Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι με custom Profil einai μετα τους 60 βαθμους πανε στο 100% παρολα αυτα καποιο σκαλωμα πρεπει να ειχε φαει το gpu z σημερα ακομα και στο test του occt δεν περναει τους 70

 

Me 100% ανεμιστηρες και πιανεις 70 βαθμους?Καλα,σε θερμοκηπιο την εχεις την καρτα?Occt και λοιπα στρεσοπρογραμματα δεν εχω αυτη τη στιγμη,το render του gpu-z δεν στρεσαρει την καρτα αρκετα?Ρωταω γιατι μιση ωρα που το ετρεξα,χωρις καθολου προφιλ ανεμιστηρων νομιζω οτι επιασε στο 75αρι με τους ανεμιστηρες να ταλαιπωρουνται στο 37%.Το fan profile στο ab το εχω ρυθμισμενο να πιανει περιπου 55% στους 65 βαθμους και ειναι και η μεγιστη θερμοκρασια που εχω δει ποτε στην καρτα.Συνηθως παιζει 60-62 βαθμους και σε πολυ απαιτητικα παιχνιδια 63-64 με ανεμιστηρες λιγο πανω απο 50%(καπου 2550 στροφες).

 

Edit:Τωρα ειδα το custom plexi παγκο,γι' αυτο εχεις ανεβασμενες θερμοκρασιες.Ενα ποιοτικο κουτι θα εκανε μεγαλη διαφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Me 100% ανεμιστηρες και πιανεις 70 βαθμους?Καλα,σε θερμοκηπιο την εχεις την καρτα?Occt και λοιπα στρεσοπρογραμματα δεν εχω αυτη τη στιγμη,το render του gpu-z δεν στρεσαρει την καρτα αρκετα?Ρωταω γιατι μιση ωρα που το ετρεξα,χωρις καθολου προφιλ ανεμιστηρων νομιζω οτι επιασε στο 75αρι με τους ανεμιστηρες να ταλαιπωρουνται στο 37%.Το fan profile στο ab το εχω ρυθμισμενο να πιανει περιπου 55% στους 65 βαθμους και ειναι και η μεγιστη θερμοκρασια που εχω δει ποτε στην καρτα.Συνηθως παιζει 60-62 βαθμους και σε πολυ απαιτητικα παιχνιδια 63-64 με ανεμιστηρες λιγο πανω απο 50%(καπου 2550 στροφες).

 

Edit:Τωρα ειδα το custom plexi παγκο,γι' αυτο εχεις ανεβασμενες θερμοκρασιες.Ενα ποιοτικο κουτι θα εκανε μεγαλη διαφορα.

Το θεμα ειναι σε πυρηνα δεν περναω τους 55 βαθμους στα Vram ειχα μεγαλυτερες θερμοκρασιες

 

Kαποιο σκαλωμα πρεπει να ηταν γιατι σημερα με μεγαλυτερη θερμοκρασια δωματιου βλεπω πολυ μικροτερες θερμοκρασιες (στο blade and soul vram 1 max 56 και vram 2 max 63 , στο occt εφτασε κοντα στο 70αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μπορεί να ήταν κόλλημα του custom profile του afterburner.

συνέβαινε και στη δικιά μου όταν είχα ακόμα την μαμίσια ψύκτρα.

Δουλευαν κανονικα οι ανεμηστηρες γιατι τους ακουγα , στους 55 βαθμους παιζουν κοντα στο 60% και τους καταλαβαινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια μικρή ενημέρωση, στα δικά μου.

 

Σήμερα που έκατσα λίγο σπίτι μετά από μέρες, ξήλωσα την ψύξη της VTX, καθάρισα τα κιλά της ξεραμένης πάστας, έβαλα ελάχιστη AS5, κούμπωσα (καλά, γιατί όπως την είδα όταν την έβγαλα, δεν ήταν σωστά καργαρισμένες οι βίδες και πατούσε στραβά) και έτρεξα ένα Furmark burn-in για 10'.

 

Σε σχέση με την προηγούμενη φορά, με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις (+0mV, +50%, core 1000, mem 1250, ίδιο profile στους ανεμιστήρες), αρκετή βελτίωση.

