Προς το περιεχόμενο

Samsung 840 evo ssd 120gb @plaisio 74,89euro [ΤΕΛΟΣ]


GiannisWalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμενα δεν ειχε, ειχε τα 2 ωραια αυτοκολλητακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εμενα δεν ειχε, ειχε τα 2 ωραια αυτοκολλητακια

 

Το @plaisio έβγαλε σε προσφορά μόνο το OEM.

 

http://www.samsung.com/nl/consumer/pc-peripherals-printer/ssd-solid-state-drive/840-evo/MZ-7TE120BW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγόρασα δύο Boxed και δεν υπάρχει καλώδιο SATA σε καμιά συσκευασία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις σατα 2?

τα καλωδια δεν εχουν κατηγοριες

ειναι απλα σατα.

Εχουν διαφορά, ισως δεν ειναι ευρυτερα γνωστο γιατι υπαρχει συμβατοτητα, δηλ. παιζει δισκος sata 3 σε καλωδιο sata 2 και μητρικη sata 3.

Παρολο που στην πραξη οι διαφορες ειναι μικροτερες των θεωρητικων τιμων (αναλογως μηχανηματος), ειναι κριμα να λειτουργει σαν 'κοφτης' της ταχυτητας, το καλωδιακι.

Τα sata 3 ειναι πιο ακριβα απο τα sata 2, καλες τιμες βρισκετε στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδεύομαι πολύ ώρα και με το samsung data migration v2.5 δεν κατάφερα να κάνω κλώνο.

Μετά από 10 δευτερόλεπτα μου βγάζει error 400230 και σταματά.

Δοκίμασα τα πάντα και format το δίσκο και αλλαγή θύρας usb και κλειστά προγράμματα και ίντερνετ και παρόλα αυτά λύση δεν βρήκα.

Το δίσκο τον έχω συνδέσει με εξωτερική θήκη σκληρού usb 3.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να μην εχω δει τα προηγουμενα, αλλα γιατι παιδευεσαι ετσι και δεν τον βαζεις μια και καλη εσωτερικο και κατ'ευθειαν εγκατασταση φρεσκα windows?

 

Για οσους προσπαθουν κατι αντιστοιχο, ξεχαστε καλυτερο το migration, ειναι πολλα τα settings για την βελτιστη λειτουργια του ssd (υπαρχουν πολλοι οδηγοι στο διαδικτυο και ενα θεμα εδω http://www.insomnia.gr/topic/337668-ssd-tips-tweaks-trim-support/), μπορει να δουλευει τα κατα δυναμιν καλα το migration software αλλα μπορει και οχι, ενω με την 'φρεσκια' εγκατασταση μπαινουν σιγουρα οι σωστοι οδηγοι και τα σωστα βασικα settings, για trim, ahci κλπ.

 

[

Για το ποσο καλα δουλευει το συγκεκριμενο, μπορει οποιος θελει να ψαξει περαιτερω. Yπαρχουν πολλα αντιστοιχα προγραμματα, εχει και η paragon ενα καλο αλλα πληρωτεο, http://www.paragon-software.com/home/migrate-OS-to-SSD/index_new.html.

Επισης υπαρχει ενα καλο εργαλειακι για να δειτε περισσοτερα settings για ssd, το ssd tweaker http://elpamsoft.com/Downloads.aspx?Name=SSD%20Tweaker. Εχει δωρεαν και πληρωτεα εκδοση, μπορειτε να ελεγξετε γρηγορα αν εχει γινει καλα το migration ή η αρχικη εγκατασταση.

]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως το κατάλαβες πως είναι Boxed?

Εσύ πώς το καταλαβαίνεις αν ένα προϊόν πωλείται σε Βoxed ή BULK-OEM συσκευασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μια οποιαδηποτε θηκη για 2.5 θελεις

περασε του κανονικα το λειτουργικο ειναι προτιμωτερο απ τον κλωνο 

μια χαρα ειναι η μητρικη σου βαλτον σε μια απ της 4 σατα3 κ εισαι οκ

να γυρισεις απο IDE mode σε AHCI να προσεξεις κ να κατεβασεις το Chipset της intel

 

 καλημερα, που το βρισκουμε αυτο? εγω εκανα καθαρη εγκατασταση windows 8.1, περαστηκαν οι συγκεκριμενοι drivers ή πρέπει να τους κατεβάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 καλημερα, που το βρισκουμε αυτο? εγω εκανα καθαρη εγκατασταση windows 8.1, περαστηκαν οι συγκεκριμενοι drivers ή πρέπει να τους κατεβάσω?

