Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές του iPad Air στην Ελλάδα και οι μειώσεις τιμών των iPad 2 και iPad mini


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η μεγάλη "αισχροκέρδεια"της Apple είναι ότι κοστολογεί με 100 περίπου ευρώ το "βήμα" από 16GB στα 32GB και από τα 32GB στα 64GB περίπου στα 100 ευρώ, ακριβώς όσο το είχε όταν βγήκε το iPad 1. Tο ίδιο διάστημα οι τιμές της μνήμης NAND MLC από την οποία φτιάχνονται οι SSD και συνεπώς και η μνήμη του iPad έχει πέσει θεαματικά και σήμερα παίρνεις καλύτερο και ταχύτερο δίσκο SSD 240 όσο έπαιρνες τότε τα 32GB, 

Χρειάζεται να πω περισσότερα??


η υπαρξη του ipad 2 ειναι για να προωθησει τις πωλησεις του 5.

Η επειδή η Apple θεωρεί τον κόσμο αφελή... Μαζί με αυτούς και τον υπογράφοντα (έχω δύο iPad)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500-900 για ενα tablet. Θα έλεγα οτι έχουν ξεφύγει, αλλά αυτό δεν είναι καινούργιο. Όσο υπάρχουν κοροοιδα όμως που τα αγοράζουν χαζοί είναι να ρίξουν τις τιμές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@keepgoing

Το κορόιδα, χαζοί, πρόβατα μπεεε και τα λοιπά δεν το σχολιάζω έχω βαρεθεί.

 

Σε πληροφωρώ ότι η Apple εάν ένα προϊόν της δεν πουλάει πλέον τόσο ώστε να συμφέρει προτιμά να διακόψει την παραγωγή του παρά να ρίξει εξευτελιστικά την τιμή του για να προσπαθήσει να συνεχίσει την πώλησή του με γελοίο περιθώριο κέρδους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500-900 για ενα tablet. Θα έλεγα οτι έχουν ξεφύγει, αλλά αυτό δεν είναι καινούργιο. Όσο υπάρχουν κοροοιδα όμως που τα αγοράζουν χαζοί είναι να ρίξουν τις τιμές;

 

αν δε σου αρέσουν, δεν αγοράζεις. τι πιο απλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

500-900 για ενα tablet. Θα έλεγα οτι έχουν ξεφύγει, αλλά αυτό δεν είναι καινούργιο. Όσο υπάρχουν κοροοιδα όμως που τα αγοράζουν χαζοί είναι να ρίξουν τις τιμές;

 

ή απλά εκτιμάς αυτό που παίρνεις και πληρώνεις τη δουλεια όλων των ανθρώπων που βρίσκονται πισω απο ολη αυτη τη βιομηχανια και δεν τα περιμενεις ολα τζαμπα. Αλλιως θα ερθει και εκεινη η στιγμη που θα περιμενουν και απο εσενα να δουλευεις τζαμπα. Οταν αγοράζεις ενα τσιπακι δεν αγοραζεις το πυριτιο. Αν δε συμφωνεις δεν αγοραζεις αλλιως ο θυμος σου δειχνει ποσο πολυ θα ηθελες ενα τετοιο μηχανημα το οποιο δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης για να σε εξοργισει τοσο πολυ η τιμη του. Προσωπικα εχω πληρωσει εξωφρενικοτερα περιθωρια κερδους σε καφε. Προσωπικα δεν εχω αγορασει ποτε προιον της apple και θεωρω πως το να βρισω οποιονδηποτε αγορασει με υποτιμα ως ατομο.

Επεξ/σία από disqualified
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοίπον, κατά την γνώμη μου το iPad mini with retina display είναι φοβερό. Αν και τσιμπάει λίγο στην τιμή, τα αξίζει γιατί θα το έχεις άνετα τα επόμενα 4 χρόνια, έχοντας βέβαια και την τελευταία έκδοση λογισμικού και χωρίς να κολλάει. Αν πάρεις android tablet για κάνα χρόνο θα έχεις το τελευταίο λογισμικό αλλά μετά πιθανόν να μην μπορεί να αναβαθμιστεί στα καινούργια λογισμικά και να κολλάει. Εγώ έτσι πιστεύω. Το ψάχνω τόσο καιρό. Εντάξει τα android είναι φοβερά αλλά τα ios 7 που βγήκαν τώρα δεν υπάρχουν και είναι εξερετικά γρήγορα και συνεχίζουν να τα κάνουν γρηγορότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ipad mini βελτιώθηκε πάρα πολύ το ipad εγινε λιγο μικρότερο και η διαφορά στην τιμή τους μίκρυνε ενω δεν επεσε και πολυ η τιμη του αρχικου ipad mini. Είναι πραγματική σπαζοκεφαλιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό το "για πρώτη φορά η Apple διαθέτει στην αγορά και μοντέλο με χωρητικότητα 128 GB" τι το θέλατε? Και το προηγούμενο μοντέλο Ipad 4(ή νέο Ipad όπως το ονόμασε η Apple)υπήρχε σε χωρητικότητα 128 GB βλ.

