Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς αλλά είναι κουλό, εγώ δεν έχω πρόβλημα. Για δες στους drivers μήπως είναι τίποτα ενεργοποιημένο και σου επαναφέρει τα ρολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ είχα μαύρες οθόνες και περίεργα κρασαρίσματα μετά τους crimson 

και πίστευα ότι έφταιγαν μάλλον αυτοί, αλλά μια μέρα το Pc δεν άνοιγε καν.

μετά την επιδιόρθωση συστήματος το πρόβλημα ήταν ο ssd της υπογραφής 

που είχε πετάξει τον 1ο του reallocated sector.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν το εχω πατημενο. Εχω φτιαξει profile αλλα καθε φορα που αναβω τον υπολογιστη θα πρεπει να τρεχω το TRIXX να διαλεγω το profile και να παταω apply ?

 

image.jpg

 

Το TRIXX ή το MSI AB θα πρέπει να τρέχουν με την εκκίνηση του υπολογιστή, και να τα έχεις επιλέξει να βάλουν το overclock όταν ξεκινά το σύστημα.

 

Διαφορετικά, θα γυρνά το μηχάνημα στις stock ταχύτητες του BIOS.

---------------

Και για όσους έχουν πρόβλημα με Crimson 16.1. Αν δεν κάνετε εγκατάσταση με δεξί κλικ και Run As Administrator, δεν μπαίνουν κανονικά (διαβάστε και τις οδηγίες ffs) 

Ενώ οι προηγούμενοι οδηγοί θα πρέπει να είναι απεγκατεστημένοι από το Control Panel και όχι κατευθείαν με DDU.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς "κλαφτώ" εδώ για τα δικά μου...

 

VTX 290 (v2, πιστεύω).

 

Ξεκίνησα "απλά", +50%, +50mV, 1025/1250(από 975/1250 def), με MSI AB.

 

Σε Heaven, ενώ έτρεχε κανονικά από πίσω, η οθόνη έσβηνε, χωρίς να κολλάει το σύστημα. Με alt+f4, έσβηνε το Heaven, όλα συνέχιζαν κανονικά.

 

Συνέχισε έτσι ακόμα και σε +100mV, οπότε το γύρισα σε defaults.

 

Δοκίμασα με +50% μόνο και 1000/1250 και λειτουργεί, σταθερά, με την αναμενόμενη (ελάχιστη) αύξηση.

 

Θα συνεχίσω τις δοκιμές να δω μέχρι που φτάνω χωρίς παραπάνω τάση στον πυρήνα, αλλά θα ήθελα 1-2 γνώμες.

 

PowerPlay support@AB? With? Without? Disabled?

 

Κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στο Crimson CC?

 

Κάτι που μου έχει διαφύγει σε σχέση με το o/c στην 7950?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να πω ότι είμαι ο ειδικός στο oc τελευταία.Τη δικιά μου 290 κιόλας τη δουλεύω στις εργοστασιακές συχνότητες.Θα σου πω όμως τι έκανα κάθε φορά σε περίπτωση που μου καθόταν gpu "μπανάνα".Συνήθως έβρισκα χωρίς πολλά πολλά τις σταθερές συχνότητες λειτουργίας χωρίς αύξηση τάσης και τη δούλευα εκεί, αυτό που κάνεις τώρα δηλαδή.Δεν καθόμουν να ψάξω για τα 2mhz παραπάνω γιατί θεωρούσα πως δεν είχε νόημα να το πιέσω το παιδί, αφού έβλεπα ότι απλά δεν τράβαγε...Η διαφορά στις επιδόσεις εξάλλου θα ήταν ανύπαρκτη και δεν είχα ιδιαίτερη ανάγκη από ψυχολογική τόνωση μέσω της κάρτας γραφικών για να συνεχίσω να ψάχνομαι με τις ώρες.

Νομίζω η καλύτερη λύση είναι αυτή για την περίπτωσή σου εφόσον φαίνεται πως ο πυρήνας, έστω, δεν τραβάει.Οι μνήμες λογικά θα πιάσουν ένα 1300ρι και παραπάνω.Άφησέ τη λοιπόν στα 1000/1300 εάν εκεί βρίσκει ταβάνι χωρίς ρεύμα, να μην πιέζεται χωρίς λόγο.Θεωρώ πως τα +100mv για 30 και 40 mhz παραπάνω από τα default είναι υπερβολικά.Σκέψου το ότι πήρες δωρεάν χωρίς πολλά πολλά μια factory oc κάρτα, σαν της sapphire που τρέχει στα 1000/1300 πχ.Νομίζω πως θα είσαι ευτυχισμένος έτσι.Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα και πλέον στην παρούσα κατάστασή μου δε μπορώ να μπω στη διαδικασία να κάνω εβδομάδες δοκιμές για μονοψήφια mhz παραπάνω.

