Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για το Winamp


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

winamp, napster, 33,6 kbps modem και irc!!! Ωραίες εποχές!

 

Νοσταλγία βέβαια, γιατί θυμίζουν λίγο τα μαθητικά έως και τα φοιτητικά χρόνια. Τι να λέμε, η γενιά μου πέρασε εφηβία με το winamp!

 

Για να το τραβήξω ακόμα πιο πολύ θα πω ότι (κρατηθείτε) από *παιδί* έγινα *άντρας*, iykwim, ακούγοντας μουσική από το winamp!!! (ωωωω) :P :P

 

Σε κάθε περίπτωση από τότε που πρωτοβγήκε περίπου μέχρι το 2009 που πήρα mac ήταν ο player μου για τα mp3.. πάνω από 10 χρόνια.

 

Κρίμα για το winamp, ας το κάνουν open, έτσι για το καλό και την αγάπη που του είχε ο κόσμος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Winamp...τι εποχές...αυτό και το usicmatch. Το ένα για μετατροπή cd σε mp3 (εμπιτρια που το λεγαμε) και το αλλο για ατελείωτες ώρες τραγουδιών στο pc.

Κρίμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω τόσο δράμα ρε σεις ούτε στην κηδεία του σεργιανοπουλου ούτε στην κηδεία του Michael Jackson.

Ένας media player δε θα ξανά βγει big deal έχει άλλους 2000. Και στην τελική θα υπάρχει για κατέβασμα από δω κ από κει απλά δεν θα συνεχίσει την ανάπτυξη του, δλδ τι φοβάστε μην βγει mp6 και δεν το παιζει το winamp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω προχωρήσει εδώ κι ένα 6μηνο στο MediaMonkey καθώς υποστηρίζει και plugins που είναι για το Winamp.

Βρίσκει πληροφορίες ενημέρωσης των άλμπουμ σου από το Amazon.com και δέχεται αρκετή παραμετροποίηση. Θα μου έλειπε αν δεν έβρισκα το MediaMonkey. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω τόσο δράμα ρε σεις ούτε στην κηδεία του σεργιανοπουλου ούτε στην κηδεία του Michael Jackson.

Ένας media player δε θα ξανά βγει big deal έχει άλλους 2000. Και στην τελική θα υπάρχει για κατέβασμα από δω κ από κει απλά δεν θα συνεχίσει την ανάπτυξη του, δλδ τι φοβάστε μην βγει mp6 και δεν το παιζει το winamp

Δεν θα λείψει η δυνατότητα του να ακούμε MP3s αλλά το Winamp το ίδιο σαν εφαρμογή. Όπως αναπολείς το πρώτο σου αμάξι ή το πρώτο ποδήλατο με το οποίο έμαθες ισορροπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα με τη 2.95 και για πάντα...

 

Σού ρίχνω! 2.91, σταθερά, εδώ και ...αμέτρητα χρόνια!

 

Δηλαδή μετά από 15 χρόνια πρέπει να αλλάξω συνήθειες;

 

Γιατί ν' αλλάξεις συνήθειες; Τα προγράμματα συνεχίζουν να λειτουργούν, ακόμα κι αν σταματήσει η ανάπτυξή τους. Δες ποια έκδοση λέω ότι χρησιμοποιώ, πιο πάνω...(Βέβαια, εγώ δεν είμαι «κανονικός» άνθρωπος, δεδομένου π.χ. τού ότι χρησιμοποιώ ακόμα XP από επιλογή, αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο...)

 

Η τελευταία πραγματικά καλή έκδοση του winamp ήταν η 2.91

 

Δικός μου! Να διευκρινίσω βέβαια ότι προσωπικά, το winamp το χρησιμοποιούσα και συνεχίζω να το χρησιμοποιώ, αποκλειστικά και μόνο για ακρόαση μουσικής από το p.c. Δε με βόλεψε σαν player άλλων multimedia αρχείων, ούτε και ενδιαφέρθηκα ποτέ για τις όποιες άλλες δυνατότητές του, αλλά για αναπαραγωγή μουσικής, είναι για 'μένα συνώνυμο τής ευχρηστίας. Οπότε παρέμεινα με την πανάλαφρη, σταθερότατη και 100% βολική και λειτουργική για τη χρήση που με απασχολεί, v. 2.91. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει και να σαι ο μόνος..

Ουτε και εμενα δεν θελω να θυμαμαι  εποχες Ρ4 με 512 μνημη και ντιαλ απ συνδεση να περιμενο μια μερα για να κατεβασω τραγουδια και τελικα να μην παιζουν στο Winamp :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και χρόνια τον έχω αντικαταστήσει με τον foobar2000, oπότε εμένα προσωπικά δεν θα μου λείψει.

 

Πιο ελαφρύς, χάνει βέβαια λίγο στα plugins αλλά έτσι και αλλιώς σπάνια τα χρησιμοποιούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

foobar 2000 και για μενα εδω και καποια χρονια.. παραυτα θα μου λειψει. RIP μακαρι να γινει open τουλαχιστον γιατι ειναι αδικια να ξεχαστει ετσι αδοξα ηταν και ακομα και σημερα ειναι για πολλους ο αγαπημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ που λες οτι δε θα μας λειψει παραπανω, προφανως εισαι 15 χρονων (εκτος αν το 92 ειναι χρονολογια), για μας λοιπον που ζησαμε εποχες Windows 3.x, Windows 9x και δεν ξεκινησαμε με Windows XP θα μας λειψει παρα πολυ και μονο στην ιδεα οτι σταματα να υπαρχει. Ας μην το χρησιμοποιουσαμε και τοσο οπως παλια, στα τελη της δεκαετιας του 90 και λιγο πιο μετα, Napster, Audiogalaxy, Kazaa, WinMX για κατεβασμα και WinAmp για ανοιγμα του αρχειου. 

Και εγώ του '92 είμαι και ξεκίνησα με win98 για μισό χρόνο κάπου (το 2001) και μετά έκανα μετάβαση σε xp με το που βγήκαν!!! Παρ' όλα αυτά ο ξάδερφός μου τον είχε προεγκαταστήσει και για 2 χρόνια δεν ήξερα ΚΑΝ ότι υπήρχε ο windows media player, και γενικά κάτι άλλο!!!

 

Ένας πραγματικά user friendly player και χωρίς να παρουσιάζει bugs, άσχετα αν τα τελευταία 3  χρόνια τον έχω αντικαταστήσει με το youtube. :(

 

R.I.P. buddy... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά,αντικειμενικά πλέον είναι ένα πρόγραμμα που δεν κάνει τίποτα παραπάνω από τα περισσότερα....τώρα επειδή κάποιοι είναι συναισθηματικά δεμένοι μαζί του δεν σημαίνει το ότι όποιος βγεί και πει "δεν θα μας λείψει" είναι απο τα παιδάκια της νεολαίας που δεν τα πρόλαβαν και δεν τα εκτιμούν,έλεος αν είναι δυνατόν λόγο του ότι ήταν απο πολύ παλιά να πρέπει όλοι ντέ και καλά να το έχουμε σε υπόληψη.

και εγώ το θυμάμαι που είμαι 20(απο 8 είχα PC) και το δούλευα αλλά εντάξει έχουν βγεί και πολύ καλύτερα......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...