθηνοτερα οπως λες και ταυτοχρονα απαξιωνεις την εγχωρια αγορα αποκαλωντας τους μπατιρηδες.Με λιγα λογια θες να πουλας εξω για μεγαλυτερο κερδος αλλα οταν αγοραζεις σε βολευει η εδω κατασταση.Αν η κατασταση στη χωρα μας ηταν οπως και στο εξωτερικο δε θα πρεπε να αγοραζεις και ακριβοτερα?Απο οτι φαινεται για να εισαι ευχαριστημενος θα επρεπε να πουλας εδω ακριβα αλλα ταυτοχρονα να υπαρχουν πολλοι που στα δινουν φθηνα.Σκυλος χορτατος, πιτα ολοκληρη.

2 ώρες πριν, insomnia2017 είπε

Εγώ γενικά όταν ακούω έξυπνες ατάκες του τύπου "φίλε μου το 3ετιας cpu i* δεν αξίζει, γιατί βγήκε ryzen*", θυμάμαι ένα λαμόγιο μαντρά που έλεγε σε φίλο μου:

"φιλαράκο, το 5ετιας MERCEDES σου πλέον δεν αξίζει, γιατί βγήκε φέτος AUDI με 200κατι άλογα"

 

2 ώρες πριν, insomnia2017 είπε

Αυτά είναι για να κάθονται να συγκρίνουν benchmarks κτλ οι κολλημενοι με τα pc....

Στην καθημερινότητα στην πραγματική ζωή οι συγκρίσεις αυτές είναι εντελώς φιλοσοφικές.....

Το 80-90% των αγοραστών προσθέτει μία ραμ ή βάζει ένα καλύτερο επεξεργαστή ανά 8-10 χρόνια.... δεν έχει τις γνώσεις, τη διάθεση, το χρόνο για να κάθεται να μπαίνει στη διαδικασία να κάνει βίδες το pc και να πουλάει τα παλιά του κομμάτια, για να βάλει φρέσκα κάθε 2-3 χρόνια... αυτό το κάνει μόνο ένα 10-20% εδώ μέσα....

Οπότε οι συγκρίσεις/συζητήσεις του τύπου "φέτος παίρνω ryzen3, σκότωσε το i5" είναι εκτός πραγματικότητας για τη συντριπτική πλειοψηφία....

 

1 ώρα πριν, insomnia2017 είπε

Αυτό για το οποίο επιχειρηματολόγησα παραπάνω είναι πως η τιμή στην πραγματική ζωή είναι θέμα προσφοράς-ζήτησης και όχι άστοχης μεμονωμένης θεωρητικής σύγκρισης ενός προηγούμενου cpu με ένα φετινό.......

Η πραγματικη ζωη οντως ειναι θεμα προσφορας ζητησης αλλα ισχυει αμφιδρομα, οχι οταν πουλας να ακυρωνεις ολα τα πλεονεκτηματα των νεων προιοντων οπως αυξηση στην αποδοση, εγγυηση, χαμηλοτερη καταναλωση, αναβαθμισημοτητα κτλπ, και οταν ειναι να αγορασεις να τα θυμασαι.Γιατι οι περισσοτεροι που θελουν να πουλανε σε εξωπραγματικες τιμες αν τους πεις να αγορασουν τα δικα τους προιοντα στις τιμες που πουλανε μαντεψε τι θα σου πουνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδειγμα και για να μην παμε πολυ πισω μεχρι και...vintage: ειναι 'λογικη' τιμη
τα ~40 ευρω για ενα απλο διπυρηνο Intel Pentium 2030M, οταν ξεκινουν απο ~65
οι 4/8 πυρηνοι στο ιδιο μαλιστα socket (για να μην δουμε + ακομη πιο προσφατα)
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/72059/intel-pentium-processor-2030m-2m-cache-2-50-ghz.html

Για εκεινον που τον χρειαζεται -> γιατι ειναι ο μεγαλυτερος, που μπορει να βαλει @
chipset του λαπτοπ του, ο,τι και να συγκρινουμε εμεις για...4/8πυρηνους, ναι ειναι!

