Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, STORM1978 είπε

AMD AOD και σου δείχνει σε τοις εκατό πόσο μακρυά είσαι από το μαξ που είναι 62-63 βαθμοί.

Το thermal margin δεν βλεπω? Αν το οριο ειναι 62-63 by default, ωστε να "μηδενισει" τοτε ειμαι οκ με τα 35-46 που βλεπω (δεδομενου και το 20-23 περιβαλλον). Αρα παιζει στα 20-30 σε light (browsing, κτλ)

Οκ πηγε σε -49. Απλα δεν ξερω ποιο να βλεπω, aod ή hwinfo?

Screenshot (24).png

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, overpower είπε

Το thermal margin δεν βλεπω? Αν το οριο ειναι 62-63 by default, ωστε να "μηδενισει" τοτε ειμαι οκ με τα 35-46 που βλεπω (δεδομενου και το 20-23 περιβαλλον). Αρα παιζει στα 20-30 σε light (browsing, κτλ)

Οκ πηγε σε -49. Απλα δεν ξερω ποιο να βλεπω, aod ή hwinfo?

Screenshot (24).png

Το Thermal margin ναι. Στους FX το AOD είναι και το πιο καλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντας περιοδος εξεταστικης, εχω χρονο οποτε επανερχομαι 😛

Αρχικα, θα με πειτε χαζο και με το δικιο σας. Το θεμα με τις θερμοκρασιες δεν ηταν στο waterblock (καλα παταει η ψυκτρα), αλλα στο οτι ειχα βαλει και τα 2 fan σε "pull", οποτε...

Το λοιπον. Ενω το πηγα στα 4.6 @1.4V, μου βγαζει workers stopped 1 error 0 warnings / 0 error 100 warnings (1 απο τα 2). Πρωτου το γυρισω σε στοκ, αλλαξα τις ram θεση (επειδη λιγο που εψαξα ηταν πιθανη αιτια), και αφου μου εβγαλε παλι ερρορ εκανα reset και δεν μου εβγαλε καποιο (οποτε δεν ειναι ραμ/μου το εβγαζε στα πρωτα 20 sec το error).

Πως να κινηθω για να το κανω stable? Ultra high llc και εφτανα τους 55 βαθμους. Να δοκιμασω στο 1.41?

@stock το screenshot

Edit: Με τα settings 2 σελιδες πισω (1.36, medium llc) παλι εχω error αλλα το τρεχω ετσι ηδη ποσο καιρο το pc χωρις θεματα.

Θα κανω μια προσπαθεια με το bus. Το cpu spread spectrum το εκανα disabled μιας και λεει οτι βοηθαει στο bus oc

Edit2: Και παλι μου εβγαλε error(Ακομα και στο 1.38v). Οποτε το γυρισα stock και το αφησα να τρεξει μεχρι να τελειωσει το 640k test και ολα οκ. Να τρεξω κανα memtest μηπως?

edit3: ετρεξα memtest (stock) για 1:30 ωρα ολα οκ. Τωρα ειμαι στα 4.6 (209χ22.5) @1.425 και 20 rounds στο standard του intelburn test

Screenshot (124).png484353405_Screenshot(125).png.5ab0c3c4d439a365ee32d37549f6ba27.png

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το std δεν έχει νόημα.

V.High, για να σου πετάει "error" γρήγορα-γρήγορα.

Σε Saber αν δεν σου πάει ο επεξεργαστής ψηλά, βράσε τα.

4.6 με 1.425...φρίκη.

Ήμουν 4.8 με 1.392 και 4.6 με <1.36.

Για ξεκίνα δοκιμές.

140417194227.png.3c42a4a2ba447b3ff85dc9a1d708ff8f.png140417194213.png.600041a7507450a890b97b2e6ebd03d4.png140417194146.png.bc0237961d1c1d0f5e50d54ed865a791.png140417194129.png.baf89e9aa943679a9d444c968a47b6a8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

...

Ποια η διαφορα του offset και manual voltage? Anyway, γενικα και σε βιντεο που ειδα σε αλλον ετρεχε στοκ ο cpu κατι σε 1.33 ενω εμενα ηταν στα 1.38

Επισης το μονο που δεν εχω αλλαξει μεχρι τωρα ειναι το cpu phase control Σε τι βοηθαει αυτο?

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, overpower είπε

Ποια η διαφορα του offset και manual voltage? Anyway, γενικα και σε βιντεο που ειδα σε αλλον ετρεχε στοκ ο cpu κατι σε 1.33 ενω εμενα ηταν στα 1.38

Επισης το μονο που δεν εχω αλλαξει μεχρι τωρα ειναι το cpu phase control Σε τι βοηθαει αυτο?

