Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8320 95  90

 

8150 95 90 αντε 85

 

το βρισκεις λογικο αυτο ας πουμε;;;;

το σκεπτικο σου προσπαθω να καταλαβω.

Να σου πω ρε φιλαράκι, κάνε ότι καταλαβαίνεις.

 

Στις εφαρμογές που κάποιος θα ψάξει 8πύρηνο φθηνό, μικρή διαφορά θα δει. Εσύ κάνε ότι σε φωτίσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Να σου πω ρε φιλαράκι, κάνε ότι καταλαβαίνεις.

 

Στις εφαρμογές που κάποιος θα ψάξει 8πύρηνο φθηνό, μικρή διαφορά θα δει. Εσύ κάνε ότι σε φωτίσει.

Ανδρέα έχουν αρκετή διαφορά 15% minimum τα 81ΧΧ με τα 83ΧΧ.

Μία νορμάλ τιμή για 8150 θα ήταν 60-70€ με το 70 σαν ταβάνι και το λέω γιατί ουσιαστικά με 90€ βρίσκεις 8320 που πολύ πιθανόν να έχει και υπόλοιπο εγγύηση.

Τώρα βέβαια όπως είπες και εσύ περί ορεξεως..... αν δεν πεινάει ο άλλος το βάζει όσο θέλει, αν θέλει να φύγει βάζει μία λογική τιμή και αν καίγεται για μετρητά το δίνει λιώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανδρέα έχουν αρκετή διαφορά 15% minimum τα 81ΧΧ με τα 83ΧΧ.

Μία νορμάλ τιμή για 8150 θα ήταν 60-70€ με το 70 σαν ταβάνι και το λέω γιατί ουσιαστικά με 90€ βρίσκεις 8320 που πολύ πιθανόν να έχει και υπόλοιπο εγγύηση.

Τώρα βέβαια όπως είπες και εσύ περί ορεξεως..... αν δεν πεινάει ο άλλος το βάζει όσο θέλει, αν θέλει να φύγει βάζει μία λογική τιμή και αν καίγεται για μετρητά το δίνει λιώμα.

Σίγουρα ξέρεις περισσότερα απο amd, αλλά ρε πούστη μου φαίνονται λίγα τα 60. Λες να κάνω κανα rendering mini pc με κανα 8150?

Κανά 70-80άρι λοιπόν και απο μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ξέρεις περισσότερα απο amd, αλλά ρε πούστη μου φαίνονται λίγα τα 60. Λες να κάνω κανα rendering mini pc με κανα 8150?

Κανά 70-80άρι λοιπόν και απο μένα.

Είχα και 8120 καλό χρυσό αλλά τα 83 ήταν άλλη κατηγορία, απόδοση πχ στα 4500 με 83 ήθελες 4900-5000 με 81χχ.

Όπως είπα και στο θέμα με τα Χ58 με την έλευση των 4/8 Zen η αγορά θα πιάσει γενικά πάτο, τώρα ποιός θα δείξει ψυχραιμία ή όχι είναι άλλο ευαγγέλιο.

Πρόσφατο παράδειγμα η έλευση των 10ΧΧ που βλέπαμε 980ti στα 320-350€!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βεβαια μια χαρα τιμη ειναι,οι μνημες μονες τους κανουν 120 ευρω καινουργιες και εχουν lifetime.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη κιολας..αλλα θελουνε ορισμενοι και εγγυηση σε ενα μεταχειρισμενο προιον και να το παρουνε 50 - 60% κατω απο την κανονικη του τιμη?..Πατε καλα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη κιολας..αλλα θελουνε ορισμενοι και εγγυηση σε ενα μεταχειρισμενο προιον και να το παρουνε 50 - 60% κατω απο την κανονικη του τιμη?..Πατε καλα?

Ειναι μερικοι που δεν εχουν πολλα χρηματα και θελουν να παρουν οσο μπορουν πιο φτηνα κατι μεταχειρισμενο,οποτε ως συνηθως στην Ελλαδα τα βλεπουνε ολα μονοπλευρα.Αλλα οταν πουλανε κατι αυτοι ,θελουν να φυγει οσο γινεται σε  πιο καλη τιμη.Κλασσικη νεοελληνικη νοοτροπια.Για αυτο περα απο το ινσομνια,υπαρχει και το ebay που συμφερει πολλες φορες περισσοτερο.

