Προς το περιεχόμενο

Samsung 840 evo ssd 120gb @plaisio 74,89euro [ΤΕΛΟΣ]


GiannisWalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλη προσφορά ΑΛΛΑ: :blink: :blink: :blink:

 

 

Σχετικά με την ηλεκτρονική σας παραγγελία θα θέλαμε
να σας ενημερώσουμε ότι

Παρουσιάστηκε ένα θέμα για το οποίο θα επικοινωνήσουμε
μαζί σας εντός 24 ωρών προκειμένου να το λύσουμε
με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

(απο εχθές έχω email επιβεβαιωσης και ημερομηνια παράδοσης 06/11)

ευτυχώς το περιμενα, απλα θέλω να δω τι θα μου πουνε (απλα επιβεβαιώνουν οτι καλά κάνω και πλέον δεν ειμαι πελάτης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το bracket που ρωτατε,

Δεν εχει μεσα στην συσκευασια του, στο ebay βρισκετε παμφθηνα, μην παρετε το πανακριβο απο το Πλαισιο.

Εναλλακτικα, μπορειτε να τον κολλησετε με ταινια καπου στο σασι (καμια διαφορα στην λειτουργια του), αλλα για 80 λεπτα του ευρω που κοστιζει ενα bracket σε πλαστικο ή 1,5 ευρω σε μεταλλικο...

Π.χ. http://www.ebay.com/sch/i.html?LH_BIN=1&_nkw=ssd+bracket+adaptor&_sop=15

(με την 1η ματια, αν ψαξετε, ισως να βρειτε φθηνοτερα).

 

Πήρα το φθηνό το κόκκινο 80 λεπτά..

αλλα δεν πήρα τον δίσκο...

 

το σκέφτομαι ρε γμτ...

10 ευρω παρακάτω θα τον επαιρνα σίγουρα...

δεν ξέρω αν μέχρι τα χριστουγεννα δεν παρουσιαστέι κάτι καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δυνατο σημειο του ssd ειναι το seek time  και οχι το sequential read/write

οποτε αν κανεις raid θα διπλασιασεις και τα 2

σκεψου απλα οτι sequential read/write δε θα χρησιμοποιησεις ποτε

 

Εννοείς είναι το random read/write. Το seek time από μόνο του δε σημαίνει και πολλά. Επίσης, ποιά είναι τα 2 που θα διπλασιάσεις; Δεν ξέρω πώς το εννοείς αυτό αλλά το seek time αν μη τι άλλο σε raid 0 αναμένει κανείς να πάει προς το χειρότερο (εφόσον έχεις κάτι striped σε δύο συσκευές, το effective seek time για κάτι που πας να διαβάσεις είναι το χειρότερο από τα 2 seek που θα γίνουν).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θα αντιγραφει απο τον εναν ssd στον αλλον ταινιες 15gb?

από το usb3.0 flashάκι στον SSD πιο εύκολα...

 

χρησιμοποιείται το sequential read/write αλλά όπως είπα όχι στο έπακρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς είναι το random read/write. Το seek time από μόνο του δε σημαίνει και πολλά. Επίσης, ποιά είναι τα 2 που θα διπλασιάσεις; Δεν ξέρω πώς το εννοείς αυτό αλλά το seek time αν μη τι άλλο σε raid 0 αναμένει κανείς να πάει προς το χειρότερο (εφόσον έχεις κάτι striped σε δύο συσκευές, το effective seek time για κάτι που πας να διαβάσεις είναι το χειρότερο από τα 2 seek που θα γίνουν).

εννοω οτι θα διπλασιασει και το seek time και το sequential read write.

γενικα σχεδον παντα συμφερει να παρεις αντι για 2 ιδιους,εναν μεγαλυτερο καλυτερο στα ιδια λεφτα.

από το usb3.0 flashάκι στον SSD πιο εύκολα...

 

χρησιμοποιείται το sequential read/write αλλά όπως είπα όχι στο έπακρο...

νταξει,οι μηχανικοι δισκοι που εχω ανετα διαβαζουν 100+ MB/s

στικακι που να γραφει τοσο δεν εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα σχεδον παντα συμφερει να παρεις αντι για 2 ιδιους,εναν μεγαλυτερο καλυτερο στα ιδια λεφτα.

