Προς το περιεχόμενο

Heroes of the Storm (Blizzard MOBA)


GhostRiderLSOV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, KilliK είπε

τεσπα, προς το παρον παιζουμε το παιχνιδι που υπαρχει ακομη και ελπιζουμε για το καλυτερο δυνατο στο μελλον...

Ωραία τα γράφεις όλα αυτά αλλά πόσα λεφτά έχεις δώσει αν επιτρέπεται στο game;

Εγώ βλέπω διάφορους που παινεύονται ότι παίζουν ένα παιχνίδι (όποιο και αν είναι αυτό) και λένε με καμάρι ''εγώ δεν έχω δώσει ούτε 1 ευρώ''. Πως βρε γελοίε τότε θα συνεχίσει να υπάρχει το game αν όλοι σκέφτονται έτσι; Όλοι θα περιμένουν από τις whale να σκάσουν χιλιάρικα ώστε να συνεχίσουν να παίζουν και αυτοί.

 

Προσωπικά μόνο στο hearthstone έχω δώσει λεφτά και το έκανα για να ανταμείψω τους developers αφού παίζω από closed beta με πολλές ώρες στο ενεργητικό μου. Το hots πάντως από την αρχή που βγήκε (μην πω και από beta) ήταν αδύναμο και δεν τράβαγε κόσμο. Ίσως έφταιγε που ως ανταγωνισμό είχε lol και dota οπότε λογικό να το φάνε λάχανο. To sc2 χρόνια παραπαίει και πέραν κάτι hardcore κορεατών ποιος είχε ασχοληθεί σοβαρά μαζί του; Καλά για την μεγαλύτερη μαλακία της δεκαετίας το diablo 3 δεν θα μπω καν να το αναλύσω γιατί μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, κάπως πες το βελτίωσαν με το expansion του για να έρθει το ολικό ξεφτίλισμα στο blizzcon του 2018.

 

Με αυτά και με άλλα τι μένει; Το wow που είναι πανάρχαιο αλλά κρατάει ακόμα (το bfa απέτυχε αλλά πολλοί θα γυρίσουν για vanilla servers), το hearthstone που είναι ο βασιλιάς στα card games και το overwatch που αν και δεν κάνει τα νούμερα που θέλουν στο overwatch league ακόμα κρατάει γιατί έχει μεγάλη απήχηση στις μικρές ηλικίες.  Μπες σε ένα internet cafe και δες τι παίζει ο κόσμος: fortnite-pubg-lol-dota2-cs. Έχεις ακούσει η δει πολλούς να παίζουν hots/cs;  Πως να τα βάλει κάτω και να τα τραβήξει η blizzard για να προσελκύσει κόσμο; Ένα προιον περνάει την περίοδο της εισαγωγής-ανάπτυξης-ωριμότητας-παρακμής. Ας μην περιμένουμε κάθε game να υπάρχει για καναν αιώνα, ειδικά αν δεν φέρνει μπικικίνια.

 

Συμφωνώ πάντως πως η Activision είναι κακό που συμπτύχθηκε από τη Blizzard. Έχουν αρχίσει και γίνονται κινήσεις πρωτόγνωρες από την δεύτερη (και μόνο προς την αρνητική κατεύθυνση).

Εν κατακλείδι παίξε και απόλαυσε τα παιχνίδια που σου αρέσουν και αν μπορέσεις στήριξε τα. Ότι βρέξει ας κατεβάσει, εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

 

 

Fulgore μην μπεις καν στο κόπο να με παραθέσεις, ξέρουμε εγώ είμαι ο κακεντρεχής και η Blizzard η υπέρτατη εταιρία που έχει υπάρξει στο gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την εντυπωση οτι η μηχανη γραφικων οπως και στο wow ειναι για γελια και για κλαματα,ξεκιναω το παιχνιδι με 300 fps και υπαρχουν στιγμες που πεφτει στα 100

i7 8700k oc 5gz,gtx 1080ti evga ftw3 oc sta 2050 mhz, 16gb ram το παιχνιδι ειναι περασμενο σε nvme samsung εχει παρατηρησει καποιος ιδια συμπεριφορα ? τα settings ειναι στο ultra εκτος απο physics που το εχω off, αναλυση 1440p

Επεξ/σία από keravnos21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, keravnos21 said:

Εχω την εντυπωση οτι η μηχανη γραφικων οπως και στο wow ειναι για γελια και για κλαματα,ξεκιναω το παιχνιδι με 300 fps και υπαρχουν στιγμες που πεφτει στα 100

i7 8700k oc 5gz,gtx 1080ti evga ftw3 oc sta 2050 mhz, 16gb ram το παιχνιδι ειναι περασμενο σε nvme samsung εχει παρατηρησει καποιος ιδια συμπεριφορα ? τα settings ειναι στο ultra εκτος απο physics που το εχω off, αναλυση 1440p


i5 6600K, MSI 1060GTX 6GB, 8GB RAM, περασμένο σε SSD NVMe Samsung.
1440p ανάλυση και επειδή είχα tearing έχω V-Sync on, τα υπόλοιπα όλα Ultra.

Έχω κάποια θεματάκια από τα 60FPS πέφτω στα 20-30FPS αλλά παρατηρώ ότι ανεβαίνει και το latency, πέφτουν τα FPS και ανεβαίνει το latency στα 200+ms (Lag Spikes)
Αλλά ναι, πιστεύω ότι έχει poorly optimized και έχω δει πολλούς streamers και pro players να ρίχνουν επίτηδες τα settings.

Επίσης τα ίδια spikes/frame drops είχα και στα 1080p, με το ίδιο setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, KilliK said:

......

Τα κανανε σαλατα με το Diablo και την πληρωνει το HOTS.

