Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ μία χαρά 1400 (1397) βλέπω στα screenshots.

Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου, την είχα την συγκεκριμένη μητρική και το είχα ψάξει αρκετά, έχει θέμα ακόμη και με PCB που στραβωνουν στο σημείο των VRM μιας και είναι πολύ ακριβό μάλλον για την Gigabyte να βάλει ένα backplate.

Εάν αυτά δεν σου φτάνουν κανένα πρόβλημα κάνε φορμάτ/εξορκισμό ότι νομίζεις ότι θα βοηθήσει.

Η μοναδική λύση είναι να πας 4200-4300 και να ρίξεις το ρεύμα όσο μπορείς.

Το τελευταίο BIOS εάν θυμάμαι είναι Beta αλλά σου δίνει πρόσβαση στο HPC.

Και κλείσε το Turbo εάν το έχεις ανοικτό ;)

κλειστο το τουρμβο  ενοητε ......δεν μου τα εκανε αυτα δεν ειχα θεματα τι να πω δοκιμαζω και βλεπω σημερα με prime normal ρευματα δεν μου εβγαλε  error τωρα παω γι ατα 4.3 με 1.4 v kai εχει ο θεους

Δώσε 1.38-1,39 μέγιστο, δες πόσο μπορεί να φτάσει σε συχνότητα πάντα με prime κάθε φορά και ανοιχτό το cpu-z για να βλέπεις να μην πέφτει η συχνότητα και σταματάς εκεί. Μην την ζορίζεις άλλο δεν θα αντέξει.

Πρώτα από όλα όμως, βάλε ένα φανάκι είτε πάνω στα vrm είτε από πίσω από την βάση των vrm στην πίσω πλευρά της μητρικής.

στα 1.4 v και στα 4419.04  αλλα μου ανεβηκε στα 1488.06 με καλες θερμοκρασιες 40-45 μαχ

post-313518-0-96867500-1491034522_thumb.png

post-313518-0-00126900-1491036364_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα VRM είναι αυτά. Είτε βάλε φανάκι πάνω τουε ρίτρ από την πίσω πλευρά της μητρικής στο ίδιο σημέιο.
 
 post-166174-0-75639400-1491049424_thumb.jpg

 

 

εκεί πάνω βάλε ένα φανάκι ή από την πίσω πλευρά στο ίδιο σημείο να φυσάει.

Κάτι τέτοιο για μπροστά:

 

10185054

 

 

Και κάτι τέτοιο για πίσω:

 

 

IMG_0129_zps6e44708c.jpg

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'το προγραμμα κανεις oc ή μπαινεις στο bios? Εξαρχής σου πα ότι throttl-άρει και το γεγονός ότι σου μπουτάρει με τόσο ρεύμα, είναι..ηρωικό. Μη σε απασχολούν οι επιδόσεις, δεν έχει νόημα όταν δεν υπάρχει stability σε όλα τα επίπεδα. Ταλαιπωρείς το σύστημα.

 

Τα φανάκια είναι ωραία πατέντα αλλά.. μαλλον δε θα σου προσφέρει αυτό που θες.

 

Η ρεαλιστική λύση είναι να ρίξεις τα oc/volts/llc εαν επιθυμείς σταθερότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα VRM είναι αυτά. Είτε βάλε φανάκι πάνω τουε ρίτρ από την πίσω πλευρά της μητρικής στο ίδιο σημέιο.

 

 attachicon.gif20150225144151.jpg

 

 

εκεί πάνω βάλε ένα φανάκι ή από την πίσω πλευρά στο ίδιο σημείο να φυσάει.

Κάτι τέτοιο για μπροστά:

 

10185054

 

 

Και κάτι τέτοιο για πίσω:

 

 

IMG_0129_zps6e44708c.jpg

Ωραιος ο  φιλος!!

Απ'το προγραμμα κανεις oc ή μπαινεις στο bios? Εξαρχής σου πα ότι throttl-άρει και το γεγονός ότι σου μπουτάρει με τόσο ρεύμα, είναι..ηρωικό. Μη σε απασχολούν οι επιδόσεις, δεν έχει νόημα όταν δεν υπάρχει stability σε όλα τα επίπεδα. Ταλαιπωρείς το σύστημα.

