Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι στο Sapphire TRIXX ενω παταω reset δηλαδη normal χωρις OC (1040 1500) οταν κανω restart μου δινει μονο του +19mv

 

Να μην τα ξαναλεμε,εχει δωσει η Sapphire λιγο ρευμα ακομα στα νεοτερα bios για τις 290/Χ οπως εχει δωσει και λιγο παραπανω στις 390/Χ.Φυσιολογικοτατο ειναι,η Sapphire το εχει κανει αρα κατι παραπανω θα ξερει.Μην αγχωνεσαι.Σε ενα ticket ειχα ρωτησει γι αυτο και μου ειπαν οτι το καναν για σταθεροτητα.Οντως η δικια μου ακουει καλυτερα στο κλοκαρισμα με το λιγο ρευμα που δωσαν.

 

Ποσο idle ρευμα εχεις,0.984mv ή 1008mv?

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σχετικό το θέμα να καθόμαστε να αναλύουμε τα της τοποθέτησης της πάστας, αλλά δε συμφωνώ ιδιαίτερα στο ότι δεν έχει διαφορά από έναν επεξεργαστή.Ο επεξεργαστής έχει τετράγωνο heatspreader πάνω στο die, το οποίο ήδη καλύπτεται εξ ολοκλήρου από το εργοστάσιο με πάστα.Επειδή ακριβώς το heatspreader είναι τετράγωνο, οι περισσότεροι συνιστούν μια κοτσιλιά στο κέντρο επειδή θα απλώσει κυκλικά και ομοιόμορφα, ανάλογα και με την κάθε πάστα βέβαια.Άμα κάνεις delid τον επεξεργαστή δε θα πας να βάλεις κουκίδα στη μέση, σε μακρόστενο die, λογικό είναι.

Ε το ίδιο και στις gpu, όπως και στη 290.Επειδή το die της δεν είναι τετράγωνο δεν πας με την κουκκίδα στη μέση.Το θέμα είναι ότι, όποια μέθοδο και να χρησιμοποιήσεις, εάν μείνουν ακάλυπτες έστω και μικρές επιφάνειες στις γωνίες, θα ανεβάζει θερμοκρασία, ειδικά αυτή η κάρτα που είναι ενεργοβόρα.Να μιλάγαμε για καμιά 950 ξέρω 'γω που πιάνει 60 μάξιμουμ σε κακό κουτί, δε θα είχε και μεγάλη διαφορά θεωρώ.Εκεί είναι που με παιδεύει σε συνδυασμό με το πώς πατάει το cooler της.Βάζω λίγη και όταν την ανοίγω βλέπω ακάλυπτα σημεία επειδή και η πάστα αυτή δεν απλώνει εύκολα από μόνη της.Βάζω περισσότερη για να απλώσει και πνίγεται.Θέλει κάπου στη μέση, την οποία την πέτυχα μόνο τις δύο πρώτες φορές!

 

Θα δοκιμάσω να τη βγάλω στον ήλιο να ζεσταθεί, όπως λες κι εσύ, το διάβασα και από άλλους που λένε ότι για τοποθέτηση σε gpu τη ζεσταίνουν τη συγκεκριμένη.Ίσως έτσι καταφέρω να απλώσω μικρότερη ποσότητα που να καλύψει όλη την επιφάνεια.Επίσης σκέφτομαι να δοκιμάσω το άπλωμα με πιστωτική, που θα είναι σαφώς πιο εύκολο, μιας και το, ας πούμε πινέλο που έχει η πάστα , είναι μαλακό και δε βολεύει για ομοιόμορφο στρώσιμο με παγωμένη πάστα.Το θέμα είναι ότι φοβάμαι μην τη γδάρω έτσι και πάθουμε και ζημιά.  :blink:

 

Θα γρατσουνισει η πλαστικη καρτα την μεταλλικη επιφανεια του πυρηνα? :blink: Δεν νομιζω οτι και να θες,μπορεις να κανεις κατι τετοιο.Μου φαινεται δυσκολο να εχει τοσο μεγαλη επιπτωση η τοποθετηση της παστας,ειδικα εκει που λες οτι ανεβαζει ακαριαια θερμοκρασια.Μηπως δεν βαζεις σωστα την ψυκτρα?Εχω τοποθετησει παστα σε επεξεργαστη απειρες φορες,παντα την απλωνω με πιστωτικη(εχω μια που ειναι χρεωμενη μεχρι το λαιμο :devil: ) και ποτε δεν ειχα θεμα.Οσες φορες το εχω τσεκαρει,παντα τα συστηματα ειχαν πολυ καλες εως αριστες θερμοκρασιες.Τοση διαφορα εχει ο πυρηνας την gpu?Απλα ρωταω μπας και βρεις ακρη.

