Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που ειναι το κρασαρισμα ρε παιδια? Μια μικρη διορθωση βλεπω μονο εγω. Αυτη τη στιγμη ειναι στα 2390 ευρω.

 

Αλλα και να επεφτε πολυ (πχ στα 1500) δεν ειναι λογος ανησυχιας. Ανεβαινει ραγδαια μηνες τωρα. Αν τα χριστουγεννα λεγαμε οτι το καλοκαιρι θα εχει φτασει 1500 θα το λεγαμε τρελη φουσκα.

 

Τωρα αν πεσει στα 1500 θα αρχισουνε τους επικηδειους παλι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@check2fire Φαίνεται πώς ο έχεις ψάξει όμως αυτή είναι η έννοια του ledger ότι δεν πρέπει να είναι τοπικό αλλά να έχουν πρόσβαση όλοι.

@SakislolGR Το eth είναι διαφορετικό από το btc, δεν είναι απλά ένα καινούριο νόμισμα.

 

ναι p2p αλλά για πληρωμές και μόνο. Υπάρχει λόγος που ο Satoshi έφτιαξε το bitcoin με όσο ποιο απλή γλώσσα προγραμματισμού υπάρχει στο να τρέχουν οι πληρωμές και γιαυτό τον  λόγο βλέπουμε τα σοβαρά προβλήματα που δημιουργούνται στο eth.

Αν δεν γνωρίζει κάποιος πως λειτουργεί η τεχνολογία είναι πανεύκολο να παρασυρθεί από το κάθε hype.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα από τα άλλα σοβαρά προβλήματα του ehtereum είναι η τεράστια διόγκωση του μεγέθους του blockchain έχει ξεπεράσει σε ένα μόλις χρόνο λειτουργίας αυτή του bitcoin 

 

 

για άλλη μια φορά αυτό το πράγμα δείχνει και πόσο σοφή απόφαση ήταν τα 10 λεπτά block time του Satoshi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε λίγο προσοχή στο τι γράφει ο συγκεκριμένος και θα καταλάβεις ότι δεν έχει ουσιαστική γνώση επί του θέματος και απλά μπαίνει σφήνα στη συζήτηση (αντιγράφει αυτά που βλέπει εκείνη τη στιγμή) για να προκαλέσει. Έχει ήδη φάει μπαν πριν λίγο καιρό και δεν το αρνείται. Ο καινούργιος του λογαριασμός δεν έχει κλείσει μήνα. Οπότε μην τον παίρνεις στα σοβαρά.

 

Δες το παραπάνω του ποστ για παράδειγμα και αναρωτήσου αν εσύ χωρίς καμία γνώση για το Bitcoin θα μπορούσες να είχες γράψει τα ίδια, διαβάζοντας αυτό το τόπικ μόνο από την προηγούμενη σελίδα και μετά.

 

σώπα ρε ντοκτορα εσύ που θέλει και Phd για να μιλήσεις για τα cryptocurrencies. What! είμαι ο μόνος χωρίς phd? 150 σελίδες όλοι ντοκτοράδες... μόνο εγώ :(

 

Επίσης, ασχολείσαι πολύ καιρό επί προσωπικού και δεν σου έδινα ιδιαίτερη σημασία αλλά έχεις καταντήσει κουραστικός. Οπότε ας αναλάβουν οι διαχειριστές.

@check2fire Φαίνεται πώς ο έχεις ψάξει όμως αυτή είναι η έννοια του ledger ότι δεν πρέπει να είναι τοπικό αλλά να έχουν πρόσβαση όλοι.

@SakislolGR Το eth είναι διαφορετικό από το btc, δεν είναι απλά ένα καινούριο νόμισμα.

 

Μιλάω για το ότι είναι στην ίδια κατηγορία, Crypto currency. Τώρα πως δουλεύει και πως αβγατίζεται δεν γνωρίζω και δεν με απασχολεί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, ασχολείσαι πολύ καιρό επί προσωπικού και δεν σου έδινα ιδιαίτερη σημασία αλλά έχεις καταντήσει κουραστικός. Οπότε ας αναλάβουν οι διαχειριστές.

 

Πολύ καιρό - πώς γίνεται; Αναφέρεσε στον παλιό σου λογαριασμό; Μην ανησυχείς. Θα ξανά αναλάβουν αν συνεχίζεις παντού την ίδια τακτική.

 

Εδώ το τρολλοποστ σου για όποιον θέλει να το εξετάσει: http://www.insomnia.gr/topic/509624-bitcoin-η-επανάσταση-του-χρήματος#entry55767106

 

Ίδιο provoking στυλ με αυτό εδώ το ωραίο θέμα που είχες ανοίξει: http://www.insomnia.gr/topic/646230-h-microsoft-τα-έχει-κάνει-πουνα-με-τις-τεχνολογίες-τις#entry55743160

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Τις τελευταίες 5-6 μέρες έχω προσέξει ότι επιτίθεσαι προσωπικά. Τώρα αν μου το έκανες και παλιά δεν γνωρίζω. Δεν παρατήρησα κάτι.

