Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Από κάτω προς τα πάνω αποκλείεται. Από πάνω προς το motherboard ναι.

Οχι οχι! Η ψυκτρα παιρνει αερα απο την gpu και τον βγαζει απο το πανω μερος του κουτιου και ο ανεμιστηρας ειναι κατω απο την ψυκτρα και σπρωχνει αερα, για να καταλαβεις προς ποια κατευθυνση παει ο αερας. Ακομα και σε stock volts με offset δλδ στο 0.00 και ενα πολυ ελαφρυ oc στα 3.9ghz αλλα μονο με bus speed oc και οχι με multiplier ακομα μου το κανει! Εχω την 970a-ud3 rev3.0, και εχω ενα φανακι μπροστα χαμηλα να βαζει αερα και ενα φανακι πισω να βγαζει και την ψυκτρα ας πουμε να βγαζει προς τα πανω. γινεται να ζεστενονται τοσο πολυ τα vrms σε stock volts? αγορασα πριν 2 βδομαδες μια rx 580 και στο battlefield 1 εχω τρελο bottleneck απο τον cpu και προσπαθω να κανω οτι μπορω για να τον ανεβασω λιγο! μολις μπορεσω λογικα θα παω σε ryzen 5 αλλα δεν υπαρχει σαλιο αυτην την στιγμη! Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι llc έχεις; Ξέρω για τις Rajintek, είναι λίγο κουλές η αλήθεια είναι (αναλόγως και το tower βέβαια, σε μερικούς βολεύει) αλλά δεν είναι πρόβλημα αυτό. Βάλε ένα φανάκι με κάποια πατέντα να φυσάει στις vrm, είτε από εμπρός

post-60587-0-64141400-1493993858_thumb.jpg

είτε από πίσω, (αν είσαι μερακλής :P )

post-60587-0-61076300-1493993918_thumb.jpg

πιστεύω θα κάνει δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι llc έχεις; Ξέρω για τις Rajintek, είναι λίγο κουλές η αλήθεια είναι (αναλόγως και το tower βέβαια, σε μερικούς βολεύει) αλλά δεν είναι πρόβλημα αυτό. Βάλε ένα φανάκι με κάποια πατέντα να φυσάει στις vrm, είτε από εμπρός

attachicon.gifLL.jpg

είτε από πίσω, (αν είσαι μερακλής :P )

attachicon.gifIMG_0129_zps6e44708c.jpg

πιστεύω θα κάνει δουλειά.

 

Δυστυχως στο LLC εχω μονο 2 επιλογες regular και extreme (και το auto φυσικα). Το  βαζω στο regular οπου πεφτουν τα volts σε load γτ με το extreme ανεβαινουν και σε αρκετα μεγαλο βαθμο. Ειχα χτυπησει μεχρι και 1.512volts καποια στιγμη οταν ειχα το extreme και σταματησα αμεσως το stress test. Δλδ πιστευεις οτι ειναι τα vrms? Γιατι μου εχει τυχει αρκετες φορες μαλιστα απο boot μολις ανοιξει το pc και ανοιξω το hw monitor οι 6 απο τους 8 πυρηνες να ειναι κλειδωμενοι στα 1.4GHz και οι αλλοι 2 κανονικα χωρις στρες τεστ χωρις τπτ, απλα απο boot. Μηπως δλδ μπορει να φταιει κατι αλλο? θα δοκιμασω μαλλον το φανακι απο την στοκ ψυκτρα να δω πως παει. μπορω να παρακολουθησω καπου τις θερμοκρασιες των vrms? και μεχρι ποιο ειναι περιπου το οριο οπου μετα θα αρχισει το throttling? Ευχαριστω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι llc έχεις; Ξέρω για τις Rajintek, είναι λίγο κουλές η αλήθεια είναι (αναλόγως και το tower βέβαια, σε μερικούς βολεύει) αλλά δεν είναι πρόβλημα αυτό. Βάλε ένα φανάκι με κάποια πατέντα να φυσάει στις vrm, είτε από εμπρός

attachicon.gifLL.jpg

είτε από πίσω, (αν είσαι μερακλής :P )

attachicon.gifIMG_0129_zps6e44708c.jpg

πιστεύω θα κάνει δουλειά.

Τι μου θύμησες τώρα!

