Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που πραγματικά δε θα εξαλειφθεί πότε...

 

ανεβάζω μια αγγελία σε πολυ νορμαλ τιμή (φάνηκε αλλωστε απ'τα 15 πμ που ελαβα σε 10 λεπτα και πωλήθηκε κιολα) και γράφω ξεκάθαρα. "οχι παζάρια, όχι ανταλλαγές".

 

Ε τα 3 πμ ήταν φιλε τόσα δινω, παρα να βρεθούμε.

Τόσο το παίρνω τώρα.

και πάει λέγοντας...αρχιζω να το απολαμβάνω.

Πλεον εγω δεν απανταω σε τετια μυν.οταν λεω ΟΧΙ ΠΑΖΑΡΙΑ Η ΤΙΜΗ ΤΕΛΙΚΗ και ο αλλος δεν το καταλαμβαινει,συμαινει οτι δε σεβεται τον ορο που εβαλα στην αγγελια.αρα γιατι να  σεβαστω και γω αυτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τους λες όχι παζάρια και όχι μόνο κάνουν παζάρια αλλά ζητάνε και να τους το πας εσυ στον τόπο τους να το δούνε. Δηλαδή σου ζητάνε να κόψεις από την τιμή κα επιπλέον να βάλεις βενζίνες ή εισιτήρια να τους το πας όποτε να χάσεις και από εκεί. Κάποιοι έχουν παρεξηγήσει το νόημα της αγγελίας. Επιτέλους καταλάβετε το δεν βάζει κάποιος αγγελία για κάτι επειδή έχει οικονομική ανάγκη (εκτός και αν το αναφέρει στην αγγελία) αλλά γιατί θέλει να πουλήσει κάτι που δεν το χρειάζεστε και όχι να το σκοτώσει. Το ότι είστε από κάποια μεγάλη πόλη δεν σημαίνει ότι οποίοσδηποτε επαρχιώτης που πουλάει κάτι είναι αναγκασμένος να σας το φέρει και στο σπιτάκι σας απέξω να το δείτε για να του κάνετε την χάρη μετά από παζάρια να το πάρετε στην τελική μην σώσετε και το πάρετε ποτέ σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν όμως κάποιος εδώ μέσα γράφει κατάθεση ποτέ και πουθενά πέφτουνε όλοι να τον φάνε, με δικαιολογίες όλοι δεν είναι ίδιοι, εγώ έκανα κατάθεση και όλα πήγαν καλά, η αντικαταβολή δεν σε διασφαλίζει, αν ο άλλος θέλει να σε κλέψει το κάνει και από κοντά κτλ κτλ.

Η κατάθεση ΔΕΝ διασφαλίζει τον αγοραστή σε τίποτα . Έχεις δίκαιο ότι όλες οι λαμογες έχουν γίνει με κατάθεση. Συμφωνώ απόλυτα να υπάρχει το μήνυμα με κόκκινα γράμματα που θα προειδοποιεί τώρα αν ο άλλος θέλει να κάνει κατάθεση κακό δικό του. Έχω βαρεθεί να βλέπω λογαριασμούς με μηδέν ή μια δυο αξιολογήσεις να απαιτούν κατάθεση. Ρε ας σοβαρευτούμε λίγο εδώ καταστήματα online μεγάλα και την κατάθεση την έχουν σαν έναλλακτικη επιλογή και ο κάθε ένας τυχάρπαστος ιδιώτης άγνωστος εδώ μέσα απαιτεί κατάθεση; Με ποια εγγύηση; με ποια εξασφάλιση ; να εμπιστευτώ τι την καλή του την καρδιά;

Τώρα αν κάποιος θέλει σε κάποιον με 40-50 αξιολογήσεις να κάνει κατάθεση ας πάρει τα ρίσκα του. Εγώ πάντως εάν αυτό που ψάχνω δεν το βρω να το δίνει κάποιος με αντικαταβολή ή συνάντηση χέρι χέρι προτομή να δώσω κάποια ευρώ παραπάνω παρά να κλαίω τα χρήματα μου....

Προσωπικά στις πωλήσεις μου ζητάω μόνο κατάθεση. Πλέον όμως έχω κοντά στις 50 θετικές και αρκετή παρουσία στο φόρουμ για να έχω το θάρρος να το ζητήσω. Όπως ζητάω μόνο κατάθεση στις πωλήσεις μου όμως, έτσι κάνω κι εγώ κατάθεση σε άτομα με πολλέεεες θετικές. 