 

Τα φανάκια είναι ωραία πατέντα αλλά.. μαλλον δε θα σου προσφέρει αυτό που θες.

 

Η ρεαλιστική λύση είναι να ρίξεις τα oc/volts/llc εαν επιθυμείς σταθερότητα.

 

απο bios παω  ενοητε!Μα Scatman δεν μου τα εκανε αυτα ποτε τωρα τα κανει και για αυτο ψαχνω πια ειναι η αιτια πριν ολα  ρολοι!στα 4,7 με 1.42v σταθεροτατα! κατι αλλο πρεπει να ειναι.....θελει ψαξιμο θα δω παλι bios μπας και εχω ξεχασει κατι...και ξανα βλεπουμε!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εχτες εως σημερα εβγαλα τα ματια μου εφτασα σε 4.3&4.4 mhz  με  1.416v σταθερα με  6 ωρες.. Διαβασα οτι για καλυτερο oc  bios f2 τωρα θα δουλεψω ετσι ν αξεκουρασω τα ματια μου. Και βλεπω τα παιχνιδια ψιλο πηραν τα πανω τους! τωρα δοκιμη εχει η επεξεργασια βιντεου αυτο δεν εχω δοκιμασει ακομα...τεσπα σας ευχαριστω ολους με της πληροφοριες σας καλη σας συναιχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,416v είναι πολλά για 4,3 και 4,4ghz. Δοκίμασες με λιγότερο ρεύμα και δεν είσαι σταθερός; Πιο αναλυτικά, τι έχεις βάλει offset και τι llc;

Πολλά για Real (CPUz) ή BIOS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για real. Καλά δεν αποκλείεται να έχει πέσει σε μέτριο κομμάτι και από τη στιγμή που είναι οκ σε θερμοκρασίες και δεν έχει throttling τότε δεν υπάρχει και θέμα προφανώς, απλά αναρωτιέμαι αν δοκίμασε και με λιγότερο και δεν του έκατσε. Για αυτό τον ρωτάω τι ρυθμίσεις έβαλε στο bios. Εγώ είμαι με 1,404v σε 4,5ghz με την ίδια μητρική (GA-990-UD3: offset +0.025, llc medium). Εσύ τα 4,4ghz πως τα έχεις πιάσει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 κομμάτια έχουν πέσει στα χέρια μου 8320 και παίζουν στα 4.4GHz με 1.41V (CPUz). Μπορεί να ανέβει και λίγο παραπάνω.
Κοιτάξτε μήπως δεν είστε σταθεροί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το σήκωσα στα 4.6GHz από τα 4.4GHz, μιας και η μεταφορά του ψυγείο στο μπροστινό μέρος του συστήματος μου έδωσε σχεδόν 10C κάτω.
Στην αρχή την τάση την τσίμπησα 3 φορές ώστε να είμαι σίγουρος και τώρα την έριξα μια. Δηλαδή δύο σκαλοπάτια παραπάνω απ' ότι ήμουν στα 4.4GHz.
1.44V η τάση. Θερμοκρασίες σε Full Load 50C (Prime πρώτη επιλογή Stress CPU Maximum Heat) με 20C θερμοκρασία δωματίου. Νομίζω είναι πολύ καλά.

 

Edit

Έφαγα κόλλημα (Όχι BSOD - οπότε δείχνει ότι είμαι πολύ κοντά στο όριο του Stability) οπότε πήγα πάλι στα τρία επίπεδα πάνω και συγκεκριμένα 1.464V. Εδώ λογικά πρέπει να είναι κομπλέ. Αν όμως δεν είναι θα γυρίσω πάλι στα 4.4GHz, καθώς η παραπάνω τάση θα είναι δυσανάλογη της αύξησης της συχνότητας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με σκετο multiplier oveclock στα 1.41 δεν παιζει στα 4.4 σταθερα (τρωει error στο prime ο 2ος πυρηνας). Υπαρχει περιπτωση να φταιει οτι τον εχω σε 4πινη τροφοδοσια? Εχω χασει το 8pino που ειχε το τροφοδοτικο για τη CPU :(


