Προς το περιεχόμενο

ebay - ipad mini 149 ευρώ


sweeper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρα τιμη ειναι και αλλου τοσο παιζει περιπου, τουλαχιστον αρκετα πιο φθηνα απ'οσο δινει η Apple..Γιορτες ερχονται, θελουν να ξεστοκαρουν.:) Η πικρα ειναι για αυτους που τα δινουν στις δημοπρασιες και εχουν φτασει και τα 250$ ενω ταυτοχρονα επαιζε η προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 720
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εννοουσα οτι μου παραδοθηκε κατι στην Ισπανια, απο Αμερικη.

Εγω αυτο καταλαβα οτι εννοουσες αλλα το να συγκρινεις το οτιδηποτε γινεται στην Ελλαδα με το πώς γινεται σε οποιοδηποτε (πραγματικα οποιοδηποτε) αλλο μερος του κοσμου και να υποθετεις οτι μπορει να γινει με τον ιδιο τροπο και εδω ειναι ηδη... λαθος πριν αποδειχθει στην πραξη :)

Στο υπογραφω (δε ξερω αν εχω ακομα καμια αποδειξη) ειχα παρει Cpu στα 300$ (τοτε ~200 ευρω) που εδω ειχε την εποχη της παραγγελιας (Μάιος) 400-450 ευρω, μου ηρθε (μετα απο απειρα τηλεφωνα) τον Σεπτεμβρη (ενω στο τελωνειο ειχε φτασει μεσα σε 7 μερες απο την αποστολη), με την τιμη στην Ελλαδα πλεον να ειναι στα 230-250 ευρω και εφαγε 100 ευρω (98,κατι για την ακριβεια) δασμους/φπα... σε ερωτηση μου τι σκατα ηταν αυτα τα 100 η απαντηση ηταν ξεκαθαρη οτι εχουν συστημα που υπολογιζει τα χαρατσια με βαση την ελληνικη τιμη και μαλιστα με βαση την ελληνικη τιμη (μου ειχαν πει κιολας ακριβως με τι αξια εγινε ο υπολισμος, ηταν ή 400 ή 480 ευρω, μαλλον το 1ο γιατι αν ηταν 480 θα ηταν 100% ηδη το φπα μεσα οποτε σημαινει οτι εβαζαν δασμους και φπα πανω στον... φπα!) την ημερα που αφιχθει στο τελωνειο και ΟΧΙ οταν εκτελωνιστηκε τελικα!!

Το πιστευεις; Εγω παντως δεν ξερω αν το εχω χωνεψει ακομα... Το παρελαβα τελικα γιατι στο μεταξυ ο αμερικανος μου ειχε κανει refund λογω απωλειας (4+ μηνες ηταν αυτοι και τα paypal δε σε καλυπταν τοτε μετα τις 60 μερες) και αφου επικοινωνησα να του πω οτι δεν ηθελα να παραλαβω για να τα 'φαει' ο κωστακης μου εκοψε ο ιδιος -100$ απο την τιμη και του πληρωσα 200$.

 

ΥΓ. Η εκεινη αποστολη ειχε γινει με ΕΛΤΑ αλλά με tracking number ("συστημενο" νομιζω ειναι η κατηγορια του, δεν ηταν 'δεμα' αλλα 'συστημενη επιστολη' ή κατι τετοιο), καποια στιγμη στα πολλα τηλεφωνα μου τοτε μου ειχαν πει οτι αν ερθει ως "απλο" (και δεν κανει "μπαμ" γραφοντας πχ "αξια 1000 ευρω" πανω στο δελτιο) δεν περναει τελωνειο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μίλησα με γνωστό μου τελωνειακό και μου είπε τα παρακάτω:

 

" ΛOIΠON. . . EΞAPTATAI TA KEΦIA K TH BAPEMAPA TOY EKTEΛΩNIΣTH. ΠANΩ AΠO 50$ TA KOITANE. AΛΛA ΛEEI TO ΠOΛY 70 € ΣYN NA ΠAEI. YΠAPXEI K ΠEPIΠTΩΣH ΛEEI AΠΛA NA TO BPOYME ENA ΠPΩI EΞΩ AΠO THN ΠOPTA"

 

Εγώ το σκέφτομαι ακόμη αν θα το πάρω τελικά.

