Προς το περιεχόμενο

εισοδος εξοδος parking -κλησεις κτλ


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, okangelakir είπε

Δεν ξέρω αν είδες την επόμενη φωτο δεν είναι έξοδος οχημάτων γτ απλά δεν χωράει αυτοκίνητο κανονικά παιρνει μισο αυτοκίνητο και το αλλο μισο βγαίνει μεχρι το δρομο 2 φορές που το εβαλαν απο όταν το κατασκεύασαν. και ξαναλέω δεν έχω φάει κόλλημα με την θέση πάρκινγκ όσο με το ότι η γυναίκα ψάχνεται και δεν σκοπευει να ακολουθήσει την ευγενή άμιλα μιας επαρχιακής γειτονιάς κάνει τα πάντα για να ενοχλεί και να ενοχλείται από ότι κάνουμε και ζητάει και τα ρέστα. Εσύ δηλαδή αν σου ζητούσαν ευγενικά να τους αφήνεις κάποιες ώρες ελευθερη την θέση που δεν είναι καν μπροστα από το σπίτι σου όσο διαρκεί η καραντίνα για να εξυπηρετηθεί φιλοξενούμενο άτομο με μειωμένη κινητικότητα και αντίληψη  θα συνεχιζες να εκανες τσαμπουκα και οτι η θεση είναι αποκλειστικά δική σου;

Δεν μπορεις να εχεις τετοια απαιτηση, στο ειπαν ολοι και δεν λες να το καταλαβεις. Οταν ειναι να βγαλεις την γιαγια εξω, πας, περνεις το αμαξακι σου, το παρκαρεις 2 λεπτα μπροστα στο σπιτι μεσα στην μεση του δρομου με Αλαρμ, βγαινεις, παιρνεις την γιαγια και τελειωνει εκει το θεμα.

Ολα τα αλλα ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, okangelakir είπε

Δεν ξέρω αν είδες την επόμενη φωτο δεν είναι έξοδος οχημάτων γτ απλά δεν χωράει αυτοκίνητο κανονικά παιρνει μισο αυτοκίνητο και το αλλο μισο βγαίνει μεχρι το δρομο 2 φορές που το εβαλαν απο όταν το κατασκεύασαν. και ξαναλέω δεν έχω φάει κόλλημα με την θέση πάρκινγκ όσο με το ότι η γυναίκα ψάχνεται και δεν σκοπευει να ακολουθήσει την ευγενή άμιλα μιας επαρχιακής γειτονιάς κάνει τα πάντα για να ενοχλεί και να ενοχλείται από ότι κάνουμε και ζητάει και τα ρέστα. Εσύ δηλαδή αν σου ζητούσαν ευγενικά να τους αφήνεις κάποιες ώρες ελευθερη την θέση που δεν είναι καν μπροστα από το σπίτι σου όσο διαρκεί η καραντίνα για να εξυπηρετηθεί φιλοξενούμενο άτομο με μειωμένη κινητικότητα και αντίληψη  θα συνεχιζες να εκανες τσαμπουκα και οτι η θεση είναι αποκλειστικά δική σου;

Καταρχήν το εάν ένα σημείο είναι είσοδος ή έξοδος οχημάτων δεν το αποφασίζεις εσύ, προκύπτει από το εάν έτσι έχει χαρακτηριστεί από τον τοπικό Δήμο, και αποδεικνύεται από το εάν υπάρχει η προβλεπόμενη σήμανση (ταμπέλες με τον αριθμό απόφασης Δήμου).

Επίσης η "ευγενή άμιλα μιας επαρχιακής γειτονιάς" είναι μια μπαρούφα, οι δημόσιες θέσεις στάθμευσης δεν ανήκουν σε κανέναν (ούτε σε σένα, ούτε σε αυτή, ούτε στη "γειτονιά"), δεν μπορείτε να κάνετε κουμάντο σε κάτι που δεν σας ανήκει. Όποιος προλάβει παρκάρει, άσχετα αν είναι από αυτή ή άλλη γειτονιά, πόλη, ακόμα και αν είναι από άλλη χώρα.