Περιμένω να δω και την άποψη επί του θέματος κάποιου πιο θερμόαιμου! ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς "κλαφτώ" εδώ για τα δικά μου...

 

VTX 290 (v2, πιστεύω).

 

Ξεκίνησα "απλά", +50%, +50mV, 1025/1250(από 975/1250 def), με MSI AB.

 

Σε Heaven, ενώ έτρεχε κανονικά από πίσω, η οθόνη έσβηνε, χωρίς να κολλάει το σύστημα. Με alt+f4, έσβηνε το Heaven, όλα συνέχιζαν κανονικά.

 

Συνέχισε έτσι ακόμα και σε +100mV, οπότε το γύρισα σε defaults.

 

Δοκίμασα με +50% μόνο και 1000/1250 και λειτουργεί, σταθερά, με την αναμενόμενη (ελάχιστη) αύξηση.

 

Θα συνεχίσω τις δοκιμές να δω μέχρι που φτάνω χωρίς παραπάνω τάση στον πυρήνα, αλλά θα ήθελα 1-2 γνώμες.

 

PowerPlay support@AB? With? Without? Disabled?

 

Κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στο Crimson CC?

 

Κάτι που μου έχει διαφύγει σε σχέση με το o/c στην 7950?

 

Ευχαριστώ.

 

Ναι δεν έχεις σχέση με overclocking.

Δεν δίνουμε όσο ρευμά πάρει και όπου βγει. Με 10mv, 50% θα πιάσει άνετα 1100/1625 αν όχι παραπάνω.

 

Με τον τρόπο σου απλά καις ρευμά, ανεβάζεις θερμοκρασίες στον Θεο και δεν καταφέρνεις τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να πω ότι είμαι ο ειδικός στο oc τελευταία.Τη δικιά μου 290 κιόλας τη δουλεύω στις εργοστασιακές συχνότητες.Θα σου πω όμως τι έκανα κάθε φορά σε περίπτωση που μου καθόταν gpu "μπανάνα".Συνήθως έβρισκα χωρίς πολλά πολλά τις σταθερές συχνότητες λειτουργίας χωρίς αύξηση τάσης και τη δούλευα εκεί, αυτό που κάνεις τώρα δηλαδή.Δεν καθόμουν να ψάξω για τα 2mhz παραπάνω γιατί θεωρούσα πως δεν είχε νόημα να το πιέσω το παιδί, αφού έβλεπα ότι απλά δεν τράβαγε...Η διαφορά στις επιδόσεις εξάλλου θα ήταν ανύπαρκτη και δεν είχα ιδιαίτερη ανάγκη από ψυχολογική τόνωση μέσω της κάρτας γραφικών για να συνεχίσω να ψάχνομαι με τις ώρες.

Νομίζω η καλύτερη λύση είναι αυτή για την περίπτωσή σου εφόσον φαίνεται πως ο πυρήνας, έστω, δεν τραβάει.Οι μνήμες λογικά θα πιάσουν ένα 1300ρι και παραπάνω.Άφησέ τη λοιπόν στα 1000/1300 εάν εκεί βρίσκει ταβάνι χωρίς ρεύμα, να μην πιέζεται χωρίς λόγο.Θεωρώ πως τα +100mv για 30 και 40 mhz παραπάνω από τα default είναι υπερβολικά.Σκέψου το ότι πήρες δωρεάν χωρίς πολλά πολλά μια factory oc κάρτα, σαν της sapphire που τρέχει στα 1000/1300 πχ.Νομίζω πως θα είσαι ευτυχισμένος έτσι.Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα και πλέον στην παρούσα κατάστασή μου δε μπορώ να μπω στη διαδικασία να κάνω εβδομάδες δοκιμές για μονοψήφια mhz παραπάνω.

Περιμένω να δω και την άποψη επί του θέματος κάποιου πιο θερμόαιμου! ^_^

 

 

Κοίτα, δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά λίγο η περιέργεια, λίγο οι παραπάνω επιδόσεις, όσο μπορώ θέλω να το πάρω.