 

Έφτασα τους 82οστα 8' περίπου και μέχρι τα 10' δεν τους ξεπέρασα, ενώ προ εβδομάδας, με χαμηλότερη θερμοκρασία στο δωμάτιο, έπιασα 94-95ο στα 5-6' και φυσικά είχα κάποιο throttling (έπεφτε μέχρι τα 925MHz).

 

Τα VRM, κλασσική ιστορία για 290: το 1 στους 90ο , το 2 στους 68ο .

 

Η ψύξη της, αν και είναι στιβαρή, δεν βοηθά ούτε στα vrms ούτε στη μνήμη (αν και είναι καλυμμένα με αλουμινοελάσματα, τα τελευταία) .

 

Δυστυχώς, εξίσου τπτ δεν προσφέρει ούτε και το backplate, έτσι όπως είναι στερεωμένο.

 

Oh, well...άμα βρω μια accelero στα 30€, μπορέι και να ασχοληθώ παραπάνω.

 

Προς το παρόν, θα δοκιμάσω λίγο ακόμα o/c.

 

edit:

 

1010/1250, nogo (το Heaven άρχισε να αναβοσβήνει πάλι).

 

1005/1250, το έβγαλε.

 

1010/1250 με +13mV (τόσα δίνει το ΑΒ, δεν αφήνει 10), το έβγαλε, όπως και Furmark για 10', με ίδιες θερμοκρασίες (για την ακρίβεια, 81 ο πυρήνας, 93 VRM1, 63 VRM2).

 

Για πυρήνα δεν με βλέπω για κάτι ουσιαστικό.

 

Όταν ξαναβρώ χρόνο, θα δω που φτάνει και μετά αρχίζω τις μνήμες.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή ενημέρωση, στα δικά μου.

 

Σήμερα που έκατσα λίγο σπίτι μετά από μέρες, ξήλωσα την ψύξη της VTX, καθάρισα τα κιλά της ξεραμένης πάστας, έβαλα ελάχιστη AS5, κούμπωσα (καλά, γιατί όπως την είδα όταν την έβγαλα, δεν ήταν σωστά καργαρισμένες οι βίδες και πατούσε στραβά) και έτρεξα ένα Furmark burn-in για 10'.

 

Σε σχέση με την προηγούμενη φορά, με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις (+0mV, +50%, core 1000, mem 1250, ίδιο profile στους ανεμιστήρες), αρκετή βελτίωση.

 

Έφτασα τους 82οστα 8' περίπου και μέχρι τα 10' δεν τους ξεπέρασα, ενώ προ εβδομάδας, με χαμηλότερη θερμοκρασία στο δωμάτιο, έπιασα 94-95ο στα 5-6' και φυσικά είχα κάποιο throttling (έπεφτε μέχρι τα 925MHz).

 

Τα VRM, κλασσική ιστορία για 290: το 1 στους 90ο , το 2 στους 68ο .

 

Η ψύξη της, αν και είναι στιβαρή, δεν βοηθά ούτε στα vrms ούτε στη μνήμη (αν και είναι καλυμμένα με αλουμινοελάσματα, τα τελευταία) .

 

Δυστυχώς, εξίσου τπτ δεν προσφέρει ούτε και το backplate, έτσι όπως είναι στερεωμένο.

 

Oh, well...άμα βρω μια accelero στα 30€, μπορέι και να ασχοληθώ παραπάνω.

 

Προς το παρόν, θα δοκιμάσω λίγο ακόμα o/c.

 

edit:

 

1010/1250, nogo (το Heaven άρχισε να αναβοσβήνει πάλι).

 

1005/1250, το έβγαλε.

 

1010/1250 με +13mV (τόσα δίνει το ΑΒ, δεν αφήνει 10), το έβγαλε, όπως και Furmark για 10', με ίδιες θερμοκρασίες (για την ακρίβεια, 81 ο πυρήνας, 93 VRM1, 63 VRM2).

 

Για πυρήνα δεν με βλέπω για κάτι ουσιαστικό.

 

Όταν ξαναβρώ χρόνο, θα δω που φτάνει και μετά αρχίζω τις μνήμες.

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/overclocking/597523-ac%E2%80%90accelero%E2%80%90twin%E2%80%90turbo%E2%80%90iii/

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/overclocking/534025-arctic%E2%80%90cooling%E2%80%90accelero%E2%80%90xtreme%E2%80%90iv%E2%80%90vga%E2%80%90cooler/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φτου σου...Σατανά...με διαολίζεις...

