Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Αντίθετα αν τα cryptocoins κάνουν fully trackable την διαδρομή του χρήματος από την απόκτηση έως την κατανάλωση κανένας δεν θα μπορεί να παρανομήσει χωρίς να πιαστεί.

Αυτό ναι θα ταν μια πρόοδος πολιτισμική.

 

Πολιτισμική πρόοδος η πλήρης παρακολούθηση; Κι αν αύριο αυτοί που κάνουν την παρακολούθηση δεν είναι τόσο καλοί κ αγαθοί όσο φαντάζεσαι (ούτε σήμερα είναι, αλλά χάριν συζήτησης ας το δεχτώ), τι θα γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Πολιτισμική πρόοδος η πλήρης παρακολούθηση; Κι αν αύριο αυτοί που κάνουν την παρακολούθηση δεν είναι τόσο καλοί κ αγαθοί όσο φαντάζεσαι (ούτε σήμερα είναι, αλλά χάριν συζήτησης ας το δεχτώ), τι θα γίνει;

Πως γίνεται να γίνει αυτό, αν όλες οι συναλλαγές που και αυτοί κάνουν είναι διάφανες και ελέγχονται απ όλους τους άλλους???

Decentralized άμεση δημοκρατία στην πράξη. 

 

 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2018 στις 2:37 ΜΜ, chek2fire είπε

Δείχνει και την τεράστια διαφορά πολιτικής θεώρησης των πραγμάτων. Προσωπικά θεωρώ ότι η οικονομική δραστηριότητα χωρίς κανένα φραγμό είναι προς όφελος και των πολιτών και της κοινωνίας. 

Και αφού μερικοί θεωρούν ότι θα πρέπει οι πολίτες να ελέγχονται σε κάθε οικονομική τους δραστηριότητα ακόμα και να δίνουν λογαριασμό η να παίρνουν άδεια από κεντρικές αρχές στο πως θα διαχειριστούν τον νόμιμο πλούτο που έχουν δημιουργήσει θα ρωτήσω κάτι άλλο.

 

21 ώρες πριν, chek2fire είπε

Το ανέβασα και στο νήμα για τα alt αλλά δεν βλέπω ενδιαφέρον. Φοβερή ανάλυση για τα proof of stake και proof of work συστήματα και για ποιο λόγο το proof of work παραμένει μονόδρομος για την ασφάλεια των  blockchain συστημάτων καθώς αναλύει και τα σενάρια για ποιο λόγο τα proof of stake συστήματα έχουν δομικά flaw.

https://blog.bitmex.com/complete-guide-to-proof-of-stake-ethereums-latest-proposal-vitalik-buterin-interview/#oo

https://medium.com/@rextar4444/what-no-one-in-the-world-understands-about-bitcoin-yet-52cc8df89f3e

Αναφορά σε κείμενο

 

The central bank, in essence, tries to target a slightly inflationary trend, which in effect is believed to entice a population to spend money.

Many advanced economies today use this system with comparatively good success relative to our history and so those that practice these methods and study them are hesitant to accept a narrative about a money from a person or group that holds a premise that these commonly accepted and observably working practices are malicious.

 

Τόσο εσύ όσο και ο από πάνω παραδέχεστε ότι το bitcoin δεν μπορεί να λειτουργήσει ως χρήμα παρά μόνο ως μέσο αποθήκευσης πλούτου. Σαν τον χρυσό δηλαδή, που η αξία του είναι παλάντζα(το bitcoin ασύγκριτα χειρότερο). Για διαφορετικούς λόγους. 

Ο ένας θεωρητικός για το τι μπορεί να λειτουργήσει ως χρήμα(βλέπε άρθρο). Και ο άλλος 100% πρακτικός, που είναι το αφάνταστο ενεργειακό κόστος(πολλές φορές η παγκόσμια κατανάλωση ενέργειας, αν ποτέ γινόταν διαδεδομένο νόμισμα) επικύρωσης συναλλαγών, αφού οι αλγόριθμοι proof of stake είναι αναξιόπιστοι, όπως λες και αναγκαζόμαστε να χρησιμοποιούμε τους proof of work. Ακόμα και οι υβριδικές λύσεις είναι πολύ δαπανηρές. Πράγματα που δεν έχω δει να συζητιούνται και πολύ.

