Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, πόσο μπορεί να πουληθεί ο παρακάτω μεταχειρισμένος πύργος (6 μηνών χρήση):

CPU: AMD Ryzen 5 2600

GPU: NVIDIA ASUS ROG STRIX GTX 1070 8G GAMING

Memory: 16GB DDR4

Motherboard: Gigabyte Aorus B450 M

SSD: Kingston A2000 SSD 250GB M.2

HDD 1TB

Power: Corsair CV Series CV650 650W Full Wired 80 Plus Bronze

Κουτί: αξίας 30€ περίπου

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Dimral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To συστημα πλην της καρτας γραφικων τιμαται καινουργιο γυρω στα 500 ευρω.

Το θεμα ειναι η καρτα ποσο τιμαται και ποσο εσυ θα ζητησεις.

Θα σου προτεινα να ξεχωρισεις την καρτα απο το υπολοιπο συστημα γιατι ολο μαζι σε μια Χ τιμη δεν νομιζω οτι θα φυγει (η ζητηση ειναι πολυ χαμηλα αυτη τη στιγμη)

Για μενα μια σωστη τιμη θα ηταν γυρω στα 350 ευρω εκτος καρτας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500 ειχα δωσει ακριβως ιδιο συστημα του γιου μου με XFX 580 8GB πανω.

Λιγο δυσκολο να του φυγει χωρις καρτα γιατι δεν εχει ενσωματωμενη και θα πρεπει αυτος που θα το παρει να εχει ηδη καρτα πραγμα δυσκολο σημερα.

Το δικο μου ειχε καλυτερο κουτι με γυαλι στο πλαϊ και RGB και καλυτερο nvme 970 evo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήσεις ενός ψιλοάσχετου:

Spoiler

Ας μου πει κάποιος πώς έγινε τόσο γρήγορη αύξηση τιμής στις κάρτες; Δεν υπάρχει διαθεσιμότητα; Αν ναι, γιατί;

Επίσης γιατί πάντα διαβάζω "Μα δεν έχει εγγύηση(η κάρτα γραφικών)". Τι πρόβλημα μπορεί να παρουσιάσει μία κάρτα που έχει χρησιμοποιηθεί για 2-3 χρόνια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα ελεγα να δωσει μια εναλλακτικη σε καποιον που θελει το συστημα να επιλεξει μια πιο φθηνη καρτουλα.Γιατι εαν δεις τιμες στο insomnia για 1080 ζητουν 300-400 ευρω.

Που σημαινει οτι εαν βαλει μια αγγελια αυτη την εποχη για pc ολοκληρωμενο και ζητησει 700-800-900 ευρω δεν θα τα παρει σε καμια των περιπτωσεων.Θα προτιμησει καποιος να παει σε καινουργιο συστημα και μαλλον σε ιντελ καινουργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το συστημα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο απο αποψη components. Χαρακτηριζεται μεσαιο προς καλο,αλλα βασιζεται σε επεξεργαστη που τον Απριλη,σε λιγες μερες,θα κλεισει 3ετια.

Αν το δωσει 600 ευρω ολο,λογω της ακομη αξιομαχης καρτουλας,μπορει να δελεασει καποιον που θελει πληρες συστημα. (Συγνωμη για το editing αλλα ειχα γραψει γρηγορα το προηγουμενο post και δεν εβγαζε νοημα.)

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Επίσης γιατί πάντα διαβάζω "Μα δεν έχει εγγύηση(η κάρτα γραφικών)". Τι πρόβλημα μπορεί να παρουσιάσει μία κάρτα που έχει χρησιμοποιηθεί για 2-3 χρόνια;

Ειναι δυσκολο part η καρτα γραφικων.Φαντασου οτι αρκετοι παιζουν ολη την ημερα με κλοκαρισμενη καρτα πολλες φορες σε ενα κουτι των 30 ευρω που δεν εχει καν σωστη ροη αερα.

Νομιζω οτι οι καρτες γενικοτερα ειναι απο τα parts που εχουν τη μεγαλυτερη θνησιμοτητα.

Εχω δωσει καρτουλες εδω μεσα (και ακριβες για την εποχη τους 5850,5870,6950,6970)που απλα τις ειχα παρει συνοδευτικες για το υπολοιπο hardware δεν επαιζα ποτε παιχνιδια.

