Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι κατάλαβες και δεν μπορώ να φανταστώ (ούτε κάνω απόπειρα).

Έχω εδώ μπροστά μου ένα laptop τέτοιο της γυναίκας μου (προσωπικά δεν χρησιμοποιώ laptop)

που έχει ακριβώς αυτό τον επεξεργαστή (2gb ram και hdd) .

Βρήκα τι passmark έχει και κοίταξα και στο scroutz για σημερινά .

Βρήκα αυτό που έβαλα παραπανω , με κοντινό σκορ , στα 270 ευρώ. 

 

Οι τιμές που ανεφερα, θα τις έχουμε δει όλοι σε αγγελίες και σε sites καταστημάτων για refurbished laptops.

'Εχω και γνωστούς που ακούω ότι αγόρασαν τέτοιες ... ευκαιρίες !

Μτχ laptop του 2008 με 190 ευρώ ...

 

 

Και αναρωτιέμαι ... μόνο εγώ βλέπω τις τιμές στο scroutz ;

Το να τσεκάρει κάποιος τις επιδόσεις του επεξεργαστή του ... 2008 , είναι τόσο δύσκολο ;

Το να τις συγκρίνει με ενός νέου είναι δύσκολο ;;

 

 

Δικές μου απορίες όλα αυτά ...

edv sto site exw δει εξοπραγματικες τιμες ο αλλος πουλαγε την προηγουμενη βδομαδα κουτα μια ρ9 380 4gb kai zhtage 190 eyrw ...edw ti na peis 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

edv sto site exw δει εξοπραγματικες τιμες ο αλλος πουλαγε την προηγουμενη βδομαδα κουτα μια ρ9 380 4gb kai zhtage 190 eyrw ...edw ti na peis 

Γιατι,ποια καρτα ειναι τοσο καλυτερη απο την R9 380 4gb σε παρομοια τιμη απο αυτες που κυκλοφορουν? H gtx 1060 3gb που λογικα ειναι η μονη απο τις καινουργιες και μπορει να συγκριθει ειναι λιγο καλυτερη με 30 ευρω παραπανω αν πας στην φτηνοτερη υλοποιηση με καποια δευτεροτριτη μαρκα που δεν την ξερει ο κοσμος. Αν παμε σε γνωστη μαρκα οι τιμες ανεβαινουν απο 230 μεχρι 245 υξανοντας την διαφορα μεχρι και 50 ευρω.Αν αυτος που πουλαγε την 380 η οποια δεν ειναι πολυ παλια αρα μπορει να ειχε και εγγυηση εδινε καποια καλη υλοποιηση,τοτε ισως 170 ηταν καπως λογικοτερο αλλα 190 δεν ειναι εξωφρενικο ποσο,ειδικα αν καποιος θελει να παρει μια καλη καρτα χωρις να κυνηγα τρελλες επιδοσεις γιατι δεν ειναι τοσο φανατισμενος gamer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βάζω συχνά πράγματα για πώληση δεν μπορώ να διαβάζω τέτοια παράπονα.

Στην τελική όσοι βρίσκουν κάτι ακριβό έχουν δύο εκδοχές.

1. Αγοράζουν το προϊόν καινούργιο

2. Βρίσκουν καλύτερη τιμή σε μτχ και τέλος.

Δεν κατάλαβα που ακριβώς είναι το πρόβλημα;

Παράδειγμα δίνω μία Rampage X99 και με παίρνει τηλέφωνο ο άλλος να μου κάνει τραμπα με 1151 μητρική των 180-190€ (τιμή καταστήματος), εγώ θα πρέπει να γράψω εδώ τι παραλογα ακούω/διαβάζω;

Ο καθένας με τον πόνο του είναι στην τελική ο πωλητής προσπαθεί να μειωση την χασουρα και ο αγοραστής να πάρει καλή τιμή.

Εκεί που έχω ένσταση είναι...

Όταν εγώ προσωπικά δω κάτι που χρειάζομαι και είναι σε καλή τιμή δεν θα καθήσω να κάνω παζάρι καθόλου.

Από την άλλη με εκνευρίζει να έχω ένα προϊόν πώληση στα 300€ πχ και να δέχομαι μνμ του τύπου δίνω 150€ και το πήρα τώρα.

Εάν στην τελική πεινάσω θα πάω στο συσσίτιο!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη με εκνευρίζει να έχω ένα προϊόν πώληση στα 300€ πχ και να δέχομαι μνμ του τύπου δίνω 150€ και το πήρα τώρα.

Εάν στην τελική πεινάσω θα πάω στο συσσίτιο!!!

Εμενα οταν μου κανουν ετσι και τους τα δωσω(σπανια οταν βιαζομαι), 80% τα ξαναβλεπω αγγελια στο ινσομνια σε υψηλοτερες τιμες. :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα οταν μου κανουν ετσι και τους τα δωσω(σπανια οταν βιαζομαι), 80% τα ξαναβλεπω αγγελια στο ινσομνια σε υψηλοτερες τιμες. :-D

Ναι ναι έχεις απόλυτο δίκαιο σε αυτό.

