Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα 1.5V το Overdrive δειχνει ~25 βαθμους margin. Ειμαι με την h100i. Με την noctua που ειχα πριν στα 1.40V σε stress εφτανε στο -10 μεσα σε 2-3 λεπτα. 

Το AMD Overdrive δείχνει το distance μέχρι το TJmax. Δεν είναι κακή μέτρηση, αλλά δύσκολο να βλέπεις τη θερμοκρασία "ανάποδα". 

Θα πρότεινα να μετράς με το CoreTemp.

Επίσης να μας πεις τάση που έχεις δώσει στο BIOS και τάση που αναγράφει το CPUz όταν είσαι σε Load, για παράδειγμα Prime95.

Στο Prime95 για να δεις τη μέγιστη θερμοκρασία πρέπει να επιλέξεις το Test για Maximum Heat (Small FFTs). Έχω καταλάβει ωστόσο ότι το Stability φαίνεται καλύτερα με το "Blend".

 

Για Stability Test αυτό που προτείνω είναι:

Όσο περισσότερη ώρα μπορείς με Prime σε Blend.

V-Ray Benchmark

Cinebench

3Dmark

Τρέχεις μερικά Projects στο Blender κατά προτίμηση όσο το περισσότερο μεγάλης διάρκειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 4.8 δινω 1.4875 (η ισως ενα κλικ πανω, 1.491) και στο CPU-Z δινει 1.516. Το LLC το εχω στο high και σε αυτο το settings "κλειδωνει" το ρευμα ειτε σε load ειτε σε idle στο 1.516.

Κυριως το θεμα μου ειναι, περα απο θερμοκρασιες (ας πουμε οτι καταφερνω και το κραταω κρυο), θα εχει κανα θεμα με τα volt? Φοβαμαι και για το mobo, μιας ειναι 970 και οχι 990.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι γράφονται αρκετά θετικά  για τη μητρική, κυκλοφόρησε σε μία περίοδο που το ενδιαφέρον για AM3+ παρήκμαζε όλο και περισσότερο .. που σημαίνει είναι δύσκολο να βρεθούν μαρτυρίες για τη διαχρονική της συμπεριφορά σε υψηλά overclocks. Το κομμάτι των benchmarks/δοκιμών σε φάση review (που υπάρχουν στο νετ)..είναι διαφορετική περίπτωση και προφανώς δεν αποτελεί σφραγίδα αξιοπιστίας πάνω σε αυτό. Κοινώς, μη τη ζορίζεις πολύ, ανοίγει κι ο καιρός που ανεφέρθηκε και πιο πάνω. Άσε την μέχρι τα 1.45 καλά είναι εκεί.

 

Από εκεί και πέρα, το ανέφερα παλιότερα το ξαναλέω και τώρα, μετά τις κυκλοφορίες των 8320e/8300/8310, τα 8320 & 8350 δεν είχαν λόγο ύπαρξης στην αγορά για διάφορους λόγους. Παρότι η σειρά 8350 φημίζεται ~από αρκετού~ς για kalό binning, δεν είναι και τόσο απλό να βρεθεί. Το δικό σου είναι κανονικό. Ούτε καλό ούτε κακό.Τα περισσότερα που έχω δοκιμάσει ο ίδιος, εκεί κοντά ήταν.

Σίγουρα κάποια παιδιά έδώ έχουν/είχαν τσιπ με διαφορετική συμπεριφορά αλλά σε γενικές γραμμές έτσι είναι τα περισσότερα fx chips, λίγο πάνω - λίγο κάτω. Εκτός κι αν μιλάμε για 8370 ή 8370e.

 

Τώρα που είπα 8370.. είναι δυνατόν να τον έχουν ακόμα στα 160 ευρώ ; Ο 8350 στα 130; Aμ η Crosshair? Βλέπω κάτι 240ρια+.. α, καλα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 4.8 δινω 1.4875 (η ισως ενα κλικ πανω, 1.491) και στο CPU-Z δινει 1.516. Το LLC το εχω στο high και σε αυτο το settings "κλειδωνει" το ρευμα ειτε σε load ειτε σε idle στο 1.516.

