Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ενημερωτικά:

 

Τελικά είναι θέμα των παιχνιδιών (z-buffer, z-fighting κλπ).
 
Ανέβασε και ένα άλλο παιδί ενα βίντεο για να δω, με την r9 390 g1:
 
 
Το ίδιο παιδί μου έδειξε και τα παρακάτω:
 
Δείτε και ένα βίντεο από xbox one (μετά το 0:40):
 
Και στο γενικά, φαίνεται τί ψιλοπαίζει εδώ:
 
Και θέματα και σε άλλα παιχνίδια (links με βίντεο από youtube) εδώ: https://community.amd.com/thread/160030

 

 

 

Ενημερωτικά:

 

Και ένα βιντεάκι, δοκιμάζοντας το bf4 σε ένα νέο συστηματάκι που έφτιαξα (intel g3260, gtx 650) που φαίνεται το ίδιο ''πρόβλημα'' και με nvidia λοιπόν.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορω να δω αν η καρτα που εχω  αγορασει μου δινει προσβαση για δωρο σε παιχνιδι;

πρεπει ναχει οπωσδηποτε καρτα η κωδικο που να αναφερεται για παιχνιδι;

η με το κλασσικο register που γινεται μετα σου εμφανιζεται αν δικαιουσαι η οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πως μπορω να δω αν η καρτα που εχω αγορασει μου δινει προσβαση για δωρο σε παιχνιδι;

πρεπει ναχει οπωσδηποτε καρτα η κωδικο που να αναφερεται για παιχνιδι;

η με το κλασσικο register που γινεται μετα σου εμφανιζεται αν δικαιουσαι η οχι;

Συνήθως ότι έχω πάρει που είχε δώρο παιχνίδια είχε μέσα στο κουτί κουπόνι με κωδικό για steam η origin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορω να δω αν η καρτα που εχω  αγορασει μου δινει προσβαση για δωρο σε παιχνιδι;

πρεπει ναχει οπωσδηποτε καρτα η κωδικο που να αναφερεται για παιχνιδι;

η με το κλασσικο register που γινεται μετα σου εμφανιζεται αν δικαιουσαι η οχι;

Δεν χάνεις τίποτα να στείλεις mail στην Sapphire για αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ν' αλλάξω πάστα στη δικιά μου σήμερα επειδή υποψιαζόμουν ότι η δική της μετά από τόσο καιρό θα είχε γίνει τσιμέντο.Όπως και είχε δηλαδή.Η πάστα είναι η gelid gc extreme, που υποτίθετε έπρεπε να μου κατεβάσει αισθητά τις θερμοκρασίες.Έλα όμως που δεν παρατηρώ αλλαγή.Άντε ίσως 1-2 βαθμούς σε full load και πάλι οριακά κι αυτό να το δω.Υποψιάζομαι ότι είτε δεν τοποθετώ σωστά την πάστα είτε βάζω λάθος ποσότητα.Την πρώτη φορά την έστρωσα με το "πινέλο" που δίνεται με την πάστα και τη δεύτερη έβαλα στο κέντρο του πυρήνα ένα σπυρί.Με την πρώτη απόπειρα είχα ένα τικ καλύτερες θερμοκρασίες, τώρα ίσως να έχω και χειρότερες σε σχέση με την εργοστασιακή.Ρίξτε μία ματιά οι εμπειρότεροι στο πώς ήταν η εικόνα του πυρήνα βγάζοντας την ψύκτρα μετά από 1 ώρα περίπου από την αλλαγή.Πάνω-κάτω έτσι ήταν και όταν την ξανάβγαλα για να βάλω στο κέντρο μόνο.Δεν έχω ξαναβάλει σε gpu ποτέ πάστα, με τους επεξεργαστές ποτέ δεν είχα θέμα όμως.Ίσως θέλει και άλλη ποσότητα για να μην υπάρχουν τα κενά που φαίνονται;Η κάρτα είναι η sapphire 290 tri-x.Όσοι έχετε κάνει αλλαγή στη συγκεκριμένη πώς ακριβώς κουμπώνατε την ψύκτρα μήπως κάνω τίποτα τόσο στραβά γιατί πραγματικά δε μπορώ να πιστέψω ότι δεν κάνω και οι θερμοκρασίες είναι ίδιες. 

