Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για το Winamp


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να θέλω να ακουστώ οπισθοδρομικός, είναι από τις σπάνιες φορές που πραγματικά στεναχωρήθηκα για την παύση ενός προγράμματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωωωωωωωωωωωω

 

ακόμα θυμάμαι τη πρώτη μου επαφή με το winamp. 2000 πρωτοετής στη σχολή πρώτη φορά βλέπω μπροστά μου napster (μετά τη θέση του πήρε το dc++) και σύνδεση internet. σπίτι δεν είχα ακόμα, εποχή dialup, ο κλασσικός φόβος μην φουσκώσει ο λογαριασμός του ΟΤΕ και ποιος θα τον πληρώσει.εποχές που δεν υπήρχαν cdrecorders, usb sticks... κατέβαζα ένα τραγούδι τη φορά, winzip να σπάσει σε δισκέτες, φόβος μην γίνει τπτ σε μία δισκέτα και πρέπει να το ξανακατεβάσω... ζήλια για τους πλούσιους με τα iomega drives. και μετά βουρ σπίτι, unzip και το άκουγα μέχρι την επόμενη μέρα που θα κατέβαζα το επόμενο... πρέπει να υπήρχε περίοδος που είχα περί τις 50 δισκέτες πάνω μου, όλες με κατακερματισμένα mp3...

 

rip winamp

Πραγματικα μου θυμισες τα νιατα μου! Ακριβως την ιδια διαδικασια εκανα στη σχολη. Ζηλευα τη γραμμη της σχολης, τους πλουσιους με τα iomega και ειχα το φοβο του λογαριασμου του ΟΤΕ σπιτι. Με 4 κουτια δισκετες πηγαινα στη σχολη καθε φορα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα.... μεσα σε 5 λεπτα περασαν δεκαδες αναμνησεις απο διαφορετικες ηλικιες που εζησα με το winamp. 2002, εγω 14 χρονων το αλμπουμ toxicity των soad στο winamp και φουλ red alert 2.... ακομα και τωρα αν τυχει και ακουσω κανα τραγουδι απο αυτο το αλμπουμ μου ρχονται στο μυαλο σκηνες του red alert...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πως είμαι παλιό-γερος ...

 

Σε 80386 DX της AMD στα 40 Ghz με 1 MB Ram "έτρεχα ... λέμε τώρα" (με υπέρβαση στο Hardware) τα Windows 95 και το Winamp ...

ήταν έτος 1997

ήμουν νέος τότε

τα MP3 έτρεχαν με κοψίματα οπότε με το WinAmp έτρεχα μόνο αρχεία MOD και S3M ...

Μετά που το έκανε Pentium στα 133 (με αναβάθμιση μητρικής), έτρεχα και Mp3 ...

 

ΠΑΠΠΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΟΥΟΥ !!!!

 

χχαχαχαχαχααχ

Τι είπες τώρα Protracker και ScreamTracker και δώστου infinite λούπα να βαράει!!!

 

Κρίμα που "τελειώνουν" μια ιστορία έτσι και την πετάνε στο ψηφιακό νεκροταφείο να σαπίσει... Η AOL ξέρει καλά απο αυτά παλιοδολοφόνα!

Ειλικρινά δε μπορώ να πώ πολλά απο συγκίνηση κυρίως, μιλάμε για τέλος εποχής, όλων εμάς που ξεκινήσαμε το dominance του mp3 απο ανάγκη κυρίως μιας και τα voc, amr, wav είται ήταν υποδεέστερα σε ποιότητα είται απλά έπιαναν ΠΟΛΥ χώρο..

Προσωπικά έχω ακόμα τον 1.0 ενα κατοστάρικο KB και κάτι ψιλά είναι και κάπου έχω παραπεταμένο σε δικέτα την έκδοση 0.2 χαχαχαχααχαχ

Έφερε πολλές καινοτομίες μέχρι την έκδοση 2.9 (μετά ήγηκεν το bloat)

όπως τα πάμπολλα plugins και το ripping/encoding με αποκορύφωμα την δυνατότητα ενσωμάτωσης του πειραγμένου go-go no coda (λίγοι και εκλεκτοί το έιχαμε και χαριστικά κιόλας) έκανα rip και μετατροπή τα CD μου σε χρόνο κυριολεκτικά dt ενα δεκάρικο το πολύ 2 δεκάρικα δευτερόλεπτα το κομμάτι και σε 128 - 44100 με AMD K6 233MHz

Eπίσης μη ξεχνάμε τις υπηρεσίες Shoutcast Radio και Video οι οποίες άνοιξαν τον δρόμο σε spotify και συναπάντημα.

Τις δυνατότητες διαχείρισης μεγάλων συλλογών και φυσικά ID Tag Editing.

