Προς το περιεχόμενο

ebay - ipad mini 149 ευρώ


sweeper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@silmarien δεν είναι έτσι

Αυτοί πελάτες ψάχνουν, προκειμένου να σε κερδίσουν(+πιθανούς γνωστούς σου) κάνουν τέτοιες πατέντες(ειδικά προς Ασία μεριά)

Σαν gift στέλνουν πάρα πολλοί αλλά είναι πολύ γνωστό πλέον, δεν παίζει να το προσπεράσουν στο τελωνείο απλά και μόνο επειδή λέει gift πάνώ

 

και του γραφω απλα "send it by post office and not by courier and as 'gift'"


και πόσο μπορει να ειναι το τελωνείο?άντε άλλα 50 ευρώ?πάλι καλά δεν ειναι?  

 

Εγώ για αρχή ρώτησα πως στέλνουν, δεν είπα τίποτα για gift

 

Τελωνείο όσο τους καυλώσει...επίσης αν το στέλνουν με κούριερ και θέλει εκτελωνισμό, η κούριερ για να στο εκτελωνίσει ζητάει πάρα πολλά

Μπορείς να το εκτελωνίσεις μόνος σου, αλλά εγώ που μένω επαρχία @@

 

Και 100€ να πληρώσεις(250 σύνολο δλδ) πάλι πιο φθηνό βγαίνει από εδώ, στο skroutz το βρίσκεις από 280+

Το θέμα είναι εσένα πια τιμή σε ικανοποιεί

Εγώ ας πούμε δεν θα έδινα πάνω από 150€, αν μπει καπέλο θα το πουλήσω την επόμενη μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 720
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η επίσημη απάντηση του πωλητή!

 

We are shipping the item via USPS Priority Mail International Parcels and also supply the customer with a tracking number. We cannot mark the item as a gift but value for item has been fully declared.

thank you

 

Οπότε στέλνουν με τα αντίστοιχα ΕΛΤΑ της Αμερικής και μας δίνουν και tracking number!

Από εκεί και πέρα το mark as gift δεν πιάνει στην Αμερική διότι αν τους πιάσουν θα τους σκίσουν!

Μόνο ένα μεγάλο λαμόγιο (δλδ κανένας Έλληνας στην Αμερική :D) θα το ρίσκαρε!

 

Φιλικά Ζάχος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@silmarien δεν είναι έτσι

Αυτοί πελάτες ψάχνουν, προκειμένου να σε κερδίσουν(+πιθανούς γνωστούς σου) κάνουν τέτοιες πατέντες(ειδικά προς Ασία μεριά)

Σαν gift στέλνουν πάρα πολλοί αλλά είναι πολύ γνωστό πλέον, δεν παίζει να το προσπεράσουν στο τελωνείο απλά και μόνο επειδή λέει gift πάνώ

 

 

Εγώ για αρχή ρώτησα πως στέλνουν, δεν είπα τίποτα για gift

 

Τελωνείο όσο τους καυλώσει...επίσης αν το στέλνουν με κούριερ και θέλει εκτελωνισμό, η κούριερ για να στο εκτελωνίσει ζητάει πάρα πολλά

Μπορείς να το εκτελωνίσεις μόνος σου, αλλά εγώ που μένω επαρχία @@

 

Και 100€ να πληρώσεις(250 σύνολο δλδ) πάλί πιο φθηνό βγαίνεια από εδώ, στο skroutz το βρίσκεις από 280+

Το θέμα είναι εσένα πια τιμή σε ικανοποιεί

Εγώ ας πούμε δεν θα έδινα πάνω από 150€, αν μπει καπέλο θα το πουλήσω την επόμενη μέρα

Στο πρώτο θα συμφωνήσω. Στο κομμάτι όμως που λες προς Ασία πλευρά. Από Αμερική δύσκολα θα κάνουν κάτι τέτοιο ειδικά όταν το μαγαζί αυτό(δεν πρόκειται για έναν απλό πωλητή) πούλησε 2.000 κομμάτια μόνο από αυτό το προϊόν. Δεν παίζει να ρισκάρουν οτιδήποτε ή να ασχοληθούν ιδιαίτερα.

