Προς το περιεχόμενο

Cyta και ακτινοβολια router


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Μα και οι κεραιες της καρτας σημα λαμβανουν. Τι εκπεμπουν?

Είναι αμφίδρομη επικοινωνία, για να στείλουν δεδομένα εκπέμπουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαπτοπ, κινητο, ταμπλετ δεν εχω. Το ρουτερ οταν το ειχα στο δωματιο μου, ηταν στην ιδια αποσταση με το pc.

 

Εσυ φιλε κοιμασαι με το ρουτερ διπλα σου ανοιχτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και οι 2 υπολογιστές που έχεις, επικοινωνούν ασύρματα με τον router.

Αν θέλεις ν' αποφύγεις οποιαδήποτε ακτινοβολία, κόψε εντελώς το ασύρματο και κάνε χρήση μόνο ενσύρματης σύνδεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και οι 2 υπολογιστές που έχεις, επικοινωνούν ασύρματα με τον router.

Αν θέλεις ν' αποφύγεις οποιαδήποτε ακτινοβολία................

 

Ναι αλλα εκπεμπουν αμελητεα ακτινοβολια.

Αν εννοείς εμένα, το ξέρω, αν με απασχολούσε θα το είχα κάνει :P

 

Εσυ προφανως δε βολευεσαι να συνδεσεις με καλωδιο το λαπτοπ, το λαπτοπ αυτη ακριβως την ευκολια εχει, να ειναι φορητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς εμένα, το ξέρω, αν με απασχολούσε θα το είχα κάνει :P

Προφανώς δεν αναφερόμουν σε σένα, απλώς απάντησες την στιγμή που έγραφα το κείμενο.

 

Ναι αλλα εκπεμπουν αμελητεα ακτινοβολια.

Με παρόμοια ισχύ εκπέμπουν με τον router. Όλες οι ασύρματες συσκευές στην μπάντα των 2,4GHz έχουν νόμιμη μέγιστη ισχύ 20dBm (100mW).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παρόμοια ισχύ εκπέμπουν με τον router. Όλες οι ασύρματες συσκευές στην μπάντα των 2,4GHz έχουν νόμιμη μέγιστη ισχύ 20dBm (100mW).

 

Αυτα ειναι τα θεωρητικα νουμερα. Στη πραξη τι γινεται? Μια καρτα που δε στειλει τιποτα για 10 ωρες, παλι θα εκπεμψει οσο ενα ρουτερ που τροφοδοτει 3 pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν στέλνει μια κάρτα δικτύου δεδομένα, δεν σημαίνει ότι δεν εκπέμπει. Κάθε λίγο κάνει επικοινωνία με το router έτσι ώστε αν δει ότι έχει χαθεί η επικοινωνία, να βρει άλλη πηγή με την οποία θα προσπαθήσει να συνδεθεί.

Από την στιγμή που είναι σε λειτουργία, πάντα θα προσπαθεί να κρατά ενεργή την σύνδεση.

 

Και τα νούμερα δεν είναι καθόλου θεωρητικά. Όποτε κάνει εκπομπή, αυτή θα γίνεται πάντα με την ίδια ισχύ. Ελάχιστες κάρτες δικτύου έχουν ρυθμίσεις για μείωση της ισχύος και ακόμη λιγότερες αυτό να γίνεται αυτόματα, ανάλογα τον φόρτο του δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν στέλνει μια κάρτα δικτύου δεδομένα, δεν σημαίνει ότι δεν εκπέμπει. Κάθε λίγο κάνει επικοινωνία με το router έτσι ώστε αν δει ότι έχει χαθεί η επικοινωνία, να βρει άλλη πηγή με την οποία θα προσπαθήσει να συνδεθεί.

Από την στιγμή που είναι σε λειτουργία, πάντα θα προσπαθεί να κρατά ενεργή την σύνδεση.

 

Δηλαδη ασχετως φορτου, οι συσκευες εκπεμπουν παντα την ιδια ακτινοβολια?

 

Πως θα ψαξει να βρει αλλη πηγη η καρτα αν εγω δεν τη βαλω να το κανει?

