Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι λιγο σκοτωμα μονο 60? =/

Ναι αλλά τα κουτιά είναι λίγο περίεργα στην πώληση.Εγω πχ δίνω αυτή τη στιγμή ένα thermaltake xaser v ένα 20αρικο όχι απλός το σκοτωνω αλλά κάτι περισσότερο :P και ακόμα να βρω αγοραστή.Ειναι να πέσεις σε άνθρωπο που να το χρειάζεται.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι, ξεχασα να ρωτησω πριν μαζι με το hardware...Ενα HAF 932 που ειναι στην πενα χωρις γρατζουνιες αλλα εχει μια σπασμενη θυρα USB η οποια δουλευει κανονικα (μονο εμφανισιακο προβλημα). Ποσο λετε? Επισης αν ξερει καποιος αν θα μπορουσα να φτιαξω την USB μονος ας ριξει ενα μηνυμα.

60 ευρω,ουτε για αστειο μεχρι πριν 2 χρονια πουλιοταν 140 ευρω καινουργιο φτηνοτερη τιμη σε καταστημα.Και εφοσον ειναι στην πενα γυρω στα 90 ευρω απολυτο μινιμουμ. Μιλαμε για κουτι που γ***ει και δερνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι λιγο σκοτωμα μονο 60? =/

 

Είναι, αλλά θα συμφωνήσω με τα παιδιά που σου πρότειναν αυτή την τιμή. Έχει αρετές σαν κουτί, όπως το καλό airflow, αλλά είναι παρωχημένο πλέον και σχεδιαστικά και αισθητικά. Άλλης εποχής, κυριολεκτικά. π.χ. 6x5.25" μπροστά, side panel με μεταλλικό grid, usb 2.0 μόνο επάνω κ.α.

 

Μπες στην θέση του αγοραστή. Θα έδινες 100€ για ένα τέτοιο κουτί μεταχειρισμένο, ή θα κοιτούσες κάμποσα άλλα αξιόλογα και καινούργια κοντά σε αυτά τα λεφτά; Εγώ προσωπικά δεν θα το κοιτούσα. 

 

Ξεκίνα το κάπου στα 70-80€ το πολύ, αν και θα φύγει πιό κάτω όπως σου είπαν λογικά και άλλοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι, αλλά θα συμφωνήσω με τα παιδιά που σου πρότειναν αυτή την τιμή. Έχει αρετές σαν κουτί, όπως το καλό airflow, αλλά είναι παρωχημένο πλέον και σχεδιαστικά και αισθητικά. Άλλης εποχής, κυριολεκτικά. π.χ. 6x5.25" μπροστά, side panel με μεταλλικό grid, usb 2.0 μόνο επάνω κ.α.

 

Μπες στην θέση του αγοραστή. Θα έδινες 100€ για ένα τέτοιο κουτί μεταχειρισμένο, ή θα κοιτούσες κάμποσα άλλα αξιόλογα και καινούργια κοντά σε αυτά τα λεφτά; Εγώ προσωπικά δεν θα το κοιτούσα. 

 

Ξεκίνα το κάπου στα 70-80€ το πολύ, αν και θα φύγει πιό κάτω όπως σου είπαν λογικά και άλλοι. 

Το τελευταιο που ειχα δει προσωπικα ειχε και 2 θυρες usb 3 μπροστα κανονικοτατα.(Δειτε φωτο στο λινκ.) Ποιο εχει ο φιλος? Ποσο παλιο ειναι?Δεν μας εχει πει ακριβως. Επισης ειχε  2 ειδικα brackets για 2 ssd.  Μιλαω για το HAF 932 Advanced συγκεκριμενα.

 

Το θεμα αισθητικης ειναι προσωπικο παντοτε.Αυτο που λες εσυ ''παρωχημενο'' εγω το λεω κλασσικο. Τρομερη χωρητικοτητα, εξαιρετικο airflow, πανευκολος χωρος για τα καλωδια ωστε να μην υπαρχει συνωστισμος και να αναπνεει το hardware πολυ καλα. Αν καποιος θελει να εχει πολλους δισκους για οποιονδηποτε λογο και 2 ισχυρες καρτες sli η crossfire η water cooling,δεν εχω βρει πρακτικα,καλυτερο κουτι για airflow.

 

Βεβαια δεν ξερω ποσο παλιο ειναι γιατι εχει βγαλει πολλα μοντελα HAF 932 η Coolermaster, πρεπει να μας δωσει πιο πολλες πληροφοριες ο φιλος.

 

http://www.coolermaster.com/case/full-tower/haf-932-advanced/

Ναι αλλά τα κουτιά είναι λίγο περίεργα στην πώληση.Εγω πχ δίνω αυτή τη στιγμή ένα thermaltake xaser v ένα 20αρικο όχι απλός το σκοτωνω αλλά κάτι περισσότερο :P και ακόμα να βρω αγοραστή.Ειναι να πέσεις σε άνθρωπο που να το χρειάζεται.