Η διαφορά όμως είναι ότι εγώ γνωρίζω ότι την συγκεκριμένη στιγμή που κάνω κατάθεση, παίρνω ένα ρίσκο που στο μυαλό μου μειώνεται όσο αυξάνονται οι θετικές αξιολογήσεις του πωλητή. Δυστυχώς όμως υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν καταλαβαίνουν καν το ρίσκο που παίρνουν με την κατάθεση, γι αυτό και πρότεινα τη συγκεκριμένη τακτική.

Όσο πιο ενημερωμένος είναι ο άλλος τόσο λιγότερο πιθανό είναι να την πατήσει. Ας ενημερωθεί λοιπόν ο μέσος χρήστης που μπαίνει μόνο για τις αγγελίες εδώ μέσα, έστω και με αυτόν τον στοιχειώδη τρόπο ότι "ξερεις κατι? δες λιγο και αυτο το εργαλειο που λεγεται αξιολογησεις, μην πας και βαζεις λεφτα σε τραπεζα στον καθε τυχαρπαστο, μην του στειλεις λεφτα με ταχυδρομικη επιταγη και μην του στειλεις μεσω friends and family στο paypal γιατι υπαρχουν και αυτοι που θελουν να σου φανε λεφτα".

Δηλαδή δεν μπορώ να σκεφτώ πιο άμεσο, εύκολο και απλό τρόπο να τον προειδοποιήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά στις πωλήσεις μου ζητάω μόνο κατάθεση. Πλέον όμως έχω κοντά στις 50 θετικές και αρκετή παρουσία στο φόρουμ για να έχω το θάρρος να το ζητήσω. Όπως ζητάω μόνο κατάθεση στις πωλήσεις μου όμως, έτσι κάνω κι εγώ κατάθεση σε άτομα με πολλέεεες θετικές.

Η διαφορά όμως είναι ότι εγώ γνωρίζω ότι την συγκεκριμένη στιγμή που κάνω κατάθεση, παίρνω ένα ρίσκο που στο μυαλό μου μειώνεται όσο αυξάνονται οι θετικές αξιολογήσεις του πωλητή. Δυστυχώς όμως υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν καταλαβαίνουν καν το ρίσκο που παίρνουν με την κατάθεση, γι αυτό και πρότεινα τη συγκεκριμένη τακτική.

Όσο πιο ενημερωμένος είναι ο άλλος τόσο λιγότερο πιθανό είναι να την πατήσει. Ας ενημερωθεί λοιπόν ο μέσος χρήστης που μπαίνει μόνο για τις αγγελίες εδώ μέσα, έστω και με αυτόν τον στοιχειώδη τρόπο ότι "ξερεις κατι? δες λιγο και αυτο το εργαλειο που λεγεται αξιολογησεις, μην πας και βαζεις λεφτα σε τραπεζα στον καθε τυχαρπαστο, μην του στειλεις λεφτα με ταχυδρομικη επιταγη και μην του στειλεις μεσω friends and family στο paypal γιατι υπαρχουν και αυτοι που θελουν να σου φανε λεφτα".

Δηλαδή δεν μπορώ να σκεφτώ πιο άμεσο, εύκολο και απλό τρόπο να τον προειδοποιήσεις.

Συμφωνώ σε όλα όσα λες αλλά όσες φορές διάβασα θέματα με εξαπάτηση όλα μα όλα ήταν με κατάθεση και όλα με χρήστες με μηδενικές αξιολογήσεις. Μα καλά τόσο μ....... είναι ορισμένοι ; είναι δυνατόν να τους λέει ένας με μηδενικές αξιολογήσεις να του κάνουν κατάθεση και αυτοί να δέχονται; Πάντως καλό είναι να υπάρχει ένα μήνυμα προειδοποίησης όπως σε κάποια αλλά site του στιλ " συναλλαγές με κατάθεση δεν εξασφαλίζουν τον αγοραστή" και από εκεί και πέρα ο καθένας να πράττει καθοπως του υπαγορεύει το μυαλό και η συνείδηση του.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορια μου συγνωμη που θα χαλασω το ονειρο αλλα οι αξιολογησεις δε σου διασφαλιζουν τη συναλλαγη,ειναι ενας καλος γνωμονας αλλα σε καμια περιπτωση δεν αποτελει φερεγγυοτητα εις το επακρο.

