Προς το περιεχόμενο

i7 920 θερμοκρασια χωρις κουτι και ερωτηση για ψυκτρα και παστα


TRILOBYTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τι error σταματανε οι workers?

 

Τωρα κανω τεστ με την μια ραμ στο σλοτ 3 και εχει ειδη 30 λεπτα που παει το τεστ, μονο 1 workers σταματησε με το εξης error:  Fatal error: rounding was 0.466796875 expected less than 0.4.

 

Hardware failure detected, consult stress.txt file

 

1 test completed in 3 minutes, 1 error 0 warnings

 

worker stopped.

 

 

Αυτος ειναι ο worker 4, ολοι οι αλλοι εχει ενα μισαωρο που ακομα τρεχουν χωρις προβληματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει προβλημα η μνημη... και απο την στιγμη που δεν δουλευουν ουτε σε χαμηλες συχνοτητες ειναι για πεταμα.....

 

 

Ενα bootable memtest θα μας το βεβαιωσει στα σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεις να το κανεις με Usb....

 

http://www.memtest.org/download/5.01/memtest86+-5.01.usb.installer.zip


Θα χρειαστει αρκετες ωρες .. οποτε βαλτο το βραδυ πριν την πεσεις και δεστο το πρωι οταν θα ξυπνήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να μην ανοιγω νεο θεμα. Μια απο αυτες τις μερες θα εχω τις μνημες οι οποιες πιστευω ειναι στα 1.65v 1600mhz 8-8-8-24 timings αν δεν κανω λαθως. Οταν τις βαλω ειναι καλυτερο να βαλω timings κλπ ο ιδιος ειναι να αφησω την μητρικη να τις βαλει αυτοματα. Κανονικα θα τρεχουν στα 1333 η 1600? Αν ειναι 1333 εγω απλα να τις ανεβασω στην κανονικη τους ταχυτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να μην ανοιγω νεο θεμα. Μια απο αυτες τις μερες θα εχω τις μνημες οι οποιες πιστευω ειναι στα 1.65v 1600mhz 8-8-8-24 timings αν δεν κανω λαθως. Οταν τις βαλω ειναι καλυτερο να βαλω timings κλπ ο ιδιος ειναι να αφησω την μητρικη να τις βαλει αυτοματα. Κανονικα θα τρεχουν στα 1333 η 1600? Αν ειναι 1333 εγω απλα να τις ανεβασω στην κανονικη τους ταχυτητα?

 

Στο αυτοματο θα τρεχουν στα 1066... βαλτα ολα χειροκινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αυτοματο θα τρεχουν στα 1066... βαλτα ολα χειροκινητα.

 

 

1066 ε?

 

Οποτε λοιπον το βαζω ετσι: 8-8-8-24, 1600mhz. 1.65v

 

Σωστα? Να αλλαξω τπτ αλλο η φτανουν αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, λοιπον εχω τις corsair dominator 1600mhz 3x2 8-8-8-24 timings

 

Τις εβαλα και παιζουν κανονικα, τις εβαλα ο ιδιος στους ιδιους χρονους αλλα με 1.643v και ειναι καλα. Το μονο προβλημα ειναι οι θερμοκρασιες με το prime95 2 απο τους 4 πυρινες πανε 90c αρκετα γρηγορα οποτε δεν κρατησα το τεστ για παρα πολυ ωρα. Παντως σε παιχνιδια που επαιξα δεν ειδα κανενα lag η προβλημα γενικως, το συστημα ειναι σταθεροτατο και οι θερμοκρασιες σε ΑΙΟΝ γυρω στα 45-65c αναλογα με το load, τωρα φυσικα το prime95 δεν αντιπροσωπευει την πραγματικοτητα γιατι εγω δεν κανω τοσο βαριες διεργασιες, αλλα και παλι με προβληματιζει καπως η θερμοκρασια..

Επεξ/σία από TRILOBYTER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομη με την μαμα ψυκτρα είσαι εεε?? Ποσο ρεύμα δίνει σε load θυμησε μου... 

 

1.214 load και 0.93 χωρις.

 

Και ναι με την στοκ ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ που να την παλεψει η στοκ! Αν και παιζει μην εχει κατσει καλα.

 

Οχι την ειχα ξαναβαλει αν θυμασαι. Εχει κατσει καλα, idle 37-42 (ανεβηκε λιγο τωρα με τις μνημες, πριν ηταν 35-39). Καλα τωρα δεν με νοιαζει τι λεει το prime95 αλλα φυσικα θα προσπαθησω να μην το ζοριζω πολυ μεχρι να παρω και μια καλη ψυκτρα.

 

Τωρα για ψυκτρα τι λες αυτες που μου ειχατε προτεινει λες να χτυπανε πανω στις μνημες?

 

Κατι αλλο λεω να το αφησω να κανει μεμτεστ, αυτο ζεσταινει τον επεξεργαστη η δεν εχει καμια σχεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...