💀
επισης δεν εχει νοημα να του πω πως μπορει να βρεθει γρηγοροτερος του i3 ιδιας γενιας
& μολις στο 1/3 της τιμης του μεν, οταν και αυτος δεν θα μπορει να μπει στο λαπτοπ του..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC

MB: ASROCK B350M

CPU: RYZEN 5 1600

RAM: 16GB Trident Z RGB 3200mhz

SSD: SAMSUNG 850 EVO 256GB

G.CARD: ZOTAC GTX 1060 3GB AMP!

PSU: BeQuiet Power B8

Monitor: SAMSUNG C24FG70 144hz

Δεν έχω κουτιά / εγγυήσεις πέρα των RAM.

Πόσο να το δώσω περίπου (με η χωρίς το monitor); Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Noreak είπε

Απο τη μια θελεις να πουλας εξω επειδη θα βγαλεις περισσοτερα, απο την αλλη θελεις να αγοραζεις απο Ελλαδα γιατι αγοραζεις φθηνοτερα οπως λες και ταυτοχρονα απαξιωνεις την εγχωρια αγορα αποκαλωντας τους μπατιρηδες.Με λιγα λογια θες να πουλας εξω για μεγαλυτερο κερδος αλλα οταν αγοραζεις σε βολευει η εδω κατασταση.Αν η κατασταση στη χωρα μας ηταν οπως και στο εξωτερικο δε θα πρεπε να αγοραζεις και ακριβοτερα?Απο οτι φαινεται για να εισαι ευχαριστημενος θα επρεπε να πουλας εδω ακριβα αλλα ταυτοχρονα να υπαρχουν πολλοι που στα δινουν φθηνα.Σκυλος χορτατος, πιτα ολοκληρη.

Παρανοησες τι εγραψα.

Ειπα οτι στο εξωτερικο υπαρχουν πολυ περισσοτεροι αγοραστες στην αγορα μεταχειρισμενων και προσφερουν πολυ περισσοτερα χρηματα απο οτι στις αγγελιες του ινσομνια.Αυτο ειναι γεγονος.

Και μετα επισης εγραψα οτι εφοσον οι περισσοτεροι εδω στο νημα συμβουλευουν μεταπωληση σε πολυ χαμηλες τιμες,οταν θα ερθει η ωρα και βγει καινουργιο hardware και πεσουν οι τιμες του δικου τους,θα τους κανω προσφορες με βαση την νοοτροπια που διατυπωνουν εδω. Και εχω κρατησει και αρχειο με το τι λεγανε,για να τους το θυμισω αν υπαρξει αναγκη. Δεν ειπα οτι θελω η αξιωνω να αγοραζω μεταχειρισμενο υλικο που ακομη αξιζει,παμφτηνα λοιπον ,το ακριβως αντιθετο λεω,προφανως. Ειρωνικα εγραψα οτι και εγω θα κανω προσφορες σκοτωμα με βαση την επιχειρηματολογια τους.

Προσωπικα,παντα πουλαω στις τιμες που εγω θεωρω σωστες για αυτο ποτε δεν εχω ρωτησει και ουτε προκειται,κανεναν αλλον να μου πει. Και παντα πουλαω οτι βαζω αγγελια και παντα εχω θετικοτατες αξιολογησεις. Γιατι δεν με ενδιαφερει να πουλησω στον οποιονδηποτε,αλλα σε οποιον εχει παρομοια νοοτροπια με μενα. Και να πω εδω οτι αν ριξουμε μια ματια στις τιμες που επικρατουν στις αγγελιες ,μαλλον η συντριπτικη πλειοψηφια εχει αλλη αποψη απο την κυριαρχη αυτων που συμβουλευουν εδω. Αυτα χωρις να θελω να θιξω κανεναν.

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι μια , όλοι θέλουνε να αγοράζουνε τζάμπα  τον αλλωνών και να πουλήσουνε ακριβά τα δικά τους , αυτο δεν πρόκεται να αλλάξει ποτε , τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, benign είπε

Παρανοησες τι εγραψα.

Ειπα οτι στο εξωτερικο υπαρχουν πολυ περισσοτεροι αγοραστες στην αγορα μεταχειρισμενων και προσφερουν πολυ περισσοτερα χρηματα απο οτι στις αγγελιες του ινσομνια.Αυτο ειναι γεγονος.