 

Αν μιλάμε για πρακτικούς λόγους τότε ναι.

 

Αν μιλάμε για επιδόσεις τότε αυτό ισχύει μόνο μέχρι να φτάσεις το "εσωτερικό" scaling όριο του ssd ή/και του SATA. Για παράδειγμα με βάση τα benchmarks του Anand (για να συνεννοηθούμε, σαν τυχαίο παράδειγμα κοιτάω το τελευταίο γράφημα στη σελίδα, ας υποθέσουμε ότι παίρνουμε αυτό σαν απόλυτο οδηγό), το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ακριβώς το αντίθετο: ο 120 χτυπάει 400άρες ενώ από 250 και πάνω όλοι χτυπάνε 500άρες. Επομένως 100% σίγουρα θα έχεις καλύτερες επιδόσεις με 2 ίδιους 250 και πάνω αντί για έναν της αμέσως μεγαλύτερης χωρητικότητας, ενώ σχεδόν σίγουρα το ίδιο ισχύει και για 2x120 vs 1x250 (το σχεδόν μόνο και μόνο γιατί δεν έχω νούμερα στα χέρια μου, προφανώς με raid 0 περιμένεις παραπάνω από 25% βελτίωση).

 

Αυτά τα λέω όχι για να παροτρύνω τον κόσμο να κάνει SSD RAID γιατί στην πράξη δεν έχει νόημα (εκτός αν κάποιος είναι xxxtreme l33t 0cER turbo haxxor οπότε περι ορέξεως...) αλλά για να πούμε τα σύκα, σύκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δυνατο σημειο του ssd ειναι το seek time  και οχι το sequential read/write

οποτε αν κανεις raid θα διπλασιασεις και τα 2

σκεψου απλα οτι sequential read/write δε θα χρησιμοποιησεις ποτε

Το seek time ειναι ηδη τοσο "απείρως" καλυτερο απο αυτο των μηχανικων που δε νομιζω να δεις διαφορα στην πραγματικη χρηση απο την όποια αυξηση επελθει. Εγω τουλαχιστον δεν καταλαβα τιποτα.

θα αντιγραφει απο τον εναν ssd στον αλλον ταινιες 15gb?

Για δοκιμασε να κάνεις (στο καταλληλο μηχανημα παντα) αποσυμπιεση "υλικου" 15GB οπως ειπες (και διαφορες αλλες δουλιτσες, πχ εγκαταστασεις απο iso κλπ) και οταν 'χαζεψεις' με την ταχυτητα τα ξαναλεμε :)

 

ΥΓ. Εννοειται οτι ουτε κι εγω λεω στον κοσμο να κανει RAID 0 σε SSD, εγω για τον εαυτο μου εκρινα οτι ειναι "πολυτελεια" που στην παρουσα φαση δεν εχω αναγκη, απλα αν καποιος θελει ας το ψαξει καλυτερα μονος του, δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

νταξει,οι μηχανικοι δισκοι που εχω ανετα διαβαζουν 100+ MB/s

στικακι που να γραφει τοσο δεν εχω

ναι αλλά εσύ έγραψε ότι δεν χρησιμοποιείται το sequential :P

 

υπάρχουν αρκετά και θα βγαίνουν όλο και περισσότερα πιο φτηνά με τον καιρό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι στο unzip το seek time ειναι που μετραει,εκτος κι αν εχεις απειρη ραμ και το φορτωσεις ολο εκει.


ναι αλλά εσύ έγραψε ότι δεν χρησιμοποιείται το sequential :P

υπάρχουν αρκετά και θα βγαίνουν όλο και περισσότερα πιο φτηνά με τον καιρό...

αν ξεπερασουν οι ταχυτητες εγγραφης των στικακιων την ταχυτητα αναγνωσης ενος ssd Θα βαλω στικακι για boot :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντινάρα παρακολουθώ αυτά που γράφεις σε πολλά θέματα. Είναι απορίας άξιο γιατί επιμένεις τόσο στο αρχικό σου πυροτέχνημα από τη στιγμή που σου εξηγούν ότι δεν είναι όπως τα λες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...