 

Απο την αλλη μην ξεχνας οτι αρκετες φορες υπαρχει υλικο στην αγορα που εχουν περασει ας πουμε,3 χρονια απο τοτε που πρωτοκυκλοφορησε, ενω στο μεταξυ εχουν βγει αλλα ,καλυτερα και φτηνοτερα απο αυτο.Σε αυτη την περιπτωση,ο χρηστης που θα το πουλησει πρεπει να το ριξει πολυ χαμηλα αλλιως δεν συμφερει κανεναν να το αγορασει και θα το παντρευτει. Το θεμα εγγυησης αν υπαρχει,καλο ειναι,γιατι στις μερες τις τρομερης κρισης που περναμε στην χωρα μας,ουτε 50αρικο δεν δινει κανεις ευκολα να αγορασει κατι χωρις καλυψη,που αυριο,μεθαυριο μπορει να του χαλασει. Παει και δινει 30 ευρω παραπανω και εχει 3 χρονια εγγυηση,ας πουμε.Αλλα αν η τιμη ειναι ελκυστικη,τοτε το ρισκαρει.Αυτα ετσι στα γρηγορα γιατι στο θεμα των μεταχειρισμενων υπαρχουν πολλες παραμετροι. (Εννοειται οτι υπαρχουν ατομα-κορακια που θελουν να στα παρουν τζαμπα για να τα ξαναπουλησουν παλι με αλλο λογαριασμο,οποτε θελει προσοχη.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μερικοι που δεν εχουν πολλα χρηματα και θελουν να παρουν οσο μπορουν πιο φτηνα κατι μεταχειρισμενο,οποτε ως συνηθως στην Ελλαδα τα βλεπουνε ολα μονοπλευρα.Αλλα οταν πουλανε κατι αυτοι ,θελουν να φυγει οσο γινεται σε  πιο καλη τιμη.Κλασσικη νεοελληνικη νοοτροπια.Για αυτο περα απο το ινσομνια,υπαρχει και το ebay που συμφερει πολλες φορες περισσοτερο.

 

Απο την αλλη μην ξεχνας οτι αρκετες φορες υπαρχει υλικο στην αγορα που εχουν περασει ας πουμε,3 χρονια απο τοτε που πρωτοκυκλοφορησε, ενω στο μεταξυ εχουν βγει αλλα ,καλυτερα και φτηνοτερα απο αυτο.Σε αυτη την περιπτωση,ο χρηστης που θα το πουλησει πρεπει να το ριξει πολυ χαμηλα αλλιως δεν συμφερει κανεναν να το αγορασει και θα το παντρευτει. Το θεμα εγγυησης αν υπαρχει,καλο ειναι,γιατι στις μερες τις τρομερης κρισης που περναμε στην χωρα μας,ουτε 50αρικο δεν δινει κανεις ευκολα να αγορασει κατι χωρις καλυψη,που αυριο,μεθαυριο μπορει να του χαλασει. Παει και δινει 30 ευρω παραπανω και εχει 3 χρονια εγγυηση,ας πουμε.Αλλα αν η τιμη ειναι ελκυστικη,τοτε το ρισκαρει.Αυτα ετσι στα γρηγορα γιατι στο θεμα των μεταχειρισμενων υπαρχουν πολλες παραμετροι. (Εννοειται οτι υπαρχουν ατομα-κορακια που θελουν να στα παρουν τζαμπα για να τα ξαναπουλησουν παλι με αλλο λογαριασμο,οποτε θελει προσοχη.)

Οτι γραφεις με βρισκει συμφωνο,για αυτο εγω πιστευω οτι εαν κατι δεν εχει εγγυηση και το δινεις το χτυπας απο 50-60% απο την τιμη απο την οποια εχει τωρα,εαν εχει εγγυηση δεν μπας βεβαια σε αυτο το ποσοσο αλλα κατω απο το 50..νομιζω οτι ειναι αυτο λογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη κιολας..αλλα θελουνε ορισμενοι και εγγυηση σε ενα μεταχειρισμενο προιον και να το παρουνε 50 - 60% κατω απο την κανονικη του τιμη?..Πατε καλα?

Ο κανόνας που βλέπουμε όμως, στο 90% των περιπτώσεων , είναι οι πωλητές να ζητάνε 10% παραπάνω απ' όσο κάνει το προϊόν καινούργιο ή καινούργιο αντίστοιχων επιδόσεων .

 

Για παράδειγμα laptop του 2008 με Intel core2duo T8100 , o οποίος έχει passmark 1289

και σημερινό με Intel Celeron Dual Core N3350 που έχει passmark 1144 και κάνει 270 ευρώ

http://www.skroutz.gr/s/11109165/Acer-Aspire-ES1-533-N3350-4GB-128GB-FHD-Linux.html

 

περίπου αντίστοιχες επιδόσεις. Το laptop του 2008 με τον Τ8100 δεν μπορεί να το ζητήσει κανείς πάνω από τα μισά του

νέου, αντίστοιχων επιδόσεων , δηλαδή πάνω από 130. Είναι αδιανόητο. Κανονικά και πιο κάτω. Το λαπτοπ

με τον Τ8100 θα έπρεπε να το ζητάει το πολύ 110 με 120 ευρώ.