Και μετα επισης εγραψα οτι εφοσον οι περισσοτεροι εδω στο νημα συμβουλευουν μεταπωληση σε πολυ χαμηλες τιμες,οταν θα ερθει η ωρα και βγει καινουργιο hardware και πεσουν οι τιμες του δικου τους,θα τους κανω προσφορες με βαση την νοοτροπια που διατυπωνουν εδω. Και εχω κρατησει και αρχειο με το τι λεγανε,για να τους το θυμισω αν υπαρξει αναγκη. Δεν ειπα οτι θελω η αξιωνω να αγοραζω μεταχειρισμενο υλικο που ακομη αξιζει,παμφτηνα λοιπον ,το ακριβως αντιθετο λεω,προφανως. Ειρωνικα εγραψα οτι και εγω θα κανω προσφορες σκοτωμα με βαση την επιχειρηματολογια τους.

Προσωπικα,παντα πουλαω στις τιμες που εγω θεωρω σωστες για αυτο ποτε δεν εχω ρωτησει και ουτε προκειται,κανεναν αλλον να μου πει. Και παντα πουλαω οτι βαζω αγγελια και παντα εχω θετικοτατες αξιολογησεις. Γιατι δεν με ενδιαφερει να πουλησω στον οποιονδηποτε,αλλα σε οποιον εχει παρομοια νοοτροπια με μενα. Και να πω εδω οτι αν ριξουμε μια ματια στις τιμες που επικρατουν στις αγγελιες ,μαλλον η συντριπτικη πλειοψηφια εχει αλλη αποψη απο την κυριαρχη αυτων που συμβουλευουν εδω. Αυτα χωρις να θελω να θιξω κανεναν.

Αυτό περί εξωτερικό πωλήσεις μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι είναι συλλέκτες που παλιές μητρικές δεν τις βρίσκουν εύκολα εκεί έξω γιατί το έχουν αυτό αλλά μην ξεχνάμε ότι μπορεί εύκολα να σου αγοράσει πχ από το ebay κάποιος και μετά αυτός να στείλει ότι είναι χαλασμένο κλπ και μετά αντε να βγάλεις άκρη, όχι ότι στην Ελλάδα δεν γίνεται αλλά σε συναλλαγές χέρι χέρι είναι δύσκολο, ο καθένας μπορεί να πουλήσει ότι θέλει σε ότι τιμή θέλει άτομα χωρίς γνώσεις πάνω σε αυτό υπάρχουν οπότε μέχρι και ένα pentium σύστημα μπορεί να πιάσει και 400 αν έχεις υπομονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, benign είπε

Οπως εγραψε καποιος πριν μερικα posts δεν αξιζει  πλεον να πουλας μεταχειρισμενα στην πτωχευμενη Ελλαδα που ειναι και περιορισμενη αγορα.Δοκιμαστε ebay και αλλα ξενα Ευρωπαικα sites. Εκει μπορεις να πουλησεις σε πολυ καλες τιμες.Απο Ελλαδα μονο μεταχειρισμενα αξιζει να αγορασεις,επειδη τα σκοτωνουνε.

Ενας φιλος μου πουλησε στο ebay πριν λιγες ημερες, καλη μητρικη 1155 ,σε αριστη κατασταση βεβαια,100 ευρω. Γιατι εξω εχουν μεινει τοσο λιγες που αξιζουν το βαρος τους σε χρυσο.Καποιος ειχε ενα πολυ καλο cpu 1155 ,δεν τον ενοιαζαν οι απολυτες επιδοσεις,ηταν ευχαριστημενος και δεν ηθελε να δωσει 500αρες για πληρη αναβαθμιση πλατφορμας.Αλλα εψαχνε με κυαλια για καλη,ποιοτικη μητρικη 1155.Και εκανε σαν τρελλος απο την χαρα του που βρηκε.

