Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με πιο προγραμμα βλεπεις αυτες τις θερμοκρασιες?

για εαν ειναι τιποτα occt gpu test η furmark,μια χαρα εισαι.

εχει καλη ψυχτρα επανω η καρτα σου,ενταξει οχι την καλυτερη αλλα δεν ειναι και reference οπως η δικη μου για να μπεις στην διαδικασια να την αλλαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το έχω βάλει ήδη https://www.ekwb.com/shop/ek-fc-r9-290x-dcii-nickel-original-csq

και ξένοιασα :-D.

το καλοκαίρι επειδή μένω 4ο όροφο με ταράτσα από πάνω, που τον βαράει ήλιος 

από όλες τις μεριές και χωρίς air-con έχω πάνω από 30 βαθμούς θερμοκρασία χώρου.

η κάρτα χωρίς fan profile ακούμπαγε 90 βαθμούς σε bf4. με fan profile γύρω στους 75-80.

πλέον με το μπλοκάκι δεν ξεπερνάει τους 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω βάλει ήδη https://www.ekwb.com/shop/ek-fc-r9-290x-dcii-nickel-original-csq

και ξένοιασα :-D.

το καλοκαίρι επειδή μένω 4ο όροφο με ταράτσα από πάνω, που τον βαράει ήλιος 

από όλες τις μεριές και χωρίς air-con έχω πάνω από 30 βαθμούς θερμοκρασία χώρου.

η κάρτα χωρίς fan profile ακούμπαγε 90 βαθμούς σε bf4. με fan profile γύρω στους 75-80.

πλέον με το μπλοκάκι δεν ξεπερνάει τους 50.

Δεν αντιλέγει κανείς για το αν είναι καλύτερο, αλλά ο Πέτρος δεν έχει custom loop και από ότι φαίνεται δεν ψήνεται και να φτιάξει, οπότε η αμέσως καλύτερη λύση από την ψύξη που έχει είναι η Arctic.

Εγώ πάλι αν είχα τα μαρούλια θα είχα κάνει ήδη custom loop εννοείται (όχι ότι με πειράζουν οι θερμοκρασίες βέβαια του cpu και της gpu μου όπως είναι τώρα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πιο προγραμμα βλεπεις αυτες τις θερμοκρασιες?

για εαν ειναι τιποτα occt gpu test η furmark,μια χαρα εισαι.

εχει καλη ψυχτρα επανω η καρτα σου,ενταξει οχι την καλυτερη αλλα δεν ειναι και reference οπως η δικη μου για να μπεις στην διαδικασια να την αλλαξεις.

U τόκιν του μι? :P :p :P

 

Αυτές οι θερμοκρασίες είναι με Furmark.

 

Σε gaming,  η βελτίωση είναι δραματική.

 

Ενδεικτικά, 2 ώρες BF4 προχτές (στα 1010, κιόλας) και η κάρτα δεν ανέβηκε ποτέ πάνω από τους 70-72ο , ενώ πριν την αλλαγή πιάναμε ταβάνι.

 

Θα δείξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

U τόκιν του μι? :P :P :P

 

Αυτές οι θερμοκρασίες είναι με Furmark.

 

Σε gaming,  η βελτίωση είναι δραματική.

 

Ενδεικτικά, 2 ώρες BF4 προχτές (στα 1010, κιόλας) και η κάρτα δεν ανέβηκε ποτέ πάνω από τους 70-72ο , ενώ πριν την αλλαγή πιάναμε ταβάνι.

 

Θα δείξει.

 

Μια χαρα εισαι τοτε ρε συ,μην παιδευεις αδικα την καρτα στο καταραμενο furmark.Αφου εισαι στο 70αρι σε gaming,τοτε μην ψαχνεσαι αλλο.Παντως μια χαρα τα παει η υλοπιηση της VTX,δεν της το ΄χα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου πω πως από όσα είδα προχτές που την έλυσα, είναι αρκετά αξιοπρεπής.

 

Δεν συγκρίνεται με το "τέρας" την Vapor-X που είχα στην 7950, αλλά έχουν κάνει δουλειά.

 

Θα μπορούσαν ακόμα καλύτερα, αν είχαν φροντίσει λεπτομέρειες όπως να ακουμπάνε οι ψυκτρούλες των VRMs/VRAMS στη μεγάλη ψύκτρα για καλύτερη απαγωγή, να προσέφερε το backplate κάτι ουσιαστικό πέρα από στήριξη/ομορφιά, αλλά γενικά...ναι, είναι καλή κατασκευή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε σχέση με την προηγούμενη φορά, με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις (+0mV, +50%, core 1000, mem 1250, ίδιο profile στους ανεμιστήρες), αρκετή βελτίωση.

 

 

Το +50% τι αντιπροσωπεύει?

