Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην μπαίνεις μωρέ στη διαδικασία αν έχεις καλό κομμάτι ή όχι.
Αν οι θερμοκρασίες σου είναι κομπλέ, έχεις κάνει και το OC σου και μια χαρά όλα. Το να μπορούσες να πάρεις και 200Mhz παραπάνω δεν λέει κάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θεωριτικα ισχυει αυτο περι vdroop αλλα πρακτικα πιστευω δεν υπαρχει κανενας που να μν εχει vdoop απο το ποσοστο που υποστιριζουν οτι εχουν stability!

Πάντα υπάρχει. Αυτό που αλλάζει είναι το μέγεθος του. Αν κάποιος έχει πολύ Vdroop έχει υψηλότερες θερμοκρασίες σε IDLE και αυτό γιατί θα πρέπει να δώσει παραπάνω τάση ώστε να πιάσει τον στόχο σε Load που χρειάζεται για το Stability δίνοντας παραπάνω τάση.

Εντάξει τώρα αν η μητρική είναι πολύ απλή δεν μπορείς να παίξει σταθερά, λογικό.

Επεξ/σία από Heatspreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να το βάλεις το 8πινο. 

Το ότι δεν τρως BSOD σημαίνει ότι είσαι αρκετά κοντά στο Stability. Δώσε ένα παραπάνω και βλέπεις. Για τα 4.4GHz, χρειάζεσαι 1.41+++ Real τάση, όχι BIOS.

Σε λιγο παραπανω σηκωνει θερμοκρασιες αβασταχτες για την ταπεινη μου Noctua. 

 

Και ναι, παντα για real ταση μιλαω σε 100% usage 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

1,416v είναι πολλά για 4,3 και 4,4ghz. Δοκίμασες με λιγότερο ρεύμα και δεν είσαι σταθερός; Πιο αναλυτικά, τι έχεις βάλει offset και τι llc;

offset  δεν γνωριζω τι ειναι.....εχτρεμε το llc αλλα τωρα ειμαι στα 4,5 με 1,416 

Για real. Καλά δεν αποκλείεται να έχει πέσει σε μέτριο κομμάτι και από τη στιγμή που είναι οκ σε θερμοκρασίες και δεν έχει throttling τότε δεν υπάρχει και θέμα προφανώς, απλά αναρωτιέμαι αν δοκίμασε και με λιγότερο και δεν του έκατσε. Για αυτό τον ρωτάω τι ρυθμίσεις έβαλε στο bios. Εγώ είμαι με 1,404v σε 4,5ghz με την ίδια μητρική (GA-990-UD3: offset +0.025, llc medium). Εσύ τα 4,4ghz πως τα έχεις πιάσει;

κατεβαζω με συνεχες τεστ απο 1368 βημα βημα εως-1.400 μονο 1.400 μπουταρει το συστιμα αλλιως κλεινη και ζηταει αλλαγη ρυθμισεων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ τι έγινε, είχες βάλει χρονοκαθυστέρηση 1 μήνα; :P  Offset είναι η πρώτη ρύθμιση (cpu vcore).

post-60587-0-17602200-1493821529_thumb.png

Γενικά η 990xa-ud3 συμπεριφέρεται καλύτερα με llc στο Medium. Έτσι έχω διαβάσει στο internet από διάφορες πηγές και με τη δική μου μετά από αρκετές δοκιμές, αυτό έχω συμπεράνει κιόλας. Φυσικά δεν είναι όλες οι μητρικές το ίδιο. Αν με 1,416v είσαι σταθερός στα 4,5ghz, νομίζω είσαι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ τι έγινε, είχες βάλει χρονοκαθυστέρηση 1 μήνα; :P  Offset είναι η πρώτη ρύθμιση (cpu vcore).

attachicon.gif170503170629.png

Γενικά η 990xa-ud3 συμπεριφέρεται καλύτερα με llc στο Medium. Έτσι έχω διαβάσει στο internet από διάφορες πηγές και με τη δική μου μετά από αρκετές δοκιμές, αυτό έχω συμπεράνει κιόλας. Φυσικά δεν είναι όλες οι μητρικές το ίδιο. Αν με 1,416v είσαι σταθερός στα 4,5ghz, νομίζω είσαι μια χαρά.

χαχαχαχαχαχ δεν εχεις αδικο οντος!! καλιο αργα παρα ποτε χεχεχε ,λοιπον ναι τωρα καταλαβα ποιο ειναι αλλα εμενα μου εχει δυο τετοια δηλαδη δυο επιλογες εσενα μια ,Διαβασα οτι σε -0.090  ειναι καλο αλλα εμενα δεν παει τοσο ειτε χειροκινητα και αυτοματα! η μητρικη αυτη ειναι 990fxa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά sorry αν είμαι σε λάθος thread, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι για το OC αλλά είμαι με τον 8150.

