Προς το περιεχόμενο

εισοδος εξοδος parking -κλησεις κτλ


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, soteras είπε

Ένας εδώ που το έκανε κάθε φορά που έβαζε κάτι το έβρισκε είτε στον κήπο του μέσα είτε κατέληγε στα σκουπίδια με συνοτπικές διαδικασίες γινόταν αυτό επί βδομάδα μέχρι που έμαθε και δεν βάζει τίποτα πλέον

δυστυχώς φταίνε όσοι τα ανέχονται αυτά με τη λογική έλα μωρέ να μη μαλώσω. Έτσι παίρνουν θάρρος όλοι και κάνουν ό,τι γουστάρουν.

Επισκέφτομαι πριν μήνες φίλο μου σε άλλη πόλη. το σπίτι του σε ήσυχο δρόμο με λίγη κίνηση και άφθονο χώρο να παρκάρεις. Σταματάω λοιπόν στην απέναντι πλευρά του δρόμου διότι εκεί σταματούσαν όλοι, απέναντι σχεδόν από το σπίτι του.  ούτε είσοδος σπιτιού μπροστά, τίποτα. Όταν με βλέπει ο φίλος μου, μου λέει βάλτο πιο πάνω, πιο κάτω. Γιατί ρε του λέω; ποιον ενοχλεί εδώ; Εδώ το παρκάρει ο τάδε.... Ε ωραία του λέω, ας το βάλει μπροστά, πίσω, πιο πίσω απο εμένα. άδειο είναι. Είναι περίεργος μου λέει και το βάζει εκεί.

Τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση; 

Νταλίκες μπορούσαν να παρκάρουν αλλή αυτή τη θέση έπρεπε να την αφήσουν ώστε ο άλλος να παρκάρει ακριβώς έξω από το σπίτι του.

Για να δείτε την παράνοια που υπάρχει

Επεξ/σία από Bitbit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

"Αν δεν υπάρχει πεζοδρόμιο, οι οδηγοί υποχρεουνται να αφήνουν ελεύθερο χώρο πλάτους ενός (1)  μέτρου, τουλάχιστον, για τη διέλευση των πεζών." 

Σ αυτό το μονόδρομο αυτό μπορεί να γίνει; Αν όχι τότε κανένας δεν επιτρέπεται να παρκάρει, ειδικά από την δικη σας αριστερή πλευρά. Αυτός που φταίει βέβαια είναι αυτός που επιτρέπει να χτίζονται τέτοιες γειτονιές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Shyn είπε

Και εαν δεν βαλεις μυαλο σου πεταει αλατονερο ή γδερνει το αυτοκινητο με το κλειδι. Και αντε βρες το δικιο σου μετα.

εμένα μου το έγδαρε πριν καν πω το οτιδήποτε για τη θέση όταν ακόμα έλειπε παράλληλα με τον άντρα της και προλάβενε και κάνας αλλος την θέση αλλα δεν έβγαλα άχνα γιατι όπως είπες άντε βρες το δίκιο σου

1 ώρα πριν, Stergios74 είπε

"Αν δεν υπάρχει πεζοδρόμιο, οι οδηγοί υποχρεουνται να αφήνουν ελεύθερο χώρο πλάτους ενός (1)  μέτρου, τουλάχιστον, για τη διέλευση των πεζών." 

Σ αυτό το μονόδρομο αυτό μπορεί να γίνει; Αν όχι τότε κανένας δεν επιτρέπεται να παρκάρει, ειδικά από την δικη σας αριστερή πλευρά. Αυτός που φταίει βέβαια είναι αυτός που επιτρέπει να χτίζονται τέτοιες γειτονιές. 