Αναρωτιέμαι απλά αν αυτός ο Σατόσι περιόριζε το bitcoin σε ρόλο ψηφιακού χρυσού και αν τελικά είναι έτσι τα πράγματα για ποιά επανάσταση του χρήματος μιλάμε; Γιατί το χρήμα είναι για συναλλαγές. Εκτός αυτού όταν θελήσω να μετατρέψω τον πλούτο μου από bitcoins σε χρήμα δεν θα με ελέγξει κανένας; Θα είμαι φάντασμα για το σύστημα; Τι πιστεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

https://medium.com/@rextar4444/what-no-one-in-the-world-understands-about-bitcoin-yet-52cc8df89f3e

Τόσο εσύ όσο και ο από πάνω παραδέχεστε ότι το bitcoin δεν μπορεί να λειτουργήσει ως χρήμα παρά μόνο ως μέσο αποθήκευσης πλούτου. Σαν τον χρυσό δηλαδή, που η αξία του είναι παλάντζα(το bitcoin ασύγκριτα χειρότερο). Για διαφορετικούς λόγους. 

Ο ένας θεωρητικός για το τι μπορεί να λειτουργήσει ως χρήμα(βλέπε άρθρο). Και ο άλλος 100% πρακτικός, που είναι το αφάνταστο ενεργειακό κόστος(πολλές φορές η παγκόσμια κατανάλωση ενέργειας, αν ποτέ γινόταν διαδεδομένο νόμισμα) επικύρωσης συναλλαγών, αφού οι αλγόριθμοι proof of stake είναι αναξιόπιστοι, όπως λες και αναγκαζόμαστε να χρησιμοποιούμε τους proof of work. Ακόμα και οι υβριδικές λύσεις είναι πολύ δαπανηρές. Πράγματα που δεν έχω δει να συζητιούνται και πολύ.

Αναρωτιέμαι απλά αν αυτός ο Σατόσι περιόριζε το bitcoin σε ρόλο ψηφιακού χρυσού και αν τελικά είναι έτσι τα πράγματα για ποιά επανάσταση του χρήματος μιλάμε; Γιατί το χρήμα είναι για συναλλαγές. Εκτός αυτού όταν θελήσω να μετατρέψω τον πλούτο μου από bitcoins σε χρήμα δεν θα με ελέγξει κανένας; Θα είμαι φάντασμα για το σύστημα; Τι πιστεύεις;

ναι όντος το fiat money που σήμερα έχει αξία 10 και αύριο έχει 1 είναι για να το ξοδεύεις η για να το επενδύεις και γενικά για να μην το κρατάς ποτέ. Ομως αυτό δεν το κάνει χρήμα από μόνο του. Δλδ κάτι που είναι σίγουρο ότι σε βάθος χρόνου θα χάσει αξία δεν το κάνει και αυτόματα χρήμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Τόσο εσύ όσο και ο από πάνω παραδέχεστε ότι το bitcoin δεν μπορεί να λειτουργήσει ως χρήμα παρά μόνο ως μέσο αποθήκευσης πλούτου. Σαν τον χρυσό δηλαδή, που η αξία του είναι παλάντζα(το bitcoin ασύγκριτα χειρότερο). Για διαφορετικούς λόγους. 

Ο ένας θεωρητικός για το τι μπορεί να λειτουργήσει ως χρήμα(βλέπε άρθρο). Και ο άλλος 100% πρακτικός, που είναι το αφάνταστο ενεργειακό κόστος(πολλές φορές η παγκόσμια κατανάλωση ενέργειας, αν ποτέ γινόταν διαδεδομένο νόμισμα) επικύρωσης συναλλαγών, αφού οι αλγόριθμοι proof of stake είναι αναξιόπιστοι, όπως λες και αναγκαζόμαστε να χρησιμοποιούμε τους proof of work. Ακόμα και οι υβριδικές λύσεις είναι πολύ δαπανηρές. Πράγματα που δεν έχω δει να συζητιούνται και πολύ.