 

Όσον αφορά το αν αξίζει τα 250 ή όχι και την μεταπωλητική αξία, να έχεις υπ'όψη ότι το προιόν δεν είναι από την ΕΕ οπότε η εγγύηση είναι ενός χρόνου και μάλιστα μπορεί μασημένη(η Apple είναι λίγο γκρινιάρα σε αυτό το θέμα). 

 

Μακάρι όλα να πάνε καλά πάντως!  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα!Κοίτα..μπορεί να είναι έτσι όπως(κομψά :P ) λες αλλά αν του πουν ότι πρόκειται για μια ομάδα μελών ενός forum και ότι μπορεί να του αφήσουν πολλά αρνητικά feedback αν κάτι δεν πάει καλά,ίσως το ξανασκεφτεί.Ακούγεται λίγο ''εκβιαστικό'' αλλά ο τύπος εισέπραξε μέσα σε λίγες ώρες τετραψήφιο αριθμό ευρώ οπότε δε θα ήταν παράλογο να είναι διαλλακτικός με τα συμφορουμιτάκια μας!

 

Τι εννοείς "αν κάτι δεν πάει καλά"; Αυτό θέλετε όσοι παραγγείλατε... Να μην πάει κάτι καλά. Γιατί άμα πάει καλά και με τον νόμο θα πρέπει να πληρώσετε τελωνείο. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "αν κάτι δεν πάει καλά"; Αυτό θέλετε όσοι παραγγείλατε... Να μην πάει κάτι καλά. Γιατί άμα πάει καλά και με τον νόμο θα πρέπει να πληρώσετε τελωνείο. :D

 

και ποιος και που είναι αυτός ο νόμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα από εδώ  !

 

Και δηλαδή για +1 ευρώ αν δεν κάνω λάθος έβγαινε 151 και κάτι ψιλά θα πληρώσουν τελωνείο +50ευρώ (λέω εγώ μια τιμή τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά, στα πλαίσια οποιασδήποτε εμπορικής συναλλαγής με χώρα εκτός ΕΕ, οτιδήποτε έχει δηλωθείσα αξία 22 ευρώ και πάνω δηλαδή αξία αντικειμένου & μεταφορικά υπόκειται σε δασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα!Κοίτα..μπορεί να είναι έτσι όπως(κομψά :P ) λες αλλά αν του πουν ότι πρόκειται για μια ομάδα μελών ενός forum και ότι μπορεί να του αφήσουν πολλά αρνητικά feedback αν κάτι δεν πάει καλά,ίσως το ξανασκεφτεί.Ακούγεται λίγο ''εκβιαστικό'' αλλά ο τύπος εισέπραξε μέσα σε λίγες ώρες τετραψήφιο αριθμό ευρώ οπότε δε θα ήταν παράλογο να είναι διαλλακτικός με τα συμφορουμιτάκια μας!

το να περάσει από το τελωνείο ένα δέμα δεν είναι πρόβλημα του αποστολέα οπότε δεν μπορείς να του δώσεις αρνητικό feedback, η απειλή αρνητικού feedback στην περίπτωση μη αποστολής ως δώρο ή με ψευδή τιμή που αποτελεί αδίκημα μάλλον σε εσένα θα δημιουργήσει πρόβλημα όταν ενημερωθεί το ebay και όχι στο αποστολέα. Μην συγχέεις του Αμερικάνους με τους Κινέζους 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νvel δεν αντιλέγω...επειδή όμως η συγκεκριμένη περίπτωση είναι ιδιάζουσα καθώς έχουμε δεκάδες παραγγελίες την ΙΔΙΑ μέρα και πιθανώς δεκάδες αποστολές του ίδιου αντικειμένου επίσης την ίδια μέρα από ΗΠΑ προς Ελλάδα,ίσως να μπορούσε να υπάρξει καμιά ελληνικής επινόησης μόντα για να μην βγάλουν μηνιάτικο μόνο από το insomnia εκείνη τη μέρα τα κοράκια του τελωνείου :)

Questioner,εγώ δεν παρήγγειλα καν,παραδόξως...κάτι δε μου πήγε καλά :)

Άσε που δε χρειάζομαι tablet ή τουλάχιστον όχι τόσο μικρό.Κάτι τέτοια πάντως βλέπουν οι τροϊκανοί κ βουρλίζονται...''πήρα κι εγώ ένα να υπάρχει'' για αντικείμενο αξίας 150 ευρώ και μάλιστα από πολλούς εδώ,όχι από έναν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...