Προς το περιεχόμενο

Cyta και ακτινοβολια router


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρες μαρες κουκουναρες, εδω προσπαθουμε να βγαλουμε μια ακρη βασισμενοι σε στοιχεια, κι εσυ εβγαλες το συμπερασμα οτι προκειται για ημιμαθη με... ισχυρογνωμοσυνη σε κατι που ακουσε. Το οτι εχουν γινει επιστημονικες ερευνες δε σου λεει τιποτα ή εχεις τον εαυτο σου πανω απο αυτες?

Παω στοιχημα οτι θεωρεις εντελως ακακες τις κεραιες της κινητης. Μηπως εχεις και στη γειτονια σου καμμια?

Πολυ πιθανο να εχουμε ολοι στη γειτονια μας κεραια κανεις δεν ξερει ακόμα και τώρα μπορεί ο γείτονας σου να έχει 2-3 κεραίες έτσι να εκπέμπουν

Και να παίρνουν ένα Rad-Away κάθε δεύτερη μέρα :P

Εεε παιδιά και του γειτονα το ρελε εε να γινετε  σωστα μην περασει η 0.0001 ακτινοβολια του γειτονα σε εμας ντροπη

Πρεπει γενικά να γινει αντιληπτο αυτό που πολλοι δεν καταλαβαίνουν η ακτινοβολία υπάρχει παντου μα παντου δεν ειναι οτι κλεινω το ρουτερ μου αα σωθηκα η το κινητο το εχω στο τραπεζει αα σωθηκα βγαινεις απο το σπίτι π.χ και τρως τοση ακτινοβολία που λες αα δεν χρησιμοποιω κινητο σωθηκα αυτη όμως που τρως απο άλλους παράγοντες ειναι χιλιδα επιπεδα πιο πανω απο ενα απλο κινητο η ενα ρουτερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Πολυ πιθανο να εχουμε ολοι στη γειτονια μας κεραια κανεις δεν ξερει ακόμα και τώρα μπορεί ο γείτονας σου να έχει 2-3 κεραίες έτσι να εκπέμπουν

@@, αν υπήρχαν θα είχαμε σήμα της προκοπής και δεν θα τρώγαμε την full ισχύ της κεραίας του κινητού εξ' επαφής στο κεφάλι μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@@, αν υπήρχαν θα είχαμε σήμα της προκοπής και δεν θα τρώγαμε την full ισχύ της κεραίας του κινητού εξ' επαφής στο κεφάλι μας...

Σωστό και αυτό :P εε μα αυτή η κοσμοτέ ρε πεδί πουθενά μα πουθενά δεν πιάνει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • WIMAX (WIFI μεγάλης εμβέλειας για την ασύρματη παροχή ίντερνετ σε ολόκληρες πόλεις- ήδη εφαρμόζεται και στην Ελλάδα)
  • Ασύρματες κοινότητες ίντερνετ (π.χ. Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών και δίκτυα σε άλλες μεγάλες πόλεις της Ελλάδας)
  • Κατασκευές κεραιών Υπουργείων, πρεσβειών, διπλωματικών αποστολών, Ενόπλων Δυνάμεων, Σωμάτων Ασφαλείας και Λιμενικού Σώματος, Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας κ.α.
  • Κεραίες που προορίζονται για χρήση μεταφοράς δεδομένων τοπικής εμβέλειας π.χ. εντός βιομηχανικών εγκαταστάσεων, γηπέδων, συγκροτημάτων κτιρίων κτλ.
  • Δορυφόροι
  • Περιφερειακά Η/Υ όπως οι εκτυπωτές με την ένδειξη «Wireless ready» για να συνδέονται με τους υπολογιστές ασύρματα
  • Ασύρματα ποντίκια και τα ασύρματα πληκτρολόγια
  • Συσκευές που λειτουργούν με το Bluetooth συνεχώς ενεργοποιημένο
  • Κονσόλες παιχνιδιών με ασύρματα τηλεχειριστήρια
  • Interactive σχολικοί πίνακες
  • Ασύρματα ηχεία
  • Φούρνοι μικροκυμάτων
  • Κεραίες ασύρματης αποστολής σήματος από τηλεόραση σε τηλεόραση
  • Ασύρματα συστήματα συναγερμού, πυρανίχνευσης και ελέγχου θερμοκρασίας
  • Επικοινωνία Ράδιο Ταξι (CB = Citizens Band)
  • Ραδιοδίκτυα αστυνομίας, ιδιωτικών εταιρειών ασφαλείας, μεταφορικών εταιρειών κ.α.
  • HAARP (= High Frequency Active Auroral Research Program)