Η μεταχειρισμενη αγορα στο εξωτερικο με περισσοτερους αγοραστες με πολλες διαφορετικες τασεις και αναγκες,εχει πολλα να δωσει και ειναι επικερδης. Οχι σαν εδω που ειναι μονο μερικες εκαντονταδες μπατιρηδες που ψαχνουν να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι, η καποιοι επιτηδειοι που αγοραζουν πολυ φτηνα και μετα φτιαχνουν συστηματα και τα πουλανε με υψηλο κερδος χωρις αποδειξεις.

 

9 ώρες πριν, benign είπε

Παρανοησες τι εγραψα.

Ειπα οτι στο εξωτερικο υπαρχουν πολυ περισσοτεροι αγοραστες στην αγορα μεταχειρισμενων και προσφερουν πολυ περισσοτερα χρηματα απο οτι στις αγγελιες του ινσομνια.Αυτο ειναι γεγονος.

Και μετα επισης εγραψα οτι εφοσον οι περισσοτεροι εδω στο νημα συμβουλευουν μεταπωληση σε πολυ χαμηλες τιμες,οταν θα ερθει η ωρα και βγει καινουργιο hardware και πεσουν οι τιμες του δικου τους,θα τους κανω προσφορες με βαση την νοοτροπια που διατυπωνουν εδω. Και εχω κρατησει και αρχειο με το τι λεγανε,για να τους το θυμισω αν υπαρξει αναγκη. Δεν ειπα οτι θελω η αξιωνω να αγοραζω μεταχειρισμενο υλικο που ακομη αξιζει,παμφτηνα λοιπον ,το ακριβως αντιθετο λεω,προφανως. Ειρωνικα εγραψα οτι και εγω θα κανω προσφορες σκοτωμα με βαση την επιχειρηματολογια τους.

Προσωπικα,παντα πουλαω στις τιμες που εγω θεωρω σωστες για αυτο ποτε δεν εχω ρωτησει και ουτε προκειται,κανεναν αλλον να μου πει. Και παντα πουλαω οτι βαζω αγγελια και παντα εχω θετικοτατες αξιολογησεις. Γιατι δεν με ενδιαφερει να πουλησω στον οποιονδηποτε,αλλα σε οποιον εχει παρομοια νοοτροπια με μενα. Και να πω εδω οτι αν ριξουμε μια ματια στις τιμες που επικρατουν στις αγγελιες ,μαλλον η συντριπτικη πλειοψηφια εχει αλλη αποψη απο την κυριαρχη αυτων που συμβουλευουν εδω. Αυτα χωρις να θελω να θιξω κανεναν.

Οταν γραφεις "Απο Ελλαδα μονο μεταχειρισμενα αξιζει να αγορασεις,επειδη τα σκοτωνουνε" σε συνδυασμο με "Οχι σαν εδω που ειναι μονο μερικες εκαντονταδες μπατιρηδες που ψαχνουν να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι, η καποιοι επιτηδειοι που αγοραζουν πολυ φτηνα και μετα φτιαχνουν συστηματα και τα πουλανε με υψηλο κερδος χωρις αποδειξεις" αυτο που φαινεται σε μενα ειναι οτι σου αρεσει να αγοραζεις απο Ελλαδα γιατι ειναι φτηνα, δυσανασχετεις ομως με οσους θελουν να αγορασουν φτηνα ή να πουλησουν ακριβα (βλεπε μπατιρηδες) και οσους εκμεταλευονται τους ασχετους (βλεπε επιτηδειοι).Ας μη το αναλυσουμε περισσοτερο ομως, απλα γραφω τι καταλαβαινω εγω απο αυτα που εγραψες.

Σχετικα με τις τιμες στις αγγελιες και την πλειοψηφια, η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι λαθος και φαινεται απο το μεγαλο ποσοστο που μενουν απουλητα.Φυσικα και θελουν να πουλησουν χωρις να χασουν σημαντικο μερος του αρχικου κοστους, μερικοι γνωριζουν την πραγματικη αξια και απλα στοχευουν στους μη εχοντες γνωση και αλλοι δεν εχουν ιδεα πως να κοστολογησουν το προιον τους.Οποιος ειναι συχνος επισκεπτης των αγγελιων εχει φρικαρει/πεθανει στο γελιο με αυτα που βλεπει αμετρητες φορες.Η αποψη της πλειοψηφιας στις αγγελιες οπως και σε αλλες περιπτωσεις στη ζωη δε σημαινει οτι ειναι σωστη.Και αυτο οπως ειπα πριν φαινεται απο τα ποσα απουλητα μενουν.