Και τέλος, μετά από όλα όσα έχεις γράψει αρχίζω να πιστεύω πως εσύ είσαι ο "περίεργος" της υπόθεσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, okangelakir είπε

Προσπάθησα να συνεννοηθώ ευγενικά και εννοείται δεν απαίτησα αποκλειστική χρήση της κοινόχρηστης θέσης αλλά να την αφήνουν και σε εμένα κάποιες φορές λόγω του θέματος μετακίνησης της γιαγιάς που υπόψιν έχει και επιβεβαιωμένη αναπηρία από ΚΕΠΑ. Η γυναίκα απλά θεωρεί ότι της ανήκει ο δρόμος και μη πω και όλη η γειτονιά. Ξέρει κανείς πως μπορώ να αποδείξω ειδικά για το ένα αυτοκίνητο ότι δεν το μετακινούν ποτέ και ότι έχει κάνει κατάληψη του δρόμου;
Να σημειώσω οτι η γυναίκα έχει θέμα νομίζει οτι ολη η γειτονια ασχολείται μαζι της και φωναζει. Ολους τους θερινους μήνες δεν μπορούσαμε να κατσουμε σαν ανθρωποι στην αυλή μας γιατι έριχνε χριστοπαναγιες στο νηπιο παιδι της. Επίσης να αναφερω οτι τους προηγουμενους μηνες που γινοταν κανονικη χρηση της θεσης που δεν ειναι μπροστα στο οικοπεδο της γιατι μετακινουταν κ ωρες που δεν ηταν ο συζυγος της και δεν μπορουσαν να κανουν τραμπα τα αυτοκινητα δημιουργηθηκε μια ωραιοτατη γραντζουνια στο αυτοκινητο μου απο την πορτα του συνοδηγου μεχρι το πισω φαναρι προσπαθησα να μη δωσω σημασια αλλα νομιζω οτι οσο παει η κατασταση ξεφευγει και οσο επιτρεπουμε την καταπατηση των δικαιωματων τοσο θα μας τα καταπατανε.

 

Αμα εχεις χαρτι βεβαιωμενης αναπηριας πηγαινε κανε αιτηση για ναπηρικη θεση παρκαρισματος στην οικια που μενεις και θα ειναι ακριβως απο εξω απο την πορτα σου η θεση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, soteras είπε

Αμα εχεις χαρτι βεβαιωμενης αναπηριας πηγαινε κανε αιτηση για ναπηρικη θεση παρκαρισματος στην οικια που μενεις και θα ειναι ακριβως απο εξω απο την πορτα σου η θεση

Αφου την γιαγια την εφεραν για λιγο καιρο.....Αν ισχυει βεβαια γιατι στην αρχη ηταν καυσοξυλα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αφου την γιαγια την εφεραν για λιγο καιρο.....Αν ισχυει βεβαια γιατι στην αρχη ηταν καυσοξυλα :)

Καλα ναι ειδα ξυλα μετα ειδα γιαγια.Παντως αμα φωναξει πολεοδομια για το γειτονα επειδη γινετε επωνυμα η καταγγελια στην πολεοδομια να περημενει αντιπυνα και μην παρει μετα μπαλα ολοι τη γειτονια αμα περασει απο εκει η πολεοδομια.

1 λεπτό πριν, soteras είπε

Καλα ναι ειδα ξυλα μετα ειδα γιαγια.Παντως αμα φωναξει πολεοδομια για το γειτονα επειδη γινετε επωνυμα η καταγγελια στην πολεοδομια να περημενει αντιπυνα και μην παρει μετα μπαλα ολοι τη γειτονια αμα περασει απο εκει η πολεοδομια.Επισης η θεση εξω απο το σπιτι μας σε καμια μα καμια περιπτωση δεν μας ανηκει και εγω μπορω να ερθω απο Αθηνα να παρκαρω Θεσσαλονικα εξω απο το σπιτι σου απο τη στιγμη που δεν ειναι παρανομο δεν θα ρωτησω καν αμα εσυ που εχεις το σπιτι και εχει θεση απο κατω την χρειαζεσαι την βρηκα προλαβα παρκαρα και ας κινω το αμαξι μια φορα τη βδομαδα απο τη στιγμη που ειναι νομιμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ καταλαβαίνω ότι όλοι έχουν λίγο πολύ το άδικο στη γειτονιά.
Ο καθένας τους νομίζει ή μάλλον καλύτερα προσπαθεί να επιιβληθεί στο να έχει δικαιώματα επί του δημόσιου χώρου.

Δε μπορώ να φανταστώ τί θα γινόταν αν η γειτονιά ήταν πιο πυκνοδομημένη ή αν έστω ερχόταν να παρκάρει ένας τρίτος.  Από τις περιπτώσεις που - δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κανένα - βρίσκεις να παρκάρεις και σου βγαίνει κάποιος από ένα σπίτι και σου λέει μη παρκάρεις μπροστα στο σπίτι μου...