Υποψιν οτι το λεω σαν παθων αφου ατομο με αρκετα υψηλο ποσοστο αξιολογησεων και μαλιστα ολων θετικων καποτε μου πουλησε αντικειμενο πολυ κατωτερο απο αυτο που μου περιεγραψε και μαλιστα δεν δεχθηκε και "παζαρι" 10€ στηριζομενος στην ποιοτητα του αντικειμενου,το μονο που με εσωσε ηταν πως στο "πακεταρισμα" που εκανε εβαλε ενα φακελο με αφρολεξ ο οποιος ειχε τα πληρη στοιχεια του κι ετσι κατορθωσα να τον βρω και με ασφυκτικες πιεσεις να παρω τα λεφτα μου πισω.

Οποτε συγνωμη αλλα για μενα ολοι ειναι φερεγγυοι μεχρις ενος σημειου και ολοι θελουν προσοχη γιατι αν καποιος με πολλες αξιολογησεις θελησει να σπρωξει και λιγη σαβουριτσα μπορει να το κανει ευκολοτερα με προφαση αυτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορια μου συγνωμη που θα χαλασω το ονειρο αλλα οι αξιολογησεις δε σου διασφαλιζουν τη συναλλαγη,ειναι ενας καλος γνωμονας αλλα σε καμια περιπτωση δεν αποτελει φερεγγυοτητα εις το επακρο.

Υποψιν οτι το λεω σαν παθων αφου ατομο με αρκετα υψηλο ποσοστο αξιολογησεων και μαλιστα ολων θετικων καποτε μου πουλησε αντικειμενο πολυ κατωτερο απο αυτο που μου περιεγραψε και μαλιστα δεν δεχθηκε και "παζαρι" 10€ στηριζομενος στην ποιοτητα του αντικειμενου,το μονο που με εσωσε ηταν πως στο "πακεταρισμα" που εκανε εβαλε ενα φακελο με αφρολεξ ο οποιος ειχε τα πληρη στοιχεια του κι ετσι κατορθωσα να τον βρω και με ασφυκτικες πιεσεις να παρω τα λεφτα μου πισω.

Οποτε συγνωμη αλλα για μενα ολοι ειναι φερεγγυοι μεχρις ενος σημειου και ολοι θελουν προσοχη γιατι αν καποιος με πολλες αξιολογησεις θελησει να σπρωξει και λιγη σαβουριτσα μπορει να το κανει ευκολοτερα με προφαση αυτες.

Κανείς δεν είπε ότι ότι οι αξιολογήσεις είναι απόλυτο μέσο για να εμπιστευτείς κάποιον. Είπαμε ότι μειώνει το ρίσκο έως ένα σημείο.

Καλώς ή κακώς και η αντικαταβολή έχει ρίσκο. Το μικρότερο ρίσκο είναι να πας να αγοράσεις χέρι με χέρι με όσο πιο εκτενή έλεγχο γίνεται. Και αυτό δεν είναι απολύτως ασφαλές, καθώς μπορεί αυτό που αγοράζεις να βγάλει πρόβλημα στη 1 βδομάδα, ή την επόμενη μέρα.

Οι συναλλαγές με μεταχειρισμένα έτσι είναι. Στατιστικά το να την πατήσεις με άτομο που έχει αρκετές αξιολογήσεις είναι πιο απίθανο από το να την πατήσεις από άτομο με 0 αξιολογήσεις.  Ή πορευόμαστε με αυτό το σύστημα ή κλείνουν οι αγγελίες και τελειώνει το θέμα.

 

Εσύ επίσης έλαβες προιόν, και πήρες και τα λεφτά σου πίσω. Εδώ προσπαθούμε να προστατεύσουμε τον κόσμο από το να χάσει τελείως τα λεφτά του μη λαμβάνοντας καν προιόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν είπε ότι ότι οι αξιολογήσεις είναι απόλυτο μέσο για να εμπιστευτείς κάποιον. Είπαμε ότι μειώνει το ρίσκο έως ένα σημείο.

Καλώς ή κακώς και η αντικαταβολή έχει ρίσκο. Το μικρότερο ρίσκο είναι να πας να αγοράσεις χέρι με χέρι με όσο πιο εκτενή έλεγχο γίνεται. Και αυτό δεν είναι απολύτως ασφαλές, καθώς μπορεί αυτό που αγοράζεις να βγάλει πρόβλημα στη 1 βδομάδα, ή την επόμενη μέρα.