 

Αν ο πυρήνας δεν τραβάει, όμως, δεν έχει και πολύ νόημα.

 

Ευχαριστώ, σε κάθε περίπτωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν εχει,με 80αρια χειμωνιατικα ποσο μακρια θα πας?Σκεψου οτι με μια καλη ψυκτρα θα παιζει μπορει και 15+ βαθμους κατω.Χωρια την ησυχια.Η 290 εχει πολυ ψωμι ακομα,μια 2ετια θα βγαλει χαλαρα.Πιστευω οτι ενα 30-40αρι αξιζει για την καρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ πως δεν έχει νόημα να βάλω την ψύξη προκειμένου να υπερχρονίσω, αφού δεν φαίνεται να ανεβαίνει.

 

Αλλιώς, με τα μπούνια, δεν το συζητώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα,για κλοκαρισμα δεν αξιζει γενικως,απο περιεργεια και μονο,να δεις τι κομματι σου επεσε και τετοια.Τεσπα,μεγαλη κουβεντα,αναλογα πως το βλεπει κανεις.Μια ερωτησ,μπορει να το εγραψες καπου αλλα να μην ψαχνω,reference ειναι η VTX3D?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζετε, φαντάζομαι, ότι το Furmark μπορεί, σχετικά εύκολα, να κάνει πραγματική ζημιά, ακόμα και σε stock καταστάσεις, έτσι;

 

QFE

 

Αυτό κάποτε δεν το ξέρα και πέρναγα μια 6850 που είχα καμιά 10αρια stress test την ημέρα οχι κάθε μέρα αλλά αρκετά συχνά,αποτέλεσμα ήταν καμιά φορά να ανοίγει το pc χωρίς να δίνει σήμα η κάρτα!

Αυτό το έκανε που και που ώσπου μια μέρα δεν ξαναάνοιξε ποτέ!

Και το είχα ψιλιαστεί ότι φταίει αυτό..βασικά έγω έφταιγα που την είχα λιώσει στο furmark.

Είμαι 100% σίγουρος ότι την έβγαλε off αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα,για κλοκαρισμα δεν αξιζει γενικως,απο περιεργεια και μονο,να δεις τι κομματι σου επεσε και τετοια.Τεσπα,μεγαλη κουβεντα,αναλογα πως το βλεπει κανεις.Μια ερωτησ,μπορει να το εγραψες καπου αλλα να μην ψαχνω,reference ειναι η VTX3D?

 

Αυτή εδώ:

 

http://www.vtx3d.com/products_features.asp?id=185

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτου σου...Σατανά...με διαολίζεις...

 

Αν ο πυρήνας δεν τραβάει, όμως, δεν έχει και πολύ νόημα.

 

Ευχαριστώ, σε κάθε περίπτωση.

Νόημα έχει και πολύ μάλιστα. Η δική μου είναι το reference pcb μεν αλλά με την Tri-X ψήκτρα της Sapphire κάνει παπάδες! Φαντάζομαι αν βάλεις την Arctic πάνω θα δεις μεγάλες διαφορές σε θερμοκρασία και πάνω από όλα ησυχία! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόημα έχει και πολύ μάλιστα. Η δική μου είναι το reference pcb μεν αλλά με την Tri-X ψήκτρα της Sapphire κάνει παπάδες! Φαντάζομαι αν βάλεις την Arctic πάνω θα δεις μεγάλες διαφορές σε θερμοκρασία και πάνω από όλα ησυχία! 

full body waterblock και ξεχνάς ανεμιστήρες, στροφές και τους 90 βαθμούς σε gaming το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

full body waterblock και ξεχνάς ανεμιστήρες, στροφές και τους 90 βαθμούς σε gaming το καλοκαίρι.

Σε καινούρια κάρτα (βάσει release date) και χωρίς oc, δε βλέπεις 90, ούτε το καλοκαίρι - εκτός και αν την έχεις κάνει, με κάποιο ευφάνταστο τρόπο, σάντουιτς στο κουτί, ή εκτός και αν έχει πιάσει 5 κιλά μάκα πάνω :P Τώρα, αν είναι feature για φοβερές υλοποιήσεις του στυλ palit, δε θα πω ότι πέφτω και από τα σύννεφα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...