Για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις, δεν υποστηριζω οτι οι τιμες που προτεινονται εδω ειναι ευαγγελιο, ουτε διαφωνω με το να θελει καποιος να βγαλει μεγαλυτερο κερδος.Διαφωνω με την αποψη οτι οι τιμες που προτεινονται ειναι λαθος επειδη καποιοι ειχαν την τυχη να πουλησουν σε πολυ μεγαλυτερη τιμη.Πριν λιγες μερες ειχα την ευκαιρια να πουλησω σε ενα φιλο ενα ρουτερ 2 χρονων σχεδον στην τιμη που το αγορασα, ο ανθρωπος δεν εχει ιδεα απο τιμες και βιαζοταν (δοθηκε δωρεαν παρεμπιπτοντως).Αν ρωτουσα εδω και μου ελεγαν μιση τιμη της αρχικης θα ηταν λαθος επειδη ετυχε να βρω εγω αγοραστη που δεν εχει γνωσεις και βαριεται να ασχοληθει?Οχι, γιατι αν ολοι προσπαθουσαν να πουλησουν σε τιμη σχεδον της αρχικης το 95% αυτων θα εμενε στο ραφι.Μπορεσε να πουλησει καποιος πολυ ακριβοτερα?Με γεια του και χαρα του, αλλα δε σημαινει οτι αυτη ειναι η πραγματικη αξια του προιοντος επειδη ενας στους τοσους βρηκε καποιον ασχετο και το εδωσε.Αυτα απο εμενα.

 

 

 

Επεξ/σία από Noreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, Noreak said:

.Πριν λιγες μερες ειχα την ευκαιρια να πουλησω σε ενα φιλο ενα ρουτερ 2 χρονων σχεδον στην τιμη που το αγορασα, ο ανθρωπος δεν εχει ιδεα απο τιμες και βιαζοταν (δοθηκε δωρεαν παρεμπιπτοντως)

Το πούλησες ή δώθηκε δωρεάν τελικά? Διότι από την στιγμή που δεν πουλήθηκε δεν έχει νόημα σαν παράδειγμα. Το ότι μπορούσες να το πουλήσεις σε φίλο στην τιμή αγοράς δεν σημαίνει ότι θα το έκανες, αλλιώς δεν θα ήταν φίλος.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Μπερδεύτηκα, το πούλησες ή δώθηκε δωρεάν τελικά? Διότι από την στιγμή που δεν πουλήθηκε δεν έχει νόημα σαν παράδειγμα. Το ότι μπορούσες να το πουλήσες σε φίλο στην τιμή αγοράς δεν σημαίνει ότι θα το έκανες, αλλιώς δεν θα ήταν φίλος.

Δωθηκε δωρεαν οπως ειπα.Το νοημα του παραδειγματος δεν ειναι αν πουληθηκε η οχι η αν ηταν φιλος η ξενος αλλα οτι τετοια περιστατικα συμβαινουν στον καθενα ενιοτε.Σε μενα ετυχε με φιλο σε αλλη περιπτωση θα ηταν με ξενο.Επειδη καποιος πουλησε ενα προιον σε μια τιμη κοντα στην αρχικη σημαινει οτι αυτη ειναι η πραγματικη του αξια?Ενας κουκος φερνει την ανοιξη?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια!!πληκτρολογιο logitech g19 δουλευει κανονικοτατα χωρις κουτι και αποδειξη ποσο πηγαινει περιπου?μπορει να βοηθησει καποιος?ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.

Συστημα με τα εξής.

i3 6100

Μητρτική

Ραμ 16gb 2x8 Corsair Vengeance

Καρτα 1060 3gb Msi

Τροφδοσία crosair 600watt Σαν καινουριο 

Κουτι σε πολυ καλή κατάσταση Γενικά με Φρεσκια πάστα και Γνησια windows 10 ολοφρεσκα περασμενα σαν καινουριο.

ssd 120gb San disc.

 

ΘΑ ηθελα να προτεινετε τιμή Δεν το καιγομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...