Αν δει κανείς αγγελίες, θα δει να τα ζητάνε 180 ή 200 ευρώ !!!!!!

 

Δεν υπάρχει άλλη ερμηνεία, πέραν του ότι ψάχνουν για βλάκες.

Οτι γραφεις με βρισκει συμφωνο,για αυτο εγω πιστευω οτι εαν κατι δεν εχει εγγυηση και το δινεις το χτυπας απο 50-60% απο την τιμη απο την οποια εχει τωρα,εαν εχει εγγυηση δεν μπας βεβαια σε αυτο το ποσοσο αλλα κατω απο το 50..νομιζω οτι ειναι αυτο λογικο.

Για κάρτες γραφικών που δεν υπάρχουν μετά από 2 με 2,5  χρόνια

θα έπρεπε η τιμή να συγκρίνεται με αντίστοιχων επιδόσεων.

Όταν όμως οι 1060 ξεκινάνε από 220 ευρώ βλέπεις άλλους να ζητάνε τόσα ακριβώς για μτχ 780ti .

Κωμωδία, δεν γίνεται καν κουβέντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κανόνας που βλέπουμε όμως, στο 90% των περιπτώσεων , είναι οι πωλητές να ζητάνε 10% παραπάνω απ' όσο κάνει το προϊόν καινούργιο ή καινούργιο αντίστοιχων επιδόσεων .

 

Για παράδειγμα laptop του 2008 με Intel core2duo T8100 , o οποίος έχει passmark 1289

και σημερινό με Intel Celeron Dual Core N3350 που έχει passmark 1144 και κάνει 270 ευρώ

http://www.skroutz.gr/s/11109165/Acer-Aspire-ES1-533-N3350-4GB-128GB-FHD-Linux.html

 

περίπου αντίστοιχες επιδόσεις. Το laptop του 2008 με τον Τ8100 δεν μπορεί να το ζητήσει κανείς πάνω από τα μισά του

νέου, αντίστοιχων επιδόσεων , δηλαδή πάνω από 130. Είναι αδιανόητο. Κανονικά και πιο κάτω. Το λαπτοπ

με τον Τ8100 θα έπρεπε να το ζητάει το πολύ 110 με 120 ευρώ.

Αν δει κανείς αγγελίες, θα δει να τα ζητάνε 180 ή 200 ευρώ !!!!!!

 

Δεν υπάρχει άλλη ερμηνεία, πέραν του ότι ψάχνουν για βλάκες.

Eαν ο καθε αγοραστης δεν κοιταει και ποσο κανει αυτο που θελει να αγορασει τωρα,για να συγκρινει και πεφτει κοροιδο δεν του φταει ο καθε πωλητης,παντως εγω απο εδω και περα στης αγγελιες μου θα βαζω και λινκ για το ποσο κανει το καθε προιον τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eαν ο καθε αγοραστης δεν κοιταει και ποσο κανει αυτο που θελει να αγορασει τωρα,για να συγκρινει και πεφτει κοροιδο δεν του φταει ο καθε πωλητης,παντως εγω απο εδω και περα στης αγγελιες μου θα βαζω και λινκ για το ποσο κανει το καθε προιον τωρα.

Εννοείς ότι ο αγοραστής είναι κορόϊδο και ο πωλητής βρίσκει αυτό που θέλει , δηλαδή κορόϊδο . Συμφωνώ απόλυτα.

Δεν υπάρχει άλλη οπτική. Δεν μπορεί για vga 3 ετών να ζητάνε όσο κάνει καινούργια αντίστοιχων επιδόσεων.

Ούτε για cpu. Άλλο παράδειγμα , ο i5 2500 χάνει από το σημερινό i3 7100.

Κοιτάχτε πόσο πουλάνε τους i5 2500 ...

Διαβάζω τέτοιες αγγελίες για να γελάω, συχνά.

Είναι ψυχαγωγια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κανόνας που βλέπουμε όμως, στο 90% των περιπτώσεων , είναι οι πωλητές να ζητάνε 10% παραπάνω απ' όσο κάνει το προϊόν καινούργιο ή καινούργιο αντίστοιχων επιδόσεων .