 

Παντως συμφωνω με arrows,η παστα δεν χαλαει,ουτε μυριζει,ουτε μουχλιαζει.Τσαμπα κοπο κανετε για 1-2 βαθμους.Ειχα μια 5870 5 χρονια,με ενα συγκεκριμενο προφιλ που ειχα φτιαξει στο ab,62 βαθμους μεγιστο επιανε απο την πρωτη μερα,62 βαθμους 5 χρονια μετα που την εβγαλα.Αμα ηταν να χαλανε οι παστες,μια μικρη αυξηση προς τα πανω δεν θα ειχα δει?Λεω εγω τωρα.Εννοειτε δεν την ειχα ανοιξει ποτε,μονο απλα την φυσαγα μια φορα τον χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην τα ξαναλεμε,εχει δωσει η Sapphire λιγο ρευμα ακομα στα νεοτερα bios για τις 290/Χ οπως εχει δωσει και λιγο παραπανω στις 390/Χ.Φυσιολογικοτατο ειναι,η Sapphire το εχει κανει αρα κατι παραπανω θα ξερει.Μην αγχωνεσαι.Σε ενα ticket ειχα ρωτησει γι αυτο και μου ειπαν οτι το καναν για σταθεροτητα.Οντως η δικια μου ακουει καλυτερα στο κλοκαρισμα με το λιγο ρευμα που δωσαν.

 

Ποσο idle ρευμα εχεις,0.984mv ή 1008mv?

 

 

 

Που θα το δω αυτο;

 

wpz.png

 

dpw.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευτέρη, αυτό έγινε όπως σου λέει και ο Louci4er για λόγους σταθερότητας.Συγκεκριμένα μάλιστα για να εξαφανίσουν τις μαύρες οθόνες λόγω χαμηλής τάσης στις μνήμες.Είναι γνωστό θέμα. 

(Πολλά θέματα γενικότερα οι sapphire, παράπονο ιδιαίτερο δεν έχω, αλλά δε μπορώ να πω αγόγγυστα από τις top υλοποιήσεις...)

 

Louci4er, μη συγκρίνεις με τον επεξεργαστή.Αυτός έχει spreader επάνω που τον προστατεύει.Ακόμα και να χαράξεις με κόφτη το spreader δεν τρέχει τίποτα.Εδώ ο πυρήνας είναι γυμνός.Δεν ξέρω εάν τον χαράζει εύκολα, αλλά μια φοβία την έχω.Σκέψου έχει ήδη κάνει αράχνες εμένα από τα βάλε βγάλε πάστες.Όχι ότι επηρεάζει σε κάτι, αλλά σκέψου ότι το έπαθε με πάστα χωρίς μεταλλικά στοιχεία και με βαμβάκι.Που να την έβγαζα με καμιά μπολύζα ξερω 'γω ή να είχα πάστα με διαμάντι μέσα....

Γενικά διάβασα πολλά πράγματα αυτές τις μέρες και θα έλεγα ότι με βοήθησε να καταλάβω κάποια πράγματα που αγνοούσα.Το σίγουρο που αντιλήφθηκα είναι ότι το τόσο απλό που θεωρούν όλοι, δεν είναι και τόσο απλό πάντα.Ανάλογα τους συνδυασμούς cpu/gpu, πάστας και ψύκτρας, πρέπει να ακολουθήσεις και διαφορετική προσέγγιση.Εμένα έχω καταλήξει ότι όλα τα προβλήματα μου τα βγάζει το μπλοκ της ψύκτρας που είναι ραβδωτό και όχι λείο.Τουλάχιστον, δε με βολεύει εμένα προσωπικά να το καταφέρω.Είτε θα βάζω λίγη πάστα για να μη μπουκώσει οπότε θα μένουν ακάλυπτα σημεία είτε για να μην έχω αυτό το θέμα θα το πνίγω στην πάστα, οπότε πάλι δώρον άδωρον.Υποψιάζομαι ότι θα ακολουθήσω ανάστροφη πορεία και θα απλώσω με πιστωτική στο μπλοκ της ψύκτρας και θα το ακουμπήσω στο pcb μετά.Εξάλλου και από το εργοστάσιο η πάστα τοποθετείται με πιστόλη πάνω στο μπλοκ, όχι στον πυρήνα...