Παρόλο που είπα στον πωλητή να μην το στείλει μέχρι να του δώσω το ΟΚ και συμφώνησε, ξαφνικά σήμερα μου ήρθε ειδοποίηση ότι στάλθηκε...

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως παμε θα γεμισουμε 100+ σελιδες με το ,θα ερθει δεν θα ερθει, ειναι απατη η δεν ειναι, θα περασει τελωνειο η οχι, κτλ.   Για μενα δεν εχει νοημα. Το μονο που που μπορουμε να κανουμε (ειδικα εμεις που το παραγγειλαμε) ειναι να περιμενουμε. Εξαλλου ειναι πολυ νωρις ακομα για μπορεσουμε να πουμε οτιδηποτε. ;) 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Επίσης τα δωρεάν μεταφορικά δεν κάνουν σε κανένα εντύπωση...?</p>

ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΑ ΕΔΩ ΤΩΝ ΚΟΥΡΙΕΡ ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΜΕ USPS...

 

JUST MY 2 cents

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΑ ΕΔΩ ΤΩΝ ΚΟΥΡΙΕΡ ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΜΕ USPS...

 

JUST MY 2 cents

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Εντάξει τα είπαμε, στις πρώτες σελίδες, μην γεμίζουμε με άδικα ποστ το τοπικ ή όπως είπε και ο alexx :

 

 

Ετσι οπως παμε θα γεμισουμε 100+ σελιδες με το ,θα ερθει δεν θα ερθει, ειναι απατη η δεν ειναι, θα περασει τελωνειο η οχι, κτλ.   Για μενα δεν εχει νοημα. Το μονο που που μπορουμε να κανουμε (ειδικα εμεις που το παραγγειλαμε) ειναι να περιμενουμε. Εξαλλου ειναι πολυ νωρις ακομα για μπορεσουμε να πουμε οτιδηποτε.  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρω οτι ειναι σχετικα νωρις ακομα για κατι τετοιο(εχει τουλαχιστον 44 μερες ακομα να το κανεις αυτο).θα βγει ακρη πιστευω εστω και με λιγα εξτρα και του τελωνειου(ελπιζω να μη χρειαστει)!και κατι ακομα........οσοι δεν προλαβατε ή οσοι ζηλευετε για καποιο λογο,λιγοτερα πικροχολα σχολια και χλευασμο!δεν φταιω εγω αν δεν προλαβες.....

 

 

Καλά ότι ναναι.Δηλ. αν κάνει κάποιος αρνητικό σχόλιο σε μια προσφορά σημαίνει ότι ζηλεύει....

 

Ως αδιάφορος παρατηρητής (σημείωσε ότι το είδα το θέμα με το που άνοιξε) έχω να κάνω τα εξής (πικρόχολα κατ εσένα σχόλια). Τι να ζηλέψει κάποιος:

 

1) Την αγωνία αν θα παραλάβετε ipad ή κάτι άλλο και σε άγνωστη κατάσταση ? (Αλήθεια έχετε σκεφτεί αν παραλάβετε προβληματικό προϊόν τι θα γίνει ? Γιατί θα πρέπει να επιστραφεί εκεί που το πήρατε.

 

2) Την αγωνία αν θα περάσει ή δεν θα περάσει τελωνείο ?

 

3) Αν περάσει τελωνείο ουσιαστικά θα πληρώσετε με βάση την τιμή που υπάρχει εδώ άρα στην ουσία από το πουθενά θα βρεθείτε να το πάρετε στην κανονική τιμή αλλά παραεισαγωγής με ότι σημαίνει αυτό.

 

4) Την 2ετη εγγύηση που ισχύει για Ευρώπη και ότι αυτό έχει 1

 

Αυτά υπολόγισα προσωπικά και το προσπέρασα στα πρώτα 5'

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ότι ναναι.Δηλ. αν κάνει κάποιος αρνητικό σχόλιο σε μια προσφορά σημαίνει ότι ζηλεύει....

 

Ως αδιάφορος παρατηρητής (σημείωσε ότι το είδα το θέμα με το που άνοιξε) έχω να κάνω τα εξής (πικρόχολα κατ εσένα σχόλια). Τι να ζηλέψει κάποιος:

 

1) Την αγωνία αν θα παραλάβετε ipad ή κάτι άλλο και σε άγνωστη κατάσταση ? (Αλήθεια έχετε σκεφτεί αν παραλάβετε προβληματικό προϊόν τι θα γίνει ? Γιατί θα πρέπει να επιστραφεί εκεί που το πήρατε.