http://www.skroutz.gr/s/2858519/Apple-iPad-4th-Generation-Retina-Display-Wifi-128GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό το "για πρώτη φορά η Apple διαθέτει στην αγορά και μοντέλο με χωρητικότητα 128 GB" τι το θέλατε? Και το προηγούμενο μοντέλο Ipad 4(ή νέο Ipad όπως το ονόμασε η Apple)υπήρχε σε χωρητικότητα 128 GB βλ.

http://www.skroutz.gr/s/2858519/Apple-iPad-4th-Generation-Retina-Display-Wifi-128GB.html

το τριτο ipad ηταν το νεο ipad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να πούμε τα μηχανήματα αυτά είναι κοσμήματα.

Τέλος.

Όσο για το πόσο κάνουν και τα λοιπά, απλά να σας πώ ότι δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης και όποιος έχει τα λεφτά τα αγοράζει.

καλα το γραψες.

κοσμηματα.

εμφανιση στο μαξιμουμ,χρησιμοτητα μηδεν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το γραψες.

κοσμηματα.

εμφανιση στο μαξιμουμ,χρησιμοτητα μηδεν.

 

γιατί ρε παιδιά τόση μανία με τα προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας;

στη τελική ο όρος χρησιμότητα έχει άλλη έννοια για σένα, και άλλη για εμένα, σωστά; εγώ μπορεί να το θέλω για να βλέπω καμιά ταινία και για ιντερνετ, εσύ για σοβαρή δουλειά γραφείου.

όπως κι αν έχει το πράγμα όμως, κανείς δε μας υποχρεώνει να μας αρέσει το μηχάνημα οποιασδήποτε επιχείρησης, όπως κι αν λέγεται. τα συμπεράσματα όμως για το τι είναι χρήσιμο ή όχι δεν υπολογίζουν τις ανάγκες και την αγοραστική δύναμη του καθενός. άσε που δε προσθέτουν τίποτα στη συζήτηση.

όσο για τις τιμές, περίπου αυτές περιμέναμε όλοι μας. δε θα πήγαινε ποτέ να χτυπήσει κανένα νέξους- δεν ταιριάζει με τη στρατηγική και τη φιλοσοφία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ρε παιδιά τόση μανία με τα προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας;

στη τελική ο όρος χρησιμότητα έχει άλλη έννοια για σένα, και άλλη για εμένα, σωστά; εγώ μπορεί να το θέλω για να βλέπω καμιά ταινία και για ιντερνετ, εσύ για σοβαρή δουλειά γραφείου.

όπως κι αν έχει το πράγμα όμως, κανείς δε μας υποχρεώνει να μας αρέσει το μηχάνημα οποιασδήποτε επιχείρησης, όπως κι αν λέγεται. τα συμπεράσματα όμως για το τι είναι χρήσιμο ή όχι δεν υπολογίζουν τις ανάγκες και την αγοραστική δύναμη του καθενός. άσε που δε προσθέτουν τίποτα στη συζήτηση.

όσο για τις τιμές, περίπου αυτές περιμέναμε όλοι μας. δε θα πήγαινε ποτέ να χτυπήσει κανένα νέξους- δεν ταιριάζει με τη στρατηγική και τη φιλοσοφία.

δεν κραζω τα προιοντα της συγκεκριμενης εταιρειας,κραζω διαφορα προιοντα απο οποιαδηποτε εταιρεια τα οποια τα θεωρω χαζα και ανουσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τριτο ipad ηταν το νεο ipad

OK. New Ipad ήταν το Ιpad 4. Aυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι το άρθρο εσφαλμένα αναφέρεται σε νέα χωρητικότητα 128 GB ενώ αυτή υφίσταται από 5.2.2013

http://mashable.com/2013/02/05/ipad-128gb/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@keepgoing

Το κορόιδα, χαζοί, πρόβατα μπεεε και τα λοιπά δεν το σχολιάζω έχω βαρεθεί.

 

Σε πληροφωρώ ότι η Apple εάν ένα προϊόν της δεν πουλάει πλέον τόσο ώστε να συμφέρει προτιμά να διακόψει την παραγωγή του παρά να ρίξει εξευτελιστικά την τιμή του για να προσπαθήσει να συνεχίσει την πώλησή του με γελοίο περιθώριο κέρδους.

Κακο δικο σας!

Και το εξευτελιστικες τιμες με το λογικες τιμες,καποτε πρεπει να μάθετε να τα ξεχωρίζετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...