Ειδικά το shoutcast TV/Video παίζει σειρές, ταινίες, κτλ και ήμουν και είμαι ακόμα φαν πολλών channel.

Προσωπικά οι εκδόσεις που παίζω είναι 2.94 2.96 και με πιο σταθερή την 2.97 από 3άρα ούτε λόγος απο 5άρα ΜΟΝΟ ή 5.03 λέει κάτι, από ΄κεί και πέρα χάος...

 

Φυσικά δεν θα πώ τίποτα για τα skin απλά απίστευτα και καταπληκτικά, πλήρης μεταμόρφωση, αγαπημένα μου είναι αυτά που προσομοιάζουν alpine, sony car stereo κτλ..

 

Τώρα ώς προς τον αντικαταστάτη ψηφίζω AIMP τον χρησιμοποιώ από το 2010 (aimp2) και είναι αξιόλογος με αποκορύφωμα το aimp3 ο λόγος που τον βρήκα είναι λόγω ενασχόλησης με προγραμματισμο και της απίστευτης bass engine (bass.dll) όπου έχει υλοποιηθεί απλά κάνει θάυματα ΑΛΛΑ σαν τον Winamp κανένα απλά αν έχετε mod, s3m και γενικά τέτοια ελαφρολαϊκά η μηχανή του δεν πιάνει μία μπροστά του (και ο winamp χάνει αλλά όχι όσο ο aimp).

 

I guess llama won and whipped Winamp's ass :(

R.I.P Nullsoft - R.I.P Winamp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους χρήστες foobar: Πως μπορείτε; είναι σαν παντόφλα, τη μισή οθόνη πιάνει.

 

Foobar2000 Skins

15 Best Foobar2000 Skins (Themes)

και φυσικά εδω: Foobar Skins on DeviantArt

 

 

πχ. αυτό: http://www.deviantart.com/art/CORE-FB2K-48410948

CORE_FB2K_by_aMADme.png

 

ή αυτό:

http://www.deviantart.com/art/Speight-351608739

speight_by_slowboyfast-d5tc71f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βλέπω πολλούς χρήστες απο foobar και aimp, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με/χωρίς mod που να είναι παραπλήσιο με το docked toolbar του Winamp, να κάνει auto-hide και να εμφανίζεται όποτε βάζω το ποντίκι πάνω;

 

πχ. http://www.aolcdn.com/winamp/winamp-windowshade-mode.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια χαρά συνεχίζω να το χρησιμοποιώ και δε βλέπω το λόγο να σταματήσω.

Όσο για τις εξελίξεις, απλά είναι μια ακόμα αποτυχία της AOL. Πήρε το δημοφιλέστερο και καλύτερο media player και δεν κατάφερε να το κάνει τίποτα. Ας το κάνει τουλάχιστον open source (που δεν πρόκειται βέβαια....).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος λέει δεν θα του λείψει προφανώς είναι γύρω στα 17 maximum αυτός αλλά και οι φίλοι του και δεν το γνωρίζουν.

 

"Σταματησε" ουσιαστικά στην 2,95 έκδοση αφού οι άλλες ήταν bloatware σκουπίδια, και είναι πάντα το ΠΡΩΤΟ application (τότε τα λέγαμε software...) που βάζω μετά από φορμάτ, ώστε να ακούω μουσική ενώ στήνω τα προγράμματα του υπόλοιπου υπολογιστή!!! 

 

Ακόμα και το ίδιο skin έχω με τότε!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν θα μου λείψει μια και ποτέ δεν προσέφερε κάτι το πρωτοποριακό, πέρα από τις πρώτες εκδόσεις του με τις διάφορες ματσακονιές που έιχαν κάνει οι developers για να παίζει σε υπερβολικά αργά pc της τότε εποχής.

 

Από το 2003 αποκλειστικά και μόνο foobar2000. Μια κατηγορία μόνο του, και σαν player, αλλά και σαν γενικότερη νοοτροπία σχεδιασμού ενός προγράμματος.

 

Όπως και να έχει όμως είναι θλιβερό να προσπαθούν να εξαφανίσουν από τη μια μέρα στην άλλη ένα πρόγραμμα αγαπητό σε τόσο κόσμο, και με τόσο μεγάλη ιστορία. Ας το κάνουν open source όπως είπαν και άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το winamp είναι πολύ εύχρηστο και λειτουργικό player, το χρησιμοποιώ εδώ και 15 χρόνια. To windows media player είναι πατάτα μπροστά του, πολλές φορές με κάνει να σηχτιρίζω, ακόμα δεν έχουν καταφέρει να το κάνουν τόσο καλό όσο το winamp. Απορώ πόσο δύσκολο είναι να συνεχίσουν την υποστήριξη. Πιστεύω όλο και κάποιος θα βρεθεί να κάνει την εξαγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...