 

Για παράδειγμα laptop του 2008 με Intel core2duo T8100 , o οποίος έχει passmark 1289

και σημερινό με Intel Celeron Dual Core N3350 που έχει passmark 1144 και κάνει 270 ευρώ

http://www.skroutz.gr/s/11109165/Acer-Aspire-ES1-533-N3350-4GB-128GB-FHD-Linux.html

 

περίπου αντίστοιχες επιδόσεις. Το laptop του 2008 με τον Τ8100 δεν μπορεί να το ζητήσει κανείς πάνω από τα μισά του

νέου, αντίστοιχων επιδόσεων , δηλαδή πάνω από 130. Είναι αδιανόητο. Κανονικά και πιο κάτω. Το λαπτοπ

με τον Τ8100 θα έπρεπε να το ζητάει το πολύ 110 με 120 ευρώ.

Αν δει κανείς αγγελίες, θα δει να τα ζητάνε 180 ή 200 ευρώ !!!!!!

 

Δεν υπάρχει άλλη ερμηνεία, πέραν του ότι ψάχνουν για βλάκες.

 

 

 

επειδη εγω ειμαι αυτος και δεν ειμαι βλακας, βρες ποσο κανει το λαπτοπ που παρεθεσες που κανει 270 ευρω στο skroutz με 8GB RAM και 240GB SSD

 

σε περιπτωση που δεν διαβασες την περιγραφη μου

 

 

γραψε ακυρο καταλαβα λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εγω ειμαι αυτος και δεν ειμαι βλακας, βρες ποσο κανει το λαπτοπ που παρεθεσες που κανει 270 ευρω στο skroutz με 8GB RAM και 240GB SSD

 

σε περιπτωση που δεν διαβασες την περιγραφη μου

 

 

γραψε ακυρο καταλαβα λαθος

Δεν ξέρω τι κατάλαβες και δεν μπορώ να φανταστώ (ούτε κάνω απόπειρα).

Έχω εδώ μπροστά μου ένα laptop τέτοιο της γυναίκας μου (προσωπικά δεν χρησιμοποιώ laptop)

που έχει ακριβώς αυτό τον επεξεργαστή (2gb ram και hdd) .

Βρήκα τι passmark έχει και κοίταξα και στο scroutz για σημερινά .

Βρήκα αυτό που έβαλα παραπανω , με κοντινό σκορ , στα 270 ευρώ. 

 

Οι τιμές που ανεφερα, θα τις έχουμε δει όλοι σε αγγελίες και σε sites καταστημάτων για refurbished laptops.

'Εχω και γνωστούς που ακούω ότι αγόρασαν τέτοιες ... ευκαιρίες !

Μτχ laptop του 2008 με 190 ευρώ ...

 

 

Και αναρωτιέμαι ... μόνο εγώ βλέπω τις τιμές στο scroutz ;

Το να τσεκάρει κάποιος τις επιδόσεις του επεξεργαστή του ... 2008 , είναι τόσο δύσκολο ;

Το να τις συγκρίνει με ενός νέου είναι δύσκολο ;;

 

 

Δικές μου απορίες όλα αυτά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι κατάλαβες και δεν μπορώ να φανταστώ (ούτε κάνω απόπειρα).

Έχω εδώ μπροστά μου ένα laptop τέτοιο της γυναίκας μου (προσωπικά δεν χρησιμοποιώ laptop)

που έχει ακριβώς αυτό τον επεξεργαστή (2gb ram και hdd) .

Βρήκα τι passmark έχει και κοίταξα και στο scroutz για σημερινά .

Βρήκα αυτό που έβαλα παραπανω , με κοντινό σκορ , στα 270 ευρώ. 

 

Οι τιμές που ανεφερα, θα τις έχουμε δει όλοι σε αγγελίες και σε sites καταστημάτων για refurbished laptops.

'Εχω και γνωστούς που ακούω ότι αγόρασαν τέτοιες ... ευκαιρίες !

Μτχ laptop του 2008 με 190 ευρώ ...

 

 

Και αναρωτιέμαι ... μόνο εγώ βλέπω τις τιμές στο scroutz ;

Το να τσεκάρει κάποιος τις επιδόσεις του επεξεργαστή του ... 2008 , είναι τόσο δύσκολο ;

Το να τις συγκρίνει με ενός νέου είναι δύσκολο ;;

 

 

Δικές μου απορίες όλα αυτά ...

 

 

 

απλα εχω βαλει για πωληση ενα λαπτοπ σαν αυτο που εβαλες ως παραδειγμα με μεγαλυτερο δισκο και ραμ ομως και το δινω σε κατασταση καινουργιου στα 270 ευρω

 

ετυχε η συμπτωση :D και νομιζα ελεγες για μενα πως το εχω υπερκοστολογησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...