 

Την 7950 από 850/1250 την είχα 1150/1450 24/7, και πίστεψέ με έδινε αρκετά πάνω σε επιδόσεις, χωρίς ούτε τρελές θερμοκρασίες ούτε αστάθειες ούτε τπτ.

 

Αν είναι εφικτό, λοιπόν, χωρίς πολλά πολλά, να κερδίσω κι εδώ ένα 25-30%, καθόλου δεν με χαλάει.

 

Ναι δεν έχεις σχέση με overclocking.

Δεν δίνουμε όσο ρευμά πάρει και όπου βγει. Με 10mv, 50% θα πιάσει άνετα 1100/1625 αν όχι παραπάνω.

 

Με τον τρόπο σου απλά καις ρευμά, ανεβάζεις θερμοκρασίες στον Θεο και δεν καταφέρνεις τίποτα

 

Ok, δεν έχω σχέση με o/c.

 

Εγώ και όλο το oc.uk το οποίο στο αντίστοιχο νήμα δίνει σε μέσους όρους πολύ παραπάνω από +10mV.

 

Μακάρι να φτάσω τόσο ψηλά με αυτά που προτείνεις, αλλά δεν είμαι τόσο αισιόδοξος.

 

Το τόσο παραπάνω "ρεύμα" που έδωσα, άντε να την κρατούσε σταθερή κι εκεί που δεν είχε αστάθεια. Τα +50mV δεν νομίζω πως θα δημιουργούσαν τέτοιο πρόβλημα, ειδικά ακαριαία με το που ξεκινά το bench.

 

Tα έδωσα αυτά σαν μέσο όρο για να δω τί ψάρια πιάνει η κάρτα. Αφού δεν λειτούργησε, βλέπουμε πιο συντηρητικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κοίτα, δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά λίγο η περιέργεια, λίγο οι παραπάνω επιδόσεις, όσο μπορώ θέλω να το πάρω.

 

Την 7950 από 850/1250 την είχα 1150/1450 24/7, και πίστεψέ με έδινε αρκετά πάνω σε επιδόσεις, χωρίς ούτε τρελές θερμοκρασίες ούτε αστάθειες ούτε τπτ.

 

Αν είναι εφικτό, λοιπόν, χωρίς πολλά πολλά, να κερδίσω κι εδώ ένα 25-30%, καθόλου δεν με χαλάει.

 

 

Ok, δεν έχω σχέση με o/c.

 

Εγώ και όλο το oc.uk το οποίο στο αντίστοιχο νήμα δίνει σε μέσους όρους πολύ παραπάνω από +10mV.

 

Μακάρι να φτάσω τόσο ψηλά με αυτά που προτείνεις, αλλά δεν είμαι τόσο αισιόδοξος.

 

Το τόσο παραπάνω "ρεύμα" που έδωσα, άντε να την κρατούσε σταθερή κι εκεί που δεν είχε αστάθεια. Τα +50mV δεν νομίζω πως θα δημιουργούσαν τέτοιο πρόβλημα, ειδικά ακαριαία με το που ξεκινά το bench.

 

Tα έδωσα αυτά σαν μέσο όρο για να δω τί ψάρια πιάνει η κάρτα. Αφού δεν λειτούργησε, βλέπουμε πιο συντηρητικά.

Διαφορετικο Overclock κανει η καθε καρτα δεν μπορεις να περιμενεις επειδη η 7950 ανεβηκε 300mhz να περιμενεις το ιδιο απο οτι καρτα παρεις , γενικοτερα οι 290 (περασαν 4-5 απο τα χερια μου) δεν ειχαν το OC headroom που ειχε η προηγουμενη σειρα καρτων της AMD

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά λίγο η περιέργεια, λίγο οι παραπάνω επιδόσεις, όσο μπορώ θέλω να το πάρω.

 

Την 7950 από 850/1250 την είχα 1150/1450 24/7, και πίστεψέ με έδινε αρκετά πάνω σε επιδόσεις, χωρίς ούτε τρελές θερμοκρασίες ούτε αστάθειες ούτε τπτ.

 

Αν είναι εφικτό, λοιπόν, χωρίς πολλά πολλά, να κερδίσω κι εδώ ένα 25-30%, καθόλου δεν με χαλάει.