post-64677-0-98787500-1456014358_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ν' αλλάξω πάστα στη δικιά μου σήμερα επειδή υποψιαζόμουν ότι η δική της μετά από τόσο καιρό θα είχε γίνει τσιμέντο.Όπως και είχε δηλαδή.Η πάστα είναι η gelid gc extreme, που υποτίθετε έπρεπε να μου κατεβάσει αισθητά τις θερμοκρασίες.Έλα όμως που δεν παρατηρώ αλλαγή.Άντε ίσως 1-2 βαθμούς σε full load και πάλι οριακά κι αυτό να το δω.Υποψιάζομαι ότι είτε δεν τοποθετώ σωστά την πάστα είτε βάζω λάθος ποσότητα.Την πρώτη φορά την έστρωσα με το "πινέλο" που δίνεται με την πάστα και τη δεύτερη έβαλα στο κέντρο του πυρήνα ένα σπυρί.Με την πρώτη απόπειρα είχα ένα τικ καλύτερες θερμοκρασίες, τώρα ίσως να έχω και χειρότερες σε σχέση με την εργοστασιακή.Ρίξτε μία ματιά οι εμπειρότεροι στο πώς ήταν η εικόνα του πυρήνα βγάζοντας την ψύκτρα μετά από 1 ώρα περίπου από την αλλαγή.Πάνω-κάτω έτσι ήταν και όταν την ξανάβγαλα για να βάλω στο κέντρο μόνο.Δεν έχω ξαναβάλει σε gpu ποτέ πάστα, με τους επεξεργαστές ποτέ δεν είχα θέμα όμως.Ίσως θέλει και άλλη ποσότητα για να μην υπάρχουν τα κενά που φαίνονται;Η κάρτα είναι η sapphire 290 tri-x.Όσοι έχετε κάνει αλλαγή στη συγκεκριμένη πώς ακριβώς κουμπώνατε την ψύκτρα μήπως κάνω τίποτα τόσο στραβά γιατί πραγματικά δε μπορώ να πιστέψω ότι δεν κάνω και οι θερμοκρασίες είναι ίδιες.

Αυτο που παρατηρεις ειναι γιατι εκανες μια εργασια χωρις να υπαρχει ο παραμικρος λογος αφου η θερμοσιλικονη οπως ειχε τοποθετηθει απο το εργοστασιο δουλευε σωστα η παστα δεν χαλαει με τον καιρο δεν ειναι τροφιμο να αλλιωθει αλλα ο γνωστος μυθος καθαριζω σκονη αλλαξω παστα κλπ

Αυτο που βλεπεις ειναι η δυνατοτητα απαγωγης θερμοτητας της ψυκτρας σου αν δε σου αρκει μετα ακολουθει η υδροψυξη

Επισης 1 με 2 βαθμους διαφορα ειναι καθερα ψυχολογικο δεν ειναι δυνατο να το παρατηρησεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά μέθοδο προτείνεις;Στο κέντρο και άπλωμα;Ρε γαμώτο, δεν ξέρω, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θέλει λιγότερη, πραγματικά βάζω λίγη ποσότητα.Είναι και μεγάλη η επιφάνεια του πυρήνα και έχω στο μυαλό μου την ιδέα ότι εάν βάλω λιγότερη δε θα φτάσει να απλώσει στις άκρες του πυρήνα.Και οι gpu δεν είναι σαν τους επεξεργαστές, πρέπει να έχουν σε όλη την επιφάνειά τους πάστα.  :unsure:

 

arrows, η συγκεκριμένη έχει διαφορά από την πάστα που είχε από το εργοστάσιο.Εντάξει, δεν περιμένεις 15 βαθμούς διαφορά, αλλά 3-5 οπωσδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που παρατηρεις ειναι γιατι εκανες μια εργασια χωρις να υπαρχει ο παραμικρος λογος αφου η θερμοσιλικονη οπως ειχε τοποθετηθει απο το εργοστασιο δουλευε σωστα η παστα δεν χαλαει με τον καιρο δεν ειναι τροφιμο να αλλιωθει αλλα ο γνωστος μυθος καθαριζω σκονη αλλαξω παστα κλπ

Αυτο που βλεπεις ειναι η δυνατοτητα απαγωγης θερμοτητας της ψυκτρας σου αν δε σου αρκει μετα ακολουθει η υδροψυξη

Επισης 1 με 2 βαθμους διαφορα ειναι καθερα ψυχολογικο δεν ειναι δυνατο να το παρατηρησεις

 

Μην είσαι απόλυτος...