 

 

Ποιος εχει ολα αυτα τα πραγματα στο σπιτι του?

Προσωπικα δεν εχω τιποτα απο αυτη τη λιστα.

Παντως οταν παραλληλιζεις το ασυρματο ποντικι με το ασυρματο ρουτερ, λογικα κανεις χιουμορ.

Φανταζομαι ζεις σε πόλη και όχι σε καμια σπηλιά στο βουνο..... οποτε εχουμε και λεμε....

 

Πηγες ακτινοβολίες απο μη φυσικά μεσα: Κινητα, ρουτερ, ασυρματα τηλεφωνα, λαπτοπ κτλ απο τους γειτονες. Κεραιες κινητής τηλεφωνίας, καλώδια υψηλής τάσης της δεή, δορυφόροι, κεντρα εκπομπής FM και τηλεόρασης και πολλα πολλα αλλα....

 

 

Δε μιλαμε για μεσα γενικα αλλα για οτι υπαρχει διπλα σου. Εχει σημασια η αποσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όλα αυτα υπάρχουν δίπλα το γεγονός ότ εσύ δεν έχεις κάτι από αυτά δεν σημαίνει ότ δεν μπορεί να τα έχει ο γείτονας π.χ έρευνες ήθελες ο φίλος walker σου έδειξα διάγραμμα π.χ εγώ έχω ασύρματο εκτυπωτή ναι έχει ακτινοβολία απιροελάχιστη ναι μέσα στο σπίτι άνετα πιάνει ένας ασύρματος ναι οπότε ναι έχεις μέσα στο σπίτι μια ακομά ακτινοβολία επίσης στο σπίτι έχεις ρεύμα ναι το ρεύμα έχει ακτιωοβολία εκτός και αν πριν μπεις στο σπίτι κλείνεις το ρεύμα από το ρολοόι κάτω ακτιωοβολία δεν σημαίνει μόνο αα το wifi που βλέπω είναι και αλλά χιλια΄δες πράγματα.

 

Τεσπα εγώ δεν συνεχίζω άλλο την κουβέντα θέλουμε δεν θέλουμε ακτινοβολία και μέσα στο σπίτι περνουμε και είναι ο Χ παράγοντας που δεν μπορείς να αποτρέψεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιορδάνη μπορείς να μας δόσεις μια επιστημονική πηγή που να αναφέρει ότι οι ασύρματες εκπομπές (WiFi, GSM κλπ) είναι επικίνδυνα για την υγεία;

 

Ο ίδιος ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, κάθε χρόνο βγάζει σχετική έκθεση. Μέχρι σήμερα δεν υπάρχει καμία επιστημονική απόδειξη για επίδραση της μη ιονίζουσας ακτινοβολίας στον ανθρώπινο οργανισμό, πέραν της θερμικής. Πράγμα που ρητά μνημονεύεται από τον ΠΟΥ, χωρίς όμως να αποκλείεται ότι σε 50 χρόνια να μην έχουμε άλλα δεδομένα.