Πάντως πάνω κάτω ξέρω ποιος κάνει τι, τόσα χρόνια εδώ μέσα, δεν με ενδιαφέρει εάν το κάνει εφόσον σεβαστή εμένα και δεν μου γράψει τέτοιου είδους μνμ, πολλές φορές εκτός του ότι απαντώ στα σωστά μνμ δεν έχω πρόβλημα και να μιλήσω μαζί του στο τηλέφωνο, το οποίο έχει συμβεί κάποιες φορές και άσχετα εάν λέω δεν δέχομαι παζάρια θα κόψω μόνος μου ένα ποσό εάν δω απέναντι μου άνθρωπο. Καταλαβαίνεις τι εννοώ ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα οταν μου κανουν ετσι και τους τα δωσω(σπανια οταν βιαζομαι), 80% τα ξαναβλεπω αγγελια στο ινσομνια σε υψηλοτερες τιμες. :-D

εγω το eιπα gt me τα λεφτα  π ζηταει  ο τυπος γ την 380 περνεις καινουργια rx 470 4gb 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το eιπα gt me τα λεφτα π ζηταει ο τυπος γ την 380 περνεις καινουργια rx 470 4gb

Εκεί φίλε μου απλά προσπερνας και πας παρακάτω. Έχει πολλές περίεργες τιμές, πχ μία 290Χ ή 390Χ δεν είμαι και σίγουρος με τιμή 360€ χωρίς παζάρια ;)

Αν βρει κάνα θύμα χαλάλι του και κρίμα τον αγοραστή αλλά ας πρόσεχε!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί φίλε μου απλά προσπερνας και πας παρακάτω. Έχει πολλές περίεργες τιμές, πχ μία 290Χ ή 390Χ δεν είμαι και σίγουρος με τιμή 360€ χωρίς παζάρια ;)

Αν βρει κάνα θύμα χαλάλι του και κρίμα τον αγοραστή αλλά ας πρόσεχε!!

φαντασου εγω δινω ρ9 380 2gb msi armor 2x sta 130 kai dn m tin exoyn zitisei akomh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αλλος πουλαγε την προηγουμενη βδομαδα κουτα μια ρ9 380 4gb kai zhtage 190 eyrw ..

Λίγα είναι ! Σύμφωνα με τα συνηθισμένα εδώ. Το ... αναμενόμενο θα ήταν να ζήταγε 220 ευρώ. 

Το ότι οι rx 470 ξεκινάνε από 202 ευρώ ... δεν σημαίνει κάτι !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα είναι ! Σύμφωνα με τα συνηθισμένα εδώ. Το ... αναμενόμενο θα ήταν να ζήταγε 220 ευρώ. 

Το ότι οι rx 470 ξεκινάνε από 202 ευρώ ... δεν σημαίνει κάτι !!!

εσυ κατα την γνωμη σου ποσο θα την εδεινες aythn p anefera παραπανω με υπολοιπο εγγυησεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ κατα την γνωμη σου ποσο θα την εδεινες aythn p anefera παραπανω με υπολοιπο εγγυησεις ?

Δεν έχω απάντηση έτοιμη.

Τις vga τις πουλάω συνήθως αφού έχουν παλιώσει πολύ.

Τελευταίες πωλήσεις vga που έκανα μέσω του insomnia ήταν τον ιούνιο του 2016 μία gtx 295 50 ευρώ και μία gtx 460 30 ευρώ τον ίδιο μήνα. Επίσης πούλησα προχθές μία GTX 470 45 ευρώ και το νοέμβριο μία gtx 970 180 ευρώ σε φίλο , με εγγύηση 1,5 χρόνο ακόμη.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά , είχα πουλήσει μία 8800 GT 512mb το 2009 στα 20 ευρώ και σήμερα 8 χρόνια μετά , βλέπω να τις πουλάνε ... παραπάνω !

Όποτε είχα βάλει αγγελία vga πάντως, πουλήθηκε την ίδια μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντασου εγω δινω ρ9 380 2gb msi armor 2x sta 130 kai dn m tin exoyn zitisei akomh

Αν σκεφτείς όμως ότι 160 ευρώ είναι μια καλή τιμή για την 4άρα,δε την σκοτώνεις κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτείς όμως ότι 160 ευρώ είναι μια καλή τιμή για την 4άρα,δε την σκοτώνεις κιόλας.

μαλιστα γτ εβλεπα την 4αρα γυρω εκει στην τιμη π ανεφερες και ειπα να χαμηλωσω την τιμη μ...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια δεύτερη σκέψη ψάχνω να ανταλλάξω τον 8150 με έναν 6300 γιατί έχω καταλάβει ότι δεν μου χρειάζονται σε τίποτε οι 8 πυρήνες.

Καινούριος ο 6300 έχει γύρω στα 90 ευρώ. Είναι λογική πιστεύω αυτή η σκέψη, τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια δεύτερη σκέψη ψάχνω να ανταλλάξω τον 8150 με έναν 6300 γιατί έχω καταλάβει ότι δεν μου χρειάζονται σε τίποτε οι 8 πυρήνες.

Καινούριος ο 6300 έχει γύρω στα 90 ευρώ. Είναι λογική πιστεύω αυτή η σκέψη, τι λέτε;

Όπως έχει ξαναειπωθεί η μητρική σε κρατάει πίσω.Δώστην να πάει στο κομμάτια παρέα με cpu και πάνε γι'άλλα .Το να δώσεις 8150 να πάρεις 6300 είναι μια τρύπα στο νερό.Και μην φανταστείς ότι θα πάρεις και τίποτα στην τσέπη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...