 

2) Την αγωνία αν θα περάσει ή δεν θα περάσει τελωνείο ?

 

3) Αν περάσει τελωνείο ουσιαστικά θα πληρώσετε με βάση την τιμή που υπάρχει εδώ άρα στην ουσία από το πουθενά θα βρεθείτε να το πάρετε στην κανονική τιμή αλλά παραεισαγωγής με ότι σημαίνει αυτό.

 

4) Την 2ετη εγγύηση που ισχύει για Ευρώπη και ότι αυτό έχει 1

 

Αυτά υπολόγισα προσωπικά και το προσπέρασα στα πρώτα 5'

εστω οτι εχει εγγυηση, αυτη ειναι παγκοσμια, οποτε δεν χρειαζεται να το στειλεις.

 

αν εχει προβλημα ομως και χρηζει επιστροφης, τοτε μονο τα μεταφορικα θα ναι παραλογα.

 

η 2ετης εγγυηση που λες για να της λαβεις, πρεπει να το κυνηγησεις δικαστικα, αλλιως κανεις σε απλ στην ελλδα δεν θα σου δωσει 2.. και να πς δικαστικα για κατι που εχει 150 ευρω δεν αξιζει να πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ότι ναναι.Δηλ. αν κάνει κάποιος αρνητικό σχόλιο σε μια προσφορά σημαίνει ότι ζηλεύει....

 

Ως αδιάφορος παρατηρητής (σημείωσε ότι το είδα το θέμα με το που άνοιξε) έχω να κάνω τα εξής (πικρόχολα κατ εσένα σχόλια). Τι να ζηλέψει κάποιος:

 

1) Την αγωνία αν θα παραλάβετε ipad ή κάτι άλλο και σε άγνωστη κατάσταση ? (Αλήθεια έχετε σκεφτεί αν παραλάβετε προβληματικό προϊόν τι θα γίνει ? Γιατί θα πρέπει να επιστραφεί εκεί που το πήρατε.

 

2) Την αγωνία αν θα περάσει ή δεν θα περάσει τελωνείο ?

 

3) Αν περάσει τελωνείο ουσιαστικά θα πληρώσετε με βάση την τιμή που υπάρχει εδώ άρα στην ουσία από το πουθενά θα βρεθείτε να το πάρετε στην κανονική τιμή αλλά παραεισαγωγής με ότι σημαίνει αυτό.

 

4) Την 2ετη εγγύηση που ισχύει για Ευρώπη και ότι αυτό έχει 1

 

Αυτά υπολόγισα προσωπικά και το προσπέρασα στα πρώτα 5'

δεν θα σου κανω την χαρη να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου,λογω χρηματων που εχουν δωσει ολοι οσοι το πηραμε το ταμπλετ!υπαρχουν ατομα που δεν γνωριζανε την αγοραπωλησια μεσω ebay,αλλοι που ρωτανε αυτονοητα οπως πχ θα πληρωσω τελωνειο?? και πολλα αλλα!αν δε σεβεσαι τα χρηματα που χει δωσει ο καθε ενας τους τι να σου πω??δεν θα γινουμε οι γραφικοι του φορουμ οποτε εγω προσωπικα το ληγω!οσο για το αν προλαβες και δεν αγορασες ασε τους υπολοιπους να το κρινουν!οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια λενε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάτι βρομάει και δεν ξέρω τι...

Έστειλα eMail και περιμένω απάντηση!

Σήμερα το ebay μου έστειλε μήνυμα πως το αντικείμενο εστάλει και μαζί με αυτό πήρα και ένα tracking number για USPS.

Βάζοντας το tracking number στο USPS μου λέει ότι το Νοέμβριο του 2012!!!!! η αποστολή του πακέτου είχε ολοκληρωθεί και ότι έχει κλείσει η συγκεκριμένη συναλλαγή!!

Σας παρακαλώ δείτε και τα δικά σας tracking number και πείτε μου αν έχετε παρόμοιο πρόβλημα!