 

Α, τώρα που θυμήθηκα, hynix μνήμες φοράει εμένα τελικά.Είναι καλές αυτές ή προτιμάμε τις (νομίζω; ) elpida;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω παρακολουθήσει από την αρχή όλο το θέμα, αλλά νομίζω ότι έχετε θέματα με μαύρες οθόνες και αστάθεια, γενικά; Τα πιο πολλά από αυτά τα ζητήματα έχουν προκύψει με τους άθλιους Crimson - πέρα από το ότι τον πίνουν αισχρά σε επιδόσεις σε αρκετά games. Γύρνα σε 15.11.1 κανονικό, αν θέλεις τη συμβουλή μου και θα ξανασχοληθούμε με τους καραγκιόζηδες του Crimson ΟΠΟΤΕ τους φτιάξουν σωστά καμια φορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν το έχω παρακολουθήσει από την αρχή όλο το θέμα, αλλά νομίζω ότι έχετε θέματα με μαύρες οθόνες και αστάθεια, γενικά; Τα πιο πολλά από αυτά τα ζητήματα έχουν προκύψει με τους άθλιους Crimson - πέρα από το ότι τον πίνουν αισχρά σε επιδόσεις σε αρκετά games. Γύρνα σε 15.11.1 κανονικό, αν θέλεις τη συμβουλή μου και θα ξανασχοληθούμε με τους καραγκιόζηδες του Crimson ΟΠΟΤΕ τους φτιάξουν σωστά καμια φορά...

H μαυρες οθονες που αναφερουν εχουν να κανουν με το zero core που εβγαλε η amd για μικροτερη καταναλωση σε idle , επειδη ομως κατι πηγε στραβα στην υλοποιηση πολλες φορες οταν εμπαινε σε zero core η καρτα δεν ανοιγε η οθονη μετα , οι κατασκευαστες απο της καρτες βρηκαν την λυση δυνοντας (συνηθως +25mv στον πυρηνα) και ετσι η καρτα δεν μπαινει ποτε σε zero core ειναι κατι τελειως ασχετο απο τους οδηγους

αν δεις πχ στο MSI ΑΒ αφου ανοιξεις το voltage control οτι η επιλογη για το core voltage δεν ειναι μηδεν αλλα ανεβασμενη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μαυρες οθονες που αναφερουν εχουν να κανουν με το zero core που εβγαλε η amd για μικροτερη καταναλωση σε idle , επειδη ομως κατι πηγε στραβα στην υλοποιηση πολλες φορες οταν εμπαινε σε zero core η καρτα δεν ανοιγε η οθονη μετα , οι κατασκευαστες απο της καρτες βρηκαν την λυση δυνοντας (συνηθως +25mv στον πυρηνα) και ετσι η καρτα δεν μπαινει ποτε σε zero core ειναι κατι τελειως ασχετο απο τους οδηγους

αν δεις πχ στο MSI ΑΒ αφου ανοιξεις το voltage control οτι η επιλογη για το core voltage δεν ειναι μηδεν αλλα ανεβασμενη

 

Οπως και στην δικια μου Nitro R9 390 που δινει +19mv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οπως και στην δικια μου Nitro R9 390 που δινει +19mv

Δεν ξερω τι παιζει ακριβως αν στο MSI AB κανω reset μου βγαζει +25 αν το ξανα κοιταξω μετα απο καποια ωρα μου βγαζει και εμενα +19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι παιζει ακριβως αν στο MSI AB κανω reset μου βγαζει +25 αν το ξανα κοιταξω μετα απο καποια ωρα μου βγαζει και εμενα +19

 