Και τα νούμερα δεν είναι καθόλου θεωρητικά. Όποτε κάνει εκπομπή, αυτή θα γίνεται πάντα με την ίδια ισχύ. Ελάχιστες κάρτες δικτύου έχουν ρυθμίσεις για μείωση της ισχύος και ακόμη λιγότερες αυτό να γίνεται αυτόματα, ανάλογα τον φόρτο του δικτύου.

 

Πρωτη φορα ακουω οτι οι ασυρματες καρτες εκπεμπουν οσο και το ρουτερ, εχεις καποια πηγη που να το επιβεβαιωνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η εκπομπή πάντα γίνεται άσχετα αν διακινούνται ή όχι δεδομένα. Απλά κάποιες κάρτες δικτύου έχουν δυνατότητα μέσω ρυθμίσεων να μειώσουν την ισχύ.

 

Πάντα οι κάρτες ελέγχουν ποια ασύρματα δίκτυα βλέπουν. Και το βλέπεις στο system tray του λειτουργικού όπου πάντα εμφανίζονται αυτά.

Αν έχεις ορίσει σε π.χ. 2-3 (ή παραπάνω) ασύρματα δίκτυα τους κωδικούς εισόδου, μια χαρά μπορεί να γίνει αυτόματη είσοδος σε κάποιο αν χαθεί η επαφή με το ήδη συνδεδεμένο. Εξάλλου στο λειτουργικό υπάρχει ρύθμιση για να δοθεί προτεραιότητα με την σειρά που θα προσπαθήσει να γίνει η νέα σύνδεση.

 

Όλες οι συσκευές είτε εκπέμπουν είτε όχι. Δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση και μπορείς πανεύκολα να το διαπιστώσεις με μια απλή εφαρμογή που κάνει έλεγχο των ασύρματων καναλιών του WiFi.

Όλες (σχεδόν) ακολουθούν το νόμιμο όριο μέγιστης ισχύος, αλλά ελάχιστες έχουν δυνατότητα ρύθμισης μείωσης αυτής. Και αυτό το διαπιστώνεις πανεύκολα, βλέποντας τις ρυθμίσεις που σου παρέχει η ασύρματη κάρτα που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα οι κάρτες ελέγχουν ποια ασύρματα δίκτυα βλέπουν. Και το βλέπεις στο system tray του λειτουργικού όπου πάντα εμφανίζονται αυτά.

 

Εννοεις οταν δεν τις εχεις συνδεσει καπου.

Ναι, η εκπομπή πάντα γίνεται άσχετα αν διακινούνται ή όχι δεδομένα. Απλά κάποιες κάρτες δικτύου έχουν δυνατότητα μέσω ρυθμίσεων να μειώσουν την ισχύ.

 

 

Εκπομπη μπορει να γινεται, το θεμα ειναι αν/τι ακτινοβολια εκπεμπουν.

Εχεις καποια πηγη που να λεει οτι τα ρουτερ και οι ασυρματες καρτες εκπεμπουν την ιδια ακτινοβολια, δηλαδη οτι ειναι εξισου βλαπτικα? Γιατι εγω μονο για τα ρουτερ εχω ακουσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που είναι ενεργοποιημένες (ΟΝ), εκπέμπουν πάντα με σταθερή ισχύ, εκτός όπως ανέφερα αν έχουν δυνατότητα ρύθμισης.

Όλες οι συσκευές έχουν την ίδια ισχύ εκπομπής, άσχετα αν είναι κάρτα δικτύου υπολογιστή, κινητού τηλεφώνου, router, access point κλπ).

Αυτό που επιδρά στην λαμβανόμενη ισχύ είναι η απόσταση, τα φυσικά εμπόδια και άλλοι παράγοντες. Ακριβώς δίπλα όμως στην κεραία εκπομπής, αν μετρήσεις με όργανο, η ισχύς είναι ακριβώς η ίδια.

 

Να σου αντιστρέφω το ερώτημα. Έχεις κάποια πηγή που να λέει το αντίθετο από αυτό που αναφέρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...