Αναρωτιέμαι απλά αν αυτός ο Σατόσι περιόριζε το bitcoin σε ρόλο ψηφιακού χρυσού και αν τελικά είναι έτσι τα πράγματα για ποιά επανάσταση του χρήματος μιλάμε; Γιατί το χρήμα είναι για συναλλαγές. Εκτός αυτού όταν θελήσω να μετατρέψω τον πλούτο μου από bitcoins σε χρήμα δεν θα με ελέγξει κανένας; Θα είμαι φάντασμα για το σύστημα; Τι πιστεύεις;

To αφήγημα τα πρώτα χρόνια ήτανε πως θα μπορέσει να σταθεροποιηθεί η τιμή του "μελλοντικά" όσο θα διαδίδεται στο ευρύ κοινό, κάτι που όπως μπορούμε να δούμε δεν έγινε και ούτε πρόκειται να γίνει, γιαυτό και βλέπουμε τη μεταστροφή αρκετών να το χαρακτηρίζουν "ψηφιακό χρυσό" πλέον και όχι χρήμα.

Στο ενεργοβόρο   κομμάτι τώρα, ένα απο τα μεγαλύτερα ψέματα που ειπώθηκαν ποτέ στο χώρο του bitcoin ήτανε πως όταν και αν βρεθεί κάτι καλύτερο απο το POW  απο κάποιο altcoin, τότε αυτό θα "υιοθετηθεί" απο το btc και μιας και το btc είχε το first mover advantage θα επικρατούσε. Σήμερα ανάλογη συζήτηση θα θεωρούνταν βλασφημία μιας και "τα λεφτά είναι πολλά Άρη" και οι miners θα κινήσουν γη και ουρανό για να διατηρήσουν το status quo.

Όσο για τα περι "ανωνυμίας" αυτά είναι παραμύθια της Χαλιμάς, όσοι ασχολούνται απο νωρίς γνωρίζουν πολύ καλά με τι ευκολία μπορούσες "τω καιρό εκείνο" να στείλεις απο οποιοδήποτε λογαριασμό σου σε ανταλλακτήριο σε οποιοδήποτε τραπεζικό λογαριασμό οποιουδήποτε, πλέον περνάς σχεδόν απο ιερά εξέταση και το μόνο που δεν σου ζητείται είναι να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας.(Και πολύ σωστά κατα τη γνώμη μου, τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί/εφαρμοστεί κάποιο σύστημα πλήρους διαφάνειας που θα προστατεύει τους πάντες)  Ειδικά εκείνο το Bitstamp έχει σπάσει κάθε προηγούμενο. Όσοι ονειρεύονται "ανωνυμίες" και πως δεν θα δίνουν λογαριασμό σε κανέναν θα έχουν άγριο ξύπνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pirmen56 είπε

https://medium.com/@rextar4444/what-no-one-in-the-world-understands-about-bitcoin-yet-52cc8df89f3e

Τόσο εσύ όσο και ο από πάνω παραδέχεστε ότι το bitcoin δεν μπορεί να λειτουργήσει ως χρήμα παρά μόνο ως μέσο αποθήκευσης πλούτου. Σαν τον χρυσό δηλαδή, που η αξία του είναι παλάντζα(το bitcoin ασύγκριτα χειρότερο). Για διαφορετικούς λόγους. 

Ο ένας θεωρητικός για το τι μπορεί να λειτουργήσει ως χρήμα(βλέπε άρθρο). Και ο άλλος 100% πρακτικός, που είναι το αφάνταστο ενεργειακό κόστος(πολλές φορές η παγκόσμια κατανάλωση ενέργειας, αν ποτέ γινόταν διαδεδομένο νόμισμα) επικύρωσης συναλλαγών, αφού οι αλγόριθμοι proof of stake είναι αναξιόπιστοι, όπως λες και αναγκαζόμαστε να χρησιμοποιούμε τους proof of work. Ακόμα και οι υβριδικές λύσεις είναι πολύ δαπανηρές. Πράγματα που δεν έχω δει να συζητιούνται και πολύ.