Δεν ειναι αυτο το θεμα ρε τρελε , τι να τα κανω τα 140fps σε οθονη με 60hz refresh rate ? :P

Το θεμα μου ειναι τα framedrops , με vulkan ειναι λιγο καλλυτερα βεβαια αλλα και παλι πεφτουν σε καποια fights στα ~60 και γινεται αισθητη η διαφορα , χαλει το "smoothness" :S

Ξερω παλιο το post, αλλα ειπα να απαντησω μπας και το δεις. Ποσο σιγουρος εισαι οτι φταιει η CPU για τα drops στα fights? Στο λεω γιατι με τον 8350 σε stock παιζω avg 120 και τα minimum που γραφει το CAM (monitoring της nzxt) ειναι πανω απο 85.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με σκετο multiplier oveclock στα 1.41 δεν παιζει στα 4.4 σταθερα (τρωει error στο prime ο 2ος πυρηνας). Υπαρχει περιπτωση να φταιει οτι τον εχω σε 4πινη τροφοδοσια? Εχω χασει το 8pino που ειχε το τροφοδοτικο για τη CPU :(

Ξερω παλιο το post, αλλα ειπα να απαντησω μπας και το δεις. Ποσο σιγουρος εισαι οτι φταιει η CPU για τα drops στα fights? Στο λεω γιατι με τον 8350 σε stock παιζω avg 120 και τα minimum που γραφει το CAM (monitoring της nzxt) ειναι πανω απο 85.

Καλό είναι να το βάλεις το 8πινο. 

Το ότι δεν τρως BSOD σημαίνει ότι είσαι αρκετά κοντά στο Stability. Δώσε ένα παραπάνω και βλέπεις. Για τα 4.4GHz, χρειάζεσαι 1.41+++ Real τάση, όχι BIOS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να το βάλεις το 8πινο. 

Το ότι δεν τρως BSOD σημαίνει ότι είσαι αρκετά κοντά στο Stability. Δώσε ένα παραπάνω και βλέπεις. Για τα 4.4GHz, χρειάζεσαι 1.41+++ Real τάση, όχι BIOS.

 

αυτο ισχυει και για τον 8350 μου ?

 

τι εννοεις real ταση, οχι ΒΙΟΣ ?. Η ταση απο το ΒΙΟΣ αλλαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ συχνά η τάση που δίνουμε στο BIOS είναι διαφορετική από την πραγματική τάση που εφαρμόζεται στο Chip. Συνήθως είναι μικρότερη. Προσοχή, αυτό δεν είναι Vdroop. Vdroop είναι όταν κατά το Load η τάση πέφτει. Αυτό είναι ένα πολύ συνηθισμένο λάθος που αναπαράγεται συνεχώς.

Ένας εύκολος τρόπος για να καταλάβουμε αν έχουμε Vdroop είναι να απενεργοποιήσουμε όλες τις διαχειρίσεις ενέργειας. Έτσι κατά την είσοδο στο λειτουργικό θα έχουμε τη μέγιστη συχνότητα και τάση πάντα, ανεξαρτήτου Load.

Αν δώσουμε φορτίο στο σύστημα και η τάση του CPU πέσει, τότε αυτό είναι Vdroop. Αν για παράδειγμα έχουμε μπει στο λειτουργικό με τάση 1.40V και συχνότητα ας πούμε 4.3GHz σε Idle και με το που τρέξουμε Prime95 η τάση πάει 1.38, σημαίνει ότι έχουμε Vdroop 0.02V.

 

Όταν λέω πραγματική τάση είναι η τάση που διαβάζεται εκείνη την ώρα από κάποιο πρόγραμμα όπως το CPUz.

 

 

Επίσης όταν τρέχουμε Prime95 η καλύτερη μέθοδος για το Stability είναι το Blend. Η πρώτη επιλογή για Maximum Heat που στρεσάρει το CPU δεν βγάζει κάποιες φορές λάθος.

Προσωπικά για να δω το Stability τρέχω 3Dmark, Prime, OCCT, Cinebench, AIDA64 Stability Test. Μετά με το Blender κατεβάζω διάφορα έτοιμα Projects από εδώ και τα τρέχω να δω τι συμβαίνει.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...