 

Όσο για τα 2 λινκ,

  • Όλοι κάποιες φορές γράφουμε μλκιες. 1-2 Posts δεν μπορούν όμως να χαρακτηρίσουν κάποιον
  • Το έχω δηλώσει και ανοιχτά - πολλές φορές δεν είναι αρεστός ο τρόπος που τα γράφω. Σεβαστό, να το συζητήσουμε.
  • Από πότε η διαφορετική άποψη (ας το κάνω πιο ειδικό. η διαφορετική από την δικιά σου) είναι όλα αυτά τα επίθετα που πετάς? άμα δεν σου αρέσει η άποψή μου απλά κάνε με ignore/block.

Ας πάρουμε για παράδειγμα αυτό: Link.png Site: #2174

 

Είπα ότι βλέπω αύξηση του ETH και θα αργήσει να σκάσει η φούσκα. και συμβούλεψα να επενδύσουν. Επίσης είπα κάποια πράγματα για τον @Ts.

 

Ομολογώ ότι αυτά για τον @τσ ήταν λάθος, δεν τα έγραψα με κακία/ή κακό σκοπό.

 

Στα υπόλοιπα όμως είναι η άποψή μου και σε όποιον αρέσει. Και τι είπα? αυτά που λένε αρκετοί > ότι θα σκάσει κάποια στιγμή.

 

Γενικά χώνεσαι παντού και το τραβάς επί προσωπικού. Βγάζεις μια κακία/(εμμονή να το πω?). Σε συμβουλεύω να ηρεμήσεις και να σεβαστείς πρόσωπα και καταστάσεις. Αν δεν συμφωνείς με αυτά που γράφω κάνε με block και προχώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Τις τελευταίες 5-6 μέρες έχω προσέξει ότι επιτίθεσαι προσωπικά. Τώρα αν μου το έκανες και παλιά δεν γνωρίζω. Δεν παρατήρησα κάτι.

 

Όσο για τα 2 λινκ,

  • Όλοι κάποιες φορές γράφουμε μλκιες. 1-2 Posts δεν μπορούν όμως να χαρακτηρίσουν κάποιον
  • Το έχω δηλώσει και ανοιχτά - πολλές φορές δεν είναι αρεστός ο τρόπος που τα γράφω. Σεβαστό, να το συζητήσουμε.
  • Από πότε η διαφορετική άποψη (ας το κάνω πιο ειδικό. η διαφορετική από την δικιά σου) είναι όλα αυτά τα επίθετα που πετάς? άμα δεν σου αρέσει η άποψή μου απλά κάνε με ignore/block.
Ας πάρουμε για παράδειγμα αυτό: [link=http://www.insomnia.gr/topic/509624-bitcoin-η-επανάσταση-του-χρήματος/page-145#entry55767106]#2174

 

 

Είπα ότι βλέπω αύξηση του ETH και θα αργήσει να σκάσει η φούσκα. και συμβούλεψα να επενδύσουν. Επίσης είπα κάποια πράγματα για τον @Ts.

 

Ομολογώ ότι αυτά για τον @τσ ήταν λάθος, δεν τα έγραψα με κακία/ή κακό σκοπό.

 

Στα υπόλοιπα όμως είναι η άποψή μου και σε όποιον αρέσει. Και τι είπα? αυτά που λένε αρκετοί > ότι θα σκάσει κάποια στιγμή.

 

Γενικά χώνεσαι παντού και το τραβάς επί προσωπικού. Βγάζεις μια κακία/(εμμονή να το πω?). Σε συμβουλεύω να ηρεμήσεις και να σεβαστείς πρόσωπα και καταστάσεις. Αν δεν συμφωνείς με αυτά που γράφω κάνε με block και προχώρα.

Δεν ξέρω τι φαντάζεσαι ότι έχεις προσέξει και τι μυθιστορήματα είναι αυτά που λες. Δύο φορές έχω κάνει την διαπίστωση - και η μία είναι λίγα posts παραπάνω - ότι γράφεις ακριβώς το ίδιο και στα ίδια θέματα με κάποιον που έφαγε μπαν λίγο πριν φτιάξεις εσύ τον λογαριασμό σου. Και όχι μόνο δεν το αρνήθηκες, αλλά δήλωσες κατά κάποιον τρόπο ότι δεν σε πειράζει.

 

Και όσο για το BitCoin, όλα σου τα σχόλια που έχω δει (όπως και του μπαναρισμένου) περιλαμβάνουν φούσκες κ.λπ. Όλα όμως.