 

Επίσης γεγονός αναμφισβήτητο είναι ότι τα τελευταία 20+ χρόνια που λειτουργεί η κινητή τηλεφωνία και τα ασύρματα, έχουμε αύξηση των καρκινικών περιστατικών μόλις 0,004% που μπορεί να οφείλεται σε δεκάδες άλλους σωρευτικούς παράγοντες μεταξύ των οποίων και των χημικών ουσιών ουσιών, όπως π.χ το χλωραιθένιο και τα λοιπά πετροχημικά, που χρησιμοποιούνται ευρέως στην βιομηχανία για την παραγωγή προϊόντων της καθημερινότητά μας, όπως ο ΠΟΥ αναφέρει στην ετήσια έκθεση.

 

Αυτό που προτείνεται είναι το απλό βάσει του κοινού νου. Εφόσον μπορούμε να αποφύγουμε την ασύρματη εκπομπή έχει καλώς, διαφορετικά λαμβάνουμε μέτρα προστασίας.

Έχουν θεσπισθεί λοιπόν κάποια όρια για την μέγιστη ισχύ εκπομπής ανάλογα το ασύρματο δίκτυο και την συχνότητα που χρησιμοποιούν, τα οποία με τα σημερινά δεδομένα είναι κατά πολύ παρακάτω από τον θεωρητικό κίνδυνο, λαμβανομένου υπόψη την μέγιστη ημερήσια πρόσληψη που είναι ακίνδυνη για τον ανθρώπινο οργανισμό.

Με απλά λόγια λένε, με τα σημερινά δεδομένα που έχουμε τα τελευταία 20 χρόνια, δεν υπάρχει θέμα υγείας, αλλά αύριο-μεθαύριο μπορεί να ανακαλυφθεί πραγματικά κάποια επίδραση. Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε, που λέει μια παροιμία.

 

Και κάτι τελευταίο για τις κεραίες της κινητής τηλεφωνίας. Μακάρι να είχαμε πυκνότερες εγκαταστάσεις με περισσότερες κεραίες στον χώρο, παρά λίγες που θα καλύπτουν μεγαλύτερη περιοχή. Ο νοών, νοείτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μιλαμε για μεσα γενικα αλλα για οτι υπαρχει διπλα σου. Εχει σημασια η αποσταση.

 

 

Μαλλον δεν καταλαβαινεις πως λειτουργει η ακτινοβολια... οποτε δεν έχει νοημα να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι. Εδω πριν κατι δεκαετιες περασε ολη η ραδιενεργια απο το Τσερνομπιλ πανω απ' την Ελλαδα και τωρα μας ενοχλει το ρουτερ του γειτονα. Ναι οκ, δεν ειναι επιχειρημα αυτο αλλα η ακτινοβολια υπαρχει παντου, ακομη και στις ακτινες του ηλιου. Αυτο δεν σημαινει οτι ολες οι ακτινοβολιες μαζι μας αφαιρουν χρονια ζωης. Αλλα και να μας αφαιρουν χρονια ζωης, μας αφαιρουν λιγοτερα απο την καθιστικη ζωη, την κακη διατροφη, το ανγχος της συγχρονης καθημερινοτητας και τις καταχρησεις (τσιγαρο αλκοολ κ.λ.π). Οπωτε επειδη κατι μου λεει οτι ο φιλος του παιδιου που ξεκινησε το τοπικ δεν εχει αλλαξει κατι απο αυτα που ανεφερα παραπανω παρα θελει να ξυλωσει το ρουτερ γιατι ετσι του ειπανε, και πολυ ασχοληθηκαμε...και καποια πραγματα για την ακτινοβολια του wifi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εβαλα το ρουτερ 2 δωματια πιο περα,  μεσα σε ντουλαπια, περασα κι ενα αλουμινοχαρτο απο πανω και ησυχασα :oneup:

Καλα, εσυ κρατα το ρουτερ πανω απ το κεφαλι σου ολο το 24ωρο κι ασε εμας να φυλαμε τα ρουχα μας για να εχουμε τα μισα, που λενε.