Όχι ακριβώς, προφανώς και το DIablo ήταν το μεγαλύτερο fail της BlizzCon αλλά η αλήθεια είναι ότι οι αγώνες του HGC δεν έφεραν τον αναμενόμενο κόσμο.
Για την ακρίβεια θυμάμαι αρκετά πλάνα τα οποία ήταν από τον τελικό όπου περνούσε η κάμερα πάνω από τον κόσμο και ήταν πραγματικά άδειο το στάδιο.
Μόνο οι  3-5 πρώτες σειρές σχετικά γεμάτες και μετά τίποτα.
Ενώ σε αντίστοιχα τουρνουά DoTA & LoL δεν πέφτει καρφίτσα.
Όσο και να το αγαπώ το game, είναι αποτυχία... και για το κοινό των MOBA games και για την ίδια την Blizz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, σαν esports εχει σιγουρα αποτυχει, εδω απετυχε το SC2 ενω το word out ειναι οτι ουτε το OWL παει πολυ καλα. το θεμα ομως ειναι κατα ποσο το παιχιδι μπορει να βρει μια δευτερη ζωη εκτος της esports σκηνης. διοτι αν δεν μπορει, ειναι το πρωτο που θα πεσει θυμα της νεας καταστασης με την Activision..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν το βλέπω να μπορεί να κρατηθεί χωρίς esport σκηνή.
Ακόμη και με αυτή νομίζω ότι η database του μειώνεται συνεχώς, αν δεν γίνονται και αυτά τα leagues τότε χάνει πολύ από exposure και συνεπώς κόσμο.
Ολοένα και περισσότερος κόσμος το αφήνει (από επαγγελματίες μέχρι casual players) και η νέα γενιά των gamer βλέπει συνέχεια μπροστά της το LoL και την DoTA.

Αν παρακολουθήσετε λίγο το subreddit θα δείτε ότι η Blizz καθυστερεί να δώσει απαντήσεις σχετικά με το αν θα γίνει HGC του χρόνου με αποτέλεσμα οι περισσότερες ομάδες να μην μπορούν να κλείσουν sponsors.
Όπου οι sponsors πάνω-κάτω μέχρι τέλη Δεκέμβρη κλείνουν τις ομάδες για την νέα χρονιά.
Αν το αφήσει κιαλλο η Blizz θα μείνουν χωρίς sponsors οι ομάδες που σημαίνει ότι και να θέλει, ομάδες δεν θα βρίσκει μετά για να γίνονται τα games!

Ο Khaldor (caster) πλέον το γύρισε στο WC3... ο Tryksler (caster) το γύρισε σε full time streamer, οι ομάδες πιέζουν μέσω του twitter την Blizz και αυτή σφυρίζει αδιάφορα...

Επεξ/σία από XPHSTOS_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικώς επειδή παρακολουθώ κάμποσους streamers hots εδώ και καιρό, υπάρχει πολύ γκρίνια για την κατάσταση του παιχνιδιού εδώ και τουλάχιστον 1.5 χρόνο. Είδικα μετά από το φιάσκο με τα placements πριν από κάμποσες seasons που μπήκαν όλοι masters και έγινε χαμός με το matchmaking και το personal adjustment. Βλέπεις ανθρώπους που παίζουν εδώ και χρόνια και τελειώνουν seasons max diamond με ελάχιστα matches και ξαφνικά στις τελευταίες seasons να μπαίνουν high masters με MMR μεγαλύτερο από grandmasters.

Καλό ή κακό η γκρίνια των streamers επηρρεάζει πολύ τον κόσμο και δεν βοηθάει ότι το hots είχε τριτοκλασάτη αντιμετώπιση από τη blizzard με ελάχιστο προσωπικό και features που ζητάει ο κόσμος εδώ και χρόνια (καλύτερο και balanced matchmaking για quick play π.χ.) να τα βάζει με το ζόρι και προβληματικά. Ακόμα και ο Grubby, ο πιο positive streamer hots το παράτησε και έβλεπες για πολύ καιρό τον εκνευρισμό του παρόλο που προσπαθούσε να το κρύψει.

Α και τώρα το θυμήθηκα, το balancing... είναι με διαφορά το χειρότερο από οποιοδήποτε moba με αργά patches και όχι επαρκώς δοκιμασμένες αλλαγές. Παίζει να είανι το χειρότερα balanced παιχνίδι της Blizzard και αυτό λέει πολλά.

Επεξ/σία από Aruil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, nipoa είπε

ολα μου πανε μαμιοντας τα τελευταια 5 χρονια. αυτη θα ειναι η χαριστικη βολη, δε θα αντεξω κατι τετοιο αν ισχυει

Ε ναι, άντε να αντέξει κάποιος ατύχημα που θα τον καθηλώσει σε μια αναπηρική καρέκλα, άντε να αντέξει τον χαμό του παιδιού του από λευχαιμία, άντε να του πάρουν το σπίτι οι τράπεζες και να μείνει άστεγος. Αυτά νταξ, παλεύονται πες κλαιν.... αλλά να πέσει η μετοχή της blizzard;

Μιλάμε για καταστροφή άνευ προηγουμένου.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και επίσημη δήλωση. https://news.blizzard.com/en-us/blizzard/22833558/heroes-of-the-storm-news

Δεν αμφιβάλλω ότι θα κρατήσουν το παιχνίδι νεκροζώντανο, αλλά με ανακοίνωση για ακύρωση πρωταθλημάτων και μετακίνηση developers σε άλλα projects (όπως είδα ένα comment "we got diablo'd boys") τα σημάδια δεν είναι καλά για τι support θα υπάρχει και πόσο γρήγορα θα μειωθεί ο κόσμος που παίζει.

Επεξ/σία από Aruil
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...