Mε offset  ξεκινάς από "βάση" και δίνεις μέχρι πόσο θα φτάσει (το +, στην προκειμένη περίπτωση). Βοηθά (και) στο να μην τραβάει αχρείαστο "ρεύμα" (ναι...ξέρω...τάση είναι...για τους γνωστούς ξύπνιους).

Τα υπόλοιπα, είναι για καλύτερο έλεγχο τάσης-ισχύος κλπ, που χρησιμεύει όσο ανεβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Mε offset  ξεκινάς από "βάση" και δίνεις μέχρι πόσο θα φτάσει (το +, στην προκειμένη περίπτωση). Βοηθά (και) στο να μην τραβάει αχρείαστο "ρεύμα" (ναι...ξέρω...τάση είναι...για τους γνωστούς ξύπνιους).

Τα υπόλοιπα, είναι για καλύτερο έλεγχο τάσης-ισχύος κλπ, που χρησιμεύει όσο ανεβαίνεις.

Αρα ουσιαστικα εσυ του δινεις μεχρι 1.51 να παει (1.38 μεχρι +0.13). Με τις ρυθμισεις σου παντως τωρα που μπηκα βγαζει οτι το voltage ειναι στα 1.512

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, overpower είπε

Αρα ουσιαστικα εσυ του δινεις μεχρι 1.51 να παει (1.38 μεχρι +0.13). Με τις ρυθμισεις σου παντως τωρα που μπηκα βγαζει οτι το voltage ειναι στα 1.512

Όχι, γιατί αυτό που βλέπεις (το 1.38) είναι το τελικό.

Το offset μετρά από το base, που είναι 1.25 (όπως φαίνεται και στη μία φωτό).

Όλα αυτά, μέσα από Win τα πειράζεις?

NoGo, για εμένα.

Αν θες, γύρνα τα default και πέτα το Overdrive, κάνε reset BIOS και ξεκίνα σωστά, από BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όχι, γιατί αυτό που βλέπεις (το 1.38) είναι το τελικό.

Το offset μετρά από το base, που είναι 1.25 (όπως φαίνεται και στη μία φωτό).

Όλα αυτά, μέσα από Win τα πειράζεις?

NoGo, για εμένα.

Αν θες, γύρνα τα default και πέτα το Overdrive, κάνε reset BIOS και ξεκίνα σωστά, από BIOS.

Το aod το εχω για temps. Προφανως απο bios κανω οτι κανω. Εμενα σε εκεινο το παραθυρο μου δειχνει σταθερα 1400mV. Υποψιν εχω 8350 εγω. Αν ξανα κανω τα optimized εμενα μου δινει ρευμα 1.38

Σε καποια βιντεο βλεπω οτι παιζει αυτη η τιμη σε 1325/50/75 mV. Θα βγαλω την μπαταρια μπας και εφαγε σκαλωμα απο καπου και βλεπουμε.

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο παραπάνω δίνει στον 8350 σε σχέση με τον 8320, πια? Είναι και καλύτερα κομμάτια, υποτίθεται.

Βοήθειά τους...

Μου φαίνονται υπερβολικά υψηλά τα νούμερα, πάντως.

Τι να πω, μπορεί απλά να έπεσες σε κακό chip.

Στο αντίστοιχο "advanced" (1η εικόνα μου, από αριστερά), τί σου δίνει για "running at..." για τάση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Πόσο παραπάνω δίνει στον 8350 σε σχέση με τον 8320, πια? Είναι και καλύτερα κομμάτια, υποτίθεται.

Βοήθειά τους...

Μου φαίνονται υπερβολικά υψηλά τα νούμερα, πάντως.

Τι να πω, μπορεί απλά να έπεσες σε κακό chip.

Στο αντίστοιχο "advanced" (1η εικόνα μου, από αριστερά), τί σου δίνει για "running at..." για τάση?

Για εκει λεω. Ακομα και με stock, @ 4gz 1400mV

(εκανα edit πανω)

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Stock 1.4...no fn way.

Full reset και δες ξανά τι παίζει.

Είσαι με το τελευταίο BIOS, έτσι?

Ναι. Φανταζομαι μπαταρια εξω, και κανα 10 sec πατημα on/off, ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαταρία έγω, καλώδιο έξω, jumper σε θέση clear.

Θα σου ξεκινήσει σε full defaults.

Δες εκεί τιμές και κάνε τις δοκιμές σου.

Πάω να ξεστραβώσω λίγο τον μικρό σε BF1 και μετά στη διάθεσή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...