E καλα εσενα ειναι ιδιο με αυτο που ειχε ο Νωε στην Κιβωτο και επαιζε Wolfenstein 3D. :devil:

65 εδωσα εγω ενα CM 690 plus window με παραθυρο μαζι με τροφοδοτικο Coolermaster 650w 80 plus bronze

To CM 690 οταν πουλιοταν καινουργιο δεν νομιζω να ειχε ξεπερασει τα 80 ευρω, ειναι πολυ καλο κουτι αλλα υποδεεστερο και φτηνοτερο του HAF932. Παντως μαζι με το τροφοδοτικο,αν ηταν εκτος εγγυησης,μπορουσες ενα 20αρικο ακομη να τα δωσεις.Εγω θα τα επαιρνα και 85 και τα δυο μαζι αν τα χρειαζομουν για καποιον φιλο. Αλλη φορα να με ρωτας πρωτα γιατι εχω δεκαδες φιλους,μαθητες,κ.τ.λ που δεν εχουν να διαθεσουν πολλα και μου ζητανε να τους βρω καλα και μεταχειρισμενα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο που ειχα δει προσωπικα ειχε και 2 θυρες usb 3 μπροστα κανονικοτατα.(Δειτε φωτο στο λινκ.) Ποιο εχει ο φιλος? Ποσο παλιο ειναι?Δεν μας εχει πει ακριβως. Επισης ειχε  2 ειδικα brackets για 2 ssd.  Μιλαω για το HAF 932 Advanced συγκεκριμενα.

 

Το θεμα αισθητικης ειναι προσωπικο παντοτε.Αυτο που λες εσυ ''παρωχημενο'' εγω το λεω κλασσικο. Τρομερη χωρητικοτητα, εξαιρετικο airflow, πανευκολος χωρος για τα καλωδια ωστε να μην υπαρχει συνωστισμος και να αναπνεει το hardware πολυ καλα. Αν καποιος θελει να εχει πολλους δισκους για οποιονδηποτε λογο και 2 ισχυρες καρτες sli η crossfire η water cooling,δεν εχω βρει πρακτικα,καλυτερο κουτι για airflow.

 

Βεβαια δεν ξερω ποσο παλιο ειναι γιατι εχει βγαλει πολλα μοντελα HAF 932 η Coolermaster, πρεπει να μας δωσει πιο πολλες πληροφοριες ο φιλος.

 

http://www.coolermaster.com/case/full-tower/haf-932-advanced/

E καλα εσενα ειναι ιδιο με αυτο που ειχε ο Νωε στην Κιβωτο και επαιζε Wolfenstein 3D. :devil:

To CM 690 οταν πουλιοταν καινουργιο δεν νομιζω να ειχε ξεπερασει τα 80 ευρω, ειναι πολυ καλο κουτι αλλα υποδεεστερο και φτηνοτερο του HAF932. Παντως μαζι με το τροφοδοτικο,αν ηταν εκτος εγγυησης,μπορουσες ενα 20αρικο ακομη να τα δωσεις.Εγω θα τα επαιρνα και 85 και τα δυο μαζι αν τα χρειαζομουν για καποιον φιλο. Αλλη φορα να με ρωτας πρωτα γιατι εχω δεκαδες φιλους,μαθητες,κ.τ.λ που δεν εχουν να διαθεσουν πολλα και μου ζητανε να τους βρω καλα και μεταχειρισμενα. :)

 

Το ειχα πανω απο μηνα αγγελια 70 ευρω και εκανα λαθος 60 το εδωσα οχι 65

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα πανω απο μηνα αγγελια 70 ευρω και εκανα λαθος 60 το εδωσα οχι 65

Να μου λες αλλη φορα,γιατι ξερω πολυ κοσμο και σου εχω απολυτη εμπιστοσυνη εννοειται. Για μενα το εδωσες πολυ φτηνα.  (Εμεινε μηνα γιατι υπαρχει κοσμος που δεν εχει να φαει,η κατασταση ειναι χαλια και ατομα οπως εμεις που χαλαμε τα λιγα λεφτα μας στο hardware,θεωρουμαστε και ειμαστε μαλλον,βιτσιοζοι. :devil: )

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου λες αλλη φορα,γιατι ξερω πολυ κοσμο και σου εχω απολυτη εμπιστοσυνη εννοειται. Για μενα το εδωσες πολυ φτηνα.