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα σου κανω την χαρη να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου,λογω χρηματων που εχουν δωσει ολοι οσοι το πηραμε το ταμπλετ!υπαρχουν ατομα που δεν γνωριζανε την αγοραπωλησια μεσω ebay,αλλοι που ρωτανε αυτονοητα οπως πχ θα πληρωσω τελωνειο?? και πολλα αλλα!αν δε σεβεσαι τα χρηματα που χει δωσει ο καθε ενας τους τι να σου πω??δεν θα γινουμε οι γραφικοι του φορουμ οποτε εγω προσωπικα το ληγω!οσο για το αν προλαβες και δεν αγορασες ασε τους υπολοιπους να το κρινουν!οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια λενε!

 

Δεν θα κάνεις την χάρη αλλά γράφεις 4 αράδες ασυναρτησίες.Ούτε εγω θα σου κάνω την χάρη να νομίζεις ότι με "βούλωσες".

 

Καταρχήν που κολλάει το να σεβαστώ τα χρήματα των υπολοίπων μελών δεν το καταλαβαίνω. Προσωπικά δεν έχω κάποιο ώφελος είτε το πάρεις είτε όχι.Στα @@. Από την δική μου πλευρά έκρινα τα αρνητικά και είπα όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω.

 

Για τα κρεμαστάρια.Ε τί να κάνουμε κάθε μέρα τέτοιες ώρες είμαι στο forum :-D . Αν ψάξεις όλο και κάποιο ποστ θα δεις χθεσινό 3-5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάνεις την χάρη αλλά γράφεις 4 αράδες ασυναρτησίες.Ούτε εγω θα σου κάνω την χάρη να νομίζεις ότι με "βούλωσες".

 

Καταρχήν που κολλάει το να σεβαστώ τα χρήματα των υπολοίπων μελών δεν το καταλαβαίνω. Προσωπικά δεν έχω κάποιο ώφελος είτε το πάρεις είτε όχι.Στα @@. Από την δική μου πλευρά έκρινα τα αρνητικά και είπα όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω.

 

Για τα κρεμαστάρια.Ε τί να κάνουμε κάθε μέρα τέτοιες ώρες είμαι στο forum :-D . Αν ψάξεις όλο και κάποιο ποστ θα δεις χθεσινό 3-5.

καλα ρε μαλώνετε για το ποιος την εχει ποιο μεγάλη....αυτος που πηρε το ipad η αυτός που δεν το πηρε?ξεκολλάτε ο καθένας κανει τις επιλογες του και απο το αποτέλεσα κρίνεται ποσο αυτη ειναι σωστη και ποσο οχι.......αν δηλαδή μου ερθει εμενα με 151 ευρω θα ειμαι μαγκας και εσυ που δεν πείρες ο μακακας?η αν τελικα πληρώσω τελωνειο και μου κοστίσει 250 ευρω θα ειμαι εγω ο μακακας και εσυ ο μάγκας που δεν το πείρες?5άχρονα δεν κάνουν ετσι ξεκολλήστε........στο τέλος πάντα ξυρίζουν τον γαμπρο.......καλημέρα σας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!!!!
Τα tracking number ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΟΝΤΑΙ . Δηλαδή χρησιμοποιούν παλιά tracking numbers και μολις ξεκινηση η διαδικασία αποστολής ανανεώνονται .
Στην Αμερική δεν ειναι οπως στην ταπεινή Ελλαδίτσα με τα κωλοΕΛΤΑ . Εκτυπώνεις σπίτι σου Online το αυτοκολλητο της USPS που κολλιεται εξω απο το δεμα μαζι με το tracking number . Μεχρι να παει το δεμα απο το γραφείο του τυπου ή το σπιτι του το tracking number Που το ξερει απο πριν αυτος επειδη το εκτυπωσε σπιτι του γραφει την παλια αποστολή. Μολις παει ταχυδρομειο και το σκαναρουν αλλαζει και σας εμφανιζει τα καινουργια στοιχεια .

Αυτα με τα τελωνεια πανω απο 50 ευρω τα κοιτανε κλπ δεν ισχυει . Εχω φερει οπως ειπα και πιο πριν και 700 ευρω παραγγελια και 200 ευρω τεραστια κουτα με ρουχα και και και . ME USPS ΠΟΤΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...