Αναρωτιέμαι απλά αν αυτός ο Σατόσι περιόριζε το bitcoin σε ρόλο ψηφιακού χρυσού και αν τελικά είναι έτσι τα πράγματα για ποιά επανάσταση του χρήματος μιλάμε; Γιατί το χρήμα είναι για συναλλαγές. Εκτός αυτού όταν θελήσω να μετατρέψω τον πλούτο μου από bitcoins σε χρήμα δεν θα με ελέγξει κανένας; Θα είμαι φάντασμα για το σύστημα; Τι πιστεύεις;

Δεν ειναι πρακτικο ως χρημα στην τωρινη μορφη του. Αλλο αυτο αλλο το δεν μπορει να λειτουργησει ως χρημα. Ως μεσο αποθηκευσης πλουτου ειναι η λειτουργια που ενδιαφερει εμενα προσωπικα και οντας προθυμος να υποστω το volatility, με εξυπηρετει μια χαρα. Ενιοτε και ως χρημα με εξυπηρετει για 2-3 υπηρεσιες που το δεχονται και τις αγοραζω με αυτον τον τροπο, ασχετα αν γινεται μεσω payment porcessor οποτε αυτοι πληρωνονται σε fiat.

Τωρα αν νομιζεις οτι μια τοσο νεα τεχνολογια δεν θα εξελιχθει επειδη μπορεις να δεις μονο το πως ειναι τωρα, δικαιωμα σου. Εδω θα ειμαστε και σε 10 χρονια να τα συζηταμε, ελπιζω.

Δεν υπαρχει λογος να πιστευεις οτι η καταναλωση απο PoW θα αυξηθει με την υιοθετηση. Αυξανεται στο βαθμο που ειναι κερδοφορο. Η αυξηση της τιμης το ενθαρρυνει αλλα η μειωση της ποσοτητας εξορυξης το αποθαρρυνει. Το hashpower βεβαια θα αυξανεται λογω των ποιοτικοτερων asic αλλα αυτο δεν αυξανει την καταναλωση. Το συστημα λειτουργει το ιδιο καλα και με το 10% της σημερινης καταναλωσης, αμα μειωθει το mining. Πολυ πιθανο να γινει σε μερικα χρονια που η ποσοτητα mining θα μειωθει πολυ.

Υβριδικα συστηματα νομιζω ειναι το ιδεωδες . Πληρες PoS ενδεχομενως να ειναι επικινδυνο, αλλα θα δουμε πως θα εξελιχθει το πραγμα και τι δυνατοτητες θα εμφανιστουν στο μελλον.

Δεν ξερω τι ακριβως περιμενες να γινει με την επανασταση. Να ερθει ο κοσμος αναποδα? Να μειωθει η πεινα παγκοσμιως? Και το internet εφερε επανασταση και τοσες δυνατοτητες στο μεσο ανθρωπο που πριν δεκαετιες δεν μπορουσαν ουτε να φανταστουν η που θα κοστιζαν περιουσια. Για τους περισσοτερους ειναι απλως αλλο ενα μεσο να κουτσομπολευουν, να διαβαζουν για αθλητικα η να κατεβαζουν πειρατικο περιεχομενο. Για καποιους ειναι κατι παραπανω.

Εγω τουλαχιστον εκτιμω τις δυνατοτητες που μου δινουν τα κρυπτο και οχι, δεν ειμαι εμπορος ναρκωτικων ουτε ξεπλενω χρημα. Και μονο η δυνατοτητα αποθηκευσης πλουτου παρακαμπτωντας τριτους και παραμενοντας σε ψηφιακη μορφη για μενα ειναι επανασταση, αλλα σιγουρα δεν θα προσπαθησω να σε πεισω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Bspus είπε

Δεν ειναι πρακτικο ως χρημα στην τωρινη μορφη του

Χρόνια το ακούω το ίδιο παραμύθι, οκ, κάποια στιγμή θα συμβεί, αλλά δεν θα είναι POW η λύση.

 

11 λεπτά πριν, Bspus είπε

Τωρα αν νομιζεις οτι μια τοσο νεα τεχνολογια

Τα έχει τα χρονάκια της, 9 με 10 χρόνια δεν τα λες και λίγα, 2ης και 3ης γενιάς blockchains ok, μπορούμε να τις πούμε νέες.

 

12 λεπτά πριν, Bspus είπε

Δεν υπαρχει λογος να πιστευεις οτι η καταναλωση απο PoW θα αυξηθει με την υιοθετηση. Αυξανεται στο βαθμο που ειναι κερδοφορο.