 

Πριν 15 μέρες άλλαξα την πάστα σε μία ούτε χρόνου 290 VTX. Η εργοστασιακή αφενός είχε ξεχειλίσει από παντού, αφετέρου είχε στεγνώσει, είχε γίνει στερή (κακή ποιότητα + κακή εφαρμογή, δλδ).

 

Έβαλα την παλιά-καλή AS5 και πήγα 12-13ο κάτω σε Furmark και κοντά 20 σε gaming.

 

Πιθανότατα έχεις δίκιο στο θέμα της δυνατότητας της ψύκτρας, βέβαια.

 

Ποιά μέθοδο προτείνεις;Στο κέντρο και άπλωμα;Ρε γαμώτο, δεν ξέρω, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θέλει λιγότερη, πραγματικά βάζω λίγη ποσότητα.Είναι και μεγάλη η επιφάνεια του πυρήνα και έχω στο μυαλό μου την ιδέα ότι εάν βάλω λιγότερη δε θα φτάσει να απλώσει στις άκρες του πυρήνα.Και οι gpu δεν είναι σαν τους επεξεργαστές, πρέπει να έχουν σε όλη την επιφάνειά τους πάστα.  :unsure:

 

arrows, η συγκεκριμένη έχει διαφορά από την πάστα που είχε από το εργοστάσιο.Εντάξει, δεν περιμένεις 15 βαθμούς διαφορά, αλλά 3-5 οπωσδήποτε.

 

Εγώ προσωπικά βάζω ελάχιστη και την απλώνω, μέχρι λίγο πριν τα χείλη του πυρήνα/επεξεργαστή, ώστε με την πίεση από το μέταλλο της ψύκτρας να καλυφθεί και το υπόλοιπο.

 

Σε συνάρτηση με αυτά που ρωτά ο arrows, τί θερμοκρασίες είχες πριν? Οι Sapphire γενικά, φημίζονται για τις χαμηλές τους.

 

Όσο για την επανατοποθέτηση, τις βίδες χιαστί. Βιδώνεις την κάτω αριστερά (όχι τέρμα), πας στην πάνω δεξιά (σχεδόν τέρμα), μετά την πάνω αριστερά (σχεδόν τέρμα), μετά την κάτω δεξιά (σχεδόν...) και τέλος ένα πέρασμα με οποιαδήποτε σειρά σε όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε συ, είχες τόσο μεγάλη διαφορά;Εγώ έβλεπα για πάνω από 10 βαθμούς διαφορά σχεδόν όπου και να κοίταζα και είπα να το δοκιμάσω και ο ίδιος, μιας και η δική μου είχε υψηλές θερμοκρασίες για τον τύπο της.Απλά επειδή είμαι πιο μετριοπαθής και λίγο καχύποπτος για μερικά αποτελέσματα, περίμενα έστω ένα 5ρι κάτω.

Άκρη ακριβώς δε μπορώ να βγάλω επειδή και η θερμοκρασία δωματίου τις τελευταίες μέρες έχει αισθητά σκαμπανεβάσματα και τους ανεμιστήρες του κουτιού τους βάζω να δουλεύουν σε διαφορετικές στροφές ανάλογα τις ακουστικές αντοχές κάθε φορά.

Πριν αλλάξω την πάστα είχα περίπου 10-12 βαθμούς παραπάνω σε σχέση με τους υπόλοιπους με την νεότερη υλοποίηση της sapphire.Δεν ξέρω εάν κάνει τόσο μεγάλη αλλαγή το revision, δύσκολο το βλέπω, όχι και απίθανο βέβαια.Τέλοσπάντων, κατά κανόνα στα παιχνίδια που η κάρτα δούλευε στο 100% χωρίς να της βάζω κόφτη, έπαιζε στους 70-75 βαθμούς με 41-44% τους ανεμιστήρες της (σε αυτόματη ρύθμιση) και τους διάφορους ανεμιστήρες του κουτιού σχετικά ανεβασμένους, για gaming κατάσταση δηλαδή.Στο witcher 3, σταθερά 4-5 βαθμούς παραπάνω (74-77/78) με 44-45% τους ανεμιστήρες της (πάλι αυτόματα).Εάν έβαζα ένα oc preset, που έχω για δοκιμές, έπιανε κανα 2 βαθμούς παραπάνω και στο witcher ανέβαζε στο 46% τους ανεμιστήρες της κρατώντας την ίδια θερμοκρασία με το default preset.