Εμενα στο reset παει 0mv αλλα στην επομενη εκκινηση του υπολογιστη παει 19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μαυρες οθονες που αναφερουν εχουν να κανουν με το zero core που εβγαλε η amd για μικροτερη καταναλωση σε idle , επειδη ομως κατι πηγε στραβα στην υλοποιηση πολλες φορες οταν εμπαινε σε zero core η καρτα δεν ανοιγε η οθονη μετα , οι κατασκευαστες απο της καρτες βρηκαν την λυση δυνοντας (συνηθως +25mv στον πυρηνα) και ετσι η καρτα δεν μπαινει ποτε σε zero core ειναι κατι τελειως ασχετο απο τους οδηγους

αν δεις πχ στο MSI ΑΒ αφου ανοιξεις το voltage control οτι η επιλογη για το core voltage δεν ειναι μηδεν αλλα ανεβασμενη

Και η 390Χ που έχω τώρα, όπως και η 280Χ που είχα πριν (νομίζω και οι δύο 7870 που περάσαν από τα χέρια μου; ) είχαν zero core (υποτίθεται), αλλά ποτέ δεν έχω δει black screen και δεν χρειάστηκε να καταφύγω σε αλχημείες. Να πουλάνε μόνο στους υπόλοιπους τις σκάρτες, δεν το νομίζω πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μαυρες οθονες που αναφερουν εχουν να κανουν με το zero core που εβγαλε η amd για μικροτερη καταναλωση σε idle , επειδη ομως κατι πηγε στραβα στην υλοποιηση πολλες φορες οταν εμπαινε σε zero core η καρτα δεν ανοιγε η οθονη μετα , οι κατασκευαστες απο της καρτες βρηκαν την λυση δυνοντας (συνηθως +25mv στον πυρηνα) και ετσι η καρτα δεν μπαινει ποτε σε zero core ειναι κατι τελειως ασχετο απο τους οδηγους

αν δεις πχ στο MSI ΑΒ αφου ανοιξεις το voltage control οτι η επιλογη για το core voltage δεν ειναι μηδεν αλλα ανεβασμενη

 

Εμενα που εχει +25mv και με 16.2 δουλευει κανονικοτατα το ZeroCore?Ειχα διαβασει οτι απο τους 15.7 και μετα,η AMD ειχε σταματησει το συγκεκριμενο feauture λογω των black screens.Το ιδιο μου ειχε πει και η Sapphire οταν τους ρωτησα για το επιπλεον ρευμα,μου ειπαν οτι δεν εχει καμια δουλεια με το ZeroCore η ελαχιστη αυξηση του ρευματος.Το καναν απλα για σταθεροτητα της καρτας σε full load.Εγω παντως απο 15.7 και μετα,δεν ξαναειδα την καρτα να μπαινει σε ZeroCore,μετα πηγα και σε 10αρια οποτε δεν ειχα ασχοληθει παραπανω.Τωρα,εχω καμια εβδομαδα που χαλασε ο ssd και ειμαι με ενα μηχανικο και 7αρια.Οτι οδηγο και να δοκιμασα,απο 14.12 μεχρι 16.2,σε ολους δουλευει κανονικα το ZeroCore.Go figure.

 

Να συμπληρωσω οτι 1+ χρονο που εχω την καρτα,θεμα με black screen ειχα ή μια ή δυο φορες.Επισης στα 10αρια ειχα φλασαρει παλαιοτερο bioς στην καρτα με 0.984mv idle voltage αλλα ZeroCore δεν εμπαινε.Αρα το ρευμα δεν εχει σχεση.Να πω επισης (το ψιλοεψαξα,το παραδεχομαι :-D ) οτι πολλοι λεγαν οτι το συγκεκριμενο feauture δουλευει μονο με dvi,εμενα δουλευει κανονικοτατα με DP.Αρα το οτι μια καρτα δεν μπαινει σε ZeroCOre mode οταν κλεινει η οθονη,μπορει να οφειλεται σε συνδυασμο παραγοντων,απο λειτουργικο μεχρι hardware.Παντως τα μονα σιγουρα ειναι οτι η AMD δεν το εκοψε στους οδηγους και οτι το επιπλεον ρευμα δεν εχει σχεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα που εχει +25mv και με 16.2 δουλευει κανονικοτατα το ZeroCore?Ειχα διαβασει οτι απο τους 15.7 και μετα,η AMD ειχε σταματησει το συγκεκριμενο feauture λογω των black screens.Το ιδιο μου ειχε πει και η Sapphire οταν τους ρωτησα για το επιπλεον ρευμα,μου ειπαν οτι δεν εχει καμια δουλεια με το ZeroCore η ελαχιστη αυξηση του ρευματος.Το καναν απλα για σταθεροτητα της καρτας σε full load.Εγω παντως απο 15.7 και μετα,δεν ξαναειδα την καρτα να μπαινει σε ZeroCore,μετα πηγα και σε 10αρια οποτε δεν ειχα ασχοληθει παραπανω.Τωρα,εχω καμια εβδομαδα που χαλασε ο ssd και ειμαι με ενα μηχανικο και 7αρια.Οτι οδηγο και να δοκιμασα,απο 14.12 μεχρι 16.2,σε ολους δουλευει κανονικα το ZeroCore.Go figure.