Κοίτα μιλάμε για καθαρά πνεύμα επαρχίας με σχέδιο άστα βράστα και επι της ουσίας το διπλανο  σπίτι και τα 2 απέναντι να είμαστε όλα δευτερα ξαδέρφια εξου και αν προσέξεις την αεροφωτο θα δεις τα οικοπεδα μονο ορθογώνια να μην είναι με εμάς σαν επόμενες γενιές να προσπαθούμε να φτιάξουμε το χαος.  Έχω ζήσει έξω και έχω δει τι είναι τάξη και τι αταξία. Ο δήμος γενικά παίζει αρκετα τα τελευταια χρόνια με τις μονοδρομήσεις και τις σημάνσεις. Θεωρώ δικαιότερο σε έναν μονόδρομο το μονά ζυγά και αν είχα δίπλωμα οταν το είχαν ξεκινήσει θα προσπαθούσα να το επιβάλω αλλά μιλάμε για κανόνες μεταξύ γερόντων τότε. Έχω εμπεδώσει και γνωρίζω τον ΚΟΚ ότι ο δημόσιος δρόμος είναι κοινόχρηστος και ισχύει το όποιος προλάβει την θέση αλλά σε κάποια άρθρα βρήκα ότι δεν μπορεί κάποιος να κάνει αποκλειστική χρήση ειδικά χωρίς να κουνάει καθόλου το ένα εκ των οχημάτων του και γιαυτό απευθύνθηκα στο φορουμ μήπως μπορούσε να με διαφωτίσει επί αυτού και για σπάσιμο μετά το αδικαιολόγητο φωναχτό βρισίδι από το μπαλκόνι της γιατι πάμε και φέρνουμε ξύλα, γιατί έχουμε σκύλο,  γιατί έριξα νερό να ξεπλύνω το αυτοκίνητο μου όταν μου το έκανα άσπρο με δουλειές που έκαναν στην ταράτσα της συνεργείο, γιατί αναπνέουμε (παιδιάστικο ναι δεν αντιλέγω αλλά κουράστικα να κάνω τον βλάκα και να την αφήνω να το βλέπει τσιφλικι της και είμαι η μόνη απο την γειτονιά που δεν έχω ακόμα τσακωθεί μαζί της με φωνές.  Εσάς δηλαδή αν ερχόταν να σας ζητήσει τα ρέστα γιατί έκανα την αλλαγή με την οποία συμφώνησε όταν του το ζήτησα  ο αντρας της και κάναμε τράμπα το αυτοκίνητο του με το δικό μου για να μπορέσω να φορτώσω τη  γιαγιά και το κιτ της και ότι εκείνη τώτα πως θα φέρει τον πατέρα της ενώ είχε ελευθερη την εισοδο έξοδο του γκαράζ 3 μέτρα ελευθερα και την άλλη θέση επίσης με δικό της αυτοκίνητο παίζοντας με την νοημοσύνη σας και με απερίγραπτα αγενές τρόπο δεν θα φορτώνατε και θα θέλατε να της κόψετε λίγο τον βήχα τόσο παράλογο σας ακούγεται;).  Αν θεωρείτε ότι με το να είμαστε μια γειτονιά που ξέρουμε όλο το γεννεολογικό δέντρο κάθε κατοίκου, καλοδεχόμαστε τους  ενοίκους της πολυκατοικίας που έχουμε και ότι θέμα προκύπτει το λύνουμε φιλικά με συζήτηση  και βρίσκουμε μέση λύση μας κάνει φασίστες ναι είμαστε φασιστική γειτονιά και η "νέα γειτόνισσα" είναι η πνοή δημοκρατίας σε αυτο το τετράγωνο επιβάλλοντας αποκλειστικά τα θέλω της. 

Καλή πρωτοχρονιά να έχουμε και δεν εύχομαι τέτοια γειτόνισσα ούτε στον χειρότερο εχθρό μου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαίνω. Απλά νομίζω ότι έπρεπε να ανοίξεις θεμα "στραβη γειτόνισσα" ή κάτι τέτοιο. Μας μπέρδεψες. Και επίσης καλό θα ήταν να σβήσεις τις φωτογραφίες και τον χάρτη απο εδώ. Και ζήτα από τον συμφορουμιτη να βγάλει τον χάρτη που έβαλε. 

Καλή Χρονιά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Αφου την γιαγια την εφεραν για λιγο καιρο.....Αν ισχυει βεβαια γιατι στην αρχη ηταν καυσοξυλα :)

Παιδιά για να ξέρω σας φαίνεται νορμαλ κάποιος να τρολάρει με τέτοιο σενάριο και βασικά με τι κέρδος; Ούτε να βριστώ θέλω με κανεναν εδώ μέσα ,στη μόνη που θα άξιζε λόγω του τρόπου της θα ήταν η γειτόνισσα αλλα και για αυτό ψάχνω τρόπο να το λύσω δια της πλαγίου εξου και το ποστ. Επίσης ούτε θέλω να βγω ο απόλυτα σωστός της υπόθεσης. Όποιος χτυπιέται ότι σε όλα έχει δίκιο είναι συνήθως και αυτός που έχει το αδικο.
Ξαναλέω δεν μπήκα εδώ για να το παίξω ο τροχονόμος ή ο πολεοδόμος του γείτονα, ούτε είμαι της φάσης ότι είμαι η παλιά της γειτονιάς και θέλουν δεν θέλουν θα επιβάλλονται τα θέλω μου αλλά απαιτώ όπως σέβομαι εγω τους γειτονες μου να σέβοντε και αυτοι εμένα και να μου απευθύνονται το ίδιο ευγενικά. Και εφόσον δυστυχώς οι τρόποι τους είναι χειρότεροι και απο εγκέφαλο αμοιβάδας ζήτησα αν ξέρετε κάποιο τρόπο καθόλα νομιμο χωρίς να μπλέξουμε με μηνύσεις αστυνομιες κτλ να εμπεδώσει οτι ο δρομος και η γειτονιά δεν ειναι αποκλειστικό τσιφλικι της ούτε εκείνης ούτε δικό μας ούτε κανενός μας

that's all.

