Προς το περιεχόμενο

Cyta και ακτινοβολια router


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οτι κοιτας το ενα ασυρματο δικτυο μεσα στο σπιτι σου και δεν κοιτας τα 100 απεξω.αν θες πηγαινε μονωσε το σπιτι με ειδικη μπογια .

προσωπικα δεν το εχω στο δωματιο γιατι η πριζα ειναι στο σαλονι .παλια ειχα repeater στο δωματιο που δεν το εκλεινα.το μονο μετρο προστασιας που κανω ειναι οκ να μην εχω το κινητο κατω απο το μαξιλαρι μου και πιο παλια που υποχρεωτικα μιλουσα πολυ ωρα στο κινητο απλα εβαζα bluetooth.

 

Εστω οτι κοιταω τα 100 απεξω. Αυτος ειναι λογος να παψω να κοιταω το σπιτι μου?

Ξαναρωταω, τι θα χασεις αν βγαλεις του ρουτερ απ το δωματιο σου? μετρητα? Γιατι εχεις τετοια επιμονη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι δεν βολευει παντα να τοβγαλεις απο το δωματιο.ειτε δεν θα πιανεις σημα μετα ειτε μπορει να μην υπαρχει πριζα κτλ.απλα ειτε το βγαλεις ειτε οχι ακομα και να κλεισεις το wifi οπως κανουν μερικοι οκ γλυτωσες το 1 απο τα 100.εγω προσωπικα δεν βρισκω νοημα στο 1 απο τα 100.καποιος αλλος μπορει να βρισκει νοημα και στο 1 απο τα 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστει να κανω μια ερευνα, κατα ποσο οι ασυρματες καρτες ειναι εξισου επικινδυνες με το ρουτερ, οπως ειπες.

Οσο αφορα τις κεραιες των εταιριων κινητης, εχουν παρατηρηθει κρουσματα καρκινου γυρω απο τη περιοχη που βρισκονται. Εσυ λες οτι η αυξηση ειναι αμελητεα, δηλαδη θα δεχοσουν να μπει μια τετοια πανω απο το σπιτι σου?

Μπορείς σε παρακαλώ να μας υποδείξεις μία μελέτη που αναφέρει για κρούσματα καρκίνου σε περιοχές με κεραίες κινητής;

Διότι εγώ γνωρίζω τι αναφέρει επίσημα ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας.

 

Αν γνώριζες από διάδοση των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων θα καταλάβαινες ότι είναι 1000 φορές καλύτερα να έχεις την κεραία πάνω από το σπίτι σου, παρά απέναντι από το παράθυρό σου. Και ναι, το προτιμώ 1000%, όπως θα προτιμούσα καλύτερα να έχουμε 5 κεραίες περιμετρικά της γειτονιάς μου, παρά μία σε μεγαλύτερη απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς σε παρακαλώ να μας υποδείξεις μία μελέτη που αναφέρει για κρούσματα καρκίνου σε περιοχές με κεραίες κινητής;

Διότι εγώ γνωρίζω τι αναφέρει επίσημα ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας.

 

Αν γνώριζες από διάδοση των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων θα καταλάβαινες ότι είναι 1000 φορές καλύτερα να έχεις την κεραία πάνω από το σπίτι σου, παρά απέναντι από το παράθυρό σου. Και ναι, το προτιμώ 1000%

 

"Οι ασύρματες ακτινοβολίες που εκπέμπουν οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας έχουν πλέον χαρακτηριστεί από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας ως «πιθανά καρκινογόνες»."

Δημοσιευση σαν αυτη θα εβρισκες αμεσως αν εκανες το κοπο να κοιταξεις στο google [λινκ]

 

Βεβαια ειναι πολλοι αυτοι που αμφιβαλλουν, αλλα ελαχιστοι αυτοι που θα ρισκαριζαν, αφου ομως εσυ βρισκεσαι μεσα σε αυτους τοτε σου προτεινω να απευθυνθεις σε μια εταιρια κινητης να ερθουν να βαλουν κεραια στη ταρατσα σου... Πληρωνουν καλα.

 

Δεν ειπα οτι καλυτερα να εχω τη κεραια στο απεναντι παραθυρο, παρα στο σπιτι μου.

Λεω καθολου κεραια στη περιοχη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι καλυτερα να εχω τη κεραια στο απεναντι παραθυρο, παρα στο σπιτι μου.

Λεω καθολου κεραια στη περιοχη μου.