Σημ. Για ακτινοβολια μιλαμε, οχι για ραδιερνεγεια. Εχουν γινει ερευνες.

 

 

Δε νομιζω οτι η καρτα εκπεμπει κατι.

μπορει να κλεισεις το wifi αντι να τα κανεις ολα αυτα.σιγουρα ειναι καλο να παιρνουμε καποια μετρα αλλα οχι σε μετρο υπερβολης.ολοι κοιτανε την ακτινοβολια αλλα κανεις δεν κοιταει καν το τι τρωει και ποσο χαλια ειναι ολα αυτα που πουλανε εξω και που καταληγουν μεσα στον οργανισμο μας.

 

Πόση έλλειψη βασικής μόρφωσης υπάρχει σε αυτή τη χώρα;

 

Υπάρχουν άτομα που νομίζουν ότι τα routers και τα κινητά εκπέμπουν ραδιενέργεια. Η cyta εκπέμπει δορυφορικά σε ραδιενεργές συχνότητες! Έπος!

 

Και σε αυτά τα άτομα έδωσαν απολυτήριο λυκείου.

 

ναι οταν ακους να λενε εχει ραδιενεργεια αντι ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια ή σκετο ακτινοβολια ειναι να χτυπιεσαι στα γελια.

Μαλιστα, ενταξει, θα το διερευνησω το θεμα. Αν ειναι ετσι οπως τα λες θα πρεπει να επανελθω στο καλωδιο :)

εγω σου λεω οτι οκ γυρνας στο καλωδιο.δεκτο μεχρι εδω.

μενεις σε μια πολυκατοικια.αν ψαξεις για δικτυα θα βρεις αλλα 20 δικτυα τριγυρω σου.καποια απο αυτα θα ειναι σχεδον στο full σημα μια που ο γειτονας μπορει να ειναι απεναντι σπιτι και να εχει μονο ενα τζαμι διαφορα με σενα.δυο τζαμια μαλλον ειναι και το δικο σου.επισης ο γειτονας οπως και ολη η πολυκατοικια εχει κινητα οποτε τρως και απο αυτα.οκ μειωνεται λιγακι λογω τοιχων αλλα την τρως μια χαρα.επισης κατι πιο απλο.

ειμαι στον τριτο οροφο το ρουτερ μου αντε να πιασει μεχρι το διαμερισμα του πρωτου.με το ασυρματο τηλεφωνο φευγω απο την πολυκατοικια παω εξω στο Parking και μιλαω μια χαρα.επισης ασυρματα τηλεφωνα εχουν αλλα τοσα ατομα στην πολυκατοικια και δεν εχουν ολοι eco dect ή eco +.επισης υπαρχουν ατομα που μπορει να ειναι στην πολυκατοικια σου και να παιζουν με καρτες 2000mw και 3000mw οποτε....

αρα φτανουμε στο σημειο οτι α.δεν ξερεις τι υπαρχει γυρω σου και οτι ακομα και να μην εχεις κινητο μενεις καπου που υπαρχουν αλλα τοσα ατομα με τετοιες συσκευες.οποτε ακομα και να κλεισεις τα δικα σου οκ θα γλυτωσεις το 3-5-10 τις 100 απο ολα αυτα που ειναι γυρω σου.

για τις κεραιες κινητης εκει παλι διαλεγεις.καλο σημα μεκεραια κοντα σου και το κινητο σου να μην εκπεμπει full γιατι ειναι κοντα η κεραια ή να μην εχεις κοντα κεραια και το κινητο σου να εκπεμπει στο max ολη την ωρα για να μπορει να εχεισημα.και αυτο δεν ισχυει για σενα αλλα για οποιονδηποτε ειναι κοντα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές πληροφορίες (Φίλοι, Ίντερνετ, Τηλεόραση) , Συγκεχυμένες έννοιες (Ραδιενέργεια, Ακτινοβολία, κ.α ),  υποχονδρισμός, ημιμάθεια και ανάγκη να πιστέψουμε  σε θεωρίες συνωμοσίας οδηγούν σε τέτοια Topics.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές πληροφορίες (Φίλοι, Ίντερνετ, Τηλεόραση) , Συγκεχυμένες έννοιες (Ραδιενέργεια, Ακτινοβολία, κ.α ), υποχονδρισμός, ημιμάθεια και ανάγκη να πιστέψουμε σε θεωρίες συνωμοσίας οδηγούν σε τέτοια Topics.