Οι συναλλαγές με μεταχειρισμένα έτσι είναι. Στατιστικά το να την πατήσεις με άτομο που έχει αρκετές αξιολογήσεις είναι πιο απίθανο από το να την πατήσεις από άτομο με 0 αξιολογήσεις.  Ή πορευόμαστε με αυτό το σύστημα ή κλείνουν οι αγγελίες και τελειώνει το θέμα.

 

Εσύ επίσης έλαβες προιόν, και πήρες και τα λεφτά σου πίσω. Εδώ προσπαθούμε να προστατεύσουμε τον κόσμο από το να χάσει τελείως τα λεφτά του μη λαμβάνοντας καν προιόν.

Δεν είπα οτι ειπώθηκε κάτι τέτοιο,μίλησα καθαρά υποκειμενικά βάσει εμπειρίας επειδή βλέπω να γίνεται συνεχώς μνεία προς αυτές με επιχείρημα την φερεγγυότητα,κάτι όμως που δυστυχώς δεν ισχύει αφού και πάλι δεν καλύπτεσαι πλήρως.

Εννοείται πως αφού μιλάμε για μεταχειρισμένα υπάρχει ενα ρίσκο.

Όσον αφορά το προιόν και τα χρήματα που λές ήμουν απλά τυχερός εαν δεν υπήρχαν στοιχεία στο φάκελο δε θα έπαιρνα ποτέ τίποτα γιατί πολύ απλά ο τύπος απάντησε όταν του έστειλα γραπτώς τα στοιχεία κατοικίας του όπως επίσης και το σταθερό του αλλιώς παίζει ακόμα να μου το έπαιζε κινέζος στα μηνύματα μου στο φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια "πονηρη" ερώτηση σε όλους όσους ζητάνε κατάθεση χρημάτων; Δέχονται να γίνει η κατάθεση χρημάτων μόλις παραλάβει ο αγοραστής ;;;;;;;;; Γιατί πάντα να σου ζητάνε να τους εμπιστευθείς και να τους καταθέσεις τα χρήματα για να σου στείλουν το αντικείμενο που θέλεις και να μην το στείλουν να το ελέγξεις ότι ήρθε σωστά δεν ήταν σπασμένο είναι ακριβώς ότι περιγράφεται στην αγγελία και κατόπιν να παραλάβουν τα χρήματα τους με τον τρόπο που θέλουν δηλαδή κατάθεση;

Πόσοι από όσους απαιτούν κατάθεση είναι σε θέση πρώτα να στείλουν το αντικείμενο και μετά να γίνει η κατάθεση που ζητάνε;;;;;;;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια "πονηρη" ερώτηση σε όλους όσους ζητάνε κατάθεση χρημάτων; Δέχονται να γίνει η κατάθεση χρημάτων μόλις παραλάβει ο αγοραστής ;;;;;;;;; Γιατί πάντα να σου ζητάνε να τους εμπιστευθείς και να τους καταθέσεις τα χρήματα για να σου στείλουν το αντικείμενο που θέλεις και να μην το στείλουν να το ελέγξεις ότι ήρθε σωστά δεν ήταν σπασμένο είναι ακριβώς ότι περιγράφεται στην αγγελία και κατόπιν να παραλάβουν τα χρήματα τους με τον τρόπο που θέλουν δηλαδή κατάθεση;

Πόσοι από όσους απαιτούν κατάθεση είναι σε θέση πρώτα να στείλουν το αντικείμενο και μετά να γίνει η κατάθεση που ζητάνε;;;;;;;;;

Ναι εγω προσωπικα ειμαι οταν οι αλλοι εχουν περισσοτερες απο εμενα.Και εχει γινει!δεν το λεω απλα για να το πω
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια "πονηρη" ερώτηση σε όλους όσους ζητάνε κατάθεση χρημάτων; Δέχονται να γίνει η κατάθεση χρημάτων μόλις παραλάβει ο αγοραστής ;;;;;;;;; Γιατί πάντα να σου ζητάνε να τους εμπιστευθείς και να τους καταθέσεις τα χρήματα για να σου στείλουν το αντικείμενο που θέλεις και να μην το στείλουν να το ελέγξεις ότι ήρθε σωστά δεν ήταν σπασμένο είναι ακριβώς ότι περιγράφεται στην αγγελία και κατόπιν να παραλάβουν τα χρήματα τους με τον τρόπο που θέλουν δηλαδή κατάθεση;

Πόσοι από όσους απαιτούν κατάθεση είναι σε θέση πρώτα να στείλουν το αντικείμενο και μετά να γίνει η κατάθεση που ζητάνε;;;;;;;;;

 

Δηλαδη   κανεις   ρελανς   στους   ορους   που  εχει   θεσει? 