Εξαρτάται για τι είδους "αύξηση" μιλάς, στα επόμενα 10 χρόνια μπορεί η block reward να πέσει στο 1/4 αλλά αν έχουμε παγκόσμιο adoption και η αξία ανα btc εκτοξευτεί στα εκατομύρια τότε πες μου πoιος ΔΕΝ θα κάνει mining με την αξία Χ1000 και το block reward στο 1/4, (να το πω απλά, αντί για αμοιβή 1 btc αξίας $8000 η αμοιβή θα είναι 0,25 btc αξίας μερικών εκατομμυρίων) δεν βλέπω αίσιο τέλος αν δεν ξεκουμπιστούν οι miners απο τη μέση.

 

29 λεπτά πριν, Bspus είπε

Το hashpower βεβαια θα αυξανεται λογω των ποιοτικοτερων asic αλλα αυτο δεν αυξανει την καταναλωση.

Δεν ισχύει αυτό που λες, δες τις κάρτες γραφικών και τις mining ικανότητες τους, μπορεί με τον καιρό να γίνονταν πιο αποδοτικές με σχεδόν τις ίδιες ενεργειακές απαιτήσεις αλλά βλέπεις να αρκείται κανείς μόνο σε μια ή δυο? η να να έχει μόνο όσες είχε όταν ξεκίνησε? έχουμε φτάσει σε σημείο να παρατηρούνται ελλείψεις επειδή κανείς δεν αρκείται μόνο στις βελτιώσεις ανα κάρτα/asic αλλά θέλει περισσότερα, η κατανάλωση θα αυξάνεται εαν υπάρχει αύξηση στο adoption.

 

14 λεπτά πριν, Bspus είπε

Και μονο η δυνατοτητα αποθηκευσης πλουτου παρακαμπτωντας τριτους και παραμενοντας σε ψηφιακη μορφη για μενα ειναι επανασταση,

Τι ακριβώς ευνοούμε όμως λέγοντας "αποθήκευση πλούτου"?

Εαν κάποιος είχε όλα και όλα 1000€ ή 10.000€, οκ ίσως θα μπορούσε να το ρισκάρει και να τα "αποθηκεύσει" όλα. Θα έκανε όμως το ίδιο εαν οι πιθανές αποδόσεις δεν βρίσκοταν στη στρατόσφαιρα?   Παράδειγμα, και με το χρυσό μπορεί κάποιος να "αποθηκεύσει πλούτο" αλλά δε βλέπω να έχει την ίδια ζήτηση, αν αναλογιστούμε ότι ελάχιστοι είναι εκείνοι που δεν γνωρίζουν τι είναι ο χρυσός(σε σχέση με το btc ).Πόσους ξέρεις που έχουν "αποθηκεύσει" όλον τους τον πλούτο σε χρυσό?

Επίσης εαν κάποιος είχε κάμποσα εκατομμύρια θα τολμούσε να τα "αποθηκεύσει" όλα σε btc?(η σε χρυσό, το ίδιο είναι) και δεν αναφέρομαι στο 5%-10% που όλοι διαθέτουν για σπεκουλάρισμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, chryspano είπε

Χρόνια το ακούω το ίδιο παραμύθι, οκ, κάποια στιγμή θα συμβεί, αλλά δεν θα είναι POW η λύση.

Τα έχει τα χρονάκια της, 9 με 10 χρόνια δεν τα λες και λίγα, 2ης και 3ης γενιάς blockchains ok, μπορούμε να τις πούμε νέες.

Δεν ξερω αν θα ειναι pow η οχι, η αν θα ειναι καποιο Multi layer solution οπως το lightning. Παντως αν υπαρχει αρκετο ενδιαφερον δεν νομιζω να μην μπορει να βρεθει τεχνικα η λυση. Το ερωτημα ειναι αν υπαρχει ενδιαφερον. Προς το παρον αυτο περιοριζεται στο σπεκουλαρισμα και το store of value και σε πολυ μικροτερο βαθμο στη λειτουργια ως χρημα.

Τα 9-10 χρονια τα λεω πολυ λιγα, σχεδον τιποτα. Ακομα καλα καλα δεν εχουν φτιαχτει οι βασικες υποδομες. Κακως βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα. Τεχνολογιες οπως το τηλεφωνο και το αυτοκινητο περασαν δεκαετιες για να φτασουν να ειναι κατι παραπανω απο novelty και εχω δει απιστευτα quotes της εποχης για το πως ως τεχνολογιες ειναι αδυνατον να φτασουν σε μαζικο adoption. Και ξερεις κατι? Ειχαν δικιο για την κατασταση στην οποια ηταν αυτες οι τεχνολογιες εκεινη την εποχη. Το λαθος ηταν οτι θεωρησαν οτι δεν θα αλλαζε κατι ριζικα.