Και η ανάγκη για trolling θα έλεγα εγώ.

 

Χαρά στο κουράγιο σε όσους απαντούν ακόμη και στα δύο θέματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όλα αυτα υπάρχουν δίπλα το γεγονός ότ εσύ δεν έχεις κάτι από αυτά δεν σημαίνει ότ δεν μπορεί να τα έχει ο γείτονας π.χ έρευνες ήθελες ο φίλος walker σου έδειξα διάγραμμα π.χ εγώ έχω ασύρματο εκτυπωτή ναι έχει ακτινοβολία απιροελάχιστη ναι μέσα στο σπίτι άνετα πιάνει ένας ασύρματος ναι οπότε ναι έχεις μέσα στο σπίτι μια ακομά ακτινοβολία επίσης στο σπίτι έχεις ρεύμα ναι το ρεύμα έχει ακτιωοβολία εκτός και αν πριν μπεις στο σπίτι κλείνεις το ρεύμα από το ρολοόι κάτω ακτιωοβολία δεν σημαίνει μόνο αα το wifi που βλέπω είναι και αλλά χιλια΄δες πράγματα.

 

Τεσπα εγώ δεν συνεχίζω άλλο την κουβέντα θέλουμε δεν θέλουμε ακτινοβολία και μέσα στο σπίτι περνουμε και είναι ο Χ παράγοντας που δεν μπορείς να αποτρέψεις 

 

Εμεις κοιταμε να περιοριζουμε την ακτινοβολια οσο μπορουμε, και βεβαια μιλαμε για το σπιτι μας, οχι για το σπιτι του γειτονα.

Ιορδάνη μπορείς να μας δόσεις μια επιστημονική πηγή που να αναφέρει ότι οι ασύρματες εκπομπές (WiFi, GSM κλπ) είναι επικίνδυνα για την υγεία;.........................................

 

Επίσης γεγονός αναμφισβήτητο είναι ότι τα τελευταία 20+ χρόνια που λειτουργεί η κινητή τηλεφωνία και τα ασύρματα, έχουμε αύξηση των καρκινικών περιστατικών μόλις 0,004% που μπορεί να οφείλεται σε δεκάδες άλλους σωρευτικούς παράγοντες μεταξύ των οποίων και των χημικών ουσιών ουσιών, όπως π.χ το χλωραιθένιο και τα λοιπά πετροχημικά, που χρησιμοποιούνται ευρέως στην βιομηχανία για την παραγωγή προϊόντων της καθημερινότητά μας, όπως ο ΠΟΥ αναφέρει στην ετήσια έκθεση.

 

 

Θα χρειαστει να κανω μια ερευνα, κατα ποσο οι ασυρματες καρτες ειναι εξισου επικινδυνες με το ρουτερ, οπως ειπες.

Οσο αφορα τις κεραιες των εταιριων κινητης, εχουν παρατηρηθει κρουσματα καρκινου γυρω απο τη περιοχη που βρισκονται. Εσυ λες οτι η αυξηση ειναι αμελητεα, δηλαδη θα δεχοσουν να μπει μια τετοια πανω απο το σπιτι σου?

Μαλλον δεν καταλαβαινεις πως λειτουργει η ακτινοβολια...

 

Ολοι ξερουμε πως οσο πιο κοντα τοσο το χειροτερο.