 

Η  δεχεσαι  τους  ορους   του  η  απλα   δεν  συμμετεχεις....

 

Απλο   ειναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, γιατί ο αγοραστής έχει ένα παραπάνω κίνδυνο. Λέγεται buyers remorse.

 

Για μένα πάντως καλύτερος δίκτης αξιοπιστίας είναι η συμμετοχή στο φόρουμ. Δεν πα' να 'χει 3 αξιολογήσεις μόνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, γιατί ο αγοραστής έχει ένα παραπάνω κίνδυνο. Λέγεται buyers remorse.

 

Για μένα πάντως καλύτερος δίκτης αξιοπιστίας είναι η συμμετοχή στο φόρουμ. Δεν πα' να 'χει 3 αξιολογήσεις μόνο.

 

Καλημέρα παιδιά, και αυτό πάλι είναι ένας δείκτης αξιοπιστίας αλλά προσωπικά για τον Χ ή Ψ λόγο δεν συμμετέχω καθόλου στο φόρουμ, και στο κομμάτι των αγγελιών από την αρχή είχα σαφέστατη περιγραφή και φωτογραφίες και μέχρι να φτάσω σε εναν αριθμό αξιολογήσεων ζητούσα μόνο συνάντηση από κοντά, εδώ βλέπουμε αγγελίες χωρίς περιεχόμενο η πρέπει να μαντέψουμε την περιοχή του χρήστη, ανταλλαγές γράφεις δεν δέχομαι και σου στέλνουν pm για ποδήλατο από Κρήτη, στο πρόγραμμα είναι και αυτά, υπομονή θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι στο θέμα των κλειδωμενων iPhone πρέπει κάποια στιγμή οι moderators να κάνουν κάτι για αυτό. Μόνο σήμερα είδα 3 αγγελίες στην κατηγορία iPhone που αφορούν κλειδωμένα στο iCloud iPhones.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω μια αγγελία πώλησης κλειδωμένου iPhone ή iPad θεωρείται νόμιμη ως αγοραπωλησία από την στιγμή που δεν υπάρχει συσκευασία κουτί απόδειξη; Εάν όχι πρέπει να γίνεται αναφορά της αγγελίας; Θα πρέπει να απενεργοποιείται ο λογαριασμός του χρήστη που έν γνώση του πουλάει κλειδωμένο iPhone ;

Επεξ/σία από chrispi775
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές κατηγορίες πωλητών και πολλές αγοραστών...

Καλό θα είναι εκτός από τις αξιολογήσεις ....να κοιτάμε και τις ημερομηνίες που έγιναν...τις ημερομηνίες που βάζει ο πωλητής προϊόντα...και γενικώς ένας πλήρες έλεγχος του προφίλ του πωλητή...Για εμένα (και όσες φορές το εχω χρησιμοποιήσει δεν είχα προβλημα) είναι η συχνή επικοινωνία με τον πωλητή ή τον αγοραστή μέσω τηλεφώνου...Οχι με μηνυματα...Να ζητάμε και να δίνουμε τηλέφωνο...να ακούμε την φωνή του άλλου και να ψυχολογουμε τις απαντήσεις που μας δίνει...Εγω προσωπικά όταν ακούω φωνή ανηλίκου τον απορρίπτω αμέσως...ειτε είναι μα αγοράσω είτε είναι να πουλήσω...Δεν τους κατηγορώ όλους...Αλλα 8 στους 10 ανηλικους είναι φωτοβολίδες...

Επίσης κάποιες φορές ζητάω και προφίλ σε facebook για περισσότερη διασταύρωση..Δυστηχως υπάρχουν αρκετοί που απλος κάνουν την πλάκα τους ...και τα ψεύτικα προφίλ πολλαπλασιάζονται παντού...Σε όλα τα γκρουπ και σάιτ που ασχολούνται με αγοραπωλησίες...Εμεις από μόνοι μας μπορούμε να προστατεύθουμε...Οι moderators...οσους κανόνες και όσους ελέγχους και να βαλουνε δυστηχως δεν μπορουν να εξαλείψουν το προβλημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...