Αλλα τις ειχα σε full tower και με ανεμιστηρες 14αρηδες και 20αρηδες.

Παιζουν ακομα μετα απο πολλα χρονια απροβληματιστες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 minutes ago, Lanike71 said:

Ερωτήσεις ενός ψιλοάσχετου:

  Reveal hidden contents

Ας μου πει κάποιος πώς έγινε τόσο γρήγορη αύξηση τιμής στις κάρτες; Δεν υπάρχει διαθεσιμότητα; Αν ναι, γιατί;

Επίσης γιατί πάντα διαβάζω "Μα δεν έχει εγγύηση(η κάρτα γραφικών)". Τι πρόβλημα μπορεί να παρουσιάσει μία κάρτα που έχει χρησιμοποιηθεί για 2-3 χρόνια;

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimral είπε

Καλησπέρα, πόσο μπορεί να πουληθεί ο παρακάτω μεταχειρισμένος πύργος (6 μηνών χρήση):

CPU: AMD Ryzen 5 2600

GPU: NVIDIA ASUS ROG STRIX GTX 1070 8G GAMING

Memory: 16GB DDR4

Motherboard: Gigabyte Aorus B450 M

SSD: Kingston A2000 SSD 250GB M.2

HDD 1TB

Power: Corsair CV Series CV650 650W Full Wired 80 Plus Bronze

Κουτί: αξίας 30€ περίπου

Ευχαριστώ!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Η αλήθεια είναι ότι το σύστημα μου το πουλάνε στα 700€ κάι δεν γνωρίζω κατά πόσο αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dimral είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Η αλήθεια είναι ότι το σύστημα μου το πουλάνε στα 700€ κάι δεν γνωρίζω κατά πόσο αξίζει. 

Στα 700 ειναι στα ορια του να αξιζει η οχι,πηγαινοντας προς το οχι. Αλλα η κατασταση ειναι οικτρη,δεν υπαρχει hardware σε λογικες τιμες,εχει χαθει η μπαλα και αυτο μπορει να συνεχιστει ακομη και 2 χρονια αν πιστεψουμε τις δυσοιωνες προβλεψεις.Οποτε αν εχεις ψυχολογικη αναγκη να παιξεις παιχνιδια και να διασκεδασεις,τοτε αγορασετο. Κανονικα 600 ειναι η σωστη τιμη,αντε 650 βαρια βαρια. Παντως με συγκριση τις απαραδεκτες τιμες που υφιστανται αυτη την περιοδο δεν ειναι τοσο ασχημα.Να ελεγξεις ομως το συστημα πριν το αγορασεις με διαγνωστικο λογισμικο για τον επεξεργαστη και ενα αλλο για την καρτα γραφικων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, benign είπε

Να ελεγξεις ομως το συστημα πριν το αγορασεις με διαγνωστικο λογισμικο για τον επεξεργαστη και ενα αλλο για την καρτα γραφικων.

Επειδή δεν γνωρίζω, μπορείς να μου προτείνεις σε κάποιο pm για να μην ξεφύγουμε από το θέμα του φόρουμ; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Dimral είπε

Επειδή δεν γνωρίζω, μπορείς να μου προτείνεις σε κάποιο pm για να μην ξεφύγουμε από το θέμα του φόρουμ; :)

Δεν ξεφευγουμε γιατι καθε υποψηφιος αγοραστης  μεταχειρισμενου,καλο θα ηταν να εκανε ενα ελεγχο καλης λειτουργιας,οποτε αποτελει χρησιμη πληροφορια για ολους.

Για τον επεξεργαστη,μνημη και καπως και την μητρικη ,αυτο το μικρο προγραμμα https://www.mersenne.org/download/

Για την καρτα γραφικων αυτο εδω : https://benchmark.unigine.com/heaven

Το πρωτο, 20 λεπτα ,το δευτερο για την καρτα γραφικων αστο να κανει 2 κυκλους,θα δεις ,δειχνει μια ακολουθια σκηνων και αρχιζει παλι απο την αρχη.Αν ο αγοραστης τσινισει,αστο μια φορα.Αν υπαρχει προβλημα θα το δειξει σε λιγα λεπτα.

Επεξ/σία από benign
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...