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

Μετά πράγματι θα πρέπει να ανησυχείς... Θα βλέπεις κινητό στα 10 μέτρα και ή θα τρέμεις ή θα ετοιμάζεις τις μπριζόλες :P

 

Έχει πλάκα το thread... και οι ημιμαθείς απαντήσεις...

 

Κατά τ' άλλα η ακτινοβολία που δέχεσαι καθημερινά από ανθρώπινες πηγές είναι απειροελάχιστη σε σχέση με τη φυσική ακτινοβολία.  Εκτός άμα όσο έχει ήλιο έξω είσαι κλεισμένος σε κανά υπόγειο δέκα ορόφους κάτω από τη γη... :P Κάθε μέρα που θα το κάνεις αυτό θα κερδίζεις πολλές μέρες με το κινητό κάτω από το μαξιλάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Οι ασύρματες ακτινοβολίες που εκπέμπουν οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας έχουν πλέον χαρακτηριστεί από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας ως «πιθανά καρκινογόνες»."

Δημοσιευση σαν αυτη θα εβρισκες αμεσως αν εκανες το κοπο να κοιταξεις στο google [λινκ]

 

Βεβαια ειναι πολλοι αυτοι που αμφιβαλλουν, αλλα ελαχιστοι αυτοι που θα ρισκαριζαν, αφου ομως εσυ βρισκεσαι μεσα σε αυτους τοτε σου προτεινω να απευθυνθεις σε μια εταιρια κινητης να ερθουν να βαλουν κεραια στη ταρατσα σου... Πληρωνουν καλα.

 

Δεν ειπα οτι καλυτερα να εχω τη κεραια στο απεναντι παραθυρο, παρα στο σπιτι μου.

Λεω καθολου κεραια στη περιοχη μου.

το καθολου κεραια κινητης τηλεφωνιας στην περιοχη σου σημαινει οτι ολα τα κινητα γυρω σου θα εκπεμπουν στο max για να πιασουν σημα.καιδεν μιλαμε για 100mw που ειναι τα οικιακα ρουτερ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Οι ασύρματες ακτινοβολίες που εκπέμπουν οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας έχουν πλέον χαρακτηριστεί από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας ως «πιθανά καρκινογόνες»."

Δημοσιευση σαν αυτη θα εβρισκες αμεσως αν εκανες το κοπο να κοιταξεις στο google [λινκ]

Δεν χρειάζεται να καταφύγω στο Google για να βρω "πληροφορίες", όπως αυτές που παραθέτεις από εταιρείες (υπάρχουν δεκάδες τέτοιες) που έχοντας σκοπό το κέρδος κτυπά κατευθείαν στο φοβικό του πληθυσμού, πουλώντας προϊόντα και υπηρεσίες για το "βιολογικό σπίτι" (τα εισαγωγικά δικά τους).

 

Θα μπορούσα πολύ εύκολα να χρησιμοποιήσω τον "κακό αντίπαλο" για απάντηση, αλλά πηγαίνω κατευθείαν στην επίσημη πηγή. Το pdf που παρέθεσες και μάλλον δεν κατάλαβες τι αναφέρει, είναι το δελτίου τύπου του ΠΟΥ για την επίσημη έκθεση που εκδόθηκε αργότερα.

 

Σε αυτό λοιπόν αναφέρεται απλά ότι η Διεθνή Επιτροπή για την Έρευνα του Καρκίνου (IARC), που είναι επιτροπή του ΠΟΥ, κατατάσσει τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία ραδιοσυχνοτήτων ως ενδεχομένως καρκινογενή για τον άνθρωπο (Ομάδα 2B) για γλοίωμα ή μηνιγγίωμα, από τη χρήση του κινητού τηλεφώνου.

Αυτό είναι μια φυσική εξέλιξη, καθώς μέχρι σήμερα η επιστήμη δεν έχει ανακαλύψει τα αίτια αυτών των εγκεφαλικών όγκων, οπότε την κατηγοριοποιεί ως "ενδεχόμενο αίτιο" μαζί με 287 ακόμη παράγοντες. Προσοχή, η κατάταξη είναι "Possibly" (οι πιθανότητες δεν είναι μηδενικές) και όχι "Probably" (οι πιθανότητες είναι αυξημένες) της Ομάδας 2Α ή βεβαιότητα της Ομάδας 1.

