Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, mixalis95320 είπε

Καποιος ειχε δωσει ενα PC με FX στα 300ε πριν λιγες μερες και μπηκε να κοκορευτει κιολας εδω μεσα γιατι του ειχαν πει 160-200 αν θυμαμαι και πολλα ειναι. Νομιζω πως χρειαζεσαι μερικες συμβουλες απο αυτον. ;) 

Ξερω... το σχολιασα και εγω εκεινο το σκηνικο. Παντως παιζει ρολο και η ζητηση μιας και το σχολιασε καποιος πιο πανω αλλα δεν γινεται καποιος τωρα να δωσει πολλα λεφτα πχ για τον επεξεργαστη μου, 350 κανει καινουργιος αναγκαστικα αν θελω να πουληθει πρεπει να το βαλω 250? γιατι με ~250 παιρνεις 3600x κουτα και ειναι και καλυτερος.Γενικα τα σετακια χανουν πολυ την αξια τους μονο ξεχωριστα ισως πιασεις περισσοτερα χρηματα για καποιον που του καηκε ενα κομματι ειτε αυτος ειναι επεξεργαστης ειτε μητρικη.Οι ram δεν εχουν θεμα και δεν χανουν τρελη αξια αφου εχουν και εφ ορου ζωης εγγυηση.

Εξου και εγω πλεον τα συστηματα τα κραταω και βγαζουν 7ετιες και βαλε και μετα προτιμω να τα κανω διακοσμηση στο σπιτι, το παλιο συστημα απο εναν ι7 950 τον κρατησα μαζι με ram 12 giga και μια μητρικη κουτι τροφοδοτικο κτλ ουτε για 300 δεν εφευγε και ειχα σκασει πανω απο 1300 τοτε οποτε το εδωσα στον πατερα μου μια καρτα του εβαλα και εναν ssd και ειναι οτι πρεπει για τον πατερα μου εδω σκεφτομαι οταν αλλαξω την καρτα γραφικων 970 να την βαλω εκει και αμα μου κατσει στραβη με την καινουργια να εχω την 970 για καβατζα γιατι να την πουλησω για 100 ευρω δεν λεει χαμενα χρηματα.Γενικα οτιδηποτε τεχνολογιας αξιζει να τα πουλας κοντα στην διετια μετα δεν παιρνουν αξια ουτε ουισκι ειναι ουτε κρασια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Εγώ γενικά όταν ακούω έξυπνες ατάκες του τύπου "φίλε μου το 3ετιας cpu i* δεν αξίζει, γιατί βγήκε ryzen*", θυμάμαι ένα λαμόγιο μαντρά που έλεγε σε φίλο μου:

"φιλαράκο, το 5ετιας MERCEDES σου πλέον δεν αξίζει, γιατί βγήκε φέτος AUDI με 200κατι άλογα"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, insomnia2017 είπε

Εγώ γενικά όταν ακούω έξυπνες ατάκες του τύπου "φίλε μου το 3ετιας cpu i* δεν αξίζει, γιατί βγήκε ryzen*", θυμάμαι ένα λαμόγιο μαντρά που έλεγε σε φίλο μου:

"φιλαράκο, το 5ετιας MERCEDES σου πλέον δεν αξίζει, γιατί βγήκε φέτος AUDI με 200κατι άλογα"

Καλώς η κακώς έτσι είναι.Δεν αξίζει γιατί το 130€ 3ετιας i3 έγινε Pentium των 50€,το 200€ i5 έγινε i3 των 90€.Δεν χρειάζεται καν σύγκριση με ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι για να κάθονται να συγκρίνουν benchmarks κτλ οι κολλημενοι με τα pc....

Στην καθημερινότητα στην πραγματική ζωή οι συγκρίσεις αυτές είναι εντελώς φιλοσοφικές.....

Το 80-90% των αγοραστών προσθέτει μία ραμ ή βάζει ένα καλύτερο επεξεργαστή ανά 8-10 χρόνια.... δεν έχει τις γνώσεις, τη διάθεση, το χρόνο για να κάθεται να μπαίνει στη διαδικασία να κάνει βίδες το pc και να πουλάει τα παλιά του κομμάτια, για να βάλει φρέσκα κάθε 2-3 χρόνια... αυτό το κάνει μόνο ένα 10-20% εδώ μέσα....

Οπότε οι συγκρίσεις/συζητήσεις του τύπου "φέτος παίρνω ryzen3, σκότωσε το i5" είναι εκτός πραγματικότητας για τη συντριπτική πλειοψηφία....