μπορει να κλεισεις το wifi αντι να τα κανεις ολα αυτα.σιγουρα ειναι καλο να παιρνουμε καποια μετρα αλλα οχι σε μετρο υπερβολης.ολοι κοιτανε την ακτινοβολια αλλα κανεις δεν κοιταει καν το τι τρωει και ποσο χαλια ειναι ολα αυτα που πουλανε εξω και που καταληγουν μεσα στον οργανισμο μας.

 

Που ειναι η υπερβολη? Δηλαδη οσοι βγαζουν το ρουτερ εξω απ το δωματιο τους για να μη κοιμουνται με αυτο παρεουλα, ειναι υπερβολικοι?

Σε βεβαιωνω οτι προσωπικα κοιταω τι τρωω, πραγμα που ηδη γνωριζεις εαν εχεις παρακολουθησει αλλα ποστς μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις κοιταμε να περιοριζουμε την ακτινοβολια οσο μπορουμε, και βεβαια μιλαμε για το σπιτι μας, οχι για το σπιτι του γειτονα.

 

 

Που ειναι η υπερβολη? Δηλαδη οσοι βγαζουν το ρουτερ εξω απ το δωματιο τους για να μη κοιμουνται με αυτο παρεουλα, ειναι υπερβολικοι?

Σε βεβαιωνω οτι προσωπικα κοιταω τι τρωω, πραγμα που ηδη γνωριζεις εαν εχεις παρακολουθησει αλλα ποστς μου :)

δεν ειναι θεμα υπερβολης ειναι οτι το βγαζεις δεν το βγταζεις το ρουτερ εκτος αυτο που γλυτωνεις ειναι μια σταγονα στον ωκεανο αυτο προσπαθουν να σου πουν σε ολα αυτα τα posts.

και αυτο που λες να περιορισεις για το σπιτι σου ειναι σχετικο.εγω σου λεω οτι κλεινεις το ρουτερ σου που εκπεμπει αυτα τα 100mw.Που ξερεις οτι απο κατω σου δεν εχει μια καρτα ή ενα ρουτερ που παιζει 1000mw?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα υπερβολης ειναι οτι το βγαζεις δεν το βγταζεις το ρουτερ εκτος αυτο που γλυτωνεις ειναι μια σταγονα στον ωκεανο αυτο προσπαθουν να σου πουν σε ολα αυτα τα posts.

και αυτο που λες να περιορισεις για το σπιτι σου ειναι σχετικο.εγω σου λεω οτι κλεινεις το ρουτερ σου που εκπεμπει αυτα τα 100mw.Που ξερεις οτι απο κατω σου δεν εχει μια καρτα ή ενα ρουτερ που παιζει 1000mw?

 

Δε το ξερω. Ειπαμε, κοιταμε το σπιτι μας, οχι το σπιτι του γειτονα. Τι περιεργη λογικη ειναι αυτη που εχεις. Και τι θα χασεις αν βγαλεις το ρουτερ απ το δωματιο σου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το ξερω. Ειπαμε, κοιταμε το σπιτι μας, οχι το σπιτι του γειτονα. Τι περιεργη λογικη ειναι αυτη που εχεις. Και τι θα χασεις αν βγαλεις το ρουτερ απ το δωματιο σου?

 

οτι κοιτας το ενα ασυρματο δικτυο μεσα στο σπιτι σου και δεν κοιτας τα 100 απεξω.αν θες πηγαινε μονωσε το σπιτι με ειδικη μπογια .

προσωπικα δεν το εχω στο δωματιο γιατι η πριζα ειναι στο σαλονι .παλια ειχα repeater στο δωματιο που δεν το εκλεινα.το μονο μετρο προστασιας που κανω ειναι οκ να μην εχω το κινητο κατω απο το μαξιλαρι μου και πιο παλια που υποχρεωτικα μιλουσα πολυ ωρα στο κινητο απλα εβαζα bluetooth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...