Απόλυτα κατανοητό.Αυτός είναι ο λόγος που κλοκάρουμε.Απλά δεν έχουν όλα τα chip τις ίδιες ανοχές στο κλοκάρισμα και βέβαια και το κάθε συγκεκριμένο chip ανάμεσα στα ίδια.Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις η καλή μέρα φαίνεται απ' το πρωί.Δε νομίζω ότι θα καταφέρεις να φτάσεις στα +300 πυρήνα στη 290 επειδή το έκανες με την 7950 που γενικά κλόκαρε σα μουρλή.Οι 290 δεν έχουν τόσο φοβερά περιθώρια.Σίγουρα θα δεις κι εδώ μέσα καλά ρολόγια, αλλά σαν μέσος όρος θεωρώ είναι χαμηλότερος σε σχέση με τις 7χχχ.Και πραγματικά δεν ξέρω πόσοι από εδω μέσα περνάνε τα 1200-1250 στον πυρήνα.Γι αυτό λέω, πως εάν το υλικό σου δείχνει μια απροθυμία, δεν έχει νόημα να το πιέζεις ιδιαίτερα.Το αφήνεις μέχρι εκεί που μπορεί να δώσει από μόνο του.Πιέζεις όταν βλέπεις ότι ακούει, όπως έκανε η 7950 που είχες.Εκεί, ναι, είχε νόημα.Εδώ τι να πιέσεις;Τα 30mhz να τα κάνεις τι;40;

Η δικιά μου πάντως από 1000/1300 χωρίς να πειράξω ρεύμα πάει σταθερά μέχρι τα 1070/1450 αν θυμάμαι καλά.Οι διαφορές, ανάλογα το παιχνίδι (μιλάμε για σύγχρονα παιχνίδια), είναι 2-3 fps.Οπότε δεν την ταλαιπωρώ χωρίς λόγο γιατί κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν αξίζει τον κόπο.Πόσες πιθανότητες έχεις πιστεύεις να πιάσεις έστω αυτά τα νούμερα που πιάνει η δικία μου, έστω και δίνοντας πολύ ρεύμα;Μάλλον λίγες θα έλεγα εγώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ με κανέναν σας, ούτε περιμένω σώνει και καλά να φτάσει στο Έβερεστ.

 

Όσο είναι εφικτό, χωρίς πολλά-πολλά, χωρίς να κινδυνεύσει το h/w.

 

Γενικές οδηγίες ψάχνω, τα σωστά βήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά λίγο η περιέργεια, λίγο οι παραπάνω επιδόσεις, όσο μπορώ θέλω να το πάρω.

 

Την 7950 από 850/1250 την είχα 1150/1450 24/7, και πίστεψέ με έδινε αρκετά πάνω σε επιδόσεις, χωρίς ούτε τρελές θερμοκρασίες ούτε αστάθειες ούτε τπτ.

 

Αν είναι εφικτό, λοιπόν, χωρίς πολλά πολλά, να κερδίσω κι εδώ ένα 25-30%, καθόλου δεν με χαλάει.

 

 

Ok, δεν έχω σχέση με o/c.

 

Εγώ και όλο το oc.uk το οποίο στο αντίστοιχο νήμα δίνει σε μέσους όρους πολύ παραπάνω από +10mV.

 

Μακάρι να φτάσω τόσο ψηλά με αυτά που προτείνεις, αλλά δεν είμαι τόσο αισιόδοξος.

 

Το τόσο παραπάνω "ρεύμα" που έδωσα, άντε να την κρατούσε σταθερή κι εκεί που δεν είχε αστάθεια. Τα +50mV δεν νομίζω πως θα δημιουργούσαν τέτοιο πρόβλημα, ειδικά ακαριαία με το που ξεκινά το bench.

 

Tα έδωσα αυτά σαν μέσο όρο για να δω τί ψάρια πιάνει η κάρτα. Αφού δεν λειτούργησε, βλέπουμε πιο συντηρητικά.

 

Τα +50mv +50% σε μία κάρτα που καταναλώνει ήδη ένα σωρό ρεύμα (σχεδόν 300W), απλά ανεβάζεις τις θερμοκρασίες στους 90C και κλείνει. Αν αντέξει το τροφοδοτικό να δώσει 500W+ στην κάρτα όπως του είπες να κάνει.