 

Να συμπληρωσω οτι 1+ χρονο που εχω την καρτα,θεμα με black screen ειχα ή μια ή δυο φορες.Επισης στα 10αρια ειχα φλασαρει παλαιοτερο bioς στην καρτα με 0.984mv idle voltage αλλα ZeroCore δεν εμπαινε.Αρα το ρευμα δεν εχει σχεση.Να πω επισης (το ψιλοεψαξα,το παραδεχομαι :-D ) οτι πολλοι λεγαν οτι το συγκεκριμενο feauture δουλευει μονο με dvi,εμενα δουλευει κανονικοτατα με DP.Αρα το οτι μια καρτα δεν μπαινει σε ZeroCOre mode οταν κλεινει η οθονη,μπορει να οφειλεται σε συνδυασμο παραγοντων,απο λειτουργικο μεχρι hardware.Παντως τα μονα σιγουρα ειναι οτι η AMD δεν το εκοψε στους οδηγους και οτι το επιπλεον ρευμα δεν εχει σχεση.

H sapphire σε ερωτηση που εκανα μου ειπε οτι το +25mv ειναι για να μην αφηνει την καρτα να μπαινει σε zero core και δημιουργει προβληματα με black screens

η r9 290x tri-x η πρωτη που ειχα το ειδα δει το zero core

η r9 290x tri-x new edition μετα ειδα το +25mv πρωτη φορα και ειχα στειλει mail στην sapphire και μου ειπανε το παραπανω

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνήμες είχαν το θέμα στις 290.Το είχα κι εγώ στη δικιά μου, μέχρι που άλλαξα bios.Όταν πήγαινες να κάνεις κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις, οποιαδήποτε αλλαγή, εκεί που πατούσες να εφαρμοστεί, λογικά από κάποιο spike στην τάση του ρεύματος που πέρναγε από τις μνήμες, μπορεί να σου πετούσε μαύρη οθόνη.Σ' εμένα πάντως το έκανε συχνά.Και 1 mhz στον πυρήνα να πήγαινα να αλλάξω, ακόμα και να τον κατεβάσω, το έκανε.Όχι πάντα, αλλά συχνά.Σε άλλους έκανε αυτό το zerocore που λέτε.Οπότε ναι, η sapphire τουλάχιστον, που το δήλωσε η ίδια, έδωσε αυτή τη μικρή αύξηση στην τάση για να εξαλείψει διάφορα θέματα αστάθειας με την έως τότε τάση του ρεύματος, που σε μερικές περιπτώσεις μπορείνα ήταν οριακά ανεπαρκής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα στην 290 gigabyte reference απο την αρχη,η μονες φορες που εβλεπα black screen ηταν οταν ανεβαζα τις μνημες και ετρεχα bench.

εαν κολουσε με black screen....την ειχα κατσει μονο με reset στο bios εμπαινα.

αλλα με οποιοδηποτε driver αυτο.με τον πυρηνα δεν ειχα ποτε κανενα θεμα.

μετα περασα και ενα αλλο bios της gigabyte που ουτε θυμαμαι τι εκανε (αν εκανε και τιποτα) αλλα τα ιδια παλι.

ε απο τοτε μονο κλοκαρισμα στον πυρηνα 1060mhz χωρις ρευματα για καθε μερα και ολα δουλευουν οπως πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...