Ενδεικτικά στην ίδια κατάταξη είναι ο καφές, το τουρσί, τα φύλλα της αλόης, το ταλκ, αλλά και πολλά υλικά της καθημερινότητας. Είναι μια κατηγορία που χρησιμοποιείται "όταν μια αιτιώδης σύνδεση θεωρείται αξιόπιστη, αλλά όταν η τυχαιότητα, η μεροληψία ή η σύγχυση από άλλους παράγοντες δεν μπορούν να αποκλειστούν με εύλογη βεβαιότητα". Με απλά λόγια μπορεί να έχουμε κάποιες ενδείξεις, αλλά αυτές μπορεί να είναι τυχαίες ή να υπάρχει σκοπιμότητα και αμεροληψία εκ μέρους του ερευνητή ή ακόμη και λανθασμένα δεδομένα.

 

Το τελικό αποτέλεσμα της επίσημης έκθεσης είναι ότι "ο μέχρι σήμερα ρυθμός των ποσοστών εμφάνισης γλοιώματος δεν συμβαδίζει με τον ρυθμό χρήσης των κινητών τηλεφώνων, την ίδια χρονική περίοδο, αλλά χρειάζεται περαιτέρω έρευνα και παρακολούθηση για ένα τέτοιο σοβαρό θέμα υγείας".

 

cell_phones.png

 

Και λίγες ακόμη επίσημες ιστοσελίδες, για να μην χαθείς στο διαδίκτυο.

 

Electromagnetic fields and public health:

What are the health risks associated with mobile phones and their base stations?

Interphone study reports on mobile phone use and brain cancer risk

Ηλεκτρομαγνητική Ακτινοβολία και Κινητή Τηλεφωνία - Tα επιστημονικά δεδομένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

Μετά πράγματι θα πρέπει να ανησυχείς... Θα βλέπεις κινητό στα 10 μέτρα και ή θα τρέμεις ή θα ετοιμάζεις τις μπριζόλες :P

 

Έχει πλάκα το thread... και οι ημιμαθείς απαντήσεις...

 

To κρατος που εχει παρει μετρα για τις κεραιες που βρισκονται κοντα σε σχολεια, νοσοκομεια, οικους ευγηριας ειναι ημιμαθες?

Η αγνοια κινδυνου φιλε μου δεν σε κανει πολυμαθη.

Δεν χρειάζεται να καταφύγω στο Google για να βρω "πληροφορίες", όπως αυτές που παραθέτεις από εταιρείες (υπάρχουν δεκάδες τέτοιες) που έχοντας σκοπό το κέρδος κτυπά κατευθείαν στο φοβικό του πληθυσμού, πουλώντας προϊόντα και υπηρεσίες για το "βιολογικό σπίτι" (τα εισαγωγικά δικά τους).

 

Θα μπορούσα πολύ εύκολα να χρησιμοποιήσω τον "κακό αντίπαλο" για απάντηση, αλλά πηγαίνω κατευθείαν στην επίσημη πηγή. Το pdf που παρέθεσες και μάλλον δεν κατάλαβες τι αναφέρει, είναι το δελτίου τύπου του ΠΟΥ για την επίσημη έκθεση που εκδόθηκε αργότερα............

 

Μη κολας στο συγκεκριμενο λινκ, αυτο το βρηκα σε 2 δευτερολεπτα, το ιντερνετ βριθει απο τετοιες πληροφοριες.

Ρωτησες για τη συνδεση με το καρκινο, διαβασες τα στοιχεια?

 

Τουλάχιστον 5 επιδημιολογικές έρευνες έχουν συνδέσει την παρουσία κεραιών κινητής τηλεφωνίας με την σημαντική επιδείνωση της υγείας του γειτονικού πληθυσμού: 

  • στο Ισραήλ: 300% αύξηση των καρκίνων (900% για τις γυναίκες) σε απόσταση 350 μ.(Wolf [iv])
  • στη Γερμανία: περισσότεροι καρκίνοι και γρηγορότερη εμφάνιση τους (8 χρόνια νωρίτερα) για αυτούς διέμεναν σε απόσταση 400 μ. από κεραίες κινητής τηλεφωνίας για 10 χρόνια[v]
  • στην Ισπανία : αϋπνία, πονοκέφαλοι, αδυναμία συγκέντρωσης, απώλεια μνήμης, διαταραχές όρασης και ακοής, ναυτία, ευερεθιστότητα, δερματικά καρδιοαγγειακά και κινητικά προβλήματα σε απόσταση 300 μ. (Santini [vi],[vii])
  • στην Ολλανδία: αύξηση πονοκεφάλων, πόνου και ναυτίας[viii]
  • στην Ισπανία: σημαντικότερες επιδράσεις η κατάθλιψη, η κούραση, η αϋπνία, η δυσκολία συγκέντρωσης και τα καρδιαγγειακά προβλήματα (Oberfeld [ix])
  • Στη Βραζιλία: το 80% των θανάτων από καρκίνο στο Belo Horizonte καταγράφηκε σε απόσταση 500 μέτρων από κεραίες κινητής τηλεφωνίας (Dode)

 

Βtw, για τον αμιαντο τι αποψη εχεις? Ειναι κι αυτο φαινομενο  "που έχοντας σκοπό το κέρδος κτυπά κατευθείαν στο φοβικό του πληθυσμού, πουλώντας προϊόντα και υπηρεσίες" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιορδάνη, δεν φθάνουν 2 κλικ και λίγα δευτερόλεπτα στο ψαχτήρι για να βρεις πληροφορίες.

Τις επίσημες εκθέσεις και πορίσματα που έδωσα παραπάνω τα διάβασες; Και αν ναι, τι κατάλαβες;

Επί αυτών έχεις αμφιβολία; Και σε ποιο σημείο;

 

Στο έγραψα με απλά λόγια, διότι η επίσημη έκθεση ήταν διπλωματική για αρκετές επιστημονικές έρευνες.

Για παράδειγμα η τελευταία που αναφέρεις στην περίπτωση του Belo Horizonte της Βραζιλίας. Επειδή το θυμάμαι το θέμα (μου είχε κάνει εντύπωση), δεν πέρασε πολύς καιρός και ομάδα έρευνας βρήκε πολλές αντιφάσεις και λανθασμένα δεδομένα.

Επειδή το paper της έρευνας κοστίζει 42$, σου γράφω μόνο το γενικό συμπέρασμα, παρόμοιο με άλλη ομάδα για το ίδιο θέμα:

 

5. Conclusion
This research showed the existence of a spatial correlation between cases of death by neoplasia and the locations of the BSs, in the Belo Horizonte municipality from 1996 to 2006.......

New epidemiological studies must explore this issue with more timely and appropriate methodology to provide evidence that may
confirm the relationship between risk and hazard at an individual level. Meanwhile, we strongly suggest the adoption of the Precautionary Principle until the limits of human exposure, as established in Brazilian Federal Law, can be re-evaluated.

 

Με απλά λόγια η επιχειρηματολογία εξασθενεί καθώς χρησιμοποιεί δεδομένα (33% των θανάτων) από περίοδο πριν την εγκατάσταση των κεραιών και το οξύμωρο είναι ότι αναφέρεται στο κέντρο της πόλης, όπου πραγματικά η μόλυνση από κάθε είδους πηγή συμπεριλαμβανομένων και των καυσαερίων των οχημάτων είναι πολλαπλάσια.

 

Θα μπορούσα εύκολα να αναφέρω δεκάδες πανεπιστημιακές έρευνες από Σουηδία, Δανία, Βρετανία, Αμερική, Ιαπωνία, Ελλάδα κλπ, αλλά δεν χρειάζεται να μπούμε σε φαύλο κύκλο.

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, έχει διαρκή ομάδα εργασίας, για την μεγαλύτερη σε υπηρεσία σχετική έρευνα (INTERPHONE), υπό την άμεση εποπτεία της Διεθνούς Επιτροπής για την Έρευνα του Καρκίνου.

Μέχρι σήμερα λοιπόν, οι 2 αυτοί επίσημοι φορείς, λαμβάνοντας όλα τα επιστημονικά δεδομένα από εκατοντάδες επιδημιολογικές έρευνες (μεταξύ των οποίων και αυτές που μνημόνευσες), έχει καταλήξει στα συμπεράσματα που αναφέρονται στα link που παράθεσα στο προηγούμενο μήνυμά μου. Θα σε παρακαλούσα να επανέλθεις αν νομίζεις ότι δεν ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χαρη του Ιορδανη ας κοψουμε ολοι τα ασυρματα ας απλωσουμε δεκαδες χιλιομετρα καλωδια για να επικοινωνουμε η οτι αλλο αλλα και παλι ξεχασα και το καλωδιο μεταφερει και ρευμα αρα ακτινοβολία οοο shit παμε στις παλιες καλες εποχες ταχυδρομιο τηλεβωας για επικοινωνια αλλα και παλι oo shit εξω εχει ηλιο αρα ακτινοβολία ας βγουμε το βράδυ αλλά και πάλι ooo shit εχει ακόμα ακτιωοβολία έξω γιατί υπάρχει ρέυμα γύρω μας και αλλοι 200 παράγοντες ας κόψουμε το ρεύμα αλλά και πάλι oo shit υπάρχει και πάλι ακτινοβολία έξω οπότε και πάλι ooo shit ooo shit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...