 

AHCI στο bios, κατά προτίμηση πριν την εγκατάσταση των windows. Διαφορετικά google it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν διαφορά, ισως δεν ειναι ευρυτερα γνωστο γιατι υπαρχει συμβατοτητα, δηλ. παιζει δισκος sata 3 σε καλωδιο sata 2 και μητρικη sata 3.

Παρολο που στην πραξη οι διαφορες ειναι μικροτερες των θεωρητικων τιμων (αναλογως μηχανηματος), ειναι κριμα να λειτουργει σαν 'κοφτης' της ταχυτητας, το καλωδιακι.

Τα sata 3 ειναι πιο ακριβα απο τα sata 2, καλες τιμες βρισκετε στο ebay.

ολα τα καλωδια ειναι ιδια...

τη διαφορα τη κανει το πρωτοκολλο του drive και του controller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα καλωδια ειναι ιδια...

τη διαφορα τη κανει το πρωτοκολλο του drive και του controller

 

κι εγω ετσι πιστευω, αλλα η μητρικη μου μεσα ειχε αλλα που γραφαν επανω σατα2 και αλλα σατα3. λογικα καποια μικροδιαφορα ισως υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ πώς το καταλαβαίνεις αν ένα προϊόν πωλείται σε Βoxed ή BULK-OEM συσκευασία?

 

Έχουν διαφορετικό εργοστασιακό κωδικό,και σου λέει το ένα είναι Desktop kit.

 

http://tweakers.net/pricewatch/compare/674/340873;340886/categorie/

 

http://www.samsung.com/nl/consumer/pc-peripherals-printer/ssd-solid-state-drive/productcompare?prda=MZ-7TE120KW&prdb=MZ-7TE120BW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια, ληξτε το θεμα με τα biulk/OEM, δεν πουλαει τους ssd η samsung χυμα, ολοι ειναι boxed και retail, απλα κυκλοφορουν σε εκδοσεις με σκετο το δισκο ή σε κιτ με εξτρα καλουδια συνηθως καλωδιο ή/και software.

Ετσι κανουν οι περισσοτεροι κατασκευαστες, μαλλον κανεις δεν βγαζει ακομη ssd σε ναυλον συσκευασια :P

 

 

ολα τα καλωδια ειναι ιδια...

τη διαφορα τη κανει το πρωτοκολλο του drive και του controller

 

κι εγω ετσι πιστευω, αλλα η μητρικη μου μεσα ειχε αλλα που γραφαν επανω σατα2 και αλλα σατα3. λογικα καποια μικροδιαφορα ισως υπαρχει

 

Οχι ntinaras, αμα ηταν ετσι, θα ειχαμε ολοι ακομη τα sata 1 που ειναι μεχρι 150gb/s, τα οποια επισης ειναι συμβατα με ολους τους δισκους και μητρικες. Δοκιμασε οποιοδηποτε benchmark και με τα 3 ειδη και θα δεις τις διαφορες.

Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω και σε μενα η ακριβη Asus μητρικη που πηρα το καλοκαιρι, ειχε μεσα ξεχωριστα 2 καλωδια sata 2, και 2 sata3, με αλλο χρωμα για να ξεχωριζουν και αναγραφουν πανω 3 και 6 GB/s αντιστοιχα και στο manual επισημαινονται αναλογα. Στις φθηνες μητρικες δεν βαζουν καθολου ή βαζουν μονο 1 6αρι, λογω διαφορας στο κοστος.

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο SATA->USB χρειάζεται μόνο αν κάνει κάποιος cloning σε laptop, αλλιώς ο δίσκος συνδέεται εσωτερικά σε οποιαδήποτε SATA θύρα.

 

 

Παιδεύομαι πολύ ώρα και με το samsung data migration v2.5 δεν κατάφερα να κάνω κλώνο.
Μετά από 10 δευτερόλεπτα μου βγάζει error 400230 και σταματά.
Δοκίμασα τα πάντα και format το δίσκο και αλλαγή θύρας usb και κλειστά προγράμματα και ίντερνετ και παρόλα αυτά λύση δεν βρήκα.
Το δίσκο τον έχω συνδέσει με εξωτερική θήκη σκληρού usb 3.0

 

 

Με Samsung Migration δεν τα κατάφερα ούτε εγώ, έβγαζε σφάλμα. Το ίδιο και το Paragon Migrate OS to SSD. Το Acronis Migrate Easy όμως, έκανε μια χαρά τη δουλειά. Acronis και ξερό ψωμί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...