13 λεπτά πριν, Stergios74 είπε

Σε καταλαβαίνω. Απλά νομίζω ότι έπρεπε να ανοίξεις θεμα "στραβη γειτόνισσα" ή κάτι τέτοιο. Μας μπέρδεψες. Και επίσης καλό θα ήταν να σβήσεις τις φωτογραφίες και τον χάρτη απο εδώ. Και ζήτα από τον συμφορουμιτη να βγάλει τον χάρτη που έβαλε. 

Καλή Χρονιά! 

έχεις ένα δίκιο αλλά ξέρω ότι το παρκάρισμα την καίει και με εκείνο ήθελα να την "πολεμισω" και η συζήτηση μου βγήκε σε γκουγκλάρισμα επι του θέματος αν το θεωρείτε of topic σίγουρα πρέπει να σβηστεί ή να μεταφερθεί σε σωστή στήλη. Θενκς για την συμβουλη με τις φώτο το είχα σκοπό.

Και πάλι καλή Χρονιά

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, okangelakir είπε

Παιδιά για να ξέρω σας φαίνεται νορμαλ κάποιος να τρολάρει με τέτοιο σενάριο και βασικά με τι κέρδος; Ούτε να βριστώ θέλω με κανεναν εδώ μέσα ,στη μόνη που θα άξιζε λόγω του τρόπου της θα ήταν η γειτόνισσα αλλα και για αυτό ψάχνω τρόπο να το λύσω δια της πλαγίου εξου και το ποστ. Επίσης ούτε θέλω να βγω ο απόλυτα σωστός της υπόθεσης. Όποιος χτυπιέται ότι σε όλα έχει δίκιο είναι συνήθως και αυτός που έχει το αδικο.
Ξαναλέω δεν μπήκα εδώ για να το παίξω ο τροχονόμος ή ο πολεοδόμος του γείτονα, ούτε είμαι της φάσης ότι είμαι η παλιά της γειτονιάς και θέλουν δεν θέλουν θα επιβάλλονται τα θέλω μου αλλά απαιτώ όπως σέβομαι εγω τους γειτονες μου να σέβοντε και αυτοι εμένα και να μου απευθύνονται το ίδιο ευγενικά. Και εφόσον δυστυχώς οι τρόποι τους είναι χειρότεροι και απο εγκέφαλο αμοιβάδας ζήτησα αν ξέρετε κάποιο τρόπο καθόλα νομιμο χωρίς να μπλέξουμε με μηνύσεις αστυνομιες κτλ να εμπεδώσει οτι ο δρομος και η γειτονιά δεν ειναι αποκλειστικό τσιφλικι της ούτε εκείνης ούτε δικό μας ούτε κανενός μας

that's all.

Εμενα μου εκανε εντυπωση που αρχισες ολο αυτο με τα καυσοξυλα και πως δεν σε αφηνε να φορτωσεις-ξεφορτωσεις και μετα τσουπ εβαλες και την γιαγια στην εξισωση. Δεν ειπα πως τρολλαρεις, απλα ισως ολο αυτο να ειναι ενας pissing contest οπως λενε και στα Αμερικας, τιποτα περισσοτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, KoreanW είπε

Λύσεις έχεις υπόψη και ακούστηκαν εδώ μέσα.
Μια ειδική περίπτωση για σένα θα ήταν να ζητήσεις από το δήμο Μεγαρέων αποκλειστική θέση στάθμευσης για ΑΜΕΑ αν δικαιούσαι.
Μου κάνει εντύπωση η γειτονιά σας γιατί δεν είναι και η πιο τρελά πυκνοδομημένη που υπάρχει. Όλοι θα μπορούσατε να παρκάρετε 10-20 μέτρα πιο πέρα που λογικά έχει άνεση.
Για την ιστορία είναι εδώ

 