  • Like 1
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, insomnia2017 είπε

Αυτά είναι για να κάθονται να συγκρίνουν benchmarks κτλ οι κολλημενοι με τα pc....

Στην καθημερινότητα στην πραγματική ζωή οι συγκρίσεις αυτές είναι εντελώς φιλοσοφικές.....

Το 80-90% των αγοραστών προσθέτει μία ραμ ή βάζει ένα καλύτερο επεξεργαστή ανά 8-10 χρόνια.... δεν έχει τις γνώσεις, τη διάθεση, το χρόνο για να κάθεται να μπαίνει στη διαδικασία να κάνει βίδες το pc και να πουλάει τα παλιά του κομμάτια, για να βάλει φρέσκα κάθε 2-3 χρόνια... αυτό το κάνει μόνο ένα 10-20% εδώ μέσα....

Οπότε οι συγκρίσεις/συζητήσεις του τύπου "φέτος παίρνω ryzen3, σκότωσε το i5" είναι εκτός πραγματικότητας για τη συντριπτική πλειοψηφία....

Αν το 90% αναβαθμιζαν ανα 10χρονια ένα επεξεργαστή δεν θα έβγαιναν κάθε χρόνο καινούργιοι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, insomnia2017 είπε

Εγώ γενικά όταν ακούω έξυπνες ατάκες του τύπου "φίλε μου το 3ετιας cpu i* δεν αξίζει, γιατί βγήκε ryzen*", θυμάμαι ένα λαμόγιο μαντρά που έλεγε σε φίλο μου:

"φιλαράκο, το 5ετιας MERCEDES σου πλέον δεν αξίζει, γιατί βγήκε φέτος AUDI με 200κατι άλογα"

Πρώτα από όλα δεν μιλάμε για αυτοκίνητα,μιλάμε για προϊόντα τεχνολογίας, ο τοπ 4πύρηνος του 16 έχει  πλέον τους μισούς πυρήνες από ένα σύγχρονο cpu, φαντάσου ένας 6700κ που είχε 340$ το 16 τώρα έχει λιγότερο απο 100$,  αλλά ακόμα και την mercedes να ξέρεις με το που θα την βγάλεις από την αντιπροσωπεία στο δρόμο θα έχεις χάσει 10% της αξίας της.

Επεξ/σία από cpc464
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, insomnia2017 είπε

Αυτά είναι για να κάθονται να συγκρίνουν benchmarks κτλ οι κολλημενοι με τα pc....

Στην καθημερινότητα στην πραγματική ζωή οι συγκρίσεις αυτές είναι εντελώς φιλοσοφικές.....

Το 80-90% των αγοραστών προσθέτει μία ραμ ή βάζει ένα καλύτερο επεξεργαστή ανά 8-10 χρόνια.... δεν έχει τις γνώσεις, τη διάθεση, το χρόνο για να κάθεται να μπαίνει στη διαδικασία να κάνει βίδες το pc και να πουλάει τα παλιά του κομμάτια, για να βάλει φρέσκα κάθε 2-3 χρόνια... αυτό το κάνει μόνο ένα 10-20% εδώ μέσα....

Οπότε οι συγκρίσεις/συζητήσεις του τύπου "φέτος παίρνω ryzen3, σκότωσε το i5" είναι εκτός πραγματικότητας για τη συντριπτική πλειοψηφία....

 

Εχεις καταλαβει τι γραφεις;

Δεν τους ειπαμε εμεις να τα πουλησουν να κανουν αναβαθμιση μονοι τους ρωτανε ποσο να τα πουλησουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για το οποίο επιχειρηματολόγησα παραπάνω είναι πως η τιμή στην πραγματική ζωή είναι θέμα προσφοράς-ζήτησης και όχι άστοχης μεμονωμένης θεωρητικής σύγκρισης ενός προηγούμενου cpu με ένα φετινό.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, icenex είπε

Εγω λεω να κλεισει το παρον θεμα αδικα υπαρχει αφου απεχει απο την πραγματικη ζωη.