Γι αυτο δνε εχει νοημα να προσπαθει καποιος να πεισει κανεναν σε τετοια θεματα. Μονο ο χρονος θα δειξει και τιποτα δεν ειναι σιγουρο. Στο κατω κατω αμα επικρατησουν στον πολυ κοσμο αποψεις οπως λιγο πιο πανω οτι κακως ζηταμε τετοιου ειδους ελευθεριες και καλως τις περιοριζουν, αυτο δεν θα ερθει ποτε.

 

29 λεπτά πριν, chryspano είπε

 

Εξαρτάται για τι είδους "αύξηση" μιλάς, στα επόμενα 10 χρόνια μπορεί η block reward να πέσει στο 1/4 αλλά αν έχουμε παγκόσμιο adoption και η αξία ανα btc εκτοξευτεί στα εκατομύρια τότε πες μου πoιος ΔΕΝ θα κάνει mining με την αξία Χ1000 και το block reward στο 1/4, (να το πω απλά, αντί για αμοιβή 1 btc αξίας $8000 η αμοιβή θα είναι 0,25 btc αξίας μερικών εκατομμυρίων) δεν βλέπω αίσιο τέλος αν δεν ξεκουμπιστούν οι miners απο τη μέση.

Δεν ισχύει αυτό που λες, δες τις κάρτες γραφικών και τις mining ικανότητες τους, μπορεί με τον καιρό να γίνονταν πιο αποδοτικές με σχεδόν τις ίδιες ενεργειακές απαιτήσεις αλλά βλέπεις να αρκείται κανείς μόνο σε μια ή δυο? η να να έχει μόνο όσες είχε όταν ξεκίνησε? έχουμε φτάσει σε σημείο να παρατηρούνται ελλείψεις επειδή κανείς δεν αρκείται μόνο στις βελτιώσεις ανα κάρτα/asic αλλά θέλει περισσότερα, η κατανάλωση θα αυξάνεται εαν υπάρχει αύξηση στο adoption.

Απ'το στομα σου και στου θεου τ'αυτι :P

Αλλα δεν πιστευω να φτασει τετοια αστρονομικα ποσα. Θα πρεπει να επελθει καταστροφη στον παραδοσιακο χρηματοπιστωτικο κοσμο τετοιου μεγεθους που δεν υπαρχει ουτε στα πιο τρελα ονειρα του check2fire!

Ρεαλιστικα εγω περιμενω στις επομενες 2 δεκαετιες να εχει ξεκαθαρισει η κατασταση με τον ενα η τον αλλο τροπο. Και δεν περιμενω να εχει ο καθενας σπιτι του απο ενα rig ουτε να φτασει η Kwh σε απιστευτες τιμες ωστε οποιος δεν κανει mining να μην μπορει να πληρωσει το ρευμα του. Call me an optimist!

Εγω μιλησα για bitcoin asic αλλα αφου λες για gpu, ξερω και αρκετους που απο τις 1-2 πηγαν στις 0. Ειμαι ενας απο αυτους! Για τις ελλειψεις πιστευω οτι προκειται για παιχνιδια των εταιριων gpu που βρηκαν ευκαιρια να ανεβασουν τεχνητα τις τιμες και να το ριξουν στους miners

 

33 λεπτά πριν, chryspano είπε

 

Τι ακριβώς ευνοούμε όμως λέγοντας "αποθήκευση πλούτου"?

Εαν κάποιος είχε όλα και όλα 1000€ ή 10.000€, οκ ίσως θα μπορούσε να το ρισκάρει και να τα "αποθηκεύσει" όλα. Θα έκανε όμως το ίδιο εαν οι πιθανές αποδόσεις δεν βρίσκοταν στη στρατόσφαιρα?   Παράδειγμα, και με το χρυσό μπορεί κάποιος να "αποθηκεύσει πλούτο" αλλά δε βλέπω να έχει την ίδια ζήτηση, αν αναλογιστούμε ότι ελάχιστοι είναι εκείνοι που δεν γνωρίζουν τι είναι ο χρυσός(σε σχέση με το btc ).Πόσους ξέρεις που έχουν "αποθηκεύσει" όλον τους τον πλούτο σε χρυσό?