 

Σε προκαλώ, κάνε ποστ στο OCUK το παραπάνω, θα σε βοηθήσω στην Αγγλική μετάφραση. Είμαι μέλος εκεί πολλά χρόνια, δεν θα απαντήσω, θα αφήσω τους άλλους να σε κράξουν. 

 

Όπως είπα. +10mV +50% θα πρέπει να πιάσεις τα 1100/1650. Αν δεν τα πιάσει η κάρτα ξέχνα το, ή βάλε watercooling.

Τα 1100/1650 είναι το μικρότερο overclock που μπορείς να κάνεις με την 290. Σε πολλές καλές κάρτες μόνο με +50%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τα ρολόγια συμφωνώ με τον Apoll.Δεν ξέρω αν τα πιάνουν όλες ή αν είναι το μίνιμουμ αποδεκτό στην κοινότητα, πάντως συγκρίνοντας με την προσωπική μου εμπειρία θα έλεγα πως είναι συχνότητα που αξίζει τον κόπο να πιέσεις την κάρτα.Μένοντας δηλαδή σε αυτά τα ρολόγια θα δεις αισθητή διαφορλα θεωρώ.Με χαμηλότερα ρολόγια, για μένα....meh που λέει.

Η δική σου κάρτα θεωρώ πως δεν έχει όμως τέτοια δυνατότητα.Οπότε θα σου έλεγα εάν θέλεις απλώς να δοκιμάσεις ή έστω να πάρεις ακόμα και το 1fps παραπάνω που μπορεί να δώσει με ασφάλεια, ξεκίνα με τον τρόπο που ξέρεις.+50% στο ρεύμα, όπως έκανες ήδη και μικρά μικρά βήματα στον πυρήνα στο furmark για παράδειγμα για να δεις θερμοκρασίες και σταθερότητα.Αφού φτάνεις στα 1000 αν κατάλαβα καλά, αφήνεις τον πυρήνα και πιάνεις μόνο τις μνήμες.Εκεί λογικά δε θα βρεις τόσο γρήγορα ταβάνι.Και στο τέλος τις τσεκάρεις και τις δύο μέγιστες τιμές εάν είναι εφικτές μαζί.Ό,τι έκανες δηλαδή και με την προηγούμενη.Απ' όσο ξέρω δεν αλλάζει κάτι στον υπερχρονισμό στις 290 σε σχέση με τις παλαιότερες.

Γνώμες λέμε έτσι;Και πρσωπικές εμπειρίες, όπου μας το ζητάνε.Να επιβάλλουμε στον άλλον κάτι δε μπορούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Αpoll :

 

Από όσο θυμάμαι οι κάρτες αυτές φτιάχτηκαν να maxάρουν στους 940, οπότε οι 90 δεν θα έπρεπε να μου δημιουργούν πρόβλημα.

 

Στην χειρότερη, θα έπεφτε throttling.

 

Να σήκωσε ακαριαία τόσο υψηλά ώστε να αναβοσβήνει η οθόνη (να μη δίνει σήμα) αλλά το bench να τρέχει κανονικά από κάτω?

 

Το τροφοδοτικό μια χαρά τη σηκώνει, 850, Gold, Seasonic.

 

Με νερά δεν έχω ούτε όρεξη ούτε χρόνο να μπλέξω. Το ξαναέγραψα, όσο πάρει με κάποια λογικά βήματα, δεν με ενδιαφέρει να σπάσω κάποιο ρεκόρ.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές -ο τρόπος σου είναι απαράδεκτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι είναι ζήτημα θερμοκρασίας αυτό που περιγράφεις.Μάλλον είναι ότι απλά ο πυρήνας αρχίζει να φτάνει στα όριά του, όχι όμως σε βαθμό να κρασάρει εντελώς.Εγώ θυμάμαι με την 7970 που είχα, όταν δοκίμαζα τον πυρήνα της, έκανε κάτι τέτοια.Μερικές φορές έδινε για πολύ λίγο χρόνο έναν επιθανάτιο ρόγχο, οπότε προλάβαινα να κλείσω το πρόγραμμα με alt+f4 οριακά.Άλλες φορές πάλι κράσαρε ο catalyst πρώτα.Οπότε μετά η κάρτα δε συνέχιζε άλλο, αλλά δεν κόλλαγε και το σύστημα.Εξαρτάται από τα βίτσια της κάθε μιας το τι μπορεί να σου βγάλει εκείνη τη στιγμή σε γενικές γραμμές.  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...