 

Είναι πολύ γνωστή τακτική όταν σε τσακώνει κάποιος το να προσπαθείς να τον βγάλεις κακό και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Εντάξει, χαλάρωσε, δεν ασχολούμαι 3η φορά μαζί σου. Και τον άλλο σου λογαριασμό τον είχα αγνοήσει και τελικά τα πράγματα πήραν μόνα τους το δρόμο τους. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σειρά από λάθη...

 

Με τσάκωσε κάποιος; γιατί έκανα κάτι κακό; κρυβόμουν για κάτι? έκρυψα εγώ ποτέ ότι σε 2 μήνες έχω φάει 4-5 μπαν? (τα 2 ήταν από το /survivor θρεαντ λόγω σποιλερς και τα υπόλοιπα για απρεπή συμπεριφορά)

 

Όσο για τις φούσκες, παρομοίως. Έτσι είναι η ζωή... οι άνθρωποι διαφωνούν μεταξύ τους!

 

Τέσπα, δεν έχει νόημα, αιντε καλή συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σειρά από λάθη...

 

Με τσάκωσε κάποιος; γιατί έκανα κάτι κακό; κρυβόμουν για κάτι? έκρυψα εγώ ποτέ ότι σε 2 μήνες έχω φάει 4-5 μπαν? (τα 2 ήταν από το /survivor θρεαντ λόγω σποιλερς και τα υπόλοιπα για απρεπή συμπεριφορά)

 

Όσο για τις φούσκες, παρομοίως. Έτσι είναι η ζωή... οι άνθρωποι διαφωνούν μεταξύ τους!

 

Τέσπα, δεν έχει νόημα, αιντε καλή συνέχεια...

 

Το πρόβλημα δεν είναι ότι έχεις διαφορετική άποψη/γνώμη, αλλά ότι στην πραγματικότητα δεν έχεις καθόλου άποψη για το θέμα στο οποίο γράφεις (όπως και με τον προηγούμενο λογαριασμό σου) και δεν σε ενδιαφέρει και να έχεις.

 

Απλά γράφεις για φούσκες για να τσιμπήσει κάποιος, και όχι επειδή η άποψή σου είναι όντως ότι το BitCoin είναι μια φούσκα. Κάτι που θα ήταν σεβαστό. Επίσης, καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρό κενό ασφαλείας που αποκαλύφθηκε στο jaxx όπου κάποιος μπορεί να κάνει πανεύκολα exposed τα private key του πορτοφολιού. Η διαδικασία περιγράφετε εδώ και δεν το προστατεύει ούτε το pin

 


 

νομίζω όποιος έχει στο jaxx token καλό είναι να τα μεταφέρει αλλού μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Bitmain έβγαλε ένα blog post που ούτε λίγο πολύ ανακοινώνει η καλύτερα απειλεί ότι θα κάνει fork το δίκτυο μετά την 1 Αυγούστου αν γίνει πραγματικότητα το UASF

 


 

για να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία γιατί έχει καταντήσει βαρετή και για όποιον ανησυχεί για τα bitcoin του. Απλά παραμένουμε στο legacy chain και αφήνουμε τους forker να κατστρέψουν τις οικονομίες τους. Δεν κάνουμε τίποτα άλλο. Πέρνουμε και ένα backup το wallet μας πριν της 1 Αυγούστου ώστε αν κάποιο από αυτά τα fork αποκτήσει αξία στο μέλλον να μπορέσουμε να το εξαργυρώσουμε.

Ακόμα και τα seed key μπορούμε να τα κάνουμε import στο μέλλον σε κάποιο άλλο wallet που υποστηρίζει αυτά τα νέα chain. 

Γιαυτό δεν υπάρχει λόγος για πανικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφτασε ο κομπος στο χτενι. Δυστυχως δεν βρεθηκε ενιαια ειρηνικη λυση, χωρις να μου κανει εντυπωση κατι τετοιο.

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι τον Αυγουστο, πλεον θα δουμε γενναια διορθωση. Δηλαδη αν δεν δουμε θα μεινω αναυδος.

 

Παντως και το ενδεχομενο να εχω νεα coins και σε αλλο chain δεν με χαλαει. Μακροπροθεσμα θα ερθει ισορροπια και ισως βγω και κερδισμενος.

 

Θελει προσοχη ομως τις πρωτες μερες ειδικα με τις μεταφορες. Πρεπει να βεβαιωθουμε οτι οι clients που εχουμε κανουνε broadcast τα Transactions στο σωστο chain και μονο σε αυτο διαφορετικα κινδυνευουμε η συναλλαγη να παει και στα 2 chains.

 

Οσοι εχουν σημαντικες ποσοτητες σε exchange ας βεβαιωθουν οτι το συγκεκριμενο exchange θα τους πιστωσει και το αντιστοιχο ποσο στο εναλλακτικο chain, η διαφορετικα ας τα μεταφερουν εγκαιρως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...