Εδώ λοιπόν οι «παλιοί» γείτονες τη λένε στη «νέα» γειτόνισσα γιατί είχαν καλομάθει όσο ήταν ακατοίκητο το ημιτελές της,
και έβρισκαν να παρκάρουν εκεί που τώρα δε βρίσκουν μπροστά από το σπίτι της.

Η γειτόνισσα που προσπαθεί με τη σειρά της να διεκδικήσει ανταγωνιστικά την ίδια λογική της απολυτότητας.

Και κάπως έτσι είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα!... Καλή χρονιά σε όλους!

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KoreanW είπε

Εγώ καταλαβαίνω ότι όλοι έχουν λίγο πολύ το άδικο στη γειτονιά.
Ο καθένας τους νομίζει ή μάλλον καλύτερα προσπαθεί να επιιβληθεί στο να έχει δικαιώματα επί του δημόσιου χώρου.

Δε μπορώ να φανταστώ τί θα γινόταν αν η γειτονιά ήταν πιο πυκνοδομημένη ή αν έστω ερχόταν να παρκάρει ένας τρίτος.  Από τις περιπτώσεις που - δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κανένα - βρίσκεις να παρκάρεις και σου βγαίνει κάποιος από ένα σπίτι και σου λέει μη παρκάρεις μπροστα στο σπίτι μου...

Εδώ λοιπόν οι «παλιοί» γείτονες τη λένε στη «νέα» γειτόνισσα γιατί είχαν καλομάθει όσο ήταν ακατοίκητο το ημιτελές της,
και έβρισκαν να παρκάρουν εκεί που τώρα δε βρίσκουν μπροστά από το σπίτι της.

Η γειτόνισσα που προσπαθεί με τη σειρά της να διεκδικήσει ανταγωνιστικά την ίδια λογική της απολυτότητας.

Και κάπως έτσι είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα!... Καλή χρονιά σε όλους!

Δεν θέλω να επιβάλω ούτε να διεκδικήσω αποκλειστική χρήση  καμιάς θέσης και ναι δεν είμαστε πυκνοδομημένη περιοχή όπως λες αλλά είμαστε ακριβώς κάτω από τη κεντρική πλατεία της πόλης  και δίπλα στο ταχυδρομείο που σημαίνει αρκετές θέσεις παρκαρίσματος για εξυπηρέτηση κόσμου εκτός της γειτονιάς και δεν έχω κανει ποτέ καμμία τέτοιου τύπου υπόδειξη. Ζήτησα μια εξυπηρέτηση όπου έπραξε ο ένας οδηγός των οχημάτων και μετά ήρθε η άλλη να μου ζητήσει τα ρέστα. Αν όπως λες είχαν αποκλειστικό δικαίωμα της θέσης γιατί να το μετέφερε ο λογικός της γειτόνισσας; Επίσης η θέση δεν είναι καν μπροστά από το σπίτι της που ζήτησα  τώρα αν θεωρείς ότι 2 θέσεις πριν και μια θέση μετά απο το νόμιμο σου παρκινγκ πρέπει να αποτελούν αποκλειστικά δική σου χρήση και κανενός άλλου στη γειτονιά τότε ναι είμαι παράλογη και τα δικά μου τέλη κυκλοφορίας και δημοτικά δεν πιάνονται πιάνονται μόνο της νέας γειτόνισσας ΟΚ

2 ώρες πριν, KoreanW είπε

Εγώ καταλαβαίνω ότι όλοι έχουν λίγο πολύ το άδικο στη γειτονιά.
Ο καθένας τους νομίζει ή μάλλον καλύτερα προσπαθεί να επιιβληθεί στο να έχει δικαιώματα επί του δημόσιου χώρου.

Δε μπορώ να φανταστώ τί θα γινόταν αν η γειτονιά ήταν πιο πυκνοδομημένη ή αν έστω ερχόταν να παρκάρει ένας τρίτος.  Από τις περιπτώσεις που - δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κανένα - βρίσκεις να παρκάρεις και σου βγαίνει κάποιος από ένα σπίτι και σου λέει μη παρκάρεις μπροστα στο σπίτι μου...