Κυριως το θεμα μου ειναι, περα απο θερμοκρασιες (ας πουμε οτι καταφερνω και το κραταω κρυο), θα εχει κανα θεμα με τα volt? Φοβαμαι και για το mobo, μιας ειναι 970 και οχι 990.

Όπως είπα και προηγουμένως και το ανέφερε και ο φίλος Scatman, πάνω κάτω εκεί παίζουν. Γενικά τα CPU παίζουν συνήθως όλα το ίδιο με μικρές αποκλείσεις. Μπορεί να είναι κάποιος πολύ τυχερός ή πολύ άτυχος και να πέσει σε καλό ή κακό κομμάτι αντίστοιχα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν ισχύει αυτό που κάποιοι ισχυρίζονται, πως δηλαδή το κάθε κομμάτι είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.

 

Είχα βάλει πριν λίγο καιρό το CPU ενός φίλου στο PC μου για να δοκιμάσω κάτι. (Νομίζω ήταν η εποχή που είχα προβλήματα με την R9 390 της Sapphire, μπορεί και να δοκίμαζα κάτι άλλο, δεν θυμάμαι πολύ καλά). Το CPU ήταν ίδιο με το δικό μου, FX8320. Πίστευα πως βγάζοντας το CPU θα μηδενιστεί το BIOS ή τουλάχιστον το Overclock. Και όμως, με το που κομπώνω το άλλο CPU, μπαίνω Windows με Overclock, έπαιξε κανονικότατα και σταθερά. Λέω ας το τσιμπήσω λίγο μήπως αυτό πηγαίνει παραπάνω. Δεν πήγαινε, ήθελε τάση. Συμπεριφερόταν ακριβώς το ίδιο με το δικό μου, ούτε 100MHz διαφορά.

Παρόμοια σενάρια τα έχω δει αρκετές φορές.

 

 

Δεν μας έχεις πει θερμοκρασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θερμοκρασιες μονο το socket ανεβαζει. Στο 1.5V παει 75, ισως και λιγο παραπανω. Τo checkara και σε HWmonitor και σε HWinfo. Τελικα το overdrive που μου δειχνει 25 margin τι μετραει? Το cpu core temp?

Aποφασισα να το αφησω στα 4.3 που ειναι και το sweet spot μου φαινεται, μιας και δουλευει στο 1.3V. Λογικα μεσα στο καλοκαιρι θα μεταβω σε Ryzen οποτε λεω να μη τον ζορισω αλλο και μου μεινει στα χερια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θερμοκρασιες μονο το socket ανεβαζει. Στο 1.5V παει 75, ισως και λιγο παραπανω. Τo checkara και σε HWmonitor και σε HWinfo. Τελικα το overdrive που μου δειχνει 25 margin τι μετραει? Το cpu core temp?

 

Aποφασισα να το αφησω στα 4.3 που ειναι και το sweet spot μου φαινεται, μιας και δουλευει στο 1.3V. Λογικα μεσα στο καλοκαιρι θα μεταβω σε Ryzen οποτε λεω να μη τον ζορισω αλλο και μου μεινει στα χερια.

Του Socket δεν μας ενδιαφέρει τόσο. Η θερμοκρασία του Socket δυστυχώς αλλάζει από μητρική σε μητρική. Γενικότερα δεν είναι τόσο αξιόπιστη. Επειδή ωστόσο οι FX δεν μετράνε σωστά σε Idle (όπως και όλοι οι επεξεργαστές παρουσιάζουν απόκλιση) μπορείς να χρησιμοποιήσεις του Socket για να βλέπεις σε Idle μιας και είναι αναλογικός αισθητήρας ο οποίος μετράει πραγματική θερμοκρασία και όχι Distance to TJmax που μετράει το Overdrive και το Core temp. (Σου απαντάω ταυτόχρονα). Ο αισθητήρας αυτός στις μητρικές σε γενικές γραμμές παρουσιάζει ακριβώς αντίθετη συμπεριφορά από τον ψηφιακό αισθητήρα ενός CPU που μετράει όπως είπαμε το Margin, δηλαδή την απόσταση, την διαφορά μέχρι το Tjmax, όσο ανεβαίνει  η θερμοκρασία, παρουσιάζει αποκλίσεις.