 

Πριν λίγες μέρες κάηκε η vga μου και τα οικονομικά μου με περιόρισαν σε μια R7 360. Ξέρει κανείς πόσο μπορώ να την ανεβάσω σε σχετική ασφάλεια. Ξέρω ότι είναι χαμηλών δυνατοτήτων οπότε θέλω να πάρω όσο μπορώ περισσότερο από την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το +50% τι αντιπροσωπεύει?

 

Πριν λίγες μέρες κάηκε η vga μου και τα οικονομικά μου με περιόρισαν σε μια R7 360. Ξέρει κανείς πόσο μπορώ να την ανεβάσω σε σχετική ασφάλεια. Ξέρω ότι είναι χαμηλών δυνατοτήτων οπότε θέλω να πάρω όσο μπορώ περισσότερο από την κάρτα.

Ξέρω ότι είναι δύσκολα τα οικονομικά για πολλούς από εμάς, πλέον, αλλά τι απέγινε στο κάνω το σκατό μου παξιμάδι και κόβω κανα τσιγάρο και δυο καφέδες για λίγο καιρό, ώστε να πάρω κάτι στοιχειωδώς αξιόλογο, έστω; Sorry, κιόλας, αλλά 360 και 740 και συναφή, είναι μόνο office accelerators. Και δεδομένης της igpu, πλέον, είναι μόνο για να καίνε παραπάνω ρεύμα. Αν είναι τόσο αδιανόητη κάποια οικονομία για ένα μικρό διάστημα, στο οποίο θα βρίζεις την ώρα και την στιγμή που αγόρασες αυτήν την φόλα, έτσι και αλλιώς, καλύτερα να βγεις έξω να γίνεις με αυτά τα χρήματα και να μείνεις στο youtube με igpu. Περισσότερο τόπο θα πιάσουν...

 

Λες και σας είπανε να στήσετε κανα ζευγάρι τιτάνες, πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vtx-3D είναι θυγατρικη της powercolor, αν και συνήθως συναντάται στις Ασιατικές αγορές. Μου φαίνεται και η δικιά μου έχει ένα θεματακι με τα Vrm, ειδικά μετά το τελυταία drivers (16.1 hotfix) μου πετάει κατι γκρι οθόνες το DVI ενώ παράλληλα στο HDMI παίζει κανονίκα με κάτι ελαφρά spikes. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει για το συγκεκριμένο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλτε τους crimson έχουν αναφερθεί στο νετ καμμένες κάρτες

θα το κάνω και θα βάλω τον τελευταίο beta 15.11 αν τον βρω πουθενά. Επίσης και το msi afterburner θα φύγει, μου κάνει κάτι τσίρκα με το voltage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι είναι δύσκολα τα οικονομικά για πολλούς από εμάς, πλέον, αλλά τι απέγινε στο κάνω το σκατό μου παξιμάδι και κόβω κανα τσιγάρο και δυο καφέδες για λίγο καιρό, ώστε να πάρω κάτι στοιχειωδώς αξιόλογο, έστω; Sorry, κιόλας, αλλά 360 και 740 και συναφή, είναι μόνο office accelerators. Και δεδομένης της igpu, πλέον, είναι μόνο για να καίνε παραπάνω ρεύμα. Αν είναι τόσο αδιανόητη κάποια οικονομία για ένα μικρό διάστημα, στο οποίο θα βρίζεις την ώρα και την στιγμή που αγόρασες αυτήν την φόλα, έτσι και αλλιώς, καλύτερα να βγεις έξω να γίνεις με αυτά τα χρήματα και να μείνεις στο youtube με igpu. Περισσότερο τόπο θα πιάσουν...

 

Λες και σας είπανε να στήσετε κανα ζευγάρι τιτάνες, πια...

 

Θα δεχτώ ότι μιλάς καλοπροαίρετα αλλά

1) το CPU μου είναι το Q9550 οπότε δεν έχω igpu και άρα vga

2) η αντικατάσταση ήταν έκτακτη καθώς μου χάλασε η παλιά οπότε δεν είχα την ευκαιρία να μαζέψω λεφτά

3) την 360 την πήρα στην μισή τιμή από φίλο ,που μετάνιωσε που την πήρε, οπότε βόλεψε και τους 2 μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

θα το κάνω και θα βάλω τον τελευταίο beta 15.11 αν τον βρω πουθενά. Επίσης και το msi afterburner θα φύγει, μου κάνει κάτι τσίρκα με το voltage.

http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/latest-catalyst-windows-beta.aspx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να βάλω τους Crimson, σε ένα laptop 4ετίας? ή να αφήσω τους παλιούς?

Καλύτερα τους παλιούς αν και ως τώρα δεν μπορώ να πω ότι αντιμετώπισα θέμα με τους crismon τα παράπονα είναι πάρα πολλά
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...