Εδώ λοιπόν οι «παλιοί» γείτονες τη λένε στη «νέα» γειτόνισσα γιατί είχαν καλομάθει όσο ήταν ακατοίκητο το ημιτελές της,
και έβρισκαν να παρκάρουν εκεί που τώρα δε βρίσκουν μπροστά από το σπίτι της.

Η γειτόνισσα που προσπαθεί με τη σειρά της να διεκδικήσει ανταγωνιστικά την ίδια λογική της απολυτότητας.

Και κάπως έτσι είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα!... Καλή χρονιά σε όλους!

Δεν ήταν ακατοίκητο ενοικιαζόταν κανονικά το ισόγειο όλα αυτά τα χρόνια  σε κανονικές οικογένειες με παιδιά και με κανένα πρόβλημα από καμμία πλευρά. Εξού και η αγανάκτιση που σε μια δημοκρατική γειτονιά πάνε να επιβάλλουν νόμους ζουγκλας κ επιβολής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, okangelakir είπε

Δεν θέλω να επιβάλω ούτε να διεκδικήσω αποκλειστική χρήση  καμιάς θέσης και ναι δεν είμαστε πυκνοδομημένη περιοχή όπως λες αλλά είμαστε ακριβώς κάτω από τη κεντρική πλατεία της πόλης  και δίπλα στο ταχυδρομείο που σημαίνει αρκετές θέσεις παρκαρίσματος για εξυπηρέτηση κόσμου εκτός της γειτονιάς και δεν έχω κανει ποτέ καμμία τέτοιου τύπου υπόδειξη. Ζήτησα μια εξυπηρέτηση όπου έπραξε ο ένας οδηγός των οχημάτων και μετά ήρθε η άλλη να μου ζητήσει τα ρέστα. Αν όπως λες είχαν αποκλειστικό δικαίωμα της θέσης γιατί να το μετέφερε ο λογικός της γειτόνισσας; Επίσης η θέση δεν είναι καν μπροστά από το σπίτι της που ζήτησα  τώρα αν θεωρείς ότι 2 θέσεις πριν και μια θέση μετά απο το νόμιμο σου παρκινγκ πρέπει να αποτελούν αποκλειστικά δική σου χρήση και κανενός άλλου στη γειτονιά τότε ναι είμαι παράλογη και τα δικά μου τέλη κυκλοφορίας και δημοτικά δεν πιάνονται πιάνονται μόνο της νέας γειτόνισσας ΟΚ

Δεν ήταν ακατοίκητο ενοικιαζόταν κανονικά το ισόγειο όλα αυτά τα χρόνια  σε κανονικές οικογένειες με παιδιά και με κανένα πρόβλημα από καμμία πλευρά. Εξού και η αγανάκτιση που σε μια δημοκρατική γειτονιά πάνε να επιβάλλουν νόμους ζουγκλας κ επιβολής 

Κανεις δεν σου ειπε κατι τετοιο, απλα δεν θελεις να καταλαβεις πως οσο δικαιωμα εχεις εσυ να παρκαρεις εκει αλλο τοσο εχει εκεινη και ο οποιοσδηποτε. Με λιγα λογια δεν μπορεις να της πεις ξεπαρκαρε το αμαξι σου για να παρκαρω εγω. Τι πιο αυτονοητο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KoreanW είπε

Εγώ καταλαβαίνω ότι όλοι έχουν λίγο πολύ το άδικο στη γειτονιά.
Ο καθένας τους νομίζει ή μάλλον καλύτερα προσπαθεί να επιιβληθεί στο να έχει δικαιώματα επί του δημόσιου χώρου.

Δε μπορώ να φανταστώ τί θα γινόταν αν η γειτονιά ήταν πιο πυκνοδομημένη ή αν έστω ερχόταν να παρκάρει ένας τρίτος.  Από τις περιπτώσεις που - δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κανένα - βρίσκεις να παρκάρεις και σου βγαίνει κάποιος από ένα σπίτι και σου λέει μη παρκάρεις μπροστα στο σπίτι μου...

Εδώ λοιπόν οι «παλιοί» γείτονες τη λένε στη «νέα» γειτόνισσα γιατί είχαν καλομάθει όσο ήταν ακατοίκητο το ημιτελές της,
και έβρισκαν να παρκάρουν εκεί που τώρα δε βρίσκουν μπροστά από το σπίτι της.

Η γειτόνισσα που προσπαθεί με τη σειρά της να διεκδικήσει ανταγωνιστικά την ίδια λογική της απολυτότητας.

Και κάπως έτσι είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα!... Καλή χρονιά σε όλους!