 

Προσωπικά προτιμώ το CoreTemp καθώς το έχω ανοιχτό στο Taskbar όπου το έχω βάλει να μου λέει θερμοκρασία, Load και συχνότητα. 

Καλό είναι να μην ξεπερνάς του 60C όπως λένε, αλλά γενικότερα τα ηλεκτρονικά όσο πιο κρύα τα έχεις τόσο το καλύτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

E, ρε κακό που με βρήκε...

 

Πλέον οι θερμοκρασίες επεξεργαστή είναι εκτός ελέγχου...

 

Είμαι με το καλοκαιρινό "προφίλ" (4.5GHz, 1.368maxV) αλλά όποτε η GPU πιάνει δουλειά, φωτιά...>70ο, είτε package είτε CPU (@HWMonitor).

 

Φαντάζομαι πως τη "δουλειά" μου την κάνει η ACIV που έχω πάνω στη 290, αφού η τελευταία ότι και να γίνει είναι κάτω από τους 75, αλλά όλη αυτή η φωτιά μένει στο κουτί...

 

Να αλλάξω ροή στο ψυγείο? Μια Η100i@p/p έχω, να βγάζει, στο ταβάνι του κουτιού.

 

Θα ρημάξω στη σκόνη σίγουρα, αλλά άλλον τρόπο δεν βλέπω.

 

Τέτοια νούμερα δεν έχω δει ποτέ μου!

 

Πάστα φρέσκια, στήσιμου κουτιού όπως πάντα (3 βάζουν, 2 από πλάι κι ένας από πίσω, βγάζει το ψυγείο κι ένας ακόμα οροφής).

 

Πφφφφφ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγες περισσότερες πληροφορίες.

 

Εδώ, σε τυπική χρήση (browsing, μουσική, torrent κλπ)

 

post-50176-0-03919000-1497598633_thumb.png

 

Κι εδώ μετά από 5κύκλους IBT-AVX (το σταμάτησα γιατί αυτά τα νούμερα δεν τα έχω ματαξαναδεί).

 

post-50176-0-99550000-1497598641_thumb.png

 

Από όσο θυμάμαι, το ζόρι και τη ζέστη του ΙΒΤ δεν τα πλησιάζω σε gaming σενάριο με κανένα τρόπο.

 

Χτες βράδυ, σε BF1 συγκεκριμένα, ήμουν >70ο και ήταν και πιο δροσερά εκείνη την ώρα στο δωμάτιο.

 

Η τάση δεν ξέρω γιατί έφτασε στο 1.38 (ξέρω, δλδ. ΙΒΤ @Ultra), αλλά κανονικά δεν περνά το 1.368

 

Συμβουλές? Να τουμπάρω τους ανεμιστήρες σίγουρα, να ρίξω και το LLC?

 

edit: Δεν καταλαβαίνω γιατί εμφανίζονται έτσι θολές οι εικόνες.

 

Κι άλλο edit:

 

Σουξέ στόρυ!

 

LLC μια σκάλα κάτω, ανεμιστήρες ψυγείου ανάποδα, να βάζουν, ο πίσω να βγάζει, οι άλλοι ως είχαν.

 

post-50176-0-41037400-1497603811_thumb.png

 

Αρκετά χαμηλότερη τάση, πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία.

 

Έβγαλε το ίδιο test, χωρίς throttling το οποίο ήταν φανερό πως υπήρχε στο προηγούμενο.

 

Όλα μαζί, λογικά θα το βγάλουν το καλοκαίρι με φυσιολογικά νούμερα.

 

Να θεωρήσω πως αφού δεν πέταξε error, είναι αρκετή η τάση που το ταΐζω και δεν θα έχω θέματα με αστάθειες κλπ, έτσι?