Επίσης εαν κάποιος είχε κάμποσα εκατομμύρια θα τολμούσε να τα "αποθηκεύσει" όλα σε btc?(η σε χρυσό, το ίδιο είναι) και δεν αναφέρομαι στο 5%-10% που όλοι διαθέτουν για σπεκουλάρισμα.

Γιατι πρεπει αν ειναι ολα η τιποτα? Αυτο ειναι γενικο ερωτημα. Το false dichotomy παει συννεφο σε συζητησεις για τα crypto παροτι οποιοσδηποτε εχω δει να υποστηριζει δημοσια crypto συνηθως αν πει κατι σχετικο θα ειναι να βαλετε μονο οσα χρηματα δε χρειαζεστε, h βαλτε ενα ποσοστο του portfolio σας. Για καποιο λογο η ιδεα που φαινεται να επικρατει ειναι μπειτε 100%, πουληστε το σπιτι σας, το fiat θα πεθανει.

Οχι, ουτε ολα στο χρυσο, ουτε ολα στα crypto, ουτε ολα σε εργα τεχνης (αλλη μορφη store of value που μπορει καποιος να χρησιμοποιησει), ουτε ολα σε ακινητα. Ομως θελω να υπαρχουν ολες οι επιλογες στη διαθεση μου.

Πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι συζηταμε ακομη για τα αυτονοητα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ισοτιμία πλέον έχει ανοδικές τάσεις και βλέπουμε τους γνωστούς αγνώστους αρθρογράφους από την καταστροφολογία να το γυρνάνε πλέον :P Απλά το έργο το έχουμε δει στο Bitcoin δεκάδες φορές.

Πού θα πάει η τιμή του Bitcoin; Στα $1.000 ή στα $30.000;

http://www.capital.gr/forbes/3285925/pou-tha-paei-i-timi-tou-bitcoin-sta-1-000-i-sta-30-000

ακόμα και οι προφέσορες πλέον μιλάνε για φούσκα που όμως δεν θα σκάσει ποτέ :D. Τώρα τι σόι φούσκα είναι αυτή που δεν θα σκάσει ποτέ από τι φαίνεται μόνο αν έχεις νομπελ μπορείς να την κατανοήσεις.

 

 

 

και μερικά ενδιαφέρον στοιχεία για τα ιστορικά low της ισοτιμίας του Bitcoin

2012: $4.27
2013: $13.28
2014: $309.87
2015: $177.28
2016: $358.77
2017: $997.69
2018: $6,620.41

Τώρα αρκετά ενδιαφέρον δείχνει αυτό εδώ το νέο βιβλίο για το bitcoin που το βλέπω συζητιέται αρκετά στα κοινωνικά δίκτυα και το κάνουν quote μέχρι και πολιτικά στελέχη της Γαλλίας.

https://www.amazon.co.uk/Bitcoin-Standard-Decentralized-Alternative-Central/dp/1119473861/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1523837227&sr=1-1

 

τα quote είναι απολαυστικά με ιστορική αναδρομή για τον κανόνα του χρυσού την χρήση νομισμάτων βασισμένων σε αυτόν και το σύγρονο goverment money το λεγόμενο fiat money 

.Νομίζω το καλύτερο quote είναι αυτό εδώ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό προγραμματάκι για ubuntu που βλέπεις όλες τις ισοτιμίες από coinmarketcap μέσα στο terminal και δουλεύει σαν το top αλλά για ισοτιμίες

https://snapcraft.io/cointop

Screenshot_20180402_013558.png

ας θυμηθούμε και ένα από τα πρώτα bubble της ισοτιμίας του Bitcoin :P

Da8QxOSUQAAgMDB.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta dragonmint είναι τα ποιο αποδοτικά μηχανήματα που υπάρχουν αυτή την στιγμή στην αγορά μακράν ποιο αποδοτικά και από το καλύτερο mining μηχάνημα της bitmain

https://twitter.com/HalongMining

https://t.co/9YPyA9GX5x

Όπως έχει διαρρεύσει τα chip τους τα φτιάχνει η Samsung φυσικά μετά από παραγγελία που έχει κάνει η HalongMining. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...