δυστυχώς έχει επικρατήσει η νοοτροπία ότι ο δρόμος και το πεζοδρόμιο μπροστά από το σπίτι μου είναι ιδιοκτησία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν κατακλείδι φίλε TS όπως και να το κάνουμε έχεις λάθος 100000% ότι είναι μπροστά από το σπίτι μας δημόσιος δρόμος δεν μας ανήκει μπορεί να παρκάρει οποιος θέλει όσο θέλει οποια μερα θέλει χωρίς να πάρει την άδεια κανενός.Εσυ δηλαδή πριν παρκάρεις χτυπάς κουδούνια και ρωτάς άμα ο άλλος θέλει τη θέση για το χ - ψ λόγο.Ας παρκάρει ας κάνει τράμπα τα αμάξια φεύγει το ένα μπαίνει το άλλο δεν το απογερεύει κανεις.Μετά θες φωνάζεις την πολεοδομία για το γκαράζ μετά ν ξέρεις η πολεοδομια έρχεται και τσεκάρει και το δικό σου σπίτι και αμα βρει ακόμα και στέγαστρο χωρις άδεια σε γράφει και εσένα. Επίσης άνετα η τύπισα βάζει το αμάξι 1η του μήνα στην απέναντι μεριά και αρχήζει τα τηλέφωνα στην τροχαία ότι μια ολόκληρη γειτονια έχει παρκάρει παρανομα και θα προκαλέσετε ατύχημα θα έρθει θα κόψει σε όλους ενα προστιμο/πινακιδες κλπ και μετα θα στρώσουν όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Bitbit said:

δυστυχώς έχει επικρατήσει η νοοτροπία ότι ο δρόμος και το πεζοδρόμιο μπροστά από το σπίτι μου είναι ιδιοκτησία μου.

Αν σου πω ότι μου έχει τύχει να έχει πιάσει ο άλλος θέσεις με καφάσια μπροστά στη μονοκατοικία του
και να βγαίνει τσαμπουκαλεμένος (sic) να απειλεί με την καραμπίνα στο χέρι στα στενά του Χαλανδρίου;

Σε άλλες περιπτώσεις περίοικων, 
είναι πιο κομψοί και οργανωμένοι, και κανονικούς κώνους έχουν...

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Αν σου πω ότι μου έχει τύχει να έχει πιάσει ο άλλος θέσεις με καφάσια μπροστά στη μονοκατοικία του
και να βγαίνει τσαμπουκαλεμένος (sic) να απειλεί με την καραμπίνα στο χέρι στα στενά του Χαλανδρίου;

Μια εδω πιο πανω βαζει καρεκλες και κουβαδες για να κραταει θεση, δυστυχως ο δικος σου δεν ειναι μονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Μια εδω πιο πανω βαζει καρεκλες και κουβαδες για να κραταει θεση, δυστυχως ο δικος σου δεν ειναι μονος.

Ένας εδώ που το έκανε κάθε φορά που έβαζε κάτι το έβρισκε είτε στον κήπο του μέσα είτε κατέληγε στα σκουπίδια με συνοτπικές διαδικασίες γινόταν αυτό επί βδομάδα μέχρι που έμαθε και δεν βάζει τίποτα πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Salvation81 said:

Μια εδω πιο πανω βαζει καρεκλες και κουβαδες για να κραταει θεση, δυστυχως ο δικος σου δεν ειναι μονος.

Επειδή λέγαμε για γειτονιές το λέω... 
Πλέον ο καθένας απαιτεί και βάζει μέχρι και κώνους κυκλοφορίας. Μου έρχονται τελείως πρόχειρα δυο τουλάχιστον περιπτώσεις σε διαφορετικές γειτονιές.

Και όντως είναι πολύ συχνό το φαινόμενο,
τις προάλλες ένας άλλος δε χρειάστηκε να έχει βάλει τίποτε
με συνοπτικές διαδικασίες βγήκε και από την αυλή από μέσα αγριεμένος με «έδιωξε» που είχα μόλις παρκάρει στο δρόμο του από την παράγκα του παρακεί σε γειτονιά των Βριλησσίων. Με το δικαίωμα του «εδώ σπίτι μου παρκάρω εγώ μόνο».

Λυπάμαι αλλά αυτός θέλει και είναι ο Έλληνας.
Και αν πρέπει να λέω ιστορίες ασυδοσίας και τρέλας δε θα τελειώνουμε.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...