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

4. Το LLC το έχεις high ή το έβαλες medium;

 

Ειναι στο High

 

2. 40-41 δεν ειναι άσχημα εφόσον ο CPU σου δεν ειναι σε απόλυτη αδράνεια (1,4 ghz) αλλά σε κατάσταση load (όχι full) πχ ακους μουσική σερφάρεις.

 

Επισης δεν ξερω ποια απο τις 2 εφαρμογες να κοιταω για θερμοκρασιες. Δεν ειναι και μικρες οι μεταξυ τους διαφορες.

 

Και κατι ακομα. Απο οτι φαινεται δεν πεφτει ποτε στα 1.4 ghz οπως πριν, aka idle και μενει παντα στο 4.3.

Cool n quiet : always enabled

C1E: enabled

ai overclocker tuner: manual ή auto το ιδιο. Αυτο πως να το εχω? 

 

edit 2

Μολις εβαλα το llc στο medium αρκετα καλυτερα τα πραγματα. Πριν εκλεινε πριν φτασει το 5ο τεστ και στους 80 βαθμους

 

(το εβαλα και εδω για να ειναι μαζεμενα τα ποστ περι fx)

 

Το θεμα ειναι οτι δεν μπαινει ποτε idle

post-209186-0-79685800-1511963152_thumb.jpg

post-209186-0-60029600-1511963157_thumb.jpg

post-209186-0-97922200-1511963162_thumb.jpg

post-209186-0-85176200-1511963168_thumb.jpg

post-209186-0-21326100-1511963266_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το LLC έχει να κάνει με την παροχή ρεύματος, όσο πιο ψηλά είναι τόσο πιο πολύ θα σου ανεβάζει τη θερμοκρασία (πρέπει να το γράφει και η περιγραφή στο bios) αλλά παράλληλα παρέχει σταθερότητα στα υψηλά oc. Εφόσον βλέπεις ότι σου δίνει σταθερότητα medium, το αφήνεις εκεί προς το παρών. Οι ρυθμίσεις γίνονται πάνω σε αυτό που σε εξυπηρετεί.

 

Το δικό μου για παράδειγμα , δε μπορεί επουδενί να αντέξει 4.6 ~ 4.7 /1.4v + αν δε το έχω High. Βέβαια, αρχίζει μετά να μην αντέχει η ψύξη...άλλο κομμάτι κ αυτό.

 

Το θέμα όμως είναι μήπως έχει προβλημα η ψύξη σου; Εϊναι σταθερή επάνω στον cpu? Την βλέπεις δλδ να μετακινείται καθολου; Με προβληματίζει η αδυναμία της στις δοκιμές σου.Έστω και λίγο να μην κάνει καλή επαφή, θα έχεις περίεργα φαινόμενα.

 

Με μια γρηγορη ματιά δεν είδα κάτι λάθος στις ρυθμίσεις σου. Προσπάθησε να δεις τι σου παρουσιάζει το cpuz εφόσον δεν κάνεις τπτ απολύτως.

Επεξ/σία από Scatman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το θέμα όμως είναι μήπως έχει προβλημα η ψύξη σου; Εϊναι σταθερή επάνω στον cpu? Την βλέπεις δλδ να μετακινείται καθολου; Με προβληματίζει η αδυναμία της στις δοκιμές σου.Έστω και λίγο να μην κάνει καλή επαφή, θα έχεις περίεργα φαινόμενα.

 

Με μια γρηγορη ματιά δεν είδα κάτι λάθος στις ρυθμίσεις σου. Προσπάθησε να δεις τι σου παρουσιάζει το cpuz εφόσον δεν κάνεις τπτ απολύτως.

Οχι δεν κουνιεται καθολου.

 

Στο cpuz δειχνει σταθερα 4.3 ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

για ελαφρύ overclock fx-8320 μέχρι 4,2-4,3ghz,  με gigabyte ga-990xa-und3 rev.3,  σε κουτί με ύψος cpu cooler στα 155mm, τι ψύκτρες προτείνετε;

Θες και ησυχία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...