Ακόμα δεν μου έλυσες την απορία πως έκανες το reverse search και επίσης αν θες και μπορείς σβήσε τον χάρτη  όπως με συμβούλεψε και άλλος συμφορουμιτης διοτι στοχοποιεί καταστάσεις σε τόσο μικρή κοινωνία και είναι το μόνο που δεν θα ήθελα μέρες που είναι.Και επειδη μάλλον έχω παρεξηγηθεί εδω μέσα δεν απαιτώ τιποτα με το ζορι απλά θα προτιμούσα να προφυλαχθώ από κακοτοπια των καιρών  μου. Σε ευχαριστώ και καλή πρωτοχρονια

 

Επεξ/σία από okangelakir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια και καλα ξεμπερδεματα.
Θυμαμαι εναν γειτονα μου,ειχε 5 η 6 αυτοκινητα συνολικα,και φυσικα τα ειχε οσο πιο κοντα γινοταν,ακουνητα.

Οταν επαιρνε το ενα αμαξι,εβαζε το αλλο,ή τιποτα καρεκλες.

Μια φορα που  εκανε το λαθος να φυγει χωρις να βαλει κατι αλλο εκει,του εχωσα το ρενο και το παρατησα εκει  2 βδομαδες.Ο τυπος πρεπει να εχασε τον υπνο του.

Οταν καποια στιγμη με ειδε που φορτωνα το αμαξι,πηγε μπηκε στο δικο του και περιμενε.

Οταν μπηκα και εγω,ηρθε και εκατσε διπλα μου,και περιμενε εκει μεχρι να φυγω.
Σκεφτηκα να ξαναμπω μεσα στο σπιτι για λιγο,για σπασιμο,αλλα επρεπε να φυγω.

Δε βγαζεις ακρη με αυτους,τα αντιποινα σε κανουν να νιωθεις καπως καλυτερα,αλλα μπορει να εχουν και αυτα αντιποινα.

Σε ενα τυπο  παντως που το αφηνε στη γειτονια 2 βδομαδες σε θεση για 2 οχηματα και 1 μετρο εξω,

του εκανα αυτο   ( η σκηνη με τη σοκοφρετα απο το green mile  ) στο τζαμι ,με μια πλακα σοκολατα,και για κανα μηνα το παρατουσε πιο κατω,αλλα μετα παλι τα ιδια.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Καλη χρονια και καλα ξεμπερδεματα.
Θυμαμαι εναν γειτονα μου,ειχε 5 η 6 αυτοκινητα συνολικα,και φυσικα τα ειχε οσο πιο κοντα γινοταν,ακουνητα.

Οταν επαιρνε το ενα αμαξι,εβαζε το αλλο,ή τιποτα καρεκλες.

Μια φορα που  εκανε το λαθος να φυγει χωρις να βαλει κατι αλλο εκει,του εχωσα το ρενο και το παρατησα εκει  2 βδομαδες.Ο τυπος πρεπει να εχασε τον υπνο του.

Οταν καποια στιγμη με ειδε που φορτωνα το αμαξι,πηγε μπηκε στο δικο του και περιμενε.

Οταν μπηκα και εγω,ηρθε και εκατσε διπλα μου,και περιμενε εκει μεχρι να φυγω.
Σκεφτηκα να ξαναμπω μεσα στο σπιτι για λιγο,για σπασιμο,αλλα επρεπε να φυγω.

Δε βγαζεις ακρη με αυτους,τα αντιποινα σε κανουν να νιωθεις καπως καλυτερα,αλλα μπορει να εχουν και αυτα αντιποινα.

Σε ενα τυπο  παντως που το αφηνε στη γειτονια 2 βδομαδες σε θεση για 2 οχηματα και 1 μετρο εξω,

του εκανα αυτο   ( η σκηνη με τη σοκοφρετα απο το green mile  ) στο τζαμι ,με μια πλακα σοκολατα,και για κανα μηνα το παρατουσε πιο κατω,αλλα μετα παλι τα ιδια.

Έ ναί...όταν ξεκινάει η χρονιά με τέτοιο μήνυμα,μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για το πως θα εξελιχθεί το 2021.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Εμενα μου εκανε εντυπωση που αρχισες ολο αυτο με τα καυσοξυλα και πως δεν σε αφηνε να φορτωσεις-ξεφορτωσεις και μετα τσουπ εβαλες και την γιαγια στην εξισωση. Δεν ειπα πως τρολλαρεις, απλα ισως ολο αυτο να ειναι ενας pissing contest οπως λενε και στα Αμερικας, τιποτα περισσοτερο.

Και μετά ξαφνικά θυμήθηκε πως του έγδαραν το αμάξι κιόλας. Όπως το είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...