Κάπως έτσι το είχα κάνει σε Socket 755 με τον Q6600 τότε. Θυμάμαι που οι βίδες του 775 ήταν ακριβώς ώστε να ταιριάζει ένας 80άρης αν δεν θυμάμαι καλά ανεμιστήρας. Φοβερή πατέντα, όχι άσχημη και οι θερμοκρασίες στα πατώματα.

post-115429-0-36333600-1493997510_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πιο πάνω extreme llc και gigafail συνήθως δεν πάνε καλά μαζί. Άστο σε regular επομένως (τσέκαρες να δεις αν έχεις το τελευταίο bios;) Τώρα αυτό που λες για τους πυρήνες είναι φυσιολογικό εφόσον έχεις ενεργοποιήσει κάποιο power plan με energy saver και σε εμένα συμβαίνει. Γιατί να θες να είναι στην τσίτα όλοι οι πυρήνες συνέχεια χωρίς λόγο; Τέλος όσον αφορά τη θερμοκρασία στα vrm ερχόμαστε στα δύσκολα: απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει αισθητήρας εκεί οπότε δύσκολα να το βρεις ακριβώς, εγώ απλά κοιτάζω τις υπόλοιπες θερμοκρασίες (tmpin1,2,3 = SB,NB,CPU αν δεν κάνω λάθος) να μην ξεπερνάνε τους 60 βαθμούς. Βασικά το καταλαβαίνεις από όταν αρχίζει να throttlάρει ο επεξεργαστής σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εχω το τελευταιο μη-beta bios FC αν δεν κανω λαθος! Εχω απανεργοποιησει ολα τα power saving (Cool n Quiet, C16 κτλ κτλ). Εχω βαλει τα παντα στο manual (για να μην ειναι στο auto) στα stock settings απο volts και clocks και ανεβασα το bus speed απο τα 200 στα 220 για να παω στα 3.9GHz περιπου απο 3.6GHz που ημουν. Eβαλα το ανεμιστηρακι πανω στα vrms οπως μου ειπες (δεν μπορεσα να το βαλω καλυτερα λογο της ψυκτρας) και εκλεισα τον πισω ανεμιστηρα για να μην τραβαει τον αερα απο τον μικρο στα vrms. Και τωρα αυτο που συμβαινει ειναι οτι ουτε ενα λεπτο στο prime95 και ανεβοκατεβαινω απο 3.6 στα 3.9 και το αντιθετο ενω σε idle ειναι μονιμα στα 3.9GHz.

18336733_1559384907404864_1146125599_n.j

18337217_1559385004071521_1822508253_n.j

18309117_1559397494070272_479379399_n.jp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θερμοκρασίες εντάξει είσαι πάντως. Δεν ξέρω γιατί μπορεί να πηγαίνει στα 3,6ghz, (μήπως έχεις το turbo ενεργοποιημένο; ) αλλά γιατί αλλάζεις το fsb και όχι το multiplier που είναι και το πιο απλό και σίγουρο; Το fanάκι δεν χωράει κάτω από την ψύκτρα; (άσχετο απλά για να μην είναι έτσι)

post-60587-0-38240100-1494020318_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βρε η 990xa-ud3 είναι απλά εγώ έχω την rev.3. Ρίξε μια φώτο αν δεν βαριέσαι.

Nα και η  δικια μου αλλα οταν παω να κατεβασω με παει  ayto μονο του! 

post-313518-0-39530400-1494679656_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον μαγκες, μολις εβαλα υδροψυξη στον 8350 μου και εκανα αλλο ενα try να clockaro. Στα 4.0ghz (stock δηλαδη) ζηταει 1.25V. Στα 4.3 ζηταει 1.3v, αλλα για να παει στα 4.4 θελει (κρατηθειτε) 1.435!!! Για τα 4.6 ζηταει 1.464, και για το μαγικο 4.8ghz 1.516V. Μητρικη εχω την 970 pro gaming aura. Ολα τα νουμερα ειναι μετα απο Occt και prime, οποτε λογικα ειμαι stable.

Στο 1.516 να το αφησω, η σε κανα μηνα θα το κλαιω? Απο θερμοκρασιες ειναι κομπλε, σε stress test ειμαι περιπου 25 βαθμους margin απο οτι λεει το AMD overdrive. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τάση 1.5V δεν υπάρχει περίπτωση να μην βαράς 65C+++ με ότι ψήξη και να έχεις.
Άστο στα 4.4GHz ή στα 4.6GHz. Λογικές οι τάσεις που σου ζητάει για αυτές τις συχνότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μαγκες, μολις εβαλα υδροψυξη στον 8350 μου και εκανα αλλο ενα try να clockaro. Στα 4.0ghz (stock δηλαδη) ζηταει 1.25V. Στα 4.3 ζηταει 1.3v, αλλα για να παει στα 4.4 θελει (κρατηθειτε) 1.435!!! Για τα 4.6 ζηταει 1.464, και για το μαγικο 4.8ghz 1.516V. Μητρικη εχω την 970 pro gaming aura. Ολα τα νουμερα ειναι μετα απο Occt και prime, οποτε λογικα ειμαι stable.