 

Έχω καταφέρει να τον πάω στα 4.5-4.6 αλλά όταν τρέχω stress test (π.χ. AIDA) τα GHz ανεβοκαταβαίνουν μέχρι και το 1.4 και μετά ξαναχτυπάει τα 4.5, χωρίς ποτέ να είναι σε κάποια ενδιάμεση τιμή. Καμία φορά ακόμα και στο boot τυχαίνει οι 6 από τους 8 πυρήνες να μένουν κολλημένοι στο 1.4 :/

 

Κλείνοντας κάτι ρυθμίσεις εξοικονόμησης ενέργειας κτλ από το BIOS όποτε ανοίγω το pc ανοίγουν όλα τα led κανονικά, δίνει ρεύμα δηλαδή, και μετά από ένα δευτερόλεπτο κλείνει (σταματά εντελώς το ρεύμα). Μετά ξανανοίγει κανονικά. Μου το κάνει και σε restart αυτό.

 

Χωρίς OC με τις ρυθμίσεις αυτές ενεργοποιημένες όλα λειτουργούν κανονικά. Ακόμα και στο restart ποτέ δεν κλείνει "τελείως" το pc.

 

Είμαι στα 4.6Ghz με 1.45V-1.48V περίπου, έχω μία Rajintek ψύκτρα (ποτέ δεν πάω πάνω από 62 ακόμα και σε stress test) και η μητρική μου είναι μία 970Α-UD3.

 

Ευχαριστώ και αν είμαι σε λάθος thread ας το μεταφέρει κάποιος mod ή ας μου απαντήσει κάποιος με P.M :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σωστό θέμα είσαι, τι fx83xx τι fx81xx μια οικογένεια είμαστε όλοι :P . Στο θέμα μας: έχεις δώσει πολύ ρεύμα, οι 62 βαθμοί είναι πολύ οριακοί στη cpu ούτως ή άλλως, αλλά τη ζημιά εδώ την κάνουν τα vrm της μητρικής σου. Ζεσταίνονται και ρίχνει τη συχνότητα στο 1,4ghz όσο χρειάζεται για να coolaρει (το λεγόμενο throttling). Συμβουλή: ρίξε ρεύμα και συχνότητα γιατι εκτός και από αυτό Summer is coming... Αυτό με το bios μη σε ανησυχεί είναι κλασικές μακακίες της gigabyte το κάνει σε όλους μας όταν αλλάζουμε αυτές τις ρυθμίσεις: και καλά ξεκινάει το pc διαβάζει τις αλλάγες, τερματίζει και ξαναξεκινάει με αυτές. Και μετά ξανά από την αρχή. Για κάτι τέτοια τη λέμε Gigafail...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε σωστό θέμα είσαι, τι fx83xx τι fx81xx μια οικογένεια είμαστε όλοι :P . Στο θέμα μας: έχεις δώσει πολύ ρεύμα, οι 62 βαθμοί είναι πολύ οριακοί στη cpu ούτως ή άλλως, αλλά τη ζημιά εδώ την κάνουν τα vrm της μητρικής σου. Ζεσταίνονται και ρίχνει τη συχνότητα στο 1,4ghz όσο χρειάζεται για να coolaρει (το λεγόμενο throttling). Συμβουλή: ρίξε ρεύμα και συχνότητα γιατι εκτός και από αυτό Summer is coming... Αυτό με το bios μη σε ανησυχεί είναι κλασικές μακακίες της gigabyte το κάνει σε όλους μας όταν αλλάζουμε αυτές τις ρυθμίσεις: και καλά ξεκινάει το pc διαβάζει τις αλλάγες, τερματίζει και ξαναξεκινάει με αυτές. Και μετά ξανά από την αρχή. Για κάτι τέτοια τη λέμε Gigafail...

 

Σε ευχαριστώ πολύ :)

 

Πόσο θα λέγες είναι μία ικανοποιητική τάση ώστε να μην throttάρει ο CPU λόγω των VRM? Τα VRM μήπως ζεσταίνονται παραπάνω λόγω του ότι η ψύκτρα μου είναι τοποθετημένη να φυσάει από κάτω προς τα πάνω (λόγω AMD Socket, βλακεία της Rajintek αυτό) ή η συγκεκριμένη μητρική δεν είναι για πολλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ :)

 

Πόσο θα λέγες είναι μία ικανοποιητική τάση ώστε να μην throttάρει ο CPU λόγω των VRM? Τα VRM μήπως ζεσταίνονται παραπάνω λόγω του ότι η ψύκτρα μου είναι τοποθετημένη να φυσάει από κάτω προς τα πάνω (λόγω AMD Socket, βλακεία της Rajintek αυτό) ή η συγκεκριμένη μητρική δεν είναι για πολλά?

Από κάτω προς τα πάνω αποκλείεται. Από πάνω προς το motherboard ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...