Τώρα που δοκίμασα κανα 2 ώρες το black flag είδα αισθητά καλύτερα αποτελέσματα πάντως, ομολογουμένως.Κάτι που με μπερδεύει ακόμα περισσότερο.Είχα θερμοκρασία δωματίου 1,5 βαθμό πιο κάτω από χθες το βράδυ βέβαια, αν και δε νομίζω πως κάνει σπουδαία διαφορά.Την άφησα 1 ώρα περίπου με στοκ ρολόγια και τα ανεμιστήρια του κουτιού και της υδρόψυξης ίσα που να γυρνάνε και με εντυπωσίασε με ένα 69-71C και 39-40%.Με oc πάλι είχε διαφορά, με 40-41% και περίπου 72 βαθμούς.Σαφώς πιο κάτω απ' ότι είχα συνηθίσει και κυρίως με το πισί ίσα που να καταλαβαίνεις ότι δουλεύει.

Έβαλα το witcher πάλι μετά όμως και με προσγείωσε κοντά στα παλιά νούμερα με 74-75 βαθμούς στο 44% σταθερά, κλοκαρισμένη όμως.Καλύτερα λίγο, αλλά όχι κάτι φοβερό, εξάλλου είχα και 19 βαθμούς θερμοκρασία δωματίου τώρα.

Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί...  :wacko:

Και ένα ακόμα στοιχείο που με μπερδεύει είναι ότι έχω την αίσθηση πως αργεί περισσότερο να επανέλθει σε φυσιολογική θερμοκρασία.Μπορεί να είναι και ιδέα μου βέβαια, είναι κάτι που δεν είχα κάτσει να το προσέξω, απλά τώρα μου κάνει εντύπωση πως με το που βγω έστω από το παιχνίδι, πέφτει ακαριαία περίπου 15 βαθμούς η θερμοκρασία, αλλά μετά θέλει ένα 5λεπτο για να επανέλθει σε φυσιολογική idle θερμοκρασία.Βέβαια, δεν επιμένω σε αυτό μιας και ξαναλέω ότι δεν είχα δώσει βάση παλιότερα στο πόσο γρήγορα κρύωνε, απλά έχω την αίσθηση ότι το χαμηλό idle το έπιανε πιο γρήγορα.

Θα κάνω ακόμα μία προσπάθεια και βλέπουμε.Τουλάχιστον το βίδωμα, το έχουμε.  :-D

Νομίζω πως είναι θέμα ποσότητας πάστας μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι απόλυτος...

 

Πριν 15 μέρες άλλαξα την πάστα σε μία ούτε χρόνου 290 VTX. Η εργοστασιακή αφενός είχε ξεχειλίσει από παντού, αφετέρου είχε στεγνώσει, είχε γίνει στερή (κακή ποιότητα + κακή εφαρμογή, δλδ).

 

Έβαλα την παλιά-καλή AS5 και πήγα 12-13ο κάτω σε Furmark και κοντά 20 σε gaming.

 

Πιθανότατα έχεις δίκιο στο θέμα της δυνατότητας της ψύκτρας, βέβαια.

 

 

Εγώ προσωπικά βάζω ελάχιστη και την απλώνω, μέχρι λίγο πριν τα χείλη του πυρήνα/επεξεργαστή, ώστε με την πίεση από το μέταλλο της ψύκτρας να καλυφθεί και το υπόλοιπο.

 

Σε συνάρτηση με αυτά που ρωτά ο arrows, τί θερμοκρασίες είχες πριν? Οι Sapphire γενικά, φημίζονται για τις χαμηλές τους.

 

Όσο για την επανατοποθέτηση, τις βίδες χιαστί. Βιδώνεις την κάτω αριστερά (όχι τέρμα), πας στην πάνω δεξιά (σχεδόν τέρμα), μετά την πάνω αριστερά (σχεδόν τέρμα), μετά την κάτω δεξιά (σχεδόν...) και τέλος ένα πέρασμα με οποιαδήποτε σειρά σε όλες.

20 βαθμοι διαφορα για να ειδες δεν ξερω τι Ακριβως ειδες δεν ξερω μονη πιθανοτητα να συμβει αυτο ειναι αν η ενδειξη δεν ειναι βλαμμενη να μην ακουμπουσε η ψυκτρα στο τσιπακι αλλα θα throtlαρε δε γινεται.... Με full cover waterblock σε custom loop κυνηγας 15 βαθμους λιγοτερο εσυ το καταφερες με αλλαγη παστας; 18 χρονια κλοκαρω σετταρω απειρα custom μαλλον πιαστηκα κοροιδο τι να πω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...