 

Που και που να ριχνεις μια ματια στις αγγελιες μου αν και λιγο δυοσκολο να εχω σχετικα καλα κομματια οπως το κουτι αυτο ηταν δικο μου και το αλλαξα για να παρω  αυτο της υπογραφης που το πηρα 70 χωρις τροφοδοτικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το απλο HAF 932 και οχι το Advanced. Εχετε ενα point για το USB 3. Θα το βαλω απλα να υπαρχει κανα 80αρι αν βρεθει κανεις που οντως το θελει αλλιως θα το κρατησω για καβατζα. Ηταν πολυ πολυ αγαπημενο κουτι μεχρι που ηρθε στα χερια μου το 900D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το απλο HAF 932 και οχι το Advanced. Εχετε ενα point για το USB 3. Θα το βαλω απλα να υπαρχει κανα 80αρι αν βρεθει κανεις που οντως το θελει αλλιως θα το κρατησω για καβατζα. Ηταν πολυ πολυ αγαπημενο κουτι μεχρι που ηρθε στα χερια μου το 900D.

Αν δεν πουληθεί μπορεί να το αγοράσω εγώ γιατί γνωστός ενδιαφέρεται να κάνει ριζική αναβάθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κουτιά όλα μπάζουν ...

Τουλάχιστον μέχρι τα 200€ .

Καλύτερη περίπτωση είναι να γίνουν μόντες.

Σε ένα NZXT , ο διακόπτης on/off χάλασε γρήγορα.

Ετοιμαζόμουν να το σουτάρω, αφού δεν μπορούσα να το ανοίξω ! Έπρεπε να ξεβιδώσω το πλαϊνό  και να πατήσω το διακόπτη από μέσα για να πεταχτεί έξω και μετά να τον πατήσω απ' έξω για να ανάψει το pc !!!!!!!!

Ένας φίλος μηχανολόγος/ηλεκτρολόγος που το άκουσε , πήρε τα εργαλεία του μια κυριακή πρωϊ και ήρθε να μου το φτιάξει !!!

Έβαλε ένα διακόπτη σαν αυτόν:

RED-PUSH-BUTTON-final.jpg

και έχω τον πιο ποιοτικό διακόπτη απ'όλα μου τα κουτιά . Δουλεύει κάπου 3 χρόνια τώρα ο διακόπτης και πρέπει να έχει άλλα 290.


Ειναι το απλο HAF 932 και οχι το Advanced. Εχετε ενα point για το USB 3. Θα το βαλω απλα να υπαρχει κανα 80αρι αν βρεθει κανεις που οντως το θελει αλλιως θα το κρατησω για καβατζα. Ηταν πολυ πολυ αγαπημενο κουτι μεχρι που ηρθε στα χερια μου το 900D.

Αν δεν σε χαλάνε οι μετατροπές , παίρνεις αυτό

έχεις usb3 στο κουτί ! Με 5 € !


ατομα οπως εμεις που χαλαμε τα λιγα λεφτα μας στο hardware,θεωρουμαστε και ειμαστε μαλλον,βιτσιοζοι. :devil: )

Είναι φθηνό χόμπυ τα pc , πίστεψέ με.

Ακόμη κι αν αγοράζεις έναν i7 και μία vga κλάσης 980 κάθε 2,5 χρόνια.

(Μιλώ για hardware , το software δεν το βάζω μέσα).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες ποσο πιανει μια Αγγλικη Λιρα του 1911 ( Αγιου Γεωργιου)  ;  

 

Αν την δωσω σε μαγαζι και σε ιδιωτη τιμες ;

Ειμαι παντελως ασχετος με το θεμα που ρωτας,αλλα επειδη εχω συγγενη χρυσοχοο, δεν ζυγιζουν το βαρος και αναλογα την διεθνη τιμη?Δεν εχεις καποιο χρυσοχοο στην γειτονια να ρωτησεις μηπως ξερει?

Είναι φθηνό χόμπυ τα pc , πίστεψέ με.

Ακόμη κι αν αγοράζεις έναν i7 και μία vga κλάσης 980 κάθε 2,5 χρόνια.

(Μιλώ για hardware , το software δεν το βάζω μέσα).

Αν το υπολογισεις στα 3 χρονια που το εχεις ναι,δεν ειναι τοσο πολλα χρηματα,αρκει να εχεις εργασια,γιατι η κριση εχει εξαθλιωσει τον κοσμο. (Εννοω ποσο σου κοστισε ανα ημερα,οντως δεν ειναι τοσο τρομερα ακριβο.)

 

Αλλα τα τελευταια χρονια αλλαξα γνωμη λογω καποιων πραγματων που μου ειπαν σχετικα με το hardware γενικα και προτιμω οσο γινεται φτηνοτερα και συχνες αλλαγες στο πιο καινουργιο.Ετσι χανεις λιγοτερα χρηματα,το εχω υπολογισει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι παντελως ασχετος μ το θεμα που ρωτας,αλλα επειδη εχω συγγενη χρυσοχοο, δεν ζυγιζουν το βαρος και αναλογα την διεθνη τιμη?Δεν εχεις καποιο χρυσοχοο στην γειτονια να ρωτησεις μηπως ξερει?

εχω το θεμα ειναι μη με δουλεψει για αυτο ειπα να ρωτησω εδω :)  εχω ακουσει οτι κλεβουν στο ζυγι οι μαγκες...

επισης ειδα οτι πιανει  324 ευρω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...