Στο 1.516 να το αφησω, η σε κανα μηνα θα το κλαιω? Απο θερμοκρασιες ειναι κομπλε, σε stress test ειμαι περιπου 25 βαθμους margin απο οτι λεει το AMD overdrive.

Ο επεξεργαστής δικός σου ή μτχ;

Μου κάνει εντύπωση το ρεύμα που θέλει!!!

Πάντως από όσο θυμάμαι 1.4125 είναι το μαμά ρεύμα το οποίο είναι αρκετό μέχρι και τα 4500-4700 ανάλογα την περίπτωση για φυσιολογικό τσιπ και όχι χρυσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστής δικός σου ή μτχ;

Μου κάνει εντύπωση το ρεύμα που θέλει!!!

Πάντως από όσο θυμάμαι 1.4125 είναι το μαμά ρεύμα το οποίο είναι αρκετό μέχρι και τα 4500-4700 ανάλογα την περίπτωση για φυσιολογικό τσιπ και όχι χρυσό.

Δικος μου ειναι, 5 μηνες τον εχω. 

Με τάση 1.5V δεν υπάρχει περίπτωση να μην βαράς 65C+++ με ότι ψήξη και να έχεις.

Άστο στα 4.4GHz ή στα 4.6GHz. Λογικές οι τάσεις που σου ζητάει για αυτές τις συχνότητες.

Στα 1.5V το Overdrive δειχνει ~25 βαθμους margin. Ειμαι με την h100i. Με την noctua που ειχα πριν στα 1.40V σε stress εφτανε στο -10 μεσα σε 2-3 λεπτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι πολύ καλά από τάση, αλλά κάτι δεν πάει καλά και στις θερμοκρασίες.

 

Με ίδια ψύξη, στη Sabertooth, με 1.392-1.414V για 4.8 και 1.38 για 4.5, χειμώνα ότι και να κάνω είμαι 60-62, αλλά από Μάη το ρίχνω στο 4.5 γιατί αλλιώς πιάνω 65+ για πλάκα, στο balanced.

 

Πού τη μετράς τη θερμοκρασία? Με ποιό πρόγραμμα και ποιά μέτρηση κοιτάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι πολύ καλά από τάση, αλλά κάτι δεν πάει καλά και στις θερμοκρασίες.

 

Με ίδια ψύξη, στη Sabertooth, με 1.392-1.414V για 4.8 και 1.38 για 4.5, χειμώνα ότι και να κάνω είμαι 60-62, αλλά από Μάη το ρίχνω στο 4.5 γιατί αλλιώς πιάνω 65+ για πλάκα, στο balanced.

 

Πού τη μετράς τη θερμοκρασία? Με ποιό πρόγραμμα και ποιά μέτρηση κοιτάς?

Εχω το AMD overdrive το οποιο δειχνει αν δεν κανω λαθος το core temp. Επισης εχω και το corsair link το οποιο επιβεβαιωνει το overdrive. Εκει που πιανω υψηλες θερμοκρασιες ειναι στο tpin1, το οποιο αν δεν κανω λαθος αναφερεται στο cpu socket? Εκει ναι, φτανω μεχρι 70 σε stress testing. Παντως σε normal usage (games ας πουμε) εχει παει μεχρι 57. Στα 1.5 volt ολα αυτα. 

 

Με λιγα λογια, τα cores εχουν ακομα πολυ περιθωριο αλλα το CPU socket ειναι στα ορια απο θερμοκρασιες. Σωστα?

 

Επισης εχω ενα αλλο θεμα, αν δεν αφησω το bios στα default settings δεν δουλευει το cool and quiet. Ουτε τασεις ριχνει ουτε συχνοτητα σε idle. Aκομα και αν το μονο που πειραξω σε σχεση με τα defaults ειναι το multiplier, δεν  θα δουλευει το c&q. Aυτο ξεκινησε τωρα τελευταια που εκανα install το AI suite της asus. Καταραμενο software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε καθημερινή χρήση είσαι στους 57, Ok, καλά είναι.

 

Ζεσταίνει κι ο καιρός πλέον, βέβαια.

 

Όσο για το ΑΙ...μακρυά και καθόλου αγαπημένοι.

 

Δεν ξέρω ποιά έκδοση έχεις και αν και πόσο το έχουν βελτιώσει, αλλά ούτε για αστείο εγώ.

 

Τρεις φορές το έβαλα, τρεις το ξήλωσα...ούτε τα στοιχειώδη δεν έκανε σωστά (χώρια οι ασυμβατότητες, όπως αυτή που περιγράφεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...