Κάτσε έχει σασπένς το θέμα ο άλλος λέει ότι δεν παίζει ρόλο κ τόσο ποιον επεξεργαστή θα έχεις στο σύστημα λες και όλοι σηκώνουν τα 2Κ και τα 4Κ με 2 πυρήνες στα 2ghz άντε πείτε και για τις gtx 660 που είχατε αγοράσει ότι είναι τοπ ακόμα και σηκώνουν τα τελευταία παιχνίδια σε full graphics 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/10/2019 στις 8:20 ΜΜ, iceman33221 είπε

Αυτο ειναι το θεμα. Οτι ουσιαστικά απο την ωρα που βγαζουν συνέχεια καινουργιους οτι παρεις τον παντρευεσαι Η τον βαζεις σε ντουλαπι. Δλδ περνεις κατι που κοστιζει πχ 750 ευρω κ μετα απο 2 χρονια επειδη εχουν βγει αλλα πραγματα ουσιαστικα δν μπορεις να το δωσεις ουτε 250 (μιλαω για καρτα γραφικων) οποτε πια δν εχει νοημα να πουλάς.

70-80 και πολυ ειναι. 145 εχει ο 9400f

ενας i5 7ης γενιας εχει πανω κατω επιδοσεις ενος i3 9ης (85 ευρω του ΚΟΥΤΙΟΥ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ) , αρα ο ΚΑΘΕ λογικος ανθρωπος δεν θα πληρωνε πανω απο 60 ευρω για εναν i5 7ης γενιας, ο οποιος θα ηταν μεταταχειρισμενος και ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΣΗΣ, κοινη λογικη ε;

για να τον κοροιδεψεις κανεναν και να τον δωσεις κανα 100ε σημαινει οτι κάποιος θα εχει κοροιδεψει καποιον και θα εδωσε τον i3 του κανα 70-80 σε κανεναν που εδωσε τον pentium του κανα 50 και ετσι θα εχουν κοροιδευτει ολοι μεταξυ τους

Επεξ/σία από splanis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω για αυτο σταματησα να βοηθαω κοσμο(γιατι να χανω το χρονο μου ψαχνοντας αφου οσα τους λειπουν βαζουν στο τελος σαν τιμη) στο παρον θεμα καποτε εμπαινα στην διαδικασια να δω ποσο κανει καινουργιο για το προιον που ρωτησε καποιος, αν δεν υπηρχε κοιτουσα τι μπορεις να παρεις αντιστοιχο στις ιδιες επιδοσεις και σε τι χρηματα και εβγαζα μια λογικη τιμη και υπολογιζα και την παλαιοτητα πχ αλλιως παει ενα συστημα με ddr3 και αλλιως με ddr4.Το να περιμενεις αυτην την μια περιπτωση που καποιος ζηταει επεξεργαστη που δεν υπαρχει στην αγορα και υπαρχει μονο μεταχειρισμενος και εσυ περιμενεις αυτην την μια ευκαιρια να του πιασεις τον πωπο μαλλον τοτε μιλαμε για τακτικη που ακολουθησαν καποιοι στον πολεμο μαυραγοριτες τους αποκαλουσαν.Τεσπα ο καθενας και οι επιλογες τους δεν ειμαι εδω για να κρινω καποιον το παρον θεμα ειναι για να δωσει τιμες λογικες και βαση της τεχνολογιας του σημερα.Απο εκει και επειτα αν καποιος νομιζει οτι το συστημα του αξιζει πιο πολλα ειναι ελευθερος να βαλει οτι τιμη θελει δεν υποχρεωσαμε κανεναν.Και ολο αυτο επειδη καποιοι δεν μπορουν να δεχτουν οτι τα συγκεκριμενα προιοντα τεχνολογιας χανουν την αξια τους στο αψε σβησε.

 

Επεξ/σία από icenex
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomnia2017 είπε

Αυτό για το οποίο επιχειρηματολόγησα παραπάνω είναι πως η τιμή στην πραγματική ζωή είναι θέμα προσφοράς-ζήτησης και όχι άστοχης μεμονωμένης θεωρητικής σύγκρισης ενός προηγούμενου cpu με ένα φετινό.......

Καθόλου θεωρητική, όπως είπαν και άλλοι ένα τοπ περσινό cpu έχει ίδιες ικανότητες με ένα μέσο φετινό,όταν το φετινό έχει καινούργιο τα χρήματα που ζητάς για το περσινό μεταχειρισμένο δεν υπάρχει λόγος αγοράς , άρα η ζήτηση είναι χαμηλή και η τιμή πέφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, μα να δεχτουμε τουλαχιστον, το πολυ πραγματικο (κι ακομη πιο απλο):
πως ολες οι συγκρισεις με τα σημερινα εχουν βεβαιως αξια μεγαλη βοηθειας
ΜΟΝΟ για εκεινον που θελει να αλλαξει σε καινουργιο
: pc, laptop, socket κλπ

Και 'ψιλοακυρωνονται' αυτοματως, αν θελει 100% να διατηρησει το δικο του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...