Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για το Winamp


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το winamp είναι πολύ εύχρηστο και λειτουργικό player, το χρησιμοποιώ εδώ και 15 χρόνια. To windows media player είναι πατάτα μπροστά του, πολλές φορές με κάνει να σηχτιρίζω, ακόμα δεν έχουν καταφέρει να το κάνουν τόσο καλό όσο το winamp. Απορώ πόσο δύσκολο είναι να συνεχίσουν την υποστήριξη. Πιστεύω όλο και κάποιος θα βρεθεί να κάνει την εξαγορά.

 

νομίζω πάντως πως το καλύτερο είναι να αποδεχτούμε πως απλά έκανε τον κύκλο του. Ίσως μάλιστα και να άργησε κιόλας. Όλα τα πράγματα κάποια στιγμή τελειώνουν πόσο μάλλον ένας media player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 248
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πλέον δε μπορώ να αντικρίσω mp3 player που να έχει διαφορετική όψη από αυτή του winamp.

Γι' αυτό και θα προτιμήσω τον AIMP ή τον KMplayer.

Θέλω ένα ορθογώνιο μακρόστενο παράθυρο με τα controls και από κάτω την playlist! τέλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω αυτο σταθερα... αυτο και μονο! ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑ skin για το winamp δεν ηταν καλυτερο! :P

 

winamp-classic-4.jpg

Έτσι. Το παλιό skin, αλλά εγώ δουλεύω τελευταία έκδοση :P με έφαγε η μόδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Winamp modern console με old winamp color theme για παντα! ΤΕΛΟΣ!

 

ps: αν καποιος εχει σεταρει τον equaliser και εχει βρει το τελειο σεταρισμα ενδιαφερομαι να το δοκιμασω.

 

ps2: υπαρχει και αυτος ο player απο Ελληνα προγραματιστη http://www.softpedia.com/get/Multimedia/Audio/Audio-Players/Passion-Audio-Player.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί opensource ρε παιδιά, δηλαδή τί ΔΕΝ προσφέρει ήδη και θα το προσφέρει αν γίνει opensource? Μελλοντική υποστήριξη και plugins? Εγώ μουσική θέλω να ακούω. Επιλέγω 10 κομμάτια, δεξί click & enqueue to winamp και τέλος. Άμεση απόκριση, στο κλάσμα δευτερολέπτου ανοίγει και ακούω τα κομμάτια μου. Αν θέλω μελλοντική υποστήριξη και plugins (που ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ!!!), θα βρω άλλο media player να τα κάνει, και θα κρατήσω το WinAmp μόνο για μουσική.

 

Τί opensource και ιστορίες. Έκδοση 2.95 και είστε κομπλέ όχι για 15, αλλά για 35 χρόνια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δουλειά μας πάλι θα  γίνει , έιναι απλά που κουβαλάει πολλές αναμνήσεις πάνω του. Προσωπικά τον χρησιμοποιώ ακόμη, αν και για ένα διάστημα είχα τον aimp αλλά έβαλα την light  έκδοση του ότανδεν ήθελα να μου τρώει πολλούς πόρους όταν έπαιζα.

 

Πάντως μετά από όλα τα σχόλια το pc μου εξοπλίστηκε με aimp3 και foobar τον οποίο και δεν γνώριζα. 

Το amp3 έιναι ωραίο και ελαφρύ αλλά η playlist του μου φαίνεται λίγο ακαμπτη, παλιά ήταν καλύτερο.

Το foobar που είδα έχει καλή Playlist και αρκετές επιλογές αλλά μερικά κομμάτια μου τα δείχνει με ερωτηματικό.

 

Πάντως το winamp μπορεί παλιό αλλά έχει όλα όσα θέλω από ένα music player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω αυτο σταθερα... αυτο και μονο! ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑ skin για το winamp δεν ηταν καλυτερο! :P

 

winamp-classic-4.jpg

 

Το ίδιο μ' εσένα χρησιμοποιούσα - λάτρης τού minimal κι εγώ... - μέχρι που βρήκα αυτό. Εξίσου λιτό και «καθαρό», αλλά μ' αρέσει πολύ περισσότερο οπτικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα παιδιά είναι ευκαιρία να ψαχτείτε λίγο, υπάρχουν τόσα προγράμματα εκεί έξω που κάνουν καλύτερη δουλειά. Ορισμένοι ειλικρινά κολλάτε σαν συνταξιούχοι που έκλεισε το καφενείο στην παρακάτω γωνία και χάθηκε όλη η κοσμοθεωρία τους.

 

Απ'οτι διαβάζω από την χρήση που κάνετε με winamp, οι περισσότεροι βολεύεστε 99.9% με το aimp. Τo foobar που δείχνει λίγο ατσούμπαλο, έχει πάρα πολλά themes, plugins και μάλιστα κάποια πολύ δυνατά (ένα παράδειγμα: convert DTS-->AC3). Τέλος, διάβασα οτι είχατε το winamp gia tag editor? Υπάρχει χρόνια τώρα ένας φοβερος και τρομερός mp3tag editor, ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ και λέγεται Godfather - http://www.jtclipper.eu/thegodfather/index.html

 

Αλλά και για net ραδιόφωνο, aimp, foobar, αλλά και screamer radio που δουλεύει μια χαρά -αν και σταμάτησε την ανάπτυξη ο δημιουργός του. Υπάρχουν κι άλλα. πχ το audacious εχει build για windows (thanks tritonas00 ;)). 

 

Seriously, ψαχτείτε. ;)

Με το installer του να είναι το Nullsoft Installer System !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είμαι από εκείνους που το χρησιμοποιούν εδώ και πάρα πολλά χρόνια, καθημερινά και φανατικά. Σε Linux προτιμώ το audacious, και νομίζω ότι έχει λίγο καλύτερο ήχο, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά.

 

Άσχετο: σε επαγγελματικό περιβάλλον, επιτρέπεται η χρήση